Preporučite mi akustičnu gitaru 2

brzi
Posts: 4
Joined: 17 Jan 2007, 23:25

Preporučite mi akustičnu gitaru 2

Post by brzi » 17 Jan 2007, 23:49

Pozdrav svima,

nisam hteo da se nadovezujem na sličnu temu jer imamo malo drugačije zahteve. Naime sviram gitaru pa možda ima i 10-ak godina ali čisto amaterski za svoju dušu i društvo. Hoću reći da nisam neki mag, a i od kad se sa studiranja prešlo na posao 9-17 (18,19) nemam ni mnogo vremena ali oduvek mi je bila želja za nekom finom akustarom. Inače imam klasičnu gitaru koju sam dobio tako da mi je ona do sad služila toj svrsi. Prvih godinu dve sam se učio na akustičnoj od drugara i taj zvuk mi je oduvek nedostajao od kad sam prešao na plastiku. E da je bilo obrnuto, pa da nisam puštao krv na metalnim žicama, nego prvo svirao na ovome.

Elem, ne planiram da izdvajam puno para, kao što rekoh to je samo za moju amatersku dušu. A kako nisam ni pratio nikad tržište, šta valja, šta ne valja, moram da pitam one koji znaju. A to ste vi!

Šta uzeti za nekih 100-150€? Svojevremeno sam gledao oglase pa je bio neki Ibanez V70 za nekih 110€. A čuo sam da je i kod tih boljih marki koje su nekad bile zakon krenula kineska komercijalizacija, pa ne znam da li su uopšte upotrebljive takve naprave.

Sve u svemu, mislim da sam i previše opširno napisao šta mi treba. Sad ste vi na redu!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Jan 2007, 01:00

Da je krenula "kineska veza" i kod velikih, jeste, odavno, ali to ni izbliza nije tako loše kao što zvuči (i prenosno i bukvalno). Naprotiv, Kina i Indonezija u poslednje vreme prave jako dobre stvari.

Mi smo već dosta pisali i o akustičnim gitarama; pod pretpostavkom da si iz Beograda ili Novog Sada, dobro bi bilo da poslušaš DaCapo akustične u Marićevom Muzičkom Diskontu (ako ti treba topao zvuk, i ako si iz Beograda) odnosno da odeš, recimo, u Notu Music Shop (novosadska firma koje ima i u Beogradu) i da pogledaš njihove Tensone (mislim da se tako zovu).

Ako bi hteo da daš još toliko, mogao bi da kupiš Washburna u Artist Systemsu - dobrog za ceo život. Artist postoji i u Beogradu i u Novom Sadu.

Šta god radio, nemoj da uzimaš Stagg, i definitivno probaj neku Yamahu. Postoje Squier akustične koje mi se baš i ne sviđaju, ali i Epiphone i Fender akustične koje su sasvim ok (ali malo skuplje). U još malo skuplje spadaju i Ovation (i njihov mlađi brat Applause), koje mogu da se nađu u MixMusicu.

I tako... navrati do neke radnje, ne veruj ništa prodavcima, beži od gitare čim vidiš plastiku na grifplatni umesto palisandera, i - pošto znaš da sviraš - uzdaj se samo u svoje uši.

(Pomenute radnje imaju svoje net prezentacije i lako ih je izgooglati.)

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 18 Jan 2007, 11:17

Preporuručio bih ti da pogledaš i ARIA gitare u tom cenovnom rangu (AD,AF,AW, FET, AMB). Mogu se naći solidni komadi.
Generalno važi savet: probaj što više gitara (serija) i u okviru jedne serije što više komada jer sve zvuče drastično različito.
Nije nikakvo čudo da jeftiniji modeli zvuče bolje od skupljih.
I još nešto. Gledaj da svakako dobiješ GARANCIJU ako kupuješ novu gitaru jer se ponekad desi da posle par meseci drvo "počne da radi" i gitara više nije za ozbiljnu upotrebu jer se iskrivi (vrat, telo...). Ovo se ne događa često ali se može dogoditi kod jeftinijih modela, pa je bolje da se nekako osiguraš (danas većina prodavaca daje garanciju).

brzi
Posts: 4
Joined: 17 Jan 2007, 23:25

Post by brzi » 18 Jan 2007, 21:40

Hvala na dosadašnjim predlozima. Inače napisah sve osim da sam iz BG, što se ispostavilo kao bitno uz ovakvo pitanje.

Moraću da odvojim jedan slobodan vikend da obiđem radnje. Do sad sam samo gledao reklame i na netu.

A vidim da niko na forumu čak ni ne spominje ovog Ibaneza V70. Da li je to znak da je bas loš ili je nešto drugo u pitanju?


Hvala

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Jan 2007, 23:12

Ja ne znam kakvi su AkUsTiČnI Ibanezi koji se prave "u zemljama iznad kojih Sunce izlazi". Poslušaj ih pa nam reci kakvi su... Ali mislim da sa gorenavedenim nećeš pogrešiti - a Ibanez može da bude prijatno iznenađenje (ako ga ne pokvari previsoka cena).

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 18 Jan 2007, 23:52

Ibanez V70 je solidna gitara za te pare (ako se ne varam oko 150 eur) mada finalizacija nije baš najbolja. I ovde važi isto pravilo da dva komada zvuče različito. Zato pošto već imaš nekog imaš iskustva sa gitarama PROBAJ, PROBAJ, PROBAJ...

brzi
Posts: 4
Joined: 17 Jan 2007, 23:25

Išao i gledao...

Post by brzi » 11 Mar 2007, 13:33

Eto odvojih ja vikend i prošvrljao sam se po radnjama. Kako veoma retko imam slobodan vikend pa je i ova šetnja zakasnila jedno mesec dana od mog prvog posta.

Prvo ću da kažem da sam naišao na Ibanez V70 zaostalog u jednoj radnji (pošto njihov uvoznik kaže da ih nije uvozio godinu dana) i potpuno sam se razočarao. Jeste da su na njemu bile i neke ubi Bože zarđale žice, ali ova gitara je baš krš. Finish bolje i da ne spominjem....

DaCapo nisam mogao da pogledam jer se radnja renovira, a baš mi je ulivala nadu ta gitara, pre svega po mišljenjima sa foruma.

Yamaha 310 mi se isto nije nešto posebno svidela... Zvuči mi kao nešto što sam odavno prevazišao. Mada dobrim delom je za sve to i zaslužan lik koji radi u Mitrosu, kojeg nije mrzelo da nam pokaže sve modele... I nakon slušanja neke Yamahe od ~800€ sve ostalu su zvučale kao obične kante. Žao mi je što nisam mogao da probam ni jednog Fendera, koje neki hvale neki kude.

Generalno trenutno je loš izbor modela u rangu 100 - 150 - 200 € i svi najavljulju da će im uskoro stići svi ti modeli koji trenutno nedostaju. Kažu prodalo se... ... A to mi je donekle i drago jer to znači da još ima ljudi koji sviraju gitaru u slobodno vreme a ne da samo cepaju Sony PS... :shock:

Ali ipak ima jedno malo čudo koje mi se svidelo. Iako nikad nisam čuo za tog proizvođača, ali nakon pretrage po netu i raspitivanja, sad me je sramota što nisam, svidela mi se jedna Takamine gitara. Čim mi je pala u krilo i kad sam stavio ruke oko njenog vrata i struka, osetio sam neku toplinu u srcu (i ušima). Model je EG321C, valjda sam uboo ova prva dva slova, u svakom slučaju je 321C. Gitara je ozvučena doduše, što mi apsolutno ne treba, ali mi se baš svidela. Širina vrata, razmak između žica, zvuk... sve je OK. Ali kao što sam već rekao u trenutku dok sam je isprobavao nisam ni znao šta imam u rukama i još nisam obišao sve, pa je ostala da stoji na svom postolju. A i cena je znatno veća od one svote od koje sam se unapred oprostio (>>200€).

Sad bi da čujem i vaša mišljenja.... Da pomognete da se ova ljubav na prvi pogled razvije u nšto više ili prekine.

Pozdrav

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 11 Mar 2007, 14:28

Čudi me da dosad nisi čuo za TAKAMINE, tim pre što se radi o izuzetno poznatom i priznatom proizvođaču.
Model koji ti se dopao nisam imao prilike da probam ali moje iskustvo sa Takaminama je jako pozitivno. Sve što sam imao prilike da isprobam zvučalo je izuzetno dobro (što se od TAKAMINE, uglavnom, očekuje).
Jedino me buni ova cena od 200 eur. Čini mi se da je prilično niska (mada ne pratim cene u poslednje vreme) . Možda se radi o nekom slabijem modelu ali, sve u svemu, ako ti odgovara-kupuj. Mislim da je, dati 200 eur za Takaminu, kojom si inače zadovoljan, dobar potez.

brzi
Posts: 4
Joined: 17 Jan 2007, 23:25

Takamine

Post by brzi » 12 Mar 2007, 00:53

:oops:

Znam, znam sranota me je što nisam čuo za Takamine, ali stvarno nisam pratio šta se pravi tamo negde.... Fender, Ibanez, Yamaha... to sam viđao kod drugih i za to sam i čuo. Pogotovo što ranije nisam mogao ni da priuštim bolju gitaru. A mazohistički je gledati nešto što veoma mnogo želiš a ne možeš da imaš.

Cena joj je veća od 200€, nisam hteo sad da preračunavam tačno koliko izadje jer sam već probio sve svoje limite pa mi je lakše sam sebe ubedim da je oko 200€ a ustvari je od 225-250€ zavisnosti od radnje.

Još nekih komentara oko Takamine EG 321C?

Nemanja_P
Posts: 10
Joined: 02 Jun 2007, 19:28
Location: Beograd

Re: Takamine

Post by Nemanja_P » 02 Jun 2007, 19:43

Prijatelju, gitara: to je drvo. I samo to. Ne, cak ni malkice neceg drugog. Drvo i nacin oblikovanja drveta. Cak i na onim elektricnim gitarama i elektronskim sranjima. Samo drvo.

Ja se razumem u taj proces i kazem ti:

Mozda, ali Mozda do 200 evra nadjes nesto sto i nije tako lose, ali polovno. (Mislim da se jedna koju imam u glavi jos uvek prodaje).

Za 150 evra neces naci nista sto valja. Ne valja cak ni malo.

Ali ako nemas pa nemas vise (sto je sasvim legitimno!:) ), preporucujem ti da jednog lepog dana odes do grada, prosetas po prodavnicama instrumenata i nadjes ono sto ti najbolje prija ruci. Ili bolje, sto te najmanje zulja. :)

Ako ne znas gde su prodavnice, imas Internet, kucas na googlu prodaja gitara ili tako nesto slicno i izadje ti. Ako nista, imas i u oglasima gotovo sve koji su u Bgu.

Pozdrav!

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Re: Takamine

Post by viden » 03 Jun 2007, 01:00

Nemanja_P wrote:Prijatelju, gitara: to je drvo. I samo to. Ne, cak ni malkice neceg drugog. Drvo i nacin oblikovanja drveta. Cak i na onim elektricnim gitarama i elektronskim sranjima. Samo drvo.

Ja se razumem u taj proces i kazem ti:
Ovo je donekle tačno ali gitara ipak nije samo drvo.
Postoji mali milion konstrukcionih rešenja gitare, počev od dimenzija (spoljnih), pa do unutrašnje "građe"(bracing). Šta je s tim? Možeš imati najbolju moguću kombinaciju drveta ali bez dobre konstrukcije nema dobrog tona.
Onda je tu način zaštite drveta, od politure do različitih vrsta lakova.
Da li znaš koliko to utiče na ton?
Pa onda način spajanja tela i vrata (svaki graditelj ima svoju foru), pa način pričvršćivanja kobilice (samo lepljena ili sa žlebom)...
Sve u svemu prethodni post, osim što je dosta zakasnio, ustvari je pucanj u prazno.
Čovek lepo pita za gitaru određene klase a dobije predavanje (i to ne baš stručno). Pa nije potrebno nikakvo opterećenje inteligencijom da se dođe do zaključka da su skuplje gitare bolje od jeftinih.
Za 150 eur može se naći gitara koja valja. Pitanje je samo u koje se svrhe kupuje, ko će je svirati i gde će je svirati.
Važna je samo jedna stvar-DA SLUŽI SVRSI.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 03 Jun 2007, 03:29

ja imam ariu amb40 (valjda, mrzi me da pogledam tacno) poluakusticnu i mogu ti reci da je onako, ima okej zvuk, ali je dosta tvrda, nije da to smara, ali recimo kad sam svirao ortakovog washburna sa zicama 12, otkrio sam da je moja aria tvrdja tri puta, a nakacio sam 10:)))

Nemanja_P
Posts: 10
Joined: 02 Jun 2007, 19:28
Location: Beograd

Re: Takamine

Post by Nemanja_P » 04 Jun 2007, 10:29

viden wrote:
Nemanja_P wrote:Prijatelju, gitara: to je drvo. I samo to. Ne, cak ni malkice neceg drugog. Drvo i nacin oblikovanja drveta. Cak i na onim elektricnim gitarama i elektronskim sranjima. Samo drvo.

Ja se razumem u taj proces i kazem ti:

Izvini: Drvo. I nacin oblikovanja drveta. Lak ne svira. Lak pomalo zaokruzuje ton, smanjuje ga. On ne svira. Naravno da je vazno da je lak dobar, zbog odrzavanja drveta. Ali on ne svira.

A ja i dalje stojim pri svom. Za 150 evra nema niceg dobrog. Mozda neceg sto ti lezi u ricu (ili sto te manje zulja), i to je ta svrha. Rekao sam mu vec, cini mi se: lep dan, obilazak, prodavnice, eventualno oglasi i to je to.

A rekao sam mu da sam znao da je jedan lik prodavao gitaru za 200 evra. Americka je gitara, da me ubijes kako se zove. Mahagoni.
Ali ne znam da li je to i dalje u igri.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 04 Jun 2007, 13:09

I opet se sad vraćamo na početak. Čovek lepo rekao da hoće nešto za 150 evra a ti mu opet govoriš da ništa za to ne može da se nađe. Da se razumemo: ako njemu treba gitara za sviranje u društvu posle roštilja i po kojeg piva, na izletima, na ekskurzijama WHY D FAK mu treba gitara od 1200 evra??? Ti bi takvu gitaru nosio na izlet? Ja ne bih.
Elem, ne planiram da izdvajam puno para, kao što rekoh to je samo za moju amatersku dušu.

... je ključna rečenica.

OK shvatili smo da si ti pro i da tebi ne valja ništa što nije skupo ali ima ljudi kojima gitara ne služi za takmičenje i za ne znam ni ja šta već sve nego samo za razonodu. Lepo reče viden: VAŽNO JE DA SLUŽI SVRSI.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Re: Takamine

Post by viden » 05 Jun 2007, 00:21

Nemanja_P wrote:Izvini: Drvo. I nacin oblikovanja drveta. Lak ne svira. Lak pomalo zaokruzuje ton, smanjuje ga. On ne svira. Naravno da je vazno da je lak dobar, zbog odrzavanja drveta. Ali on ne svira.
E sad, ne bih želeo da ovo bude nekakvo prepucavanje ali zarad onih koji bi da nešto nauče ovakve diskusije nisu loše.
Elem, lak je itekako bitan. Ne samo zbog zaštite drveta već zbog toga što on daje finalni karakter tonu.
U suštini sve je izuzetno bitno (kao što sam napisao: dimenzije i konstrukcija, kvalitet sedla i nut-a-kost, plastika ili nešto drugo). Naravno da je kvalitetno drvo prioritet broj 1. ali uzmi vrhunsko drvo i smanji dimenzije donje menzure za samo 1 mm pa ćeš videti da ta gitara nema onakav zvuk kakav bi se očekivao.
I na kraju ono najvažnije: ne svira ni drvo, ni lak, ni bilo šta drugo nego čovek. Gitara, kakva god da je, samo je ono što joj ime kaže: INSTRUMENT u rukama gitariste.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest