kupovina preko neta

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: kupovina preko neta

Post by bancika » 19 Aug 2012, 23:38

svaka visa ili master na kojoj se vide sve 16 cifre radi na vecini sajtova gde primaju visu. U raifajzen su cigani pa prikazuju samo zadnje 4 cifre na electron kartici da bi uzeo jos jednu na kojoj se vide svih 16 :) Doduse, to je samo na sajtovima, i dalje na ebay ne funcionise bez paypal-a

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: kupovina preko neta

Post by nebojsak » 20 Aug 2012, 00:08

S tim što su to kreditne kartice, treba imati u vidu zajebane kamate, da se ne dešava ko meni da svako malo naručim nešto obimnije pa zaboravim da pokrijem, pa se onda jebavaj kad naraste.

Ja sam u Intesi, kod njih već duže vreme ima da se uzme Visa Internet, debitna, samo što nikako da odem i završim to. Pretpostavljam da svaka banka ima svoju neku internet debitnu karticu, treba se raspitati.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: kupovina preko neta

Post by dejankuki » 20 Aug 2012, 00:51

nebojsak wrote:S tim što su to kreditne kartice,
Nope.. ovo je debitna, naglaseno je..
nebojsak wrote: Visa Internet

Ima to i nekim drugim bankama, samo sto ih drugacije zovu.. virtuon ili slicno.. e to nisam znao da radi na internetu, mada i ovo videh zato sto sam njihov deponent... pa kao lutah sajtom jer sam u proceduri promene kartice (ostecena)..

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: kupovina preko neta

Post by nebojsak » 20 Aug 2012, 01:05

dejankuki wrote:
nebojsak wrote:S tim što su to kreditne kartice,
Nope.. ovo je debitna, naglaseno je..
Nisam mislio na elektron nego na ove što bancika spominje, klasične kreditne, one 100% rade na netu. Ja imam i neku Intesinu elektron koju sam bezveze izvadio pre par godina, ta ne radi.

dejankuki wrote:Ima to i nekim drugim bankama, samo sto ih drugacije zovu.. virtuon ili slicno.. e to nisam znao da radi na internetu, mada i ovo videh zato sto sam njihov deponent... pa kao lutah sajtom jer sam u proceduri promene kartice (ostecena)..
Pa to, odeš u svoju banku i pitaš lepo koja radi na netu.

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: kupovina preko neta

Post by ssmc » 20 Aug 2012, 04:11

bancika wrote:svaka visa ili master na kojoj se vide sve 16 cifre radi na vecini sajtova gde primaju visu.
Evo, to bi ukratko bilo to.
Mali opis kartica (ja sam u Kom. banci pa pričam iz svog iskustva)
Mastercard je kartica sa odloženom naplatom (u većini banaka,Maestro je debitna), Visa (Classic) bi trebalo da je debitna u startu (osim ako se ne uzima kreditna, recimo revolvingi tako to).
Ima i više fazona odlaganja naplate, što se mene tiče Master mi najviše odgovara, 30 dana odloženo bez kamate (tj. skidaju se iznosi za 30 dana kako is trošio jel'), u Intesi bi recimo trebalo da je takav Master. Moja preporuka je izbegavati kreditne revolving kartice.
Drugo, ne znam za druge banke opet, ali treba videti za koje račune vezati kartice, imati devizni i dinarski račun odvojeno (u slučaju da se kupuje kod nas treba i dinarski naravno) i tako te pizdarije, ako se kupuje preko neta, takođe preporuka da se dinari (ili bilo koja druga valuta) razmene u menjačnicama i novac uplati na račun za karticu, jer je naplata (ako nije kupovano u €) obično preračunata u €, pošto je kurs u bankama za neku krimi istragu.

Nadam se da pomaže ovo nekom :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: kupovina preko neta

Post by bancika » 20 Aug 2012, 10:46

nebojsak wrote:
dejankuki wrote:
nebojsak wrote:S tim što su to kreditne kartice,
Nope.. ovo je debitna, naglaseno je..
Nisam mislio na elektron nego na ove što bancika spominje, klasične kreditne, one 100% rade na netu. Ja imam i neku Intesinu elektron koju sam bezveze izvadio pre par godina, ta ne radi.
nisam mislio samo na kreditne, nego uopste. Visa je visa, a od toga da li je kreditna ili debitna zavisi samo kako ce tebi banka da naplati iznos koji potrosis, ali sam transfer para do prodavca ide isto bez obzira na tip vise. Svaka visa ima 16 cifara koje su (uz onaj security code i expiration date) dovoljne da sa nje skines pare. Ja imam debitnu visu i nju mi nisu nigde do sada odbili. Imao sam i onu visa virtuon iz rajfajzena i radila je manje-vise svuda.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: kupovina preko neta

Post by nebojsak » 20 Aug 2012, 13:10

Aha, ja nemam u Intesi opciju za debitnu Visu. A iz nekog razloga sam mislio da samo kreditne rade u te svrhe.

alumiroi
Posts: 54
Joined: 07 Feb 2012, 11:22
Location: Novi Beograd

Re: kupovina preko neta

Post by alumiroi » 20 Aug 2012, 14:46

Upravo sam naisao na ovu varijantu kupovine preko neta. Izgleda zanimljivo ako jos uvek funkcionise.
http://forum.bjbikers.com/index.php?showtopic=11810

Roxy
Posts: 1
Joined: 18 Aug 2012, 23:54

Re: kupovina preko neta

Post by Roxy » 20 Aug 2012, 15:43

raifajzen virtuon kartica ti drzi zarobljen depozit od 20 eura, pa svi koriste inesa internet karticu kod koje je bas bas sve besplatno (ako sam dobro razumela (xD)), dakle otvaranje deviznog, zatvaranje, odrzavanje i izdavanje kartice (ali cini mi se da se nesto sitnim slovima placa, dal bese verifikacija kartice tj prva uplata?)

e sad na tu karticu mozes SAMO ti da uplacujes, sto znaci ne mozes da primas novac iz inostranstva na nju

takodje za taj devizni racun sto ti otvaraju uz nju takodje niko ne moze da ti uplati (nek me neko ispravi)

tako da ako hoces da primis novac moras odvojeni devizni da otvaras

intesa visa elektron vec ne znam koliko se placa

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: kupovina preko neta

Post by Trooper » 20 Aug 2012, 16:22

Da, ja imam Rajhovu vizu virtuon, smor je sto niko sem mene licno ne moze da upl, i taj depozit bleji zarobljen do zatvaranja kartice. I postupak otvaranja je nekih 300ak dinara, i treba im nedelju dana pa navise (u mom slucaju skoro 3 nedelje jer su odstapmali ime oca na kartici -.-)

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: kupovina preko neta

Post by mateuspoz » 23 Aug 2012, 10:04

Ja kod Intese imam sve kartice, revolving ( Master i Amex), imam Visa koja mi je služila kao devizni račun dok nisu uveli pravilo da otvorim poseban devizni račun za prijem novca od trećih lica...sve je to postalo neupotrebljivo za online trgovinu sa USA, plus nešto kao Paragvaj...nebitno..zbog mogućih zloupotrba..
Rivolving mi je odgovarao zbog toga što jeste lepo izvšiti uplatu početkom meseca a uplatiti početkom narednog ako želiš da ne plaćaš kamatu, taman kada je stigla roba ( doduše treba spremiti keš za PDV i Carinu, baška taksu od 400dinara za carinike što ti raspakuju paketić gde najverovatnije očekuju Šarićeve "medaljone")...
E, onda su mi rekli da moram da otvorim Visa online card, to funkicioniše, jedino što ne možeš beskamatno da se kreditiraš mesec dana, ali je sigurnost mnogo veća.
Moja iskustva su odlična sa Elderly, StewMac, Candy Guitars ( ne rade više..?), na E-bay ne uspevam na aukcijama za polovne stvari, nemam iskustva sa Pay Pall, voleo bih da to neko opiše.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: kupovina preko neta

Post by bancika » 23 Aug 2012, 10:22

Nema mnogo nauke sa paypalom ako imas mogucnosti da ga otvoris na stranu adresu. Zapravo, treba ti vise od adrese, bar za USA. Treba da imas i bankovni racun u toj zemlji, sto u USA nije moguce da uradis kao turista ili poslovni posetioc. Moras da imas onaj social security broj da bi otvorio racun, pa tek onda se registrujes na paypal. Da bi otvorio social # moras da imas neku od viza koja dozvoljava da te placaju poslodavci u USA, znaci ili radna ili one za razmenu studenata. Ako to ispunjavas, odes u njihov ekvivalent zavoda za socijalno, za 5 minuta ti daju broj, odes u banku da otvoris neki od racuna. Meni su 2007me kao novajliji dali visa karticu koja vazi do 2013, sto je zgodno jer mogu da je koristim svuda po netu. Na paypal uneses broj racuna i oni ti uplate neki mini iznos od nekolko centa kao verifikaciju, posle moras da uneses koliko centa su ti uplatili i time si vezao bankovni racun na paypal racun. Sva placanja idu sa njega. Mozes i da dodas backup kartice za slucaj da ispraznis glavni racun pa da povuce sa njih, ali i one ne mogu da budu iz Srbije. Cak i paypal moze da ti da za dz. platnu karticu mastercard koja je vezana za paypal racun. I to sam uzimao ali one traju godinu dana pa mi isparila.
Ne znam kako ide odavde, ali pretpostavljam da ima gomila posrednika koji uzimaju proviziju da ti uplate paypalom.

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: kupovina preko neta

Post by mateuspoz » 23 Aug 2012, 11:45

Ma, suviše je komplikovano..ne pada mi napamet da se ubijem od zapadnog birokratskog ludila...mada, bez obzira na (ne)mogućnost kupovine preko E Baya, kada god sam pobeđivao po nekim niskim iznosima na aukcijama (npr. magneti, pedala) uvek se u poslednji tren pojavljivao "kupac" tj. predpostavljam prodavac koji je kvario posao...pizde...A i ona fora online shopova sa spiskom zemalja pa imaš opcije za Bocvanu, Moldaviju, Sudan i Antartik a nema Serbia...kao da smo najveći internet lopovi.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: kupovina preko neta

Post by bancika » 23 Aug 2012, 12:32

zapravo, birokratija je mnoooogo manja nego kod nas. Meni su dali kao strancu koji je po prvi put u zemlji i SSN i bankovni racun za manje od sat vremena. Ovde bi kao domaci ceo dan cekao po redovima, popunjavao formulare (vencani list roditelja, slika sa kumovima i bez kumova) i trpeo dranje nadrkanih salterskih radnika.

A sto se tice aukcija, postoje teorije zavere kao ova tvoja...ali...iz dva razloga mislim da gresis:
* sniping je popularna tehnika za kupovanje na ebay. Cekas zadnje 10 sekunde i stavis max cenu koju si voljan da platis u nadi da ces da u zadnjoj sekundi da preskocis ostale. Jednostavno su te za'ebali. Meni se desilo vise puta i svaki put kad se to desi pokusam da provalim neku vezu izmedju prodavca i kupca (npr, da je vec kupio kod njega, da su iz istog grada i slicno) i nisam naisao na sumnjive bidove do sada. Posto ebay poseduje paypal a paypal racun ti je vezan za adresu koju ne mozes da izmislis, nije prakticno je da prodavac otvori nalog u NY i LA recimo i da tako zeza ljude. Uz to bi morao da otvara novi nalog za svaku aukciju da se ne bi primetilo da biduje sa istog naloga uvek, sto nije lako i zahteva vreme, a vreme = $.
Druga popularna taktika je da u startu sibnes veliku cenu i da time zaplasis ostale da ne biduju. Pokusavao sam obe, i uspevalo je kako-kad.
* prodavcu se vise isplati da proda nekom drugom, a ne sebi, jer osim sto mora samom sebi da plati, mora da plati taksu paypalu za transfer i taksu ebayu za postavljanje aukcije. Na bayu su definitivno povlasceni kupci, skoro sva pravila su protiv prodavaca i svi troskovi su prodavcevi.

A sto se tice spiska zemalja, slazem se donekle. Vreme je da nas dodaju. Ne mislim da je problem u internet lopovluku, nego vise high-level drzavni lopovluk i uopste nestabilnost koja ih plasi.
:ziveli:

Varenika
Posts: 197
Joined: 04 Jun 2010, 13:19

Re: kupovina preko neta

Post by Varenika » 23 Aug 2012, 13:07

bancika wrote:high-level drzavni lopovluk
:ziveli:
i ja vjerujem da je to glavni problem...
drugu u cg stigao na vrata iz hong konga kuci sat koji je platio 55 eura online, bez dodatnih troskova,
a u uscu u bg, isti sat kosta 110 eura.
uvoznickom lobiju, miskovicu i ekipici se ne isplati da ti sam uvozis, jer gdje su tu onda njihove marze...A isti likovi placaju sve politicare da rade kako njima odgovara, ukljucujuci i odlaganje uvodjenja paypala...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest