Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post Reply
Mirjana
Posts: 14
Joined: 19 Jun 2016, 14:54

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Mirjana » 22 Jun 2016, 16:30

Hvala ti :) Samo sto, koliko vidim na njihovom sajtu, oni nemaju Yamaha F310 :?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by komil » 22 Jun 2016, 17:12

To sa sajtom je malo klimavo, uvek ih treba bar nazvati. Ja kada sam kod njih kupovao akustičnu gitaru (neki Ibanez), rekli su mi da je moja baš preko Mitrosa nabavljena a bila je i jeftinija nego tamo.

Mirjana
Posts: 14
Joined: 19 Jun 2016, 14:54

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Mirjana » 22 Jun 2016, 18:53

E svasta. Hvala ti puno na informacijama :)

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Tenji » 22 Jun 2016, 20:12

Zvanicno, Mix drzi Ibanez kao brend, Yamahu ne. Tako da i pored ovog komilovog slucaja, ne verujem da mozes kod njih nabaviti tu Yamahu. Ali svakako ne kosta nista da ih pitas.

CountDuckula
Posts: 29
Joined: 05 Dec 2012, 00:14

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by CountDuckula » 24 Jun 2016, 08:42

Po meni je mnogo bolja kupovina polovne (a nove). Za manje para dobijes bolju gitaru, a postoji mogucnost i da je vec uradjen setup. + cenkanjem mozes malo i spustiti cenu. ...Obavezno se cenkati :)
Evo predloga (ako nije vec kasno):
http://www.kupujemprodajem.com/yamaha-3 ... -oglas.htm
http://www.kupujemprodajem.com/Epiphone ... -oglas.htm
http://www.kupujemprodajem.com/akusticn ... lter_id=11

Ova je, po meni, malo losija od ovih gore, ali je cena lepsa:
http://www.kupujemprodajem.com/Fender-C ... -oglas.htm

Mirjana
Posts: 14
Joined: 19 Jun 2016, 14:54

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Mirjana » 24 Jun 2016, 21:33

@Tenji, hvala na odgovoru. Msm nemam ja nista protiv bilo kog brenda, trebala bi mi tako neka gitarica da je ispravna naravno, da ima lep zvuk i da je ok izgleda. Totalno se ne razumem u muzicke instrumente. Odlucila sam se za Yamahu iz razloga sto svi hvale taj brend, i sto vecinom nisu falicne tj. nemaju neku fabricku gresku. Vrlo je moguce da ja tu fabricku gresku ne bih ni primetila, pa sam iz tog razloga trazila neku najsigurniju opciju, a da nije mnogo para.

@Count, Nije kasno, nisam jos uvek kupila. Planiram to za naredna dva, tri meseca pa se raspitujem :) Znas kako, meni kao laiku je malo nezgodno da kupim gitaru, i novu, a pogotovo polovnu, jer ne znam sta treba da gledam, da li je ispravna, da li je to mnogo para za to sto nudi... Od svega toga me najvise brine ispravnost. Ne poznajem nikoga ko svira gitaru pa da ga zamolim za uslugu, a meni nista ne znaci da je ja sama proveravam, jer nit znam da je sviram, nit znam sta treba da gledam. To je kao da pokusavam na kineskom da procitam neko uputstvo, znaci totalno nepoznavanje :) Sto se tice polovnih gitara, ne bih je kupovala na nevidjeno sigurno, a posto sam iz NS nema nekog velikog izbora na kupujem prodajem. Mada i da ima, opet se vracam na ono ranije navedeno, ne bih znala sta cu sa njom i da je vidim :mrgreen:

CountDuckula
Posts: 29
Joined: 05 Dec 2012, 00:14

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by CountDuckula » 24 Jun 2016, 22:10

Mirjana wrote:@Tenji, hvala na odgovoru. Msm nemam ja nista protiv bilo kog brenda, trebala bi mi tako neka gitarica da je ispravna naravno, da ima lep zvuk i da je ok izgleda. Totalno se ne razumem u muzicke instrumente. Odlucila sam se za Yamahu iz razloga sto svi hvale taj brend, i sto vecinom nisu falicne tj. nemaju neku fabricku gresku. Vrlo je moguce da ja tu fabricku gresku ne bih ni primetila, pa sam iz tog razloga trazila neku najsigurniju opciju, a da nije mnogo para.

@Count, Nije kasno, nisam jos uvek kupila. Planiram to za naredna dva, tri meseca pa se raspitujem :) Znas kako, meni kao laiku je malo nezgodno da kupim gitaru, i novu, a pogotovo polovnu, jer ne znam sta treba da gledam, da li je ispravna, da li je to mnogo para za to sto nudi... Od svega toga me najvise brine ispravnost. Ne poznajem nikoga ko svira gitaru pa da ga zamolim za uslugu, a meni nista ne znaci da je ja sama proveravam, jer nit znam da je sviram, nit znam sta treba da gledam. To je kao da pokusavam na kineskom da procitam neko uputstvo, znaci totalno nepoznavanje :) Sto se tice polovnih gitara, ne bih je kupovala na nevidjeno sigurno, a posto sam iz NS nema nekog velikog izbora na kupujem prodajem. Mada i da ima, opet se vracam na ono ranije navedeno, ne bih znala sta cu sa njom i da je vidim :mrgreen:
U svakom od ovih oglasa pise da su gitare kao nove. Svi pomenuti clanovi imaju samo pozitivne ocene (osim ovog poslednjeg), sto je neki pokazatelj da ce odgovoriti na pitanja. Bar onoliko iskreno kao i prodavci u radnji. A treba se detaljno raspitati...
Sasvim sam siguran da na forumu postoje ljudi koji ce rado pomoci i kontaktirati prodavce za vise informacija... Ako se na oglasima pojavi neka vredna paznje, a u mojoj okolini, nije mi problem da odem i isprobam. Bez ikakve obaveze da se kupi.

Ovo sada sve pisem iz licnog iskustva. Retko koja gitara u radnji je setupovana. Neke od njih ni ne mogu da se srede. A prodavci se ogradjuju... Da sad ne pisem u detalje moje iskustvo kada sam morao da vracam uvaljenu gitaru mom kumu...
Dolazim na poentu... nikako nemoj sama da kupujes gitaru. Ako ti se ne zuri, pronadji nekog ko ce ti pomoci u odabiru instrumenta. Jako je vazno da odabrati instrument od kog te nece boleti glava... Bilo da je polovna ili nova. To je vec samo tvoja odluka.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by parker » 24 Jun 2016, 23:48

Te pozitivne ocene ne znače ništa. Ja sam skoro nešto prodao (nije ništa u vezi svirke već nešto sasvim drugo ali nebitno) i čovek mi stavi komentar i nahvali me bog zna kako. Ali stvar se tu ne završava, tri puta me je cimao da se i ja njemu revanširam i uzvratim dobrim komentarom i preporukom. Tako da je to - ja tebe vojvodo ti mene serdaru, realno svi prevaranti su zatrpani tim pozitivnim ocenama.
Mali off topic ali ok, ima veze sa tematikom u smislu - kad kupujete otvorite četvore oči jer svi su slatkorečivi i svaki ciga svoga konja hvali. Izvinjavam se poštenim prodavcima ali takvih je najmanje

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Rockatansky » 25 Jun 2016, 12:32

Da definitivno treba da ides sa nekim ko ima imalo pojma o gitarama, da ti ne uvale nesto lose... Mada mozda su ta vremena prosla, bar u vecini (to jest velikim) prodavnicama...
A ne kao ja kada sam kupovao prvu akkusticnu djitru 94. ili 95. platio je 100 DEM u radnji kod poznatog novosadskog uvaljivaca ;) (na Trifkovicevom trgu) vecna zna na koga mislim, a realno ne bi vredela 20-30 DEM, ali sta cemo...
Ali opet za pocetnika vecina u tom cenovnom rangu ce biti OK, samo da nije bas neka falicna.

Mirjana
Posts: 14
Joined: 19 Jun 2016, 14:54

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Mirjana » 25 Jun 2016, 14:53

Hvala vam mnogo svima na savetima! Definitivno ne zurim sa kupovinom, planirala sam kada prodje leto da je pazarim (kad vidim koliko ce mi novca ostati od letovanja :mrgreen: ). Naravno ne bih volela da dam vise od 100e, iz prostog razloga sto ne znam koliko ce mi se sviranje gitare svideti, treba kupiti i extra light zice... Polovna bi bila super isto, samo sto mi treba dobar procenitelj.

Recite mi, ako znate, da li je normalno da prodavci naplacuju setup (i koliko otprilike)? Mislim ja bez tog stimovanja ne bih ni kupovala gitaru, iz vec navedenog razloga. Takodje, ako mi prodavac stavi druge zice (neke extra light mozda jer sam pocetnik) koliko bi to trebalo da kosta otprilike? Cisto da imam neku odokativnu cifru u glavi koja bi mi trebala za komplet osposobljenu gitaru za sviranje. To vas pitam i iz tog razloga jer se stvarno ne razumem, i ne bih da me neko odere, jer vidi da nemam pojma.

@Count, hvala ti puno na ponudi, stvarno lepo od tebe :) Odakle si ti? Ja se iskreno nadam da cu naci neku u NS, to bi mi bilo najjednostavnije, jer ne bih puno da se cimam oko toga, pogotovo sto je to gitara za mene pocetnika, nije da trazim sad neku specijalnu :)

CountDuckula
Posts: 29
Joined: 05 Dec 2012, 00:14

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by CountDuckula » 25 Jun 2016, 21:32

Slazem se u potpunosti sa Parkerom. Pozitivne ocene ne znace sve. Ali su neki osnov da uopste zapocnes komunikaciju sa prodavcem. Zato postoje pitanja i potpitanja. I na kraju i licna proba ako se dodje do toga.
Jako je tesko (bar meni) da u jednom postu napisem sve ono na sta bi trebalo obratiti paznju, a da bude dovoljno jasno i nedvosmisleno... Imam nekog kera tu preko puta od kog ne cujem sopstvene misli... :XD:

Dakle, nove zice kostaju 700-800 din. Ima i za 400, ali to treba zaobici. Setup moze da kosta 10e. A moze i 20e. Zavisi od majstora. U Mitrosu i Mixu znam da ne rade setup, pa je to dodatna stavka. Tako su stigle, tako se prodaju. S druge strane, postoji mogucnost da je na nekoj gitari u radnji vec uradjen setup. Uglavnom nije, ali nije nemoguce.
Treba obratiti paznju na to da li neki prag zvoni. Potrebno je isprobati bas svaki ton na gitari. Takodje treba videti da zice nisu previsoko. To sve ne mozes sama. Obavezno povedi nekog ko bar malo moze da proceni da ce setupom moci da se resi visina zica, da pragovi ne zvone, u kakvom je stanju vrat itd. Ako ne nadjes nikog dovoljno kompetentnog za to, onda treba potraziti primerak koji nema navedene probleme. I nikako drugacije. Tu za pocetak ni ne treba menjati zice. Te fabricke ce biti sasvim dovoljne za pocetak.
Postoji jos jedan vazan detalj. Tanke zice ti nece postedeti prste :D Cak, debljina zica ne igra najvecu ulogu. Tu je vazno da instrument bude dobro setupovan. Jer, ako jeste, manje ce te boleti prsti. Da ne ulazim u detalje (Mislim da sam te vec dovoljno zbunio). To je sto se tice nove gitare.

Koriscene gitare (npr. one koje sam naveo), konkretno Yamaha F310, moraju da kostaju max 70e. I to ako su zaista kao nove kao sto su naveli. Nova u Mitrosu trenutno kosta 100. To znaci da ovi prodavci moraju da spuste cenu ili dalje nema razgovora. Njihovo je pravo da tu cenu ne spuste, ali je tvoje pravo da pokusas. Onda treba pitati detaljno o svemu sto sam gore naveo. Ali to opet mora neko bi sve to umeo da ih pita.
Ako na kraju uspes da dobijes i gitaru za max 70 eura, ostaje ti onih 30 da promenis zice, uradis kvalitetan setup i to je to. Ja bih to tako uradio.

Napomenuo bih jos i da i nekim manjim radnjama prodavci/vlasnici srede gitaru i to ne naplacuju dodatno. Najverovatnije u Novom Sadu imas tako nesto. Treba se raspitati...

Unapred se izvinjavam ako sam preterao sa detaljima (ili sam nesto propustio)...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Rockatansky » 26 Jun 2016, 11:12

Sto se tice naplacivanja setapa, to mi nekako ima smisla za elektricnu gitaru, gde imas i podesavanje visie zice i intonacije i magneta itd. A za akusticnu, ne vidim sta tu ima mnogo das se setapuje, samo sipka :) A obzirom da je to nesto sto svako moze sam, meni je bar bzvz da to placam.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Kristijan » 26 Jun 2016, 12:45

Mirjana wrote:kad vidim koliko ce mi novca ostati od letovanja... ne znam koliko ce mi se sviranje gitare svideti...
Немој уопште да купујеш гитару.

Сигурно негде у окружењу неко од твојих познаника има познаника који је одустао од свирања гитаре, па лепо позајми инструмент. Запуштене и напуштене гитаре су озбиљан проблем људског друштва, верујем да ћеш лако да нађеш неку коју ћеш да узмеш на пробно усвајање, па ако не иде свирање просто врати гитару и готова ствар. То је много боље него да и ти допринесеш проблему тако што ћеш да оставиш још једно сироче.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by Tenji » 26 Jun 2016, 19:07

Kristijanova ideja nije losa, ali nije bas uvek to tako izvodljivo. Prvo, nije bas uvek prijatno pozajmljivati stvari, sa koje god strane ucestvujes. Drugo, iako to nama koji sviramo ne deluje tako, ne poznaje svako nekoga sa gitarom koja mu ne treba, mi se jednostavno krecemo u takvim krugovima pa smo ubedjeni u suprotno. Trece, cesto te gitare budu u losem stanju, gotovo nesvirljive, sto bi za devojku koja se raspituje ovde verovatno najveci problem. Cetvrto, nije to taj feel kada gitara nije bas tvoja. :D E sad, ukoliko Mirjana nema nijedan od ovih problema, slazem se, pozajmiti gitaru od nekoga je idealno resenje za pocetak, kada se "opiva teren", hocu l' svirati, necu l' svirati.

Ukoliko nema od koga da pozajmi, a sumnja u svoju odlucnost da se nastavi sa sviranjem, polovna gitara jeste bolja opcija od nove - na njoj se ne gubi vrednost, mozes je prodati za iste novce. E sad, ukoliko je i kupovina polovne gitare problem i resis se za novu - kupujes gitaru od stotinak eura, svakako neces propasti ni ako je budes prodala kasnije i izgubila 30-40 eura, to neko popije u kafani za par sati. :D

I jos jedna stvar, kada smo kod vec "znas nekog ko zna nekog" momenta. Ako imas nekog poznanika ko svira gitaru, povedi ga sa sobom kad budes kupovala, sta god resila, novo ili polovno. Takodje, velika je sansa da taj neko ume da promeni zice i eventualno ih po potrebi malo spusti da gitara bude laksa za sviranje. To nije neki veliki posao, nema potrebe da dajes pare i za to ako ti je vec budzet ogranicen. Muzicari su uglavnom vesele duse, spremne da pomognu (buducim) kolegama. Ili barem ja zelim da mislim da je tako. :bambi:

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Koju akusticnu gitaru kupiti - do 15.000?

Post by pisac » 26 Jun 2016, 20:39

Kristijanov predlog je dobar,ako mozes da realizujes to.Dobila bi instrument za eksperiment,ne bi dangubila,a ostalo bi ti manevarskog prostora za detaljniji i studiozniji izbor sto se tice kupovine,bez stresa i zurbe.I Tenji je u pravu,vrlo je pozeljno imati neku zaledjinu pri kupovini,neku strucnu i moralnu podrsku.Vrlo je vrlo pozeljno imati to.Haug! :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest