Voskiranje rosewood figerboard-a..

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 11 Dec 2016, 20:35

bancika wrote:
tommytigh77 wrote:. mislim da je ipak najbolje da počnem da razmišljam o scallop-u...
do it! :)
Pazi samo kad daješ skalopiranu tanburu nekome da ti zameni pragove, evo recimo šta se desilo kolegi Ričardu Blekmoru, da se to ovde desilo prosečnom posetiocu MF-a izbio bi nezapamćen skandal...

https://youtu.be/M-jP38If6CA?t=116

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by bancika » 11 Dec 2016, 20:55

hehe, bas sam se skoro podsecao tog intervjua. Epic.

Btw, ako planiras da uradis scalop, racunaj i na to da su dobre sanse da delimicno ili potpuno nestanu "tackice" sa prednje strane vrata. Zavisi od gitare i koliko duboko idu. Kod mog squiera su one standardne 1/4" debele 1-1.5mm i nestale su skoro skroz. I dalje se vide malo rupe gde su bile ali od "sedefa" nije ostalo skoro nista. Namestanje novih i oblikovanje da prate scalop je poso skoro veliki kao i skalopiranje, a i treba da se nabave. Mene mrzelo da se ebavam i tako je godinama stajalo. Bas sam malopre raskupusao gitaru za refinish tela pa onda verovatno i tackice uradimo.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by tommytigh77 » 12 Dec 2016, 02:05

Mancha wrote:Ne šljašti ono ako se odradi 1-2 sloja i eventualno matira čeličnom vunom, onda je osećaj pod prstima kao da je golo drvo.
Pa meni već jeste golo drvo. :) Nego hoću da bude osećaj kao da je lakirano, kao npr. na maple vratu. Onda mnogo lakše kliza prst po grifplatni.
bancika wrote:Btw, ako planiras da uradis scalop, racunaj i na to da su dobre sanse da delimicno ili potpuno nestanu "tackice" sa prednje strane vrata. Zavisi od gitare i koliko duboko idu. Kod mog squiera su one standardne 1/4" debele 1-1.5mm i nestale su skoro skroz. I dalje se vide malo rupe gde su bile ali od "sedefa" nije ostalo skoro nista. Namestanje novih i oblikovanje da prate scalop je poso skoro veliki kao i skalopiranje, a i treba da se nabave. Mene mrzelo da se ebavam i tako je godinama stajalo. Bas sam malopre raskupusao gitaru za refinish tela pa onda verovatno i tackice uradimo.
E, znam da je to problematika, al' nema veze. Ima i fora da se uradi skalop na Blekmurov fazon, da bude dublji na treble strani, a kod debljih žica praktično nepostojeći, i to me najviše i privlači, jedino se plašim neck twist-a zbog neravnomerne raspodele tenzije. Nego ću verovatno u neko dogledno doba uzeti nekog Squiera da probam na njemu to da odradim pa da vidim kako će da mi legne, ne bih odmah na glavnoj pušci da radim.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by ProfessorBaltazar » 12 Dec 2016, 03:07

Cuj Blekmurov.

Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by bancika » 12 Dec 2016, 07:47

tommytigh77 wrote:
Mancha wrote:Ne šljašti ono ako se odradi 1-2 sloja i eventualno matira čeličnom vunom, onda je osećaj pod prstima kao da je golo drvo.
Pa meni već jeste golo drvo. :) Nego hoću da bude osećaj kao da je lakirano, kao npr. na maple vratu. Onda mnogo lakše kliza prst po grifplatni.
bancika wrote:Btw, ako planiras da uradis scalop, racunaj i na to da su dobre sanse da delimicno ili potpuno nestanu "tackice" sa prednje strane vrata. Zavisi od gitare i koliko duboko idu. Kod mog squiera su one standardne 1/4" debele 1-1.5mm i nestale su skoro skroz. I dalje se vide malo rupe gde su bile ali od "sedefa" nije ostalo skoro nista. Namestanje novih i oblikovanje da prate scalop je poso skoro veliki kao i skalopiranje, a i treba da se nabave. Mene mrzelo da se ebavam i tako je godinama stajalo. Bas sam malopre raskupusao gitaru za refinish tela pa onda verovatno i tackice uradimo.
E, znam da je to problematika, al' nema veze. Ima i fora da se uradi skalop na Blekmurov fazon, da bude dublji na treble strani, a kod debljih žica praktično nepostojeći, i to me najviše i privlači, jedino se plašim neck twist-a zbog neravnomerne raspodele tenzije. Nego ću verovatno u neko dogledno doba uzeti nekog Squiera da probam na njemu to da odradim pa da vidim kako će da mi legne, ne bih odmah na glavnoj pušci da radim.
Tako sam ja uradio i evo vec 4 godine ne mrda...a dosta je tanak vrat. Ovo je onaj squier sa vratom od 40mm na nutu i debeo mozda 20mm. Ko drska od metle.

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 12 Dec 2016, 10:57

tommytigh77 wrote: Pa meni već jeste golo drvo. :) Nego hoću da bude osećaj kao da je lakirano, kao npr. na maple vratu. Onda mnogo lakše kliza prst po grifplatni.
Pre par godina sam već postavljao pitanje "zašto se rosewood fretboard-i ne lakiraju poliuretanskim lakom kao što se radi sa maple fretboard-om" i (ako se dobro sećam) odgovor (mislim da je Dersu to poentirao) je bio (otprilike) da rosewood ima u sebi nešto što ne prija poliuretanu. S druge strane, svi su svedoci da je Rickenbacker što na bas, što na gitarama radio takav finiš po rosewood fretboard-u. Imam jednu jeftinu AES Yamahu na kojoj je rosewood, vrat je lakiran sa poly-jem (sem, naravno, gornje strane fretboard-a) i onaj deo rosewood-a sa strane (profil fretboard-a koji se vidi odozgo i odozdo, debljine oko 5-6mm) je urađen u polyurethane-u i izgleda savršeno, nigde se nije ništa potklobučilo, izvitoperilo a tu se praktično i najviše sama površina aka jer je palac stalno odozgo a šaka odozdo.
Iskreno, malo mi čudno da današnjim tehnologijama ne mogu da naprave polyurethane lak koji je "zicer" za rosewood, msm, pa bre ako hoće mogu da naprave formulu i vodu da lakiraju a ne neki rosewood...
Image

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by ProfessorBaltazar » 12 Dec 2016, 11:28

Dersu nije sigurno.

Al ovi stolari iz Sente/Kule znaju ziher.

Uzgred, cao rouzvud od Januara 2017.

P.S. Poliuretan ne prija (n)icemu.

P.P.S. Ako te nesto zanima oko gitara, batali sve informacije i posveti se studiranju Scala gitara.

P.P.P.S. Jer uskoro ce svi svirati 'te' gitare a ne ostalo djubre na koje se trenutno lozi ekipa. Be cool, skapiraj, be early adopter.

Image

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 12 Dec 2016, 13:26

ProfessorBaltazar wrote:Dersu nije sigurno.
Dersu jeste sigurno, sada nađoh tu temu od pre neverovatnih 6 (šest!) godina... http://www.muzicki-forum.com/forum/view ... sewood+lak
P.S. Šta znači ovaj oproštaj od rosewood-a od 1. januara 2017?

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by ProfessorBaltazar » 12 Dec 2016, 18:42

Eto vidis da nije. Isti si ko MSM. A vidis da nije i ruzis lik i delo. A vidis da nije.

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 12 Dec 2016, 21:45

Jbg, izvini, nobody's fault but mine...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by komil » 13 Dec 2016, 00:49

eg303 wrote:P.S. Šta znači ovaj oproštaj od rosewood-a od 1. januara 2017?
"Nedavno je done[ena odluka da se sve vrste Palisander drveta zaštite, to znaci sve vrste Dalbergia su od sad zaštićene istim merama kao brazilski rosewood (rio palisander)
Bez certifikata i dokumenata porekla nema vise legalne prodaje ni kupovine kako gitara tako i materijala."
https://cites.org/sites/default/files/n ... 16-057.pdf

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by ProfessorBaltazar » 13 Dec 2016, 05:59

eg303 wrote:Jbg, izvini, nobody's fault but mine...
Ko te voli vise od mene....nek jos jedan lis' okrene..ali lis'ova nema vise, ja te volim ponajvise....

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by merk » 13 Dec 2016, 09:46

profesore, i tebi se vide godine: :lol:
stihovi iz tamo neke sedamdeseti...štajaznamkoje!? grupa 777
sad si me setio na boom festival u ljubljani '72! to su bila vremena!!!

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by ProfessorBaltazar » 15 Dec 2016, 05:10

To je gospodine mestru ta neka zaostavstina sto imamo, pravo zapravo. :ziveli:

Sedum-sedum-sedum su bili nasi ovi, Makedonci? Ne? Bila i grupa 222 i stalno mesam. Mi Srbi smo pomalo operisani od kolaboracije. :bambi:

Pri tome ja sam u stvari drevni Crnogorac. Koji u stvari ima albanske krvi jer kako ne bi.

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by merk » 15 Dec 2016, 10:42

777 su bili iz rijeke, a meni su ostali u sečanju zbog hammonda B3, koje sam tada prvi put video i čuo u živo.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Grupa_777.
https://www.youtube.com/watch?v=On_BgtfnQAo

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest