Neck tilt

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Neck tilt

Post by Baba Slim » 30 Jan 2015, 10:34

Definitivno ne radis nesto kako treba. Ona slika koju je bancika okacio je jasna da ne moze biti jasnija. Ja sam tu korekciju na jednom svom telcu odradio bez problema, i bez skidanja vrata - upravo je u tome poenta, da na vratu zice jesu skoro skroz zategnute da bi im video putanju (prostor najtanje i najdeblje zice do ivice vrata) kako pomeras vrat levo-desno. Poenta je da bude simetricno koliko je moguce i da je jedan razmak od ivice i gore i dole.

Dakle, ako jos uvek nije jasno - MALO odvrnes sva 4 srafa koji drze vrat zasrafljen u telo, MALO, olabavis sve zice da nemaju punu tenziju (znaci kapiram da je dovoljno da recimo spustis stepen i po dole stim, meni je to bilo dovoljno, recimo odoka), ali da je i dalje sve na svom mestu, nista rasklapanje - jer ovo mora da se vidi na licu mesta.

I onda, ako je gitara vertikalno ispred tebe, okrenuta licem prema tebi, na maple stratu malo pomeris vrat u levo a na rosewood stratu u desno. To uradis tako sto stavis gitaru ispred sebe, jednom rukom drzis za recimo rog tela, a drugom uzmes kod headstocka i pomeras levo ili desno gde treba (kod headstocka ce ti trebati najmanja sila ruke jer je tu najveca poluga, neces to raditi tako sto ces uzeti za sredinu vrata i pomerati), i proveravas kako ti se krecu zice. Kada je sve simetricno, dotegnes srafove na neckplate-u srafcigerom koji je pri ruci i spreman za akciju nakon sto nacentriras vrat. Ajd uzdravlje.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 30 Jan 2015, 11:13

Sve mi je jasno šta kažeš, ali kako da pomerim vrat ako malo odvrnem šrafove?

Kada ih mao odvrnem, apsolutno ništa se ne dešava (jer je šraf i dalje u telu gitare)

Trebalo bi da su rupe kroz koje prolaze šrafovi toliko široke, da bi šraf moga da ima "hod", ali to ovde nije slučaj.

Vrat kod tela naleže knap, i kada odvrnem šrafove malo, ništa se ne dešava. Kada ih odvrnem više, vrat izleće (kao gore) kao praćka (pod tenzijom žica) i to je to.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Neck tilt

Post by nemanjavelimirovic » 30 Jan 2015, 11:19

Jbg da si negde blize, setapovao bi ti ja to za 2 minuta obe gitare. Samo ti odnesi kod nekog da ti to uradi ako ne mozes da se snadjes sam..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 30 Jan 2015, 11:40

nemanjavelimirovic wrote:Jbg da si negde blize, setapovao bi ti ja to za 2 minuta obe gitare. Samo ti odnesi kod nekog da ti to uradi ako ne mozes da se snadjes sam..
Ma nije da nisam vešt sa šrafcigerom ( i drvetom)

Čak ponekad majstorišem i neke veće stvari, ali ovde mi stvarno nije jasno na koju foru se vrat mrda

Razumem to cimanje gornjeg dela i kako šta treba da se pomera, ali mi stvarno nije logično da nešto što nema gde da mrda (i to na 4 mesta) napravi neki hod..ali ajde da pojasnimo još i ovo, čisto oko tog šrafovskog dela:

kada kažete odvrnuti šrafove malo, jel mislite samo na glavu šrafa, ili mislite da šrafovi samo malo "ispadnu" iz tela gitare?

Jer ako je ovo drugo, onda ima logike (pa da šraf posle sam napravi "novu" putanju kroz rupu, i to pod novim uglom kojeg sam napravio tako što sam vrat malo pomerio

Ako je to, to mi je logično, ali ako je samo da odvrnem malo glavu šrafa, a šraf pri tom ostaje gde jeste (i u vratu i u telu gitare) ? Onda to (naročito ako su tesne rupe) stvarno ne vidim kako će da proradi..

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Neck tilt

Post by majtimika » 30 Jan 2015, 11:52

polako djeco

fender u zadnje vreme zna da busi rupe od 4.5mm na telu a i srafovi su tacno tokliki pa se ne moze pomeriti vrat, skini vrat sa obe, videces da li mozes slobodno da proteras sraf kroz rupe na telu ili ide knap, razbusi na 5,5 mm i onda ces moci da stelujes kako hoces, kad zavrsisi zategni i gotovo. da napomenem ne busis rupe na vratu ngo vece na telu pa srafovi imaju mesta za setanje levo desno.


@Dersu , a sto se tice gibsona, oni tad nisu koristi li shim i radili su ga delimicno kako valja, ali su zato sedamdesetih dobrano koristil short tenon sa klackalicom , te se i tu nam sta pricati o kvalitetu.

Image

zajebi

i molio bih te da smeknes gap na long tenonu

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 30 Jan 2015, 12:12

evo biće da je to u pitanju, kao što sam rekao - rupe su izbušene knap

zato i nema hoda..

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Neck tilt

Post by Dersu Uzala » 30 Jan 2015, 15:13

Image

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 30 Jan 2015, 21:24

evo da izvestim kako stoje stvari (možda još nekome bude od koristi)

1 - dakle, pre svakog proširivanja rupa za šrafove, proveriti da li su sadla na tremolu razmaknuta ili nisu (kod mene su bila razmaknuta, i žice nisu išle po sredini već malo bežale udesno) i da li su iznivelisana

Na vintage tremolu ova sedlašca su prilično pipava i fiksiraju se tek pod tenzijom žica (ili ima i neki drugi način da se učvrste?)

Image

2 - proveriti da li je pickguard "tesan" u ovom delu gde može da udara vrat

Image

Ja sam ovo malo skalpelom stanjio, nacentrirao žice po sedlima i situacija je malo bolja.

Verujem da bi sve moglo da se centrira u milimetar precizno sa proširivanjem rupa za prafove, ali I can live with that (do nekog većeg servisa, kada ću da naznačim majstoru da obrati pažnju na to)

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Neck tilt

Post by majtimika » 31 Jan 2015, 20:27

Dersu Uzala wrote:Image

***** djede

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Neck tilt

Post by Z*Z*Z » 01 Feb 2015, 01:27

Mozda novi nut + ponovno podesavanje sedla po radiusu vrata? Ja sam na svim Fenderima imao shim, dobra je stvar kad podesis taj banana fazon Fender vrata zbog plivajuceg tremola...I predji na 10ke ;-)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Neck tilt

Post by Dersu Uzala » 01 Feb 2015, 08:35

majtimika wrote:
Dersu Uzala wrote:Image

***** djede
Privatno.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 01 Feb 2015, 14:53

Z*Z*Z wrote:Mozda novi nut + ponovno podesavanje sedla po radiusu vrata? Ja sam na svim Fenderima imao shim, dobra je stvar kad podesis taj banana fazon Fender vrata zbog plivajuceg tremola...I predji na 10ke ;-)
već su desetke na njemu

a reci mi, jesi li podesio žice na višu ili na nižu akciju?

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Neck tilt

Post by Z*Z*Z » 01 Feb 2015, 15:38

Visa akcija ako koristis tremolo tipa surf...niza ako blokiras trem, shim - vidjao sam na novijim Fenderima to odstupanje, skines e zicu s fretboarda dok si rekao sisharka :(
Ako ti je na gitari vintage string spacing, mozda da predjes na modern varijantu
Image

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 01 Feb 2015, 17:06

meni se još nije desilo da spadne žica sa fretborda, tako da sve ovo sa centriranjem i ne doživljavam kao neki veliki problem

Znam da neki bruse pragove na tom delu (tanka E žica iznad 12-tog praga) tako da ih malo više zaoble (za čim nema potrebe kod debele E žice), ali ni ovde nemam taj problem

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Neck tilt

Post by komil » 01 Feb 2015, 18:41

Moje razočarenje u shimovanje ide otprilike ovako: Logika mi je nadavala da to mora drastično da utiče na ton, bežao sam od toga stalno. Onda sam sa nekim, iz lenjosti da se bolje pozabavim problebom, iz zezanja jednom prilikom stavio na Tele, i to, kartonski shim. U mojoj glavi je pitanje bilo koliko će biti primetna modifikacija. Razočarenje je došlo jer, u principu, nisam primetio nikakvu razliku u zvuku.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest