Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by ApplePie » 04 Dec 2013, 20:38

johny20 wrote:A šta mislite o gitarama koje pravi Ilija Pavlović iz Smedereva (na facebook-u ima svoj sajt "ilianni guitars"). Koliko vidim radi fantastične gitare, ali uglavnom velikim muzičarima. Pitanje je da li bi za nekih 700evra uradio gitaru srednje klase a da bude bolja od ovih fabričkih Fender MIM. Da li se isplati to uopšte uzimati u razmatranje i da li je to moguće? Takođe vidim da i u Novom Travniku u Bosni rade "MK guitars". Zanima me vaše mišljenje i o ovim gitarama domaćih majstora.
Sve što urade Ilija ili Mirza je bolje od MIM stratokastera ;) U našim uslovima hardver je dosta skup, tj utiče na cenu gitare. Drvenariju dobijaš vrhunsku, plus kastomizovanu prema svojim zahtevima. Ako nisi previše iskomplikovao stvari straju je moguće prilično jeftino uraditi (obzirom da straja nije zahtevan i da za cenu dobijaš ipak vrhunsku gitaru). Da ne pričam ja previše najbolje da nazoveš i jednog i drugog.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by Guitar_thrill » 04 Dec 2013, 20:51

Ja ti ipak ne bih savetovao tu varijantu, jer ti još ne znaš ni kog bi fendera kupio, a ne da ti neko pravi handmade gitaru...postoji velika mogućnost da se posle nekog vremena predomisliš, skontaš da ti nešto drugo više odgovara itd. a onda ćeš teže prodati tu gitaru, nego nekog MIM fendera....naravno, ako misliš da ćeš dugo svirati tu gitaru i da znaš šta voliš, onda je to dobra opcija :)

neki
Posts: 154
Joined: 18 Mar 2011, 05:05

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by neki » 05 Dec 2013, 08:52

Guitar_thrill wrote:Ja ti ipak ne bih savetovao tu varijantu, jer ti još ne znaš ni kog bi fendera kupio, a ne da ti neko pravi handmade gitaru...postoji velika mogućnost da se posle nekog vremena predomisliš, skontaš da ti nešto drugo više odgovara itd. a onda ćeš teže prodati tu gitaru, nego nekog MIM fendera....naravno, ako misliš da ćeš dugo svirati tu gitaru i da znaš šta voliš, onda je to dobra opcija :)
kada neko kaze ova mi se svidja zbog sunburst boje, ova ima veliku glavu ili na njoj pise made in usa ta je sigurno bolja od meksicke,to sve govori o profilu buduceg korisnika gitare sto bi se reklo pocetnika u ovom sportu... i sam sam bio takav pre nekoliko godina i prosao sve ove faze o kojima je pisao buduci kupac te cu kratko i jasno. posto nisi spominjao koji radijus vrata preferiras,sirinu nuta, raspon od e1 do e6 na nutu i na kobilici,debljinu i vrstu pragova itd,itd za tebe ce biti sasvim dovoljna clasic vibe serija strat ili tele odluci sam i to iskljucivo sa oglasa uz pratnju nekog ko ti moze pogledati gitaru bolje od tebe...dobices malo isviranu gitaru na kojoj je verovatno bolji setap mozda poneka intervencija a proci ces najpovoljnije. sa tom gitarom ce ti trebati barem godinu dve da je poredis sa tu i tamo po nekim dobrim i boljim komadom gde ces videti sta tebi u stvari treba i da li ti uopste treba ili ces je vise drzati na zidu za ukras a mozes je ilakse prodati jer je jeftinija i kupiti recimo stapove za pecanje.ako se odlucis za dalje druzenje sa gitarom u medjuvremenu ces probati i poneki rucni rad pa ces recimo videti da za mnogo manje para mozes imati vrhunsku gitaru po tvojim merama ili ces pronaci u sirokoj paleti fender porodice nesto po tvom ukusu i istresti duplo vise para i biti sretan sto je i smisao svake delatnosti pa i ove.ali za sada veruj mi nema potreba davati velike novce jer ces ubrzo videti nesto bolje sto ces pozeleti istog trenutka i onda prica ide ponovo i ponovo.... clasic vibe je sasvim dovoljan da uzivas i polako ucis i one propratne stvari,setap, i sva ona sitna podesavanja koja su potrebna da bi uzivao.otprilike ce ti svako ozbiljniji ispricati slicnu pricu a na tebi je da odlucis...za mene licno je road worn serija telekastera bez premca u poredjenju sa mnogoo skupljim usa modelima ali to je samo moje misljenje.sretno u kupovini

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by Kristijan » 05 Dec 2013, 10:07

Слажем се да за некога ко нема баш јасну представу о томе шта заправо тражи није особито мудар потез да поручује ручно рађен инструмент. По мени треба одабрати ручно рађени инструмент када имаш специфичне захтеве до којих си дошао након неког низа година искуства у свирању различитих гитара, па си могао да уочиш да ти на одређеним моделима нешто посебно одговара, а да би неки детаљи могли да буду и другачији. Шта знам, ја тако капирам ручно рађене инструменте - да је то нешто рађено по твојој мери, по твојим потребама. Али да то буду неке реалне потребе, а не да ти треба мало другачија козметика.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by Baba Slim » 05 Dec 2013, 10:30

Ja bih isto recimo preporucio Squier Classic Vibe '60 Stratocaster, svirao nekoliko komada, uglavnom su bile dobre. Prepoznatljiv strat karakter, odavale su u rukama utisak veoma dobre izrade, kao da se ne radi o Squieru. Na osnovu toga ces posle nekog vremena skontati pluseve i minuseve, sta ti vise odgovara/ne odgovara, i onda lagano prelaziti na bolji instrument kako budes sazrevao. Da ne bude zbune, Squier CV je i vise nego dovoljno dobar da te svojim kvalitetom izrade ne odbije od sviranja i vezbanja.

Narocito zbog toga sto ti je prva elektricna gitara. Da se razumemo, ova gitara je daleko od lose (ali nije ni spektakularno odlicna), i budi svestan da je to verovatno miljama bolja elektricna gitara u odnosu na prve elektricne gitare na kojima je velika vecina ljudi ovde pocinjala... Obzirom da si bio spreman da das vece pare samo na gitaru, pretpostavljam onda da bi postojao i neki relativno solidan budzet za neko pojacalo, sto svakako treba razmotriti, jer jedno bez drugog ne ide. Mislim, naravno da moze - procesori, softver na kompu sa simulacijama, sve to zavrsava posao, samo zavisi za sta se odlucis.

Ako neces pojacalo, Line6 Pocket POD express je jako jednostavna a nadasve korisna sprava. No, to je vec trcanje daleko pred rudu.

I da, sto se tice rucnog rada - ljudi su u pravu, i iz najbolje namere ti kazu - nemas pojma sta tacno hoces, sta ti odgovara, a to bi bio spektakularan nacin da bacis pare, jer kod nas rucni radovi nemaju skoro nikakvu preprodajnu vrednost, a kapiram sa 99% sigurnosti da bi kad-tad hteo da uzmes nesto drugo.

johny20
Posts: 24
Joined: 12 Feb 2013, 19:24

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by johny20 » 05 Dec 2013, 12:49

Svi ste u pravu što se tiče kupovine ručno rađenih gitara, to sam pomenuo onako brzopleto razočaran u ponudu Mitros Musica koji na sajtu ima sve a u prodavnici ništa. Ipak su ručno rađene gitare za one koji dobro znaju šta im treba od zvuka i samog oblika gitare i drugih karakteristika, a ja o tome za sada nemam pojma. Smatram da bi mi za početak najviše odgovarao Fender Deluxe Lone Star gitara koja na popustu košta 63.000din (oko 550evra) ali u prodavnici je nema. Ne znam da li će je dobijati naknadno dok bude trajao ovaj popust ili ne. Znam i da svi hvale Squier By Fender Classic Vibe Stratocaster 60s ali bih ipak kupio nešto bolje. Da li će popust u Mitrosu trajati i u januaru?

johny20
Posts: 24
Joined: 12 Feb 2013, 19:24

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by johny20 » 05 Dec 2013, 13:01

Još nešto, što se tiče širine vrata odnosno razmaka žica E1 do E6 na nutu i kobilici to mi, da tragedija bude još veća, na Fender gitarama ne odgovara jer mi se čini da su vratovi preuski. Mnogo više mi leže nekako širi vratovi kako mi se čini na kopijama Gipsona i na nekim Ibanez gitarama, ali mi je zvuk stratokastera pak najlepši. Godinama sviram klasičnu gitaru kod koje je širina nuta oko 50mm pa je to vajda stvar navike. Na stratokasterima je nut širine 42mm što je zaista malo iako ja i nemam neke ogromne šake. Smatram da ću se na ovo vajda vremenom navići. Radijus vrata mi podjednako odgovara i R12 i R9,5 dok classic serije sa 7,25 radijusom mi se čine nekako dosta zaobljene

User avatar
Trzalica
Posts: 525
Joined: 08 Nov 2009, 21:14

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by Trzalica » 05 Dec 2013, 14:51

Kako ova tema postaje sprd*Č*na, da damo mali doprinos! :mrgreen:

Meni je dojajan ovaj "stradža":

Image

Jest' da nije ovo:

Image

Ali, kgjb, isto izgledaju, ovaj prvi košta nekih 400% manje od drugog ... neka ide život. :metal:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by Kristijan » 05 Dec 2013, 14:57

johny20 wrote:Još nešto, što se tiče širine vrata odnosno razmaka žica E1 do E6 na nutu i kobilici to mi, da tragedija bude još veća, na Fender gitarama ne odgovara jer mi se čini da su vratovi preuski.
То сасвим могу да разумем. Мени је увек било занимљивије оно што могу да извучем из разних Фендероликих гитара, нисам човек за хамбакере, а и не волим кратку скалу. Међутим, никад се нисам саставио са том тако тесном првом позицијом на Фендеровим вратовима, нити волим грифплатну са малим радијусом, будући да је 12 цола најмања димензија на којој се ја осећам баш удобно кад свирам. Исрен да будем, мени су, ако гледам ширину врата и прогил грифплатне, далеко дражи вратови шредерских гитара, али они су опет сувише танушни... Зато је на крају најважније оно што сам можеш да закључиш кад узмеш гитару у руке, саветовање са другима мало значи. Док не засвираш на некој гитари, не знаш који то "недостаци" могу да се толеришу, а који ти баш озбиљно сметају.

neki
Posts: 154
Joined: 18 Mar 2011, 05:05

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by neki » 05 Dec 2013, 15:29

johny20 wrote:Još nešto, što se tiče širine vrata odnosno razmaka žica E1 do E6 na nutu i kobilici to mi, da tragedija bude još veća, na Fender gitarama ne odgovara jer mi se čini da su vratovi preuski. Mnogo više mi leže nekako širi vratovi kako mi se čini na kopijama Gipsona i na nekim Ibanez gitarama, ali mi je zvuk stratokastera pak najlepši. Godinama sviram klasičnu gitaru kod koje je širina nuta oko 50mm pa je to vajda stvar navike. Na stratokasterima je nut širine 42mm što je zaista malo iako ja i nemam neke ogromne šake. Smatram da ću se na ovo vajda vremenom navići. Radijus vrata mi podjednako odgovara i R12 i R9,5 dok classic serije sa 7,25 radijusom mi se čine nekako dosta zaobljene
nisi u pravu. pogledaj malo mitrosov katalog usa modeli pocev od standarda,de lux a i koji vec ne imaju sirinu nuta od 42,8mm sto u praksi ne retko biva da bude i puna43mm... pa onda sa tom sirinom imas deblje i tanje vratove eto ti reper za pocetak odabira. mislim ako je sirina nuta tebi jedna od vaznijih stvari. meni je moj vrat sa sirinom od42,2 ..bio dosta sirok dok nisam zamenio nut sa manjim rasponomzica sa 36 na35mm i posle toga malo smanjio razmak zica na kobilici jer je u pitanju telekaster i prakticno sam dobio jedno 100 posto svirljiviju i drugaciju gitaru a gde je igranje sa podizanjem i spustanjem zica za po recimo dva deseta dela milimetra,pa mozda promena pragova uzi ,siri vislji...itd pa zamena magneta,...a kad pomislim na kombinovani radijus sa 7,25 na 9,5 e to je tek posebna tema ....

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by bancika » 06 Dec 2013, 12:58

i meni u praksi fender fratovi deluju uze nego recimo ibanez iako su oba na papiru 43mm, give or take. Ne znam sto, mozda oblik utice na percepciju sirine. Vratovi koji se doimaju kao siri (gibson included) vise imaju D ili U oblik nego C koji je kod fendera popularniji...mozda ima veze. I zaobljivanje ivica odozgo zna da da osecaj uzeg vrata. Kod ibaneza i gibsona mi se cini da su malo ostrije ivice, pogotovo ako imaju binding.

Image

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by Kristijan » 06 Dec 2013, 14:20

Телекастер има 41 mm широк коњић, то је брате много уско, посебно за некога ко много свира акустичну гитару, а у свет гитаре ушао преко класичне гитаре :)

Односно, све то зависи од тога шта човек свира. Некоме ко воли неки другачији стил то сигурно не смета ни мало. У суштини ни ја нисам баш у фазону да плачем због тога, свира се и на том ужем врату, али ето - када бих за себе поручивао инструмент свакако бих урадио интервенцију на том плану.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by bancika » 06 Dec 2013, 14:30

Cuti, moj squier strat ima 40mm, kao oklagija :) Ne znam sta im je bilo tad da prave toliko uske, posle se opametili. <politickiNekorektno>Verovatno je prilagodjeno za male kineske sakice :)</politickiNekorektno>

On topic, ako se i dalje dvouimis izmedju ovih modela...ja ne bih uzimao Fender sa maple fingerboard-om ni jedan osim Eric Johnson model koji je pravljen od quartersawn komada drveta. Jedan komad javora i mali skunk stripe od pozadi nije dovoljno da vrat bude stabilan.

sto bi rekao Blackmore
Yeah, I break the maple necks because they're so badly made. They should be broken. Now they're so badly made it's disgusting.

neki
Posts: 154
Joined: 18 Mar 2011, 05:05

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by neki » 06 Dec 2013, 18:27

bancika wrote:Cuti, moj squier strat ima 40mm, kao oklagija :) Ne znam sta im je bilo tad da prave toliko uske, posle se opametili. <politickiNekorektno>Verovatno je prilagodjeno za male kineske sakice :)</politickiNekorektno>

On topic, ako se i dalje dvouimis izmedju ovih modela...ja ne bih uzimao Fender sa maple fingerboard-om ni jedan osim Eric Johnson model koji je pravljen od quartersawn komada drveta. Jedan komad javora i mali skunk stripe od pozadi nije dovoljno da vrat bude stabilan.

sto bi rekao Blackmore
Yeah, I break the maple necks because they're so badly made. They should be broken. Now they're so badly made it's disgusting.
imam baja telekaster iz 2009 te godine.prvih godinu dana sam se malo igrao sa sipkom dok nisam pronasao sta i kako meni odgovara. u stanu sa prilicno ujednacenom temperaturom vrat je stabilan vec tri pune godine mozda mrdne pola desetog dela milimetra u jesen , a mozda i ne nisam primetio nista,jedino su prve godine ivice pragova izasle da tako kazem fino sam to pobrusio i to je to. vrat je masivan nadvanaestom polju cak 25,7mm da li je zbog toga tako stabilan ne znam...

johny20
Posts: 24
Joined: 12 Feb 2013, 19:24

Re: Koji Fender MIM Stratokaster kupiti?

Post by johny20 » 06 Dec 2013, 18:32

Mislim da me ovde Kristijan najbolje razume. Godine sviranja klasične gitare sa najlon žicama su ostavile oćigledno traga na meni tako da mi ovi vratovi na el. gitarama izgledaju izuzetno mali i uski, naročito na Fender gitarama. No, mislim da ću se na to već nekako navići. Nekada sam kao klinac imao malu akustičnu gitaru sa takođe uskim vratom na kome sam normalno svirao i akorde i solaže.
Bancika znam da su vratovi sa rosewood fretboard-om lakši za zamenu pragova, ali nešto teži za održavanje. Vratovi sa maple fretboard-om su lakirani i zato lakši za održavanje, ali kada se lak oguli veoma ružno izgledaju. Ipak pošto ja ne sviram po ceo dan sasvim mi je svejedno koji vrat je na gitari jer koji god da je mislim da će mi dugo služiti.
Zanima me da li će u Mitrosu stići Fender Deluxe Lone Star Stratokaster dok traju ovi popusti jer mislim, gledajući na YouTube-u, da je ovo možda najbolja gitara za uloženi novac i za mene u ovom trenutku.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest