Oprema Koju Nemate

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 14 Jan 2018, 22:31

kad te ovako čovek čita, nekako se nameće pitanje..šta tebi zapravo treba, i za šta?

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Oprema Koju Nemate

Post by MIKI-DJORDJE » 14 Jan 2018, 22:56

Gitare mi trebaju kao i svakom, za sviranje + uživanje+ rad pa za šta bi drugo trebale :) , dobro može kao i hladno oružije.
Svaka nova gitara nešto novo nosi sa sobom- inspiraciju. Što se tiče muzičkih pravaca za Jazz imam, ali eto trenutno sam u blues, hej vi metal, gotihick, alternativa, punk haha raspoloženju pa tako i biram gitare. Većinom 'teška' muzika, a ako stvarno čitaš baš sve onda si mogao videti da sve pitiram hambaker gitare i tipski od klasičnih bluz rock do 80s Hej Vi Metal đitri.
Od konkretnih planova nije tema, a uvek izmalerišem ako pričam o planovima. Gitara i opreme nikad dosta, ne idem na utakmice, ne mam švalrke, slabo letujem, ne zimujem, kola me zanimaju samo kao sredstvo da se povezem iz tačke A u tačku B, kladionce ne, izlasci da naravno. Možda i patim od GAS a neću da priznam :bambi:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Rockatansky » 14 Jan 2018, 23:59

Meni bilo koja gitara moze da zavrsi posao, ali eto voleo bih da imam jedno 5 ili 10 samo zato sto volim kako izgledaju (jedna bela, jedna crna itd.) valda sam previse vizuelan tip...

Možda i patim od GAS a neću da priznam :mrgreen:

User avatar
Bili D Kid
Posts: 138
Joined: 13 Mar 2012, 18:27

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Bili D Kid » 15 Jan 2018, 07:57

Šta je GAS? :)

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Rockatansky » 15 Jan 2018, 08:21

https://en.wikipedia.org/wiki/Gear_Acquisition_Syndrome

:oops:

"Gear Acquisition Syndrome"

Moglo bi se reci i "Guitar Acquisition Syndrome"

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Oprema Koju Nemate

Post by hipihill » 15 Jan 2018, 10:18

MIKI-DJORDJE wrote:
14 Jan 2018, 21:56
Komore ☺? Pa prosto nije za mene, nisam fan ima i ličnih ozbiljnijih razloga ali poduže je. Te čepiće bih podeno ali komore ne, čepiće jedino sad kako je gitara u planu sa izuzetno teškom prednjom pločom granit ide pa videćemo za sada nisam za to, par 100na grama na gitaru tešku blizu 6kg ništa mi ne znači. Tako da sam i tu odbio, no to tek treba da se dešava... Nisam sitan građom, nemam šaketine relativno manje šake ali volim ako je solid body da je bukvalno tako. Jedan od razloga je drugovanje sa jazzom i zasićen sam takvih gitara verzija raznih klasika sa početka El gitar istorije. 335 mi je ok ali mi je mučan za feedback pa ja to onda moram da punim, prosto volim štrokavi OD zvuk ka high gain-u i navikao sam da se snalazim sa 100% solid body gitarama.
Imam i ružno iskustvo sa gotovo novim thin lineom koga sam plati tada skoro 1000dm, moja je krivica, no nije za mene.
Nisi napisao u čemu ti to tonski smetaju komore, samo kažeš da to prosto nije za tebe. MIM Thinline je potpuno druga konstrukcija, možda ima sličnosti jedino sa DC LP o kojem smo ranije pričali. Gibson ima ako se ne varam devet modela olakšavanja tela i svaki kao uostalom i sve ostalo ima svojih prednosti i mana.

Kažeš da ti je 335 mučan za feedback. To uopšte nije tačno. Ta gitara je podložna feedbacku jednako kao i većina drugih gitara. Verovatno si malo zanesen pričom BB Kinga o nastanku Lucille. Ma pusti to, u praksi upravo je obratno i 335 ima prirodni feedback. To znači da je to kontrolisani feedback pa kada odsviraš recimo ton g feedback samo produži taj ton do beskonačnosti, nema nekontrolisanog pištanja, to ni slučajno. Da ta gitara ima bilo kakvih nedostataka ne bi imali bar po jednu gotovo svi viđeni svetski gitaristi počev od Hookera i F. Kinga preko Claptona i K. Richarda pa sve do Bonamasse! Možeš ovo da proveriš i kod nas kod Tonija ili Mareta koji jako dugo koriste 335 ili recimo Stanleya iz Gamblersa koji je aktivno koristi od kada je navbavio.
Overdrive wrote:
14 Jan 2018, 21:26
hipihill wrote:
14 Jan 2018, 18:20
No dobro. Za LP važi koliko para toliko i muzike.
To ne da nije tačno nego pffffft...

Obični i jeftin Vintage Lemon Drop (na primer) daje isto tolko muzike koliko i neki LP od par hiljada dolara.

Dokle više sa tim glupavim predrasudama.. :roll:
Da nije uvredljivo napisao bih ti da je glupavo odgovarati na post koji nisi ni pročitao. Priča je bila o Gibsonu, ne o Vintageu kojeg sam probao davno u nekoj radnji i shvatio da vredi tačno onoliko koliko i košta.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 15 Jan 2018, 10:25

GAS je ozbiljan poremećaj.

Nema nikakve veze sa muzikom, već može da se ispolji u bilo kojoj oblasti bilo da čovek gomila automobile, dečije igračke, najlon kese ili salo...ali, eto..kod muzičara je nekako najprepoznatljiviji, jer ga oni sami prepoznaju sa nekakvom vrstom simpatije.

Kao deca koja, u nameri da što pre odrastu, počnu da prave razne problematične ispade (cigarete, droga, krađe, tuče itd) kako bi zapravo što pre došli u svet odraslih, ali to ne vide kao psiho-problem, već naprotiv, negde osećaju da će na taj način kod druge dece dobiti simpatije.

Tako i muzičari, u "potrazi za zvukom" smatraju sasvim opravdanim svoju bolest i simaptično sležu ramenima u fazonu "šta ću, to je jače od mene". Kao eto, oni su toliki robovi zvuka, tolike su picajzle kad je njihovo stvaralaštvo u pitanju, da su tu sva sredstva dozvoljena: razne modifikacije, trange-frange kombinacije, besomučna isprobavanja instrumenata itd itd..

GAS je oblik hordašenja i psihologija veoma dobro poznaje poremećaj sakupljanja nepotrebnih predmeta do te mere da osoba ne može više normalno da funkcioniše. Kao ni ljudi iz njihove neposredne blizine.

Živimo u vreme kada je muzička oprema postala dostupna svima i neko bi zdravorazumski pitao "Pa šta ima loše u tome?" I odgovor bi mogao da bude kako ničeg nema lošeg u tome, ali se pri tom gubi iz vida jedna stvar, a to je da je GAS postao sport sam za sebe, i da se polako ali sigurno potpuno odvojio od muzike, stvaralštva, pa i samog sviranja. (Postoje ljudi koji naime ne umeju da sviraju ni jedan instrument, ali vole da ih skupljaju, održavaju itd) Postoje ljudi kod kojih je npr gitara postala seksualni fetiš i o njoj govore kao o seksulanoj želji (kako bih je posedovao..moram je imati..balim na nju..kad svi odu na spavanje ostanem sam sa njom...biće moja kad tad...ne bih je ispuštao iz ruku..itd)

Što se našeg podneblja tiče, GAS me podseća na dete koje boli stomak jer ga je neko pustio da provede noć u poslastičarnici, gde se bez ikakve potrebe prejelo kolača, jer realno muzika na ovim prostorima je toliko loša, da..(hm, bolje da ne ulazim u tu temu sada)

Opet, postoje muzičari čije hordašenje ima smisla (Bonamassa, E.Johnson isl..) i koji su svojim talentom i uspehom opravdali poverenje i raspršili sumnje da su zaista u stanju da čuju tonsku razliku između 14 identičnih LP Gibson-a, ili između pedale sa ovakvom ili onakvom baterijom u sebi.

Ali kao što rekoh, to su ljudi čiji talenat opravdava takvu vrstu sitničarenja.
Kod običnog gitariste-anonimusa i smrtnika, takva igranka međutim, ukazuje na nešto sasvim drugačije i mnogo opasnije, nekad tužnije ili čak samo smešno.

Smatram da svako ko se ozbiljnije bavi sviranjem gitare, treba da ima po jedan model od svakog tipa gitare, ali u skladu sa muzikom koju voli. Šta će nekome npr heavy metal gitara ako ne sluša takvu muziku.

Dakle, po jedan LP, strat, tele..jednu jazz, špansku, bass gitaru, itd.
Jednu dreadnought akustaru, jednu jumbo, parlor, manouche, mandolinu..isl

I naravno, kad već postoje razne vrste magneta, treba imati i recimo LP sa humbacker, ali i jedan sa P90 magnetima
Bass gitaru..jedan jazz bass, jedan precision, jedan hollow body, jedan moderniji sa aktivnim magnetima, ukulele bass itd..

Sve u svemu, mislim da je ok da gitarista koji se ozbiljno bavi sviranjem gitare, treba da ima jedno 30-40 tak gitara, 10-tak pojačala i 50-70 - tak što pedala što procesora.

Sve preko toga je preterivanje.

:mrgreen:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 15 Jan 2018, 10:30

hipihill wrote:
15 Jan 2018, 10:18
Da nije uvredljivo napisao bih ti da je glupavo odgovarati na post koji nisi ni pročitao. Priča je bila o Gibsonu, ne o Vintageu kojeg sam probao davno u nekoj radnji i shvatio da vredi tačno onoliko koliko i košta.
da ti neko veže oči i tutne u ruke 17 LP-jeva, ta bato ne bi imao pojma koji koliko košta, prema tome ? dabome..

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Oprema Koju Nemate

Post by bancika » 15 Jan 2018, 10:39

Overdrive wrote:
15 Jan 2018, 10:25
Nema nikakve veze sa muzikom, već može da se ispolji u bilo kojoj oblasti bilo da čovek gomila automobile, dečije igračke, najlon kese ili salo...ali, eto..kod muzičara je nekako najprepoznatljiviji, jer ga oni sami prepoznaju sa nekakvom vrstom simpatije.
Ma isto je svuda. Pratim jedan forum za fotografiju i isti princip je i tamo. Samo da kupim ovaj objektiv i ovo svetlo pa cu bolje da slikam, pa izadje novi model aparata sa 2MP vise, pa moram i to da kupim, pa onda da imam jedan za portrete, drugi za pejzaze i tako u nedogled. Drugara uhvatilo to isto samo za bilijar...a nisam ni bio svestan da je to uopste moguce. Kupio je za kratko jedno 5 stapova od po preko 500 evra. Go figure.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 15 Jan 2018, 10:44

bancika wrote:
15 Jan 2018, 10:39
Ma isto je svuda. Pratim jedan forum za fotografiju i isti princip je i tamo. Samo da kupim ovaj objektiv i ovo svetlo pa cu bolje da slikam, pa izadje novi model aparata sa 2MP vise, pa moram i to da kupim, pa onda da imam jedan za portrete, drugi za pejzaze i tako u nedogled. Drugara uhvatilo to isto samo za bilijar...a nisam ni bio svestan da je to uopste moguce. Kupio je za kratko jedno 5 stapova od po preko 500 evra. Go figure.
Upravo.

Čak i ko puši lulu, ima najmanje 5 lula..a reko bi čovek jedna je sasvim fajn

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 15 Jan 2018, 11:34

Zamislimo da u budućnosti neće biti nikakve "opreme"

Da bi čovek proizveo nekakvu muziku, sve što treba da uradi je da je zamisli u glavi.

I onda, uz neki "interfejs" koji će te misli umeti da prepozna, za 10 sekundi, eto nam pesme. Simfonije, jazz melodije..sa sve pompeznim i svakakvim zvučnim efektima, ritmovima, dinamikama, glasovima..sve što i inače sada postoji kao (manje više) analogno.

Znači zamislimo da će stvarenje muzike biti toliko lako i jednostavno, da će biti potrebna samo naša misao.
Moći ćemo da je menjamo u letu, kako nastaje, da dodajemo efekte, zvuk ovaj ili onaj, da umesto gitare ubacimo harfu, umesto doboša timpane, umesto dva prateća glasa hor od 200 ljudi, umesto klavira orgulje..umesto 4/4 neki drugi tempo, itd itd..Sve kako nam se prohte.

Nema više opreme.
Ni gitara, ni pojačala, kablova, žica, dirki..nema ničega

Samo taj neki interfejs koji hvata naše misli i naravno nekakvi zvučnici da to što smo zamislili možemo odmah i da čujemo.


Da li biste voleli to?

Ako je odgovor Da, onda ste muzičar u duši.

Ako je odgovor Ne, onda ste samo jadni netalentovani tehnofili uhvaćeni u marketinške mreže, idolatriju i sva ta psiho-sranja koja idu uz ego tripove i fantaziranja o muzičarenju..


:mrgreen:

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Oprema Koju Nemate

Post by boki1978 » 15 Jan 2018, 12:21

Evo, kao neko ko je okarakterisan kao gear freak da razjasnim neke stvari, naravno sa mog aspekta.
Sve sto pise Overdrive kolega je u sustini u pravu. E sad da li je to bolest ili nije, malko je diskutabilnije.

Evo gledista jedne od osoba koji drugima deluje kao bolesnik ali je realnost malo drugacija.
Ja generalno nemam klasican problem skupljaca vec malko drugaciji. Zivim u Srbiji! U zemlji gde je sve obezvredjeno pa i sama cena instrumenata, pojacala. Dok vi jedan PRS u svetu mozete bez problema da prodate za 1600-1700 EUR kod nas su ljudi nuzni da ga poklanjaju za 1100-1200 i jos da mole da ih neko kupi. Trziste nam je 0 jer je platezno ne 0 nego u minusu.
Ja recimo imam problem sa Cornfordom. Uvezeno je i ima papire iz Engleske, placeno sve ukupno oko 1200 EUR. Evo davao sam oglas i to za 800 EUR prvo pa posle i za 750 i jednom cak i za 650 EUR i niko ziv se sem jednog kolege nije javio. Prvo zato sto se kod nas sve meri marshallima i fenderima a drugo jer ljudi nemaju para.
Isto je rec i o gitarama, Gitare poput LTD koje su placene tipa mozda cak i 800 eur kao polovne su potpuno kod nas obezvredjene i ljudi ih prodaju za po 350-400 EUR.
I sad vi meni kazite, sto ja da POKLANJAM stvari i to nekih 60-70% ispod placene vrednosti? Pre cu da poklonim bratancu ili ostavim klincu. I tako sam i poceo da radim.
Pedale sam veliki deo prodao i ostao zaista samo na one sto ih upotrebljavam. Ali instrumente jednostavno necu da poklanjam preprodavcima sa oglasa.

Tako da kolega i drugi drugari, pre nego sto okarakterisete ljude kao ovakve ili onakve treba sagledati sve aspekte naseg drustva pa i one sto se ticu zivota, trzista i sl.
Ako neko hoce Cornforda Roadhouse 50w glavu za 700 EUR i modovanog Marshalla JVM 205c (modovao Peca PK audio) za 800 EUR nek mi se javi :D
Ali kazem vam, toliko smo jedni da ne mogu vise od godinu dana da prodam...

:ziveli:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 15 Jan 2018, 13:03

boki1978 wrote:
15 Jan 2018, 12:21

Ako neko hoce Cornforda Roadhouse 50w glavu za 700 EUR i modovanog Marshalla JVM 205c (modovao Peca PK audio) za 800 EUR nek mi se javi :D
Ali kazem vam, toliko smo jedni da ne mogu vise od godinu dana da prodam...

:ziveli:
Ne razumeš ti nešto u vezi sa srbskijem društvom vidim ja..

Dakle, za tebe (i one koji to još nisu s'fatili)

Fender je keva, i Maršal je keva.
Bog otac i jedinica za merenje svega.
Zašto?

Zato što su Srbi abažavali muzičare sa Zapada u kojem su želeli da žive a nisu smogli.
I zato što su ti muzičari u Srbiji postali božanstva

Ovi mlađi danas ne mogu da imadu ni najmanju predstavu šta je su za soc-realističku Srbiju značili rock sastavi, od 60-tih pa na ovamo do nekih 80-tih.

Tih 20 godina odredilo je suštinu i biće cele te idolatrije.
I dan danas imaš dekice koji puštaju kosu do dupeta. Nemaju tri zuba u glavi, ali imaju sve original albume cepelina i di-parpla i bili su na svim koncertima što su se dešavali ovde (u dobra vremena, kad je ovdašnji pasoš bio na ceni i kad su npr Peter Green i R Blackmore znali gde se nalaze Beograd, Zagreb itd)

Ove mlađe generacije ne mogu da osete snagu tog kulturološkog udarca koji se tada desio.
Tada su se i Gibson i Fender (Martin, Guild, Eko, Hofner i tu i tamo još poneka markica) urezali u svest i podsvest za SVA vremena.

Ibanezi..Šekteri..nja nja njaa..sve je to došlo kasnije sa šrederima, satrijanijima, malstimima, van halenima i ostalima..ali niko od njih nije mogao ni da prismrdi svima onima koji su bili pre njih. Šteta je već bila učinjena.

Suviše je života i vremena potrošeno po sobama na slušanje muzike 70-ih, na mikroskopsko istraživanje svih detalja koji su mogli da se vide na albumima - da bi se neko toga odrekao i sada rekao, "pa o-kej..Tokai su odlične gitare".

Ne vredi brate. Tokai može da bude odličan LP, ali..nije "džipsonka" i doviđenja.
Nije isto kad ti neko otvara kofer i kaže "ovo je Greč što je Harison svirao.." i kad otvori kofer a u njemu npr neki novi Maybach.

Može Traynor (Traynor ?) da bude odlično pojačalce, ali..džabe kad nije Maršal. Ili Fender for that matter..

Zato Srbi..đeco muzikanti..NE kupujte NIŠTA što nije Gibson ili Fender, Maršal..ako mislite to da prodajete kasnije ovde po istoj ili većoj ceni.

Sa ostalim zezalicama NIKAD nećete izvući cenu.
Dok se ljudi opamete, dođu sebi, dok pomre generacija rokera dinosaurusa, dok shvate da ima i drugih dobrih gitara..gitara se više neće nositi.

Kupovaće se ovolicne pločice sa po 12 dugmadi i sa 30 miliona "semplova" unutra i niko neće želeti da se mlati sa parčetom drveta i razapetim žicama po njemu.

Srbija je bedna i mala zemlja u kojoj gazde plaćaju jednog (jednog!) čoveka sa "aranžerom" da mu bude "muzika" u kafani.
Štedi se na svakom koraku, svi gledaju da "izvuku lovu" koju su uložili.
Što jeftiniji input, što glasniji output, i tresi.

Po vitrinama, koferima, zaboravljeni i unikatno vredni..i dalje leže razni sveti gralovi, Gibsoni i Fenderi, kod likova koji će pre da prodaju zube nego svoje ikone iz mladosti. Jer bi sa njima prodali i pljunuli na sve ono vreme koje su provodili tamo 710-tih, slušajući muziku..i tražeći lupom skrivene sitnice po omotima albuma..

boki1978
Posts: 490
Joined: 07 Dec 2008, 15:43
Location: Beograd

Re: Oprema Koju Nemate

Post by boki1978 » 15 Jan 2018, 18:18

Kolega, sve je tacno ali zbog jadnog trzista imamo i gomilu marshalla koji se prodaju po oglasima vise od godinu dana. Slicno je recimo i sa Usa Tekecasterom koji pratim vise od pola godine na oglasima.
Jesu za nas oni cale i keva ali ljudi nece/nemaju ni njih da plate.
Recimo, meni su za 57 hot rod fendera koji je tada kostao 1500-1700 eur a kod nas je i dalje blizu, nudili 650 eur. O cemu mi dalje da pricamo... Eno i Fendera i Marshalla i Mesa i Engl-ova...ali nema ko da ih kupi...

:ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Oprema Koju Nemate

Post by bancika » 15 Jan 2018, 18:49

Ali GAS se tice dovlacenja nove opreme (a tu si nenadjebiv), a ne rasciscavanja stare :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest