Losa intonacija

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Losa intonacija

Post by teodorica » 06 Jun 2016, 15:20

Na akustari Cort Earth 100,sam pre neko vreme promenio nut.Umesto plasticnog propalog ,stavio kostani kineski sa ebay-a ali odradjeni slotovi ekstra.Podesio po skolski visinu nuta,ali problem sa intonacijom A zice(problem je mozda postojao i ranije,ali ja ga nisam registrovao)Sve zice na 12-om pragu daju za 6-8% visi ton u opsegu note,dok A zica daje 48% visi ton.To se oseti kako prilazim 12-om pragu da polako izlazi iz tona.
Sad stvarno ne znam sta da radim,akcija na sedlu spustena smirglom,cak sam menjao poziciju oslonca A zice na sedlu tj,pomerao sam oslonac unazad da bih povecao duzinu zice i neznatno poboljsao na 40% visi A u odnosu na open string.
Da li moze losa intonacija na akustari da se podesi kako treba ili da podmecem parcence kosti ispred nuta na A poziciji,ali kako mi to sugavo izgleda.
Molim pomoc iskusnijih.Hvala.

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Losa intonacija

Post by teodorica » 06 Jun 2016, 17:52

Evo malo se zezao i napravio podlosku 5x2,5mm od roga i podbacio ispod A zice na 15mm od nuta.Tek tu sam dobio masenje intonacije za 10% na 12-om pragu (kao i na ostalim zicama tu i tamo),ali za opste sviranje i koriscenje prvog praga,realno smesno :roll:

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Losa intonacija

Post by metalstringer » 06 Jun 2016, 17:59

bratko, odakle izvuce sve te procente? :mrgreen:

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Losa intonacija

Post by teodorica » 06 Jun 2016, 18:15

Pa preko tjunera,pokaze koliko % masi od idealnog

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Losa intonacija

Post by metalstringer » 06 Jun 2016, 18:25

znam...salio sam se malo.cudi me da imas problema sa intonacijom ako su kobilica i nut na svojim mestima.ako si menjao nut nadam se da nisi odstupao od mesta gde je bio stari.pogledaj,tj. nanisani vrat gitre,mozda je kriv previse,ako jeste i ako je atack vislji nego sto treba moze doci do problema sa intonacijom.
mozda je problem sto si smirglao sedlo.pokusa vrati sedlo gde treba da bude,skini to parcence od nuta sto si dodao.proveri A zicu da nije negde ostecena odozdo,probaj skini je celu pa je okreni,postavi ponovo.ako po sluhu,ne po stimeru, nema neke razlike u tonu onda cepaj i sviraj.

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Losa intonacija

Post by veljapa » 07 Jun 2016, 14:02

Sa onim kineskim zicama sto sam pominjao da su se pojavile na trzistu sam imao velike probleme sa intonacijom. Da li imas pristojan, nov komplet zica na gitari?

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Losa intonacija

Post by teodorica » 07 Jun 2016, 14:19

Stavljen je nov komplet zica dadario EZ 920 12-ke,ali iskreno imam nenormalnu tenziju sa njima u odnosu na prethodni dadario komplet skuplji dosta,ali drugi model isto 12-ke,ne mogu da se setim.
Ako stavim fabricko sedlo neobradjeno ili zamensko kompenzovano imam nenormalno visoku akciju koju sipkom ne mogu da nastelujem jer odmah dobijam izvijen vrat unazad tj,kad je sipka odvijena dobijam normalnu zakrivljenost vrata pod tenzijom zica.
Jeste,A zica ima udubljenja od pragova i deluje i nisam gluv da ne primetim tu losu intonaciju u odnosu na prethodni komplet.
Evo upravo u toku pisanja stavio A zicu iz starog kompleta i intonacija perfektna.Stvarno ne mogu da verujem

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Losa intonacija

Post by teodorica » 07 Jun 2016, 14:45

U stvari vratio sam stari komplet zica na gitaru i nove lete u kantu.zice stare preko godinu dana zvuce bolje od novih a intonacija na svim perfektna.Ne znam da li sam uze fejk zice,mada sumnjam,upakovane sve lepo,a kostao je 500din na KP.
Ako mozete da me posavetujete koje su ekstra kvalitetne dadario 12-ke za akustaru.Posle ovakvog shit iskustva cenu ne dovodim u pitanje

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Losa intonacija

Post by tommytigh77 » 07 Jun 2016, 18:19

Uzmi D'Addario žice u Lyra Music u BG, oni provereno imaju sveže i original. Realno šta si očekivao kad kupiš D'Addario žice za akustaru za 500 dinara, pa u USA su skuplje. Po svemu što si opisao, imao si posla sa kineskim fejkom, mene bi cena odvratila na prvom mestu.

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Losa intonacija

Post by teodorica » 08 Jun 2016, 09:22

Ok,hvala vam svima na savetima :bravo:

dijego
Posts: 3
Joined: 30 Nov 2014, 20:26

Re: Losa intonacija

Post by dijego » 11 Jun 2016, 10:53

Kada samo jedna zica ne tonira, onda je to jebada koja predstavlja jednacinu sa tri nepoznate (pod uslovom da su zice ok) - treba ti dobar majstor koji ce da napravi kompenzovani bridge, da uporedo usece slot na nutu i takodje podesi sipku u vratu da vrati petu zicu da tonira a da ne poremeti ostale.

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Losa intonacija

Post by teodorica » 11 Jun 2016, 13:32

Ne treba vrhunski majstor ako se malo razumes problematiku i imas ruke.Hocu da kazem(da ne uvredim svakog graditelja),za sitne intervencije moze nesto i sam svoj majstor.Napravio sam sebi dva sedla od jelenskog roga u originalu,kompenzovana.Nut je kineski od govedje kosti ali,srecom,dobro useceni slotovi,sto mi je najbitnije jer nemam alat za to.Cak ga nisam ni lepio za vrat vec tesno napasovao pa ga sama tenzija zica drzi.
Nasao sam pravilo za odredjivanje visine nuta i to lepo radi.Sipku ne diram iz navedenih razloga jer je zakrivljenost dobra,ali da bih imao nizu akciju morao da snizim sedlo.Naravno sve sam podesio za 12-ice zice .
E to je ono sto bas dugo nisam menjao zice i namestivsi nove,dobio nesto sto nisam ni u snu ocekivao.Ispao sam iz toka da ima izgleda i fejk brendiranih zica.
Stize mi jos jedan set nut i sedlo,nek se nadje :D

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Losa intonacija

Post by metalstringer » 11 Jun 2016, 23:18

zice i i elektricne stvari nikada ne kupujte kod cajnezi, provereno, 'teo sam se zapalim od produznog kabla .mozete kupovati ukrase i nefunkcionalne 'tvari od njuma, to je ok

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Losa intonacija

Post by mr.bluesman » 12 Jun 2016, 04:02

Samo da se nadovežem na temu svojim iskustvom.
Ja sam 2x u Media Centru kupio te Daddario žice po nekoj smešnoj ceni 500 dinara komplet, ma nisu mi izdržale ni 2 meseca. Najtanja žica mi je jako brzo pukla. Meni žica nikad ne pukne sviram lagano akorde većinom pa me začudilo, onda sam opet kupio isto Daddario na popustu i opet mi je pukla najtanja žica. Osim što puca osetio sam da mi se stalno raštimava gitara, što kod drugih kompleta nije bio problem.
Naručio u Lyra Music Martin evo traju mi više od godinu dana... Ima logike. Jesu 10€ ali vredi dati...
Iskreno ne znam da li su to bile kineske, ali čim košta ceo komplet 550 dinara sumnjivo je.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Losa intonacija

Post by Kristijan » 12 Jun 2016, 07:58

Жице које су у продавници на страшном попусту су обично жице које већ дуго стоје у продавници (понекад и пар година) и самим тим не могу да буду истих карактеристика.

Колико ја знам D'Addario на свом паковању има шифру коју можеш да унесеш на наведеној интернет адреси и да тако провериш да ли су жице заиста њихове или важи она домаћа "пише и на тараби..."

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest