Zašrafljen vrat na akustičnoj gitari

Post Reply
viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Zašrafljen vrat na akustičnoj gitari

Post by viden » 13 Mar 2007, 23:18

U pripremnoj sam fazi gradnje akustične gitare, koja bi, prema nekim mojim idejama, trebala da ima ušrafljen vrat (bolt on-kao kod stratocastera).
Zanima me da li kod poznatijih firmi postoje modeli sa takvim rešenjem vrata?
Ima li neko informacije o tome?

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 14 Mar 2007, 08:46

Eko, neki stariji Gibsoni... ima ih još.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 14 Mar 2007, 17:55

Šta je s tim EKO gitarama? Znam da se na ovim prostorima 70-ih ludovalo za njima. Čuo sam, međutim, nekoliko mišljenja da su to u suštini nekvalitetne gitare ali nisam imao prilike da isprobam neku od njih.
Ono što sam video na slikama deluje mi prilično kvalitetno (modeli ranger, vox...).
A što se tiče GIBSONA, iz kog perioda su ti sa bolt-on vratom?
Nedavno umalo da kupim jednog (jako povoljno) iz 1971. ali mi se učinlo da je u pitanju falsifikat (tj. prevara) jer nigde nisam mogao da pronađem podatak da je gibson radio takve gitare.
Da li su na tim starim gibsonima vratovi montirani kao na stratu ili je neki drugi princip u pitanju?
Znaš li možda oznaku modela ili imaš kakav link?

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 14 Mar 2007, 21:43

U to vreme nam je sve izgledalo sjajno jer smo uglavnom svirali neke Jolane, Muzičke naklade i slično, a u idealnom slučaju neko Hofner ila od akustike Framus. Eko su mi bile sjajne pogotovu što sam na neki način bio vezan za Italiju. Danas sa odstojanja mogu reći da su to solidne gitare, ali ništa više od toga. Jedan primerak 12-ce ima moj drugar i samo sam je par puta uzeo u ruke jer mu je to jedina gitara koja nije u koferu pa je prilično prašnjava, a i žice su na njoj stare malte ne kao i ona sama. Ako ti je posebno važno da vidiš kako ta gitara izgleda mogu to da ti obezbedim.

Što se tiče Gibsona ja sam imao priliku samo nekolikoi komada da vidim izbliza, od toga jednu i da sviram više puta. Taj komad je skupa custom verzija sa obaveznim set-in vratom. Sam vrat joj je, uzgred rečeno, sjajan, taman kakav treba da bude i cela gitara je vrlo mekana i svirljiva. Zvuk joj je svakako dobar, ali ne toliko da padam u nesvest. Bolt-on Gibsone nisam video uživo već samo na Internetu. Verovatno i ovu gitaru mogu da ti obezbedim da je vidiš ako ti to bude potrebno.

A koji ti je cilj sa bolt-on fazonom, zar ti nije i bolje i jednostavnije da radiš set-in vrat?

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 14 Mar 2007, 22:10

Sava wrote:A koji ti je cilj sa bolt-on fazonom, zar ti nije i bolje i jednostavnije da radiš set-in vrat?
Ma pokušao bih da realizujem neke svoje ideje i probam da izradim akustičnu (elektro) gitaru koja bi trebalo da bude podjednako dobra i na "suvo" i na "struju", tj. da zvuk bude potpuno prirodan (akustičan) a uz to bi (nadam se) bila prilično originalna po pitanju nekih rešenja.
Upravo zato pokušavam da saznam što više o akustičnim gitarama sa bolt-on vratom, naročito onog tipa kao kod strata.
Da li ti bolt-on GIBSONI imaji takav vrat (kao kod strata) ili je u pitanju drugo rešenje?
Sve što sam ja pronašao na net-u su rešenja kakva mene ne interesuju trenutno.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 15 Mar 2007, 17:50

viden wrote:
Sava wrote:A koji ti je cilj sa bolt-on fazonom, zar ti nije i bolje i jednostavnije da radiš set-in vrat?
Da li ti bolt-on GIBSONI imaji takav vrat (kao kod strata) ili je u pitanju drugo rešenje?
Sve što sam ja pronašao na net-u su rešenja kakva mene ne interesuju trenutno.
Ako si pitanje uputio meni, odgovor nemam, napisao sam da sam slike tih Gibsona video negde na netu. Ponavljam da jedino mogu da ti pomognem tako da pogledaš Eko gitaru mog drugara, ako bi to bilo od neke pomoći.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 15 Mar 2007, 20:11

viden wrote:Šta je s tim EKO gitarama? Znam da se na ovim prostorima 70-ih ludovalo za njima.
Ja sviram EKO Kadett bass!

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 16 Mar 2007, 01:12

Uspeo sam da pronađem i isprobam jednu EKO gitaru (model RANGER VI iz 1967.god.).
Što se vrata tiče, nema velike filozofije-urađen je kao za električnu gitaru i jednostavno zašrafljen (baš kao na stratu).
Međutim, prijatno sam iznenađen samom gitarom. Najpre kvalitetom izrade, a onda i zvukom (snažan, ne previše prskutav-valjda je i vreme učinilo svoje).
Na gitaru je montiran SHADOW pickup (elektromagnetni) s VOLUME ton kontrolom i on je još jedno prijatno izneneđenje-preko njega gitara zvuči gotovo isto kao i na "suvo". Jednom rečju, to je najbolji magnet za akustičnu gitaru koji sam ikada probao (ni traga od šuštanja i brujanja). Izuzetno je snažan i to je još jedna razlika od onih magneta koji se danas mogu naći na našem tržištu.
Izgleda da su italijani svojevremeno uboli (ili kopirali) pravu stvar.
Mislim da bi se danas mnogi poznati proizvođači (da ne kažem graditelji) postideli pred kvalitetom gitare jednog autsajdera.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 16 Mar 2007, 09:58

viden wrote: Mislim da bi se danas mnogi poznati proizvođači (da ne kažem graditelji) postideli pred kvalitetom gitare jednog autsajdera.
EKO nije bio autsajder, koristili su te gitare mnogi, naročito italijanski muzičari, a i kod nas poprilično. Za Italijane je to bio deo imidža, a za druge platežno dostupan instrument. Urađen je dobro i kvalitetno, zvuk je po meni samo prosečan. Nisam svirao Taylor niti ga čuo uživo, ali sam probao neke Martine, Gibsona i Alvareza tako da ja zvuk tih Eko gitara procenjujem kao prosečan i pristojan, da kažem upotrebljiv.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 16 Mar 2007, 14:24

[quote
EKO nije bio autsajder, koristili su te gitare mnogi, naročito italijanski muzičari, a i kod nas poprilično. Za Italijane je to bio deo imidža, a za druge platežno dostupan instrument. Urađen je dobro i kvalitetno, zvuk je po meni samo prosečan. Nisam svirao Taylor niti ga čuo uživo, ali sam probao neke Martine, Gibsona i Alvareza tako da ja zvuk tih Eko gitara procenjujem kao prosečan i pristojan, da kažem upotrebljiv.[/quote]
Naravno, pod "poznati proizvodjači" nisam mislio na MARTIN, GIBSON...(što su vrhunski proizvođači), već na proizvođače gitara koje su dostupne većini ljudi i koje su u cenovnoj klasi s pomenutim EKO gitarama (IBANEZ, ARIA...).
Prvenstveno mislim na modele koji se nalaze na našem tržištu (što je možda i neki škart koji prolazi samo kod nas i tržištima sličnim našem).
Usput, da li se EKO gitare još uvek proizvode?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest