Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

aldindubo
Posts: 52
Joined: 19 Jun 2013, 22:17

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by aldindubo » 24 Jun 2013, 23:39

laza wrote:
aldindubo wrote:Ako mislis da nije istina, onda to nije moj problem. :)
Ti, međutim, bez zadrške pišeš, iz posta u post, jedno te isto: ja imam skupu gitaru, ima li još neko ovde takvu gitaru? ja volim i cenim skupe gitare, skupa gitara je neuporedivo bolja od jevtine.
.. :') ... Kakva gluposti. Ali dobro, to je tvoje misljenje i respektiram to. Samo ona recenica je full of shit ako se mene pita.

Morao sam potraziti na internetu sta Gear Snob znaci. Opet, i to je bullshit. Ja samo kupujem Gibsone jer mi se svidaju. Customa sam kupio jer je to meni najlijepsih Gibson. Marshalla sam kupio jer mi se isto svida, zvukom.

Slucajno volim vise onih malo skupljih Gibsona, nego onih jeftinijih Gibsona. Ako ja hocu pitati raje da mi pokazu njihov Gibson, onda je to moje pravo. Ako ti nisi ljubitelj takvih gitara, onda nemoj citati moje komente.

A Gear Snob is a term in the scene for a person who insists on buying expensive musical instruments, equipment, and all things related to music production for the soul reason that it holds some kind of special intangible quality that cannot be obtained through cheaper bang-for-the-buck alternatives or simply for the prestige of a brand or bragging rights. Kinda like the douchebags that will only wear real leather or pay hundreds of dollars for sunglasses or shoes because they are endorsed by some roid-head with a basketball.... :')

Sviram malo / ne sviram malo, sviram dosta, samo nisam u bendu. Ne treba mi bend, jer dosta mi je loop station.
majtimika wrote:vidis mogao sam i ja tako , ali sta ces emocija mi proradi, pa me brisu
Tako i treba.

No hard feelings, obojicama.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by Kristijan » 24 Jun 2013, 23:51

Види, лепо и цивилизовано ти је човек објаснио стање ствари, и буди сигуран да су многи то препознали баш на тај начин, али су неки прећутали, неки те мало зафркавали, а ето неко ти је посветио мало више пажње. Ту пажњу би требало да макар мало поштујеш, и да добро размислиш. Ето, прегледај шта си писао, па покушај да се ставиш у позицију других који су то данима читали. Капирам да су и бубњари и клавијатуристи, којих има мало и ретко навраћају на форум, до сада научили напамет коју опрему имаш, толико си трубио о томе, и где треба и где не треба. Хајде сада мало заврти неку другу песму.

denikarabenc
Posts: 64
Joined: 24 Jan 2012, 13:54
Location: Zrenjanin/Novi Sad
Contact:

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by denikarabenc » 25 Jun 2013, 00:55

MUzzY wrote:Znaci tonska razlika izmedju drveca ne postoji?
Naravno da postoji. Svi mi donekle znamo da ce magoni da ima tamniji zvuk od javora u vecini slucaja. Ali, nisam to pitao. Pitao sam sta znaci bolje, a ne da li moze da bude razlika izmedju drveta. Teoretski i lepak koji koristis, sraf koji je zavijen u telo drveta ce uticati na ton elektricne gitare. Prakticno, i ne bas...

I sta to znaci bolje drvo? Bez zezanja pitam. Ne razumem se mnogo u to.

Ali, da ne spamujemo temu, otvoricemo nekad neku drug, pa cemo tamo pisati.
Last edited by denikarabenc on 25 Jun 2013, 00:58, edited 1 time in total.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by Trooper » 25 Jun 2013, 00:57

Evo ovde stare diskusije, nema svrhe pocinjati opet
viewtopic.php?f=20&t=6713

rock nation
Posts: 91
Joined: 26 Nov 2009, 17:34

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by rock nation » 25 Jun 2013, 14:53

Usred Zala wrote:Pre neki dan slučajno probao jedan Studio iz 2011.g. i oduševio se. Gitara je odrađena istom pažnjom kao i najskuplji komadi, svira odlično. Ja ne znam kako se tačno zove taj model Studia, ima P90 nagnete i mat sunburst finiš što se meni jako dopalo. Svakako ne vredi razmišljati o Epiphoneu pored ovakvog komada.
aldindubo wrote:Ali moj Gibson LP Custom, ne samo moj, nego svaki Custom, je napravljen samo od jednog dijela drva:
To nije tačno. Customi iz sredine 70-tih su recimo napravljeni iz sendviča dva komada mahagonija, vrat im je trodelni kao i većina LP-a te generacije, top je iz dva ili tri komada. Taj sendvič je rađen zato što im je ostalo dosta komada drveta za SG pa su onda smislili da ih slepe. Uopšte nije bitno iz koliko komada je sastavljena gitara već kako je to sve uklopljeno. Ti komadi iz 70-tih sviraju odlično.
Apsolutno tacno, te gitare idu danas oko 30 000$ i više, postoji ozbiljan razlog za to.

Elem, ja imam LP Studio iz '97, kompletna struja je iz Customa i radi kao zmaj. Uopšte mi nije bitno iz koliko delova je telo, vrat, racq lacpa trice i kučine. Nekada sa Gibsonom nije bilo problema, jeste bilo razlike u tonu ali svaki je bio vrhunskog kvaliteta. U poslednje vreme, prvenstveno zbog nedostatka dovoljno kvalitetnog drveta, nije baš tako, ali još uvek je to Gibson. Treba malo više gitara probati, kao što je uostalom oduvek slučaj sa Fenderom, i naći ono što radi. Da skratim, LP Studio u svakom slučaju.

rock nation
Posts: 91
Joined: 26 Nov 2009, 17:34

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by rock nation » 25 Jun 2013, 14:59

Da, važna stvar koja se često zaboravlja - bar 50% tona gitare izlazi iz duše i prstiju svirača. Drvo, magneti, žice i ostalo dolaze posle toga.

aldindubo
Posts: 52
Joined: 19 Jun 2013, 22:17

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by aldindubo » 25 Jun 2013, 15:10

rock nation wrote:
Usred Zala wrote:Pre neki dan slučajno probao jedan Studio iz 2011.g. i oduševio se. Gitara je odrađena istom pažnjom kao i najskuplji komadi, svira odlično. Ja ne znam kako se tačno zove taj model Studia, ima P90 nagnete i mat sunburst finiš što se meni jako dopalo. Svakako ne vredi razmišljati o Epiphoneu pored ovakvog komada.
aldindubo wrote:Ali moj Gibson LP Custom, ne samo moj, nego svaki Custom, je napravljen samo od jednog dijela drva:
To nije tačno. Customi iz sredine 70-tih su recimo napravljeni iz sendviča dva komada mahagonija, vrat im je trodelni kao i većina LP-a te generacije, top je iz dva ili tri komada. Taj sendvič je rađen zato što im je ostalo dosta komada drveta za SG pa su onda smislili da ih slepe. Uopšte nije bitno iz koliko komada je sastavljena gitara već kako je to sve uklopljeno. Ti komadi iz 70-tih sviraju odlično.
Apsolutno tacno, te gitare idu danas oko 30 000$ i više, postoji ozbiljan razlog za to.
$30000,-? :') Hajde, nadi mi jedan za tu cjenu. Jedan 1954 Gibson LP ide za $30000,- ali jedan sto ima pancake body, ->1969 - mislim do 1976 kostaju max, 2500 - 4000 $. Jedan Fretless Wonder is 1969 kosta mnogo vise, max. 10000- 15000.

Ali $30.000,-? :') Ne.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by komil » 25 Jun 2013, 15:13

Ok Trooper, poštujem tvoje mišljenje i trud modovanja... Ali hajde pa razreši pitanje koje je ranije bilo postavljano: da li ima duplih naloga među korisnicima (koji trolluju). Mislim na proveru IP adresa...

Dakle, pitanje je bilo neko poređenje Gibson Studio, "skupog" Epiphone i SG-a :D Pa ono, objektivno različite stvari, filosofsko pitanje..
Gibson Studio, obično jel, ima istu elektroniku kao Les Paul, u većini slučajeva je i drvo to, ali razlika opet ima 100-tine. Npr. telo je tanje, ima i weight relief (rupe), tako da je to jednostavno drugačija gitara od Les Paula. Kod Epiphona varijanti ima neprebrojivo, tipično su hardver i elektronika lošiji nego na Gibsonima, a drvo je drugačije (al nije bušeno). E sad, kod "skupih" Epiphona zna elektronika biti kvalitetna (ali ipak drugačija), a i hardver. Drvo je jednostavno drugačije, kako god okreneš. Estetski Epiphone dosta više podseća na Les Paul ali to je subjektivno, npr. imitacija bindinga nekome je ružna stvar, taj njihov lak je možda i lepši od Gibsona ali nekome izgleda jeftino itd. Les Paul Studio ima finiš koji mnogi preferiraju, i po izgledu i po svirljivosti (ali je opet drugačiji od Les Paula). Tako da, u svakom slučaju radi se o drugačijim gitarama u stotinama različitih detalja. To nije ni bitno, bitno je šta se kome svidi, probaš, gledaš itd. Meni se lično više sviđa Studio, u fabričkom stanju mi odgovara.

Razumem ja šta pričate za aldindubo-a, ali stvar je i u tome da on živi u svetu gde ni Gibson nije skup (on je skup za naše plate), pa onda vidim ovde za nijansu više zavisti od normalnog :ziveli:

User avatar
Milanares
Posts: 957
Joined: 16 Jul 2010, 21:15
Location: Novi Sad

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by Milanares » 25 Jun 2013, 15:34

ma ne valjaju ti gibsoni ništa, imaju previše sustaina a to u suštini nije dobro za sviranje, ušuška se ćovek i opusti previše, nema borbe ič. :mrgreen:
a i ti humbuckeri neće da zuje, nemaju hissa.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by komil » 25 Jun 2013, 15:37

Hm, pa te gitare iz sredine 70-ih su upravo razlog što je došlo do "vintage" tržišta :mrgreen: tada su ljudi krenuli da se lože na devizu "ono pre je bilo bolje" :) A danas su i te gitare stare i "vintage" :mrgreen: odnosno, jesu prilikom prodaje :)

Međutim, vrat iz više delova je generalno stabilniji. Telo iz jednog dela takođe više "radi" vremenom, nego ono iz dva dela. Pogotovo ako se godovi uklope tako da se sile međusobno potiru.

@denikarabenc, to sa drvetom, ne može se to objasniti u par rečenica, i na kraju krajeva, svako tu ima neku svoju filozofiju. Postoje brojne razlike u drvetu koje se uzme na građari i drvetu koje se seče za instrumente. Jedno te isto brvno tipično ima delove koje bi neki majstor ocenio kao vrhunske i druge delove koje bi ocenio kao neupotrebljive. Različiti godovi na jednom te istom drvetu znače različitu čvrstoću, time i drugačije vibracije kod sviranja... Ne samo da zavisi i od uslova u kojima je drvo raslo, nego jedna strana drveta može biti dručaija. Samo sečenje drveta drastično menja stvar. Uzmi sekiru i probaj da secneš paralelno sa godovima, a sad taj isti trupac probaj da secneš suprotno. Kolika je to razlika u potrebnoj sili. E sad zamisli kolika je razlika kad se gitara spoji od dasaka koje je mašina sekla pod nekim slučajnim uglom. Zamisli i kad krene prirodno krivljenje, krenuće pod nekim nepravilnim uglom. Itd. itd. itd. itd. itd. itd. Pa sušenje... neko poseče zimi kada je vlage manje (kao što i treba za instrumente), neko ne..itd. itd. itd. Ne postoji univerzalni standard za kvalitet drveta za instrumente, ali oni koji to rade imaju razloge zašto jednu dasku odrede kao bolju od druge...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by komil » 25 Jun 2013, 15:40

Milanares wrote:ma ne valjaju ti gibsoni ništa, imaju previše sustaina a to u suštini nije dobro za sviranje, ušuška se ćovek i opusti previše, nema borbe ič. :mrgreen:
a i ti humbuckeri neće da zuje, nemaju hissa.
Jes vala. :D To za sustain mi posebno nije jasno što se ljudi baš tolko lože, pa kako da sviraš ritam gitaru ako sve ima sustain. Brate, gitara i treba da je malo perkusivniji instrumenat.. A hiss, ma kakav je to to rokenrol bez hissa! To bre onda turbo folk!
Last edited by komil on 25 Jun 2013, 15:51, edited 1 time in total.

aldindubo
Posts: 52
Joined: 19 Jun 2013, 22:17

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by aldindubo » 25 Jun 2013, 15:44

komil wrote:
Razumem ja šta pričate za aldindubo-a, ali stvar je i u tome da on živi u svetu gde ni Gibson nije skup (on je skup za naše plate), pa onda vidim ovde za nijansu više zavisti od normalnog :ziveli:
Tako je. Nije je Gibson kod nas jeftin, nego je skup kao svugdje. Samo nemoj zaboraviti da je moja plata po satu jedna hrvatska/Srpska/Bosanska plata po satu x 2 ili cak x 3.

Jedan 2013 Gibson Les Paul Standard (heritage cherry sunburst) je kod nas €2200,-. Koliko je takva gitara u Srbij, Hrvatskoj i u Bosni? Jeli je ista cjena?
Last edited by aldindubo on 25 Jun 2013, 15:51, edited 1 time in total.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by komil » 25 Jun 2013, 16:09

aldindubo wrote:Jedan 2013 Gibson Les Paul Standard (heritage cherry sunburst) je kod nas €2200,-. Koliko je takva gitara u Srbij, Hrvatskoj i u Bosni? Jeli je ista cjena?
U Srbiji isto (u muzičkoj prodavnici, kod zvaničnog distributera itd).

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by Trooper » 25 Jun 2013, 16:10

komil wrote:Ok Trooper, poštujem tvoje mišljenje i trud modovanja... Ali hajde pa razreši pitanje koje je ranije bilo postavljano: da li ima duplih naloga među korisnicima (koji trolluju). Mislim na proveru IP adresa...
To admini proveravaju, ne mi modovi

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Gibson Studio vs. Najskuplji Epifon

Post by komil » 25 Jun 2013, 16:17

komil wrote:
aldindubo wrote:Jedan 2013 Gibson Les Paul Standard (heritage cherry sunburst) je kod nas €2200,-. Koliko je takva gitara u Srbij, Hrvatskoj i u Bosni? Jeli je ista cjena?
U Srbiji isto (u muzičkoj prodavnici, kod zvaničnog distributera itd).
Zapravo bi u Srbiji bilo čak i za nijansu jeftinije.
Trooper wrote: To admini proveravaju, ne mi modovi
Ok.

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest