Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by eg303 » 20 Oct 2016, 18:06

A da odgovorim sebi a i Merku, doduše delimično (jer mi i dalje nije tačno jasno), u ovom tekstu (https://reverb.com/item/42803-hagstrom- ... cherry-red) je napisano sledeće:
"...Truss rod is accessible at the body end, has been checked out, and works correctly..."
Jedino što mi još uvek nije jasno gde je taj "body end", ne vidi se na priloženim slikama...

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by merk » 20 Oct 2016, 19:17

stidim se :oops: moja greška!!!
ajde da bar sada završimo ovu priću, jer ovo stvarno predugo traje.
stvar je jako jednostavna:

Image

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by Rockatansky » 20 Oct 2016, 21:21

eg303 wrote:A da odgovorim sebi a i Merku, doduše delimično (jer mi i dalje nije tačno jasno), u ovom tekstu (https://reverb.com/item/42803-hagstrom- ... cherry-red) je napisano sledeće:
"...Truss rod is accessible at the body end, has been checked out, and works correctly..."
Jedino što mi još uvek nije jasno gde je taj "body end", ne vidi se na priloženim slikama...
Cak i da nema mogucnost stelovanja, nije ni prva ni poslednja gitara kod koje se mora skinuti vrat da se steluje..

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by eg303 » 20 Oct 2016, 23:01

merk wrote:stidim se :oops: moja greška!!!
ajde da bar sada završimo ovu priću, jer ovo stvarno predugo traje.
stvar je jako jednostavna:...
Pa da, ovako se lepo vidi (a i oni su bez veze napisali "body end"), vrat je poprilično "viši" od tela gitare tako da je ovakav prilaz šipki moguć...

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by hipihill » 22 Oct 2016, 17:42

merk wrote:stidim se :oops: moja greška!!!
ajde da bar sada završimo ovu priću, jer ovo stvarno predugo traje.
stvar je jako jednostavna:
Merk, tvoja verovatno nema tu modernu šopku koju reklamiraju zar ne?
Swede koji sam probao ima truss rod cover i sigurno se tu i podešava. Nije me to zanimalo pa nisam ni proveravao, ali sigurno ne bi stavili cover da se ne podešava ispod toga. Taj njihov novitet sam shvatio kao šipku koja ide celom dužinom vrata pa na taj način sprečava krivljenje na krajevima. Nigde nisam našao da je šipka dvosmerna kako je neko napisao, a i takva šipka drukčije izgleda, drukčije je konstrukcije tako da mislim da je klasična.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by bancika » 22 Oct 2016, 17:59

meni se cini da je svaka H-expander sipka dvosmerna po dizajnu. Da bi jednosmerna sipka funkcionisala, mora da bude ugradjena sa krivinom po defaultu i onda se zatezanjem pravi pritisak na drvo koji ispravlja vrat (slika ispod). To ovde nije moguce jer je sam H-expander prav i u njega ubacis pravu sipku kroz pravi kanal. Da bi dobio dvosmernu sipku, potrebno je da imas dve sipke koje su povezane na oba kraja - jedna je staticna, druga se zateze i otpusta. Tenzija se pravi izmedju te dve sipke i time se krivi vrat. Ako uzmemo da je staticka sipka sam H-expander, eto ti dvosmerne sipke...sipka koja ide kroz njega nateze ceo expander i on podesava vrat.
Spoiler:
Image

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by hipihill » 22 Oct 2016, 18:28

Moguče. Nisam se udubljivao u Hagstrom šipku.

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by merk » 23 Oct 2016, 12:04

fotografije su baš od mog vikinga. mislim, obzirom na godište, da je ugrađen taj klasičan hagov expander, koji se podešava samo na kraju vrata (foto) jer na samoj glavi ne postoji nikakav truss rod otvor ili bilo šta slično (foto). kao što se vidi, prednost te njihove šipke trebala bi da bude u kvadratnom obliku, ... sve piše!

Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest