Preporučite mi akustičnu gitaru 2

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Post by Rockerka u dusi » 05 Jun 2007, 16:25

Ne bih sad da se pravim pametna ni da ikome solim pamet, ali totalno se slazem sa Videnom i Foksom (ni ja ne bih gitaru od 1200 e nosila svuda).Cak uopste ni nemam iskustva kao ostali (tek pocinjem sa sviranjem) ali ipak se zna osnovno.Kao kod svakog drugog instrumenta (npr. violine) nije bitno samo drvo, vec i kobilica, konstrukcija itd. itd.
Eto i mog misljenja :)

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Post by Bodomovac » 05 Jun 2007, 20:27

Svugde je sve bitno. :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 09 Aug 2007, 12:58

Ja sam prošle godine imao veliku dilemu ove vrste. Naime, posle 13 godina sam se vratio sviranju, u međuvremenu sam bio previše preokupiran poslom i porodicom, i sada ka da je pozicija malo bolja ja rešio da obnovim opremu. Kao prvo, budući da mi se nije žurilo, i da mi instrument pre svega treba kao vid relaksacije, ja sam kad god prolazim pored neke prodavnice instrumenata svratio, isprobavao svakakve gitare, raspitivao se.

Ono što sam brzo primetio jeste da u tom nekom nižem rangu cene nema velikih oscilacija, slično je sve to po kvalitetu. Negde je izrada malo urednija, mada ja baš i ne čupam kosu kada vidim da nisu obrisali kapljicu leška kod bracing prečaga, tako da nisam previše na to obraćao pažnju.

Druga bitna stvar je da su instrumenti srednje cene možda najgore potrošene pare. Govorim o instrumentima od oko 300 do 450 eura. Između njih i ozbiljnih modela razlika je ogromna, a opet između njih i onih jeftinijih postoji razlika, ali ne toliko drastična da poželim da dam duplo više para. Pre sam u fazonu da kupim 2 jeftinije, pa jednu da dam deci kako ne bi kinjili moju gitaru.

Ja sam ovako razmišljao - budući da mi gitara neće doneti pare, i da imam malu decu koja, kao i sva deca, umeju da naprave neke čudne akcije tipa polivamo se vodom u dnevnoj sobi, igramo skvoš sa gitarom umesto reketa i tome slično... nisam hteo da dajem neke velike pare. Da sam hteo da dam neke ozbiljnije pare, najjeftinije o čemu bih razmišljao je Yamaha Compass Series, ili još pre Yamaha LJ16, mada ova nije ozvučena. Budući da od skora vikendom idem sa drugarima da u studiju pravimo buku, ovo sa ozvučenom gitarom je značajna prednost.

Na kraju sam kupio Da Capo gitaru W701CEQ. Moram da priznam da sam bio strašno sumnjičav što se tiče ove gitare. Jednom sam je svirao blizu sat vremena, i nisam je kupio, svaka čast Saletu što me nije zadavio. U međuvremenu sam isprobao najmanje 10 raznih akustičnih gitara. Dosta dobar utisak mi je ostavila Yamaha FX370, ali taj model ne viđam više u radnjama. Kod Yamahe je dobra stvar što su sve urađene precizno i solidno, može da se diskutuje o tonu više na nivou afiniteta nego na nivou kvaliteta. Naravno, uzevši u obzir cenu, za 200 eura nema idealne kupovine. Najveće razočarenje su mi bile Takamine i Ibanez akustične. Imao sam utisak da su se više bavili estetikom nego zvukom. Svirao sam nekog Ibaneza (na žalost, zaboravio sam model) koji je koštao oko 400 eura, i bio sam šokiran koliko ima plitak ton, a trup je baš veliki. OK, žice su bile neke zaista jadne sa onim naslagama zbog kojih nije pogrešno plašiti se od sepse, ali nešto računam da je trgovac koji tako drži gitaru prilično neozbiljan trgovac. Kaže meni trgovac da opasno zvuči na pojačalu, ali ako gitara koja ima bezmalo jumbo trup ima plitak zvuk na suvo, ne verujem da će joj ozvučenje pomoći u kvalitetu tona. Isprobao sam i neka 3 modela SX gitara, ali one imaju toliko neujednačenu boju tona, vrlo često na njima toliko prašte visoki tonovi da je to strašno. Basovi obavezno zvuče kao da umesto žica imam zategnute kanape. Od Aria sam imao prilike da isprobam samo modele koje imaju zadnji deo trupa od fibera, a ja ne volim takav ton. Nisam čuo njihove skroz drvene modele, pa ne mogu ništa da kažem. Stagg sam svirao 3 minuta i izgubio volju da se detaljnije upoznajem sa ovom firmom. Sve u svemu, posle par meseci pretrage, svratim ja opet do Marića, i vidim još imaju Da Capo. I opet sam svirao dosta dugo. Znam da sam Saleta pitao: "U čemu je fora sa ovom gitarom? Hoće li se misteriozno samouništiti posle 2 godine?" Zbunilo me je da za te pare može da se nađe instrument koji može zaista dosta da pruži. Znam da je to instrument za amatere entuzijaste, ni jednog momenta nisam gajio iluzije da kupujem nekog scenskog ubicu. Sviram je par meseci i sasvim sam zadovoljan.

Ukoliko ozvučenje i cut away trup ne predstavlja neku prednost za tebe, treba da pogledaš šta imaju od Hohnera u Stringeru. Svirao sam jedan model koji je koštao nekih 220 do 230 eura (da, znam da si hteo da daš manje para) i mnogo mi se dopao, ali kad sam na tu cifru nakarikao ozvučavanje, zaključio sam da ne želim da potrošim taj iznos, ipak je to za mene hobi.

Nadam se da nisam udavio sa opširnom pričom, i da sam makar malo pomogao.

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 09 Aug 2007, 14:06

koliko si platio tog Da Capo-a?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 09 Aug 2007, 14:21

170 ili 175 eura, ne sećam se tačno, sa futrolom znam da je ispalo oko 200 eura.

Zaboravih da kažem, ova ozvučena i ona sa 12 žica su im najskuplji modeli. Čini mi se da je osnovni model nekih 110 eura. Nazovite to paranojom, iako imaju i modele u bojama, ja bih naročito kad je jeftiniji instrument u pitanju uvek kupio natur gitaru, tako makar malo imam uvid od čega je napravljena.

Mala dopuna:
Nije slučajno što su Da Capo ozvučena i Da Capo sa 12 žica najskuplji modeli. Pre neki dan sam obilazio radnje, i svratio malo da vidim ove osnovne modele Da Capo akustičnih. Ma štedelo se tu na materijalu... Budući da 12-žičana gitara treba da trpi najveću tenziju, kod nje nisu žalili, ima najkvalitetniju gornju ploču, za klasu je bolja od ostalih. Uostalom ova je iz serije 800 a ostale iz serije 700 a rekao bih da se njima ne isplati da uvoze kompletnu seriju 800 jer za slabo poznatog proizvođača ima malo jaču cenu.

U svakom slučaju akustičnu gitaru treba što više testirati pre kupovine. Ne znam zašto kod nas imaju tu ružnu praksu da na gitarama koje se retko gledaju imaju one žice sa grooooooznim naslagama, to mnogo kvari utisak i teško je provaliti kako stvarno zvuči gitara. Ako vam se učini da neka gitara ima potencijal, cimajte lenje trgovce da žice malo očiste, mušterija je uvek u pravu!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest