Iskrivljeni vrat

Post Reply
User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Iskrivljeni vrat

Post by Jynx » 28 Jan 2007, 01:30

Da li je moguce, i ako jeste kako mogu da ispravim vrat na gitari, iskrivio se malo (sad je ugao manji od 180 stepeni, znaci OD mene se iskrivio)?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 28 Jan 2007, 01:49

Koja gitara? Električna, akustična? Ako je akustična, kakva akustična - sa metalnim, sa plastičnim žicama?

Obožavam ovakva pitanja - tipa "da li mogu da pojedem tortu?" Pa možeš, a možeš i da je ne pojedeš, pa bi čak mogli da i tebe i tortu prebace na Mesec pa da je tamo pojedeš ili ne pojedeš... teoretski je sve moguće, ali šta ti konkretno pitaš? Koja torta?

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 28 Jan 2007, 02:17

pa, akusticna sa metalnim (mislio sam da se akusticna podrazumeva, a nisam znao da je vazno da li su metalne ili plasticne zice, vrat je u pitanju)

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 28 Jan 2007, 03:20

Vazno je jer koliko ja znam, imas western i imas "obicne" akusticne gitare...
Western akustice imaju sipku (truss rod) u vratu, dok ove "obicne" nemaju.
Ako imas sipku, problem je extremno lako resiv, ali ako nemas...onda ce ti vec neko pomoci ko se razume u gitare ^^
Last edited by zolideathmetal on 28 Jan 2007, 03:30, edited 1 time in total.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 28 Jan 2007, 03:25

Vidiš, Zoli, ne daju nam da spavamo... "Imam gitaru." Imam i ja, imaš i ti...

Ovako, sudeći po infou koji imamo do sada. Nađi imbus-ključ koji si dobio uz gitaru, idi na sajt proizvođača gitare (ti znač ko je, nama nisi rekao) i vidi šta se tamo kaže - da li se trussrod otpušta okretanjem na levo ili okretanjem na desno. U kojem god da je pravcu, ne želiš da je okreneš više od 1/8 kruga u 24 sata. Posle popuštanja je vratiš na štim, ostaviš tako barem 24 sata, vidiš ima li promene, ako nema - još malo popuštanja trussroda. Ako ima, sve je ok.

Vrat može da ode "unazad" iz par razloga - dva tipična su: promenio si žice koje su do tada bile na gitari tanjim žicama, ili su žice bile skinute i gitara je dugo tako stajala. U prvom slučaju, svaki put kad menjaš "kalibar" žica možeš to da očekuješ - i može da bude neophodno sređivanje trussroda. U drugom, nikada ne ostavljati gitaru van štima ili bez žica, trussrod stvara balans u vratu samo uz pomoć kontrapritiska žica u štimu.

Ako ti je frka da to sam radiš ili ne možeš da, recimo, nađeš pravi imbus, poseti nekog od majstora (u jednoj od temi ima adresa beogradskih majstora, ili pitaj Foxa da ti da adresu njegovog techa u Novom Sadu). To će te koštati 2000 dinara (malo više ili malo manje).

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 28 Jan 2007, 12:18

Prvo i osnovno (ja sam se naspavao)... NEMOJ sam da radiš to i NEMOJ sam da ispravljaš vrat!!!! Ja dosta radim oko svojih gitara ali to nikada.

Pronađi kvalitetnog techa i odradiće ti to za nekih petnaest minuta bez problema. Koliko će te to koštati stvarno ne mogu da kažem pošto meni to moj tech odradi uz redovan servis.

Eto...

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 28 Jan 2007, 12:35

Nisi napisao suštinski važnu stvar: da li (i kako) to iskrivljenje vrata tebi smeta pri sviranju (povećala se akcija pa je gitara tvrđa i teža za sviranje, ne može se naštimovati ...).
U svakom slučaju složio bih se sa FOX-om. Zahvati na truss-rod-u nisu nikakva "velika filozofija" ali mi se čini da imaš vrlo malo iskustva (tj. nedovoljno) pa je najbolje da stvar poveriš nekome ko se time bavi profesionalno ili je to već radio kao samouk.

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 28 Jan 2007, 20:25

prosto i jednostavno: zice su na sredini mnogo udaljenije, pa je ,mnogo teze sve... nemam problema sa stimovanjem...

a to koja je gitara... nemam pojma, ali nema nista gde bi mogao da se stavi imbus kljuc.. jedino sto ima je ona zakacaljka za kais sa srafom..

stvar je u tome sto sviram na pozajmljenim gitarama, pa jednu vracam a drugu uzimam, pa ta sto je uzimam je malo (vise) iskrivljena.. Maxwin pise gore i ima jedno tries godina :)

gde uopste treba da bude taj trussrod ili sta vec, sraf kako god (stvarno mi je low xp iz guitar tech skillsa :D )

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 28 Jan 2007, 20:39

Evo pa gledaj slike :D
http://www.frets.com/FRETSPages/Musicia ... tradj.html

Mozda bi bilo pametnije da se ne zezas posto si pozajmio gitaru. Cek da nadjem negde i posledice preteranog zezanja sa sipkom :D .
Nije to toliko strasno i ne treba ti poseban majstor, samo zdrav razum i mera :)

/edit... mrzi me da trazim slike, i kad malo razmislim bolje nemoj da dzaras to :D

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 28 Jan 2007, 20:45

AHA VIDIM GA!!! ODMA PO CEKIC!!! SACU MU JA POKAZEM! :D

heh, a mozda probam da pitam nekoga:))

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 28 Jan 2007, 21:43

UDRI GA!!! Tako mu i treba kada se krivi!!!

Ne smeš da oštetiš gitaru? Damn... You miss all the fun!

Dobro... ako baš nećeš da rizikuješ, nađi neku "staru kuku" sa puno vratova iza sebe, ili prosto stavi deblje/ tanje žice i pusti da vučna sila ili njen manjak odrade svoje.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 29 Jan 2007, 13:03

A možeš i da jednostavno spustiš plastiku (ako je plastika) na kobilici tako što ćeš je izvaditi i malo isturpijati.

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 29 Jan 2007, 20:37

uhm... nije bas tako malo u pitanju, ja mislim... iznad 14.og praga su zice udaljene malo vise od pola cm (moze skoro prst da mi stane ispod)

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 29 Jan 2007, 21:31

Ako ima dovoljno plastike mozes je isturpijati ili jednostavno zameniti nizom.
Ali ipak ti to prepusti nekom iskusnijem da odluci sta valja ciniti.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest