7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
rock action
Posts: 795
Joined: 03 Dec 2008, 10:07
Location: bgd
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by rock action » 29 Jan 2014, 10:32

mislim da je 90% starih death metal albuma i napravljeno spustanjem stimova... mozda je eventualno trey iz morbid angel svirao sedmicu. da ne pominjem da se ceo sludge zasniva upravo na tome :bravo:

crowbar i electric wizard su svirali ili sviraju u B stimu, mislim da je bila i sepultura na roots ali za to nisam 100% siguran, melvins u drop A... neurosis su inace u E ali imaju varijante na nekim pesmama da spuste samo sestu zicu u A i onda imaju celu oktavu na petoj i sestoj zici sto je super zanimljivo

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by dweezil » 29 Jan 2014, 10:52

ne pratim nesto te muzicke zanrove al ono, jel probao neko da downtune-uje 7-ozicane i 8-zicane djitrice?

User avatar
rock action
Posts: 795
Joined: 03 Dec 2008, 10:07
Location: bgd
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by rock action » 29 Jan 2014, 11:32

koliko znam meshuggah su za album nothing spustali sedmice da rade kao osmice jer im osmice jos uvek tada nisu bile napravljene... kazu da je to bio pravi pakao u studiju i da su morali da se dostimavaju svakih pet minuta

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by Tenji » 29 Jan 2014, 14:02

rock action wrote:sedmozicane gitare imaju uzasan klin, nigde nicega konkretnog... plastika, muljavina.
Upravo si SVE sedmozicane gitare stavio pod jedan kos, i rekao da imaju uzasan klin. Dakle, dodas jos jednu zicu na gitaru, i to joj ubije klin, sta? :D
rock action wrote:mozda je do mene - ja svoje sviranje baziram najvise na akordima, a ne na rifovima i solazama... a sedmozicane mi bas tako nekako deluju, samo da opicis rif ili solazu, a nigde mesta za izmedju i onu lepotu sto se desava u akordima i nacinu na koji les polovi, telekasteri, holoubadiji... reaguju.
A u ruku Mandusica Vuka... :D
rock action wrote: ali takve gitare em su ruzne (sto je, dobro, vise stvar ukusa) em su nezgodne za bilo kakve barre hvatove ili normalne akorde u prvoj poziciji i tome slicno.
Opet si uzeo SVE sedmozicane gitare i rekao da su...ruzne? Really? Sto se barre hvatova tice i ostalih akorda, jednako ih je lako hvatati kao i na bilo kojoj drugoj gitari. Cak i ako imas izuzetno male prste, pa samo ne obuhvatis sedmu zicu kaziprstom, i imas... isto sto i na sestozicanoj, ne?
rock action wrote: drugo, ono mozda i najbitnije, je da su meni uvek niski stimovi zvucali 20 puta bolje na les polu koji ima oboren stim i deblje zice, nego na gitari koja je utegnuta kao pracka i ti onda imas samo dublji ton i nista vise, koji zvuci isto kao i e zica maltene.draz niskog stima je upravo to sto deblja zica zahteva malo drugaciji pristup levom i desnom rukom, gitara je vise lenja pa joj treba malo za odziv, zato sve i vuce da se svira sporije...
Sa ovim mogu da se slozim, ali ti si slobodan da na sedmozicanu gitaru stavis kakve god hoces zice, i da je drzis u kakvom god stimu. Kupovinom sedmozicane gitare ne potpisujes krvlju nikakav ugovor da ce ti sedma zica biti uvek .56 u H...
rock action wrote: mislim, ne znam, zamislite toni ajomija ili soundgarden da su pravili pesme i muziku na sedmozicanim gitarama, da se ne zajebavamo. :D
Verovatno bi bilo do jaja. :D
rock action wrote:koliko znam meshuggah su za album nothing spustali sedmice da rade kao osmice jer im osmice jos uvek tada nisu bile napravljene... kazu da je to bio pravi pakao u studiju i da su morali da se dostimavaju svakih pet minuta
Dakle, ako spustis stim na Les Paul-u, imas muda do poda, i vrh ton, ali ako spustis na sedmozicanoj, imas pakao u studiju i rastimavanje na svakih pet minuta. Damn those guys making sevenstring guitars. :D

No hard feelings, ovo je samo moje misljenje na tvoje misljenje, da ne pomislis da sam se nesto navrzao sad na tebe. :D :ziveli:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by Baba Slim » 29 Jan 2014, 14:08

Meni je to sve kul, kakav god broj zica/stim/sta-god, dok to neko smisleno koristi. Ja to kapiram kao - razliciti instrumenti za razlicit zvuk/namenu/svirku/emociju itd..

Ima dana kad bih valjda dao ne-znam-ni-ja-sta samo da imam sedmicu pri sebi da zaorem kao nikad do tada, onako, za svoju dusu a na opsti prezir svih u bloku u krugu od 200m. :D

I da, cisto da se izjasnim, iako se apsolutno ne razumem u sedmozicani svet gitara sta/koja/kako/zasto, jako bih voleo da nekad posedujem sedmozicanu gitaru. :ziveli:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by Dushan S » 29 Jan 2014, 14:16

Void wrote: слажем се апсолутно. Приметио сам то са Хартворк албумом од Каркаса и убеђен сам да тај албум не би звучао тако брутално да је свиран са седможичаним гитарама у стандардном штиму.
Naravno, a to je zato što žica okačena na komad drveta, dok vibrira, telepatskim, magijskim putem saznaje da li se sem nje, zakačene na komad drveta, nalazi još 5 ili 6 drugih žica. I onda se potpuno drugačije ponaša i ton nije isti! :)
Има пар бендова који су то обрађивали на седможичаним гитарама и једноставно то није то. Исто је било када сам узео прву седможичану гитару, и пошто ми је шестожичана годинама била у Ха штиму исто, хтео сам да упоредим...значи НИ БЛИЗУ. Има нешто у томе што осећам као да гитара "дише" када су жице мало лабавије и осећај под прстима је потпуно, потпуно други универзум (ноу пан интендед :) )
Haludža da sedmožičane đitre zvuče drugačije je nastala zato što ljudi uzmu neku gitaru tipa LP, PRS ili Music Man, bace je u nizak štim sa debelim žicama, i kao ...vidi, mast. A onda probaju Schecter-a sa aktivnim magnetima ili Ibanez od basswood-a sa našrafljenim vratom. Umesto da skapiraju, što bi bilo logično, da ta gitara zvuči drugačije (nekom lošije) zato što je potpuno drugačiji tip gitare nezavisno od žica, zato što su drvo, kačenje vrata, oblik, itd drugačiji, ljudi pripišu tu razliku broju žica. A kad neko kaže "probao sam sedmožičnu", na koju sedmožičnu misli? Jer ovde jako malo ljudi ima ozbiljnu sedmožičanu gitaru. Obaška što je LP jako nezgodna gitara za niske štimove zbog kratke skale, kao što svedoče na stotine klipova bendova u low tuningu koji su na LP tu negde u tuning-u ali jedna žica beži a akord se raštimuje čim gitarista malo jače stisne i povuče žicu.

Dakle razlika koju osoba čuje je zapravo ista kao i kad bi uzeo LP, stavio na njega 12-ice u B štimu, pa onda to uporedio sa 6- žičnim Ibanezom RG u B štimu. To nema veze sa brojem žica. Fabula je plus i u tome što se jeftinije sedmožične gitare ne prave za ljude koji razmišljaju isuviše o "tonu", već za mlade mjetalce i šredere, kojima su bitne neke druge stvari. A konačno ne treba potceniti ni placebo, ljudi su skloni da misle da je ton postao "nekakav" i da je "bolji" samo zato što gitaru koju drže u rukama doživljavaju kao bolju, ili na primer bolje sviraju na toj gitari, lakše i lepše, pa imaju utisak i da je ton bolji.
Elem, sedmožičana koja je vrat kroz telo, sa adekvatnim magnetima, dobro drvo, naravno da će ton biti dobar.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by Dushan S » 29 Jan 2014, 14:19

dweezil wrote:ne pratim nesto te muzicke zanrove al ono, jel probao neko da downtune-uje 7-ozicane i 8-zicane djitrice?
Fora je što skala pravi problem. Na mom GKG je fender skala, i ona tu već oko niskog A pravi problem. Probao sam da to rešim debljinom žica, ali džaba, žica je sve deblja a problem je i dalje tu. Sa bariton sedmicom ne bila frka.

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by Void » 29 Jan 2014, 15:04

ја имам и шестожичану и седможичану гитару, и мени је шестица у Ха, много више дојаја него седмица у Ха, иако је то "природан" штим за седможичану гитару. ОК, ја вероватно причам више о осећају док је свираш него о самом тону, и јесам вероватно мало претерао у претходном посту, јбг.

User avatar
rock action
Posts: 795
Joined: 03 Dec 2008, 10:07
Location: bgd
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by rock action » 29 Jan 2014, 15:22

bottom line je i bio da su te gitare meni previse jednodimenzionalne... sto verovatno i nema veze sa brojem zica, nego sa aktivnim magnetima koje ne podnosim. onda verovatno isto to mogu da kazem i za sestozicane ibanez gitare u globalu, ali da ne ulazim u preveliki oftopik... mene te gitare uopste ne rade. dodatna poenta je da su osmice, devetke (ne znam da li su stigli do toga) i ostale gitare pocele da se prave za te mlade napaljene metalce kojima je bitno samo da gitara ima sto veci broj zica i da najdeblja bude u sto nizem stimu... a muzike nigde. sto je najsmesnije, po meni jedino ta meshuggah, koja je i pokrenula ceo fazon, ume da svira te gitare i zna sta ce sa njima da uradi a da to ima smisla. dakle, vise kritikujem pomodarstvo nego same gitare, mozda je sad jasnije...

User avatar
rock action
Posts: 795
Joined: 03 Dec 2008, 10:07
Location: bgd
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by rock action » 29 Jan 2014, 15:41

bancika wrote:sve zavisi od muzike. Zamisli da Petrucci svira svoje ritam sekcije na labavom LP-u kome je spusten stim :) Ponekad pozelim 7-zicanu, cak smo sa caletom uradili jedan fingerboard, ali nikako da nastavimo projekat.
Preko toga mi deluje suvisno....ali i to je verovatno zato sto me zanrovi muzike koji imaju koristi od tih extra zica ne interesuju. Mozda zvucim kao neki deda, ali ko ne zna da se izrazi na 6, nece znati ni na 16 zica.
jao petruci :D ne podnosim labrija, petruci mi je bio okej i gajio sam veliki rispekt za DT zakljucno sa metropolisom 2, sve posle toga je djubre ^^

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by Dushan S » 29 Jan 2014, 16:53

rock action wrote:bottom line je i bio da su te gitare meni previse jednodimenzionalne... sto verovatno i nema veze sa brojem zica, nego sa aktivnim magnetima koje ne podnosim. onda verovatno isto to mogu da kazem i za sestozicane ibanez gitare u globalu, ali da ne ulazim u preveliki oftopik... mene te gitare uopste ne rade. dodatna poenta je da su osmice, devetke (ne znam da li su stigli do toga) i ostale gitare pocele da se prave za te mlade napaljene metalce kojima je bitno samo da gitara ima sto veci broj zica i da najdeblja bude u sto nizem stimu... a muzike nigde. sto je najsmesnije, po meni jedino ta meshuggah, koja je i pokrenula ceo fazon, ume da svira te gitare i zna sta ce sa njima da uradi a da to ima smisla. dakle, vise kritikujem pomodarstvo nego same gitare, mozda je sad jasnije...
Znam ja na šta ti misliš. Mada postoji jednako ako ne i više pomodarstva u korišćenju raznih "vintage" gitara ili u ideji da određena vrsta gitara "nema dušu". I otpor na "moderno" je često samo druga vrsta mode.

Ali, na kraju krajeva ipak je nešto drugo bitno, to da tebe lično tvoj instrument inspiriše da sviraš i praviš dobru muziku, a ton nastaje u toj interakciji i to je bitnije od pikapova, konstrukcije i drugog o čemu ljudi često pričaju. Ako te nešto ne radi, džaba da li je objektivno dobro. Moj komentar je bio konkretno na temu toga da ljudi često pripisuju određene kvalitete ili nedostatak istih samom instrumentu, a možda se zapravo radi o njima, o tome da oni ne umeju ili ne mogu da se izraze kroz takav instrument. Sam po sebi, odvojeno od toga, sedmožični instrument nema razloga da bude inferioran. Ako ništa drugo, tolike su se bajke pričale o tome kako je debljina vrata bitna za sound... Eto, bar za sedmice ne može da se kaže da nema tona jer vrat definitivno "ima mesa". :) :ziveli:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by dweezil » 29 Jan 2014, 22:15

ok pa ako krenemo od price koju je i @ApplePie gore spomenuo, da 7 zicane gitare (u istoj skali) imaju vecu masu vrata, tenziju zica i zbog svega toga i drugaciji osecaj pri sviranju (i u normalnom stimu), vise sustaina i debeo ton, onda mogu da shvatim da stoji i prica nekih ljudi da vise vole 6 zicne gitare u downtune-ovima, tj logicno je da one zvuce labavije i lenjije, vise krljacki ili kako vec ko subjektivno to zove, ne stajem ovde ni na ciju stranu samo konstatujem

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by ApplePie » 29 Jan 2014, 22:59

@rock action, nigde ja u tvom prvom postu ne vidim da si spomenuo EMG, za tvoju informaciju ja na Univers-u imam alnico magnete pa da vidiš klina ;)

Ostatak je čista fizika: Kao što se ton sastoji iz odredjene frekvencije i njihovih upola oslabljenih harmonika na polovini frekvencije (bar što se vibracije žica tiče) tako se i vibracija samo jedne žice na gitari prenosi na ostale sa svojim harmonicima. Oscilacije drveta na gitari koje uzrokuje žica koja vibrira daju oblik sinusoidi (što je za sada nebitno) a ta energija koja je pokrenula žicu se manje ili više oslabljena prenosi na ostale žice (makar bile i denfovane) što uzrokuje da i one osciliraju i ma koliko to nečujno bilo unose time nešto što na kraju izlazi iz gitare u pojačalo. Jedna žica više ili manje neće napraviti da gitara zvuči bitno drugačije ali ja sam sklon da u takvim situacijama razmišljam o ekstremima tako da ako multipliciram to na npr. 50 žica mogu samo da zamislim nešto kao klavir u obliku gitare :) a klavir ... zna se kako zvuči :) Poenta je da ta jedna ili dve žice više na gitari neće napraviti od gitare klavir ali definitivno postoji razlika izmedju broja žica na gitari, bar što se fizike tiče ;) :ziveli:

User avatar
rock action
Posts: 795
Joined: 03 Dec 2008, 10:07
Location: bgd
Contact:

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by rock action » 30 Jan 2014, 00:25

mozda je oftopik, ali je l' neko nekad probao 12-ozicanu elektricnu? ja sam video jednom jednu bajaginu, sg sa dva vrata a la jimmy page, ali nisam se usudio da je taknem :bow:

ja sam probao akustaru samo jednom, mislim da je bila neka takamine, zanimljivo je radila ali nisam stigao da se igram mnogo sa stimovima... oduvek mi je zelja da "rasparim" isti ton na najtanjim zicama i napravim recimo sekundu ili tercu da vidim sta ce da se desi :bravo:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: 7+ string talk (manje-vise, GAS tema)

Post by komil » 31 Jan 2014, 11:17

Šta bre 7-žičane, to je out, to je prošlost, ja bez 36 žica neću ni da uzimam gitaru! :metal: 8)
rock action wrote:mozda je oftopik, ali je l' neko nekad probao 12-ozicanu elektricnu? ja sam video jednom jednu bajaginu, sg sa dva vrata a la jimmy page, ali nisam se usudio da je taknem :bow:
Imao sam jednu 12-ožičanu električnu, "Pasadena" oblik nalik na Les Paul, u Njemačku na amazon.de sto evritja sa dostavom. Bila mi je recimo interesantna za rokanje rifova na debelim žicama, mislim na sviranje jednog (odnosno dva, dve žice) tona u isto vreme, ne na akorde i petice.. Neki jednostavan solo je opet interesantan, zvuk nalik na octaver ali nekako "prirodniji"... Interesantno je kad malo zabenduješ, interesantan efekat jer ne benduješ obe žice potpuno ravnomerno. Različito štimovanje sam probao ali uglavnom mi je zvučalo najbolje na onaj standardan način kako se te gitare štimaju.

Clean je lep, nalik na chorus efekat. Međutim, moram priznati da kad sve namestim lepo na štimeru - to mi nije to. Lepše mi je kad se za nijansu malo pokvari štim, neka sitna minimalna greškica u štimanju daje lepši efekat. :bambi:

Ne mogu sad da nađem na amazon.de, to je zato što nisam zapamtio ovaj naslov na nemačkom, ali evo slika na britanskom amazonu:

http://www.amazon.co.uk/String-Electric ... B001M4BFU2
rock action wrote:oduvek mi je zelja da "rasparim" isti ton na najtanjim zicama i napravim recimo sekundu ili tercu da vidim sta ce da se desi
Ono što možeš da uradiš na 6-žičanoj je da tanku E žicu staviš u nutu zajedno sa H žicom (a bridge u ostaje kako je). I onda na dobrom delu vrata možeš da okidaš zajedno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest