Fender Vintage 62

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Fender Vintage 62

Post by nebeskacarica » 11 Oct 2009, 14:12

Volio bih čuti više mišljenja o nekoliko stvari u vezi gitare koju u nekoj skorijoj budućnosti (recimo za pola godine) planiram da kupim, a to je Fender Vintage 62.

1. Na Fenderovom sajtu se može pogledati cjenovnik u kome stoji da ova gitara košta 2340-2430 dolara (po sadašnjem kursu oko 1600 evra), u zavisnosti od boje. E sad, u Mitrosu u Novom Sadu Fender Vintage 62 se prodaje za 131000 dinara, ili 1400 evra. Ispada da je u Srbiji (čitaj, Mitrosu) Vintage 62 jeftiniji za cijelih 200 evra u odnosu na Ameriku!? Jedan od prodavaca mi je lansirao priču da su Fender gitare u Mitrosu najjeftinije u Evropi, u šta, priznajem, teško mogu da povjerujem. Pored svega, imaju samo jedan jedini primjerak te gitare, u Olimpic White boji, koja visi tamo već godinama, što je takođe stavka koja me pomalo odvraća od kupovine instrumenta na ovom mjestu. Bilo bi logično da mogu da probam više primjeraka iste gitare, a i da izaberem neku drugu boju možda, zar ne?

2. Druga stvar koja me interesuje u vezi Vintage fendera je debljina vrata. Da li se može reći da je V-shape na Vintage 57 deblji vrat od C-shape na Vintage 62? Mislim da bi mi tanji vrat odgovarao više, pa bi to bilo presuđujuće pri odlučivanju koji od ova dva modela da pazarim..

3. Ako mi se ukaže prilika da kupim neki polovan Vintage, na šta bi trebalo obratiti pažnju u smislu toga da su svi dijelovi na njemu originalni? Kako npr. da budem siguran da magneti nisu mjenjani?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Fender Vintage 62

Post by Rocket Roll » 11 Oct 2009, 14:20

nebeskacarica wrote:Da li se može reći da je V-shape na Vintage 57 deblji vrat od C-shape na Vintage 62?
Koliko se sećam, važi obrnuto - AVRI 57 ima tanji vrat od AVRI 62.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Fender Vintage 62

Post by nebeskacarica » 11 Oct 2009, 14:42

Hvala, imaću u vidu ovo. Evo da priupitam još ponešto:
Da li neko ima loše iskustvo sa ovim reizdanjima Vintage Fendera i postoji li neki razlog zbog koga možda ne bih trebao kupovati baš ovu gitaru? Napomenuću da do sada nikad nisam imao svoj lični instrument, pa čak ni najobičniju akustaru, čitav život sviram samo na posuđenim. Što se tiče stila i onoga što bih svirao na njoj, to je uglavnom blues, poneki džez standardi.... Sviram uglavnom prstima, možda najsličnije onom maniru koji koristi Radomir Mihailović Točak. Dakle, ako neko predlaže da umjesto Vintage Fendera idem na neki drugi model, rado ću uzeti i to u razmatranje. Ipak se radi o dosta novaca, a želim samo jednom da kupim gitaru i kažem to je to. Jedno vrijeme sam, kao neregistrovan posjetilac sajta, privučen zanimljivom pričom na ovim forumima o čovjeku iz Austrije koji je na vašu preporuku (RocketRoll, Sava) kupio gitaru Blade Texas Custom 20 mislio da idem na to, ali se taj model više ne može naći nigdje. Tako sam se opredjelio za Fender Vintage nakon što sam imao priliku da je sviram kod prijatelja u više navrata.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Fender Vintage 62

Post by Rocket Roll » 11 Oct 2009, 15:02

AVRI serija je, mislim, najbolje što može da se kupi van Fenderovog Custom Shopa, i jedino što može da zasmeta jesu specifikacije.

7,25'' radijus grifplatne nekim gitaristima smeta - odličan za akorde, ali je brzina sviranja "kompromitovana" visinom žica (koje na 7,25'' radijusu uvek stoje malo više u odnosu na veće radijuse) i zakrivljenošću (prsti sporije putuju).

56mm razmaka između prve i šeste žice je odličan za fingerpicking, ali malo smeta posle dvanaestog praga jer prva žica hoće da sklizne sa grifplatne.

Sve je to relativno, naravno. Te specifikacije nisu smetale ni Kleptonu, ni Deniju Getonu, ni Stivi Rej Vonu, ni Hendriksu, ni Henku Marvinu...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Fender Vintage 62

Post by Sava » 11 Oct 2009, 17:11

Meni su odavno sumnjive te cene u Mitrosu, a čuo sam za neke komentare na tu temu, a šta je prava istina zaista ne znam. Ja imam Telecaster Vintage `62 i on u Americi košta tačno onoliko koliko si naveo, tako da ako u Mitrosu to isto možeš da kupiš za mnogo manje para idi i probaj pa ako ti se svidi kupuj. Što se tiče vrata ovaj na mom telcu mnogi smatraju najboljim Fenderovim vratom (info sa ino foruma). Ja ne mislim baš tako, ali svejedno jako dobro mi leži u ruci. Da li Strat `62 ima isti ili drukčiji vrat pojma nemam. Uostalom niko ne može da zna unapred koji bi oblik vrata tebi najviše odgovarao to moraš sam da probaš i oceniš.

User avatar
istiqrac
Posts: 488
Joined: 10 May 2008, 16:51
Location: Beograd

Re: Fender Vintage 62

Post by istiqrac » 11 Oct 2009, 18:04

Bas sam sad pogledao cene u guitar centru gde sam ja kupio mog strata vintage 62 strat i tele su oko 1900 dolara sto mu dodje oko 1300e!!!

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Fender Vintage 62

Post by Sava » 11 Oct 2009, 20:52

istiqrac wrote:Bas sam sad pogledao cene u guitar centru gde sam ja kupio mog strata vintage 62 strat i tele su oko 1900 dolara sto mu dodje oko 1300e!!!
Prvo, za te pare se ne prodaje u Americi jer je to cena bez poreza, drugo, zar nije čudno da cena kod nas bude ista kao eksportna u Americi?

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Fender Vintage 62

Post by Guitar_thrill » 11 Oct 2009, 21:13

koliko sam ja skontao, ovde su od pre mozda pola godine jako spustili cene, ali za te modele sto im stoje vec po 2 godine i vise, preptpostavljam samo da bi prodali, eto i nov amerikanac standard je kostao 900e,pa se sad opet vratila cena na staro kad su rasprodali sve stare,i stigli napokon novi

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Fender Vintage 62

Post by Sava » 12 Oct 2009, 09:46

Hajde malo razmislite o spuštanju cene. Ko je još kod nas spustio cenu toliko da je izgubio? Pa niko, naravno! Gde je logika da gitara koja stiže iz Amerike i za koju treba platiti popriličan transport pa carinu i sve ostale dažbine pa na to dodati (veliku) trgovačku maržu i na kraju bude jeftinija od eksportne cene u Americi!? Pa nema logike u tome i jeste štos. A šta se krije iza ovoga... pa svašta se priča...

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Fender Vintage 62

Post by Dersu Uzala » 12 Oct 2009, 10:39

nebeskacarica wrote:Volio bih čuti više mišljenja o nekoliko stvari u vezi gitare koju u nekoj skorijoj budućnosti (recimo za pola godine) planiram da kupim, a to je Fender Vintage 62.
Dobar dan.

Iskustvo nas uci da se redovno ispostavi vrlo nezahvalnim poslom sugerisati bilo kojoj individui licna razmisljanja " o nekoliko stvari u vezi gitare koju u
nekoj skorijoj budućnosti (recimo za pola godine) planiram da kupim".

Kad smo to apstrakovali, prva stvar koju se covek zapita bi bila "cemu to? Cemu ova gitara? Da li zelim da budem muzicar posto-poto ili nisam siguran ali zelim neku povratnu vrednost ako se ispostavi da sam bio u krivu i ne ide mi ta umetnost od ruke?" U tvom slucaju, velike pare su u igri a ne mogu da procenim iz tvoje price koji je tvoj stav i predjasnje muzicko iskustvo. Rocket Roll ti je momentalno spomenuo neke tehnicke stvari kojih moras biti svestan ali to ne mora da znaci da ti automatski mozes da prevedes parametre koje je on spomenuo u neko kvantitativno iskustvo. Rekao si da si je probao kod drugara i svidja ti se. Ali koliko si drugih i drugojacijih instrumenata probao? Koji bi ti se mozda vise svideli a ako i ne, definitivno bi potvrdili tvoju tendenciju da je bas to instrument koji bi ti lezao narednih godina. Obzirom da si spomenuo u narednom postu da 'želis samo jednom da kupis gitaru i kažes to je to'. Iz mog skromnog iskustva, to ne biva. Ali shvatam premisu. Zelis da se razvijes kao muzicar na jednom instrumentu. Imaj u vidu da ce taj instrument uveliko uticati na tvoj razvitak, ako nikako drugacije ono bar stilski. U tehnickom smislu. Ogroman je broj jako zadovoljavajucih gitara i za profesionalne muzicare koje se krecu nize od te cene. Razlicite firme razliciti modeli. Ako vec u startu imas nedoumica i predrasuda oko toga da li bi mogao da se razvijes kao muzicar i eventualno povratis ulozenu investiciju u prilicno skupu gitaru, jasno mi je da hoces da se pozabavis 'laganim resenjem'. No brainer. Sudeci prema situaciji na terenu, investicija u Fender instrument takvog kvaliteta i mozda jos bitnije reputacije se da relativno lako povratiti. Medjutim i sjajna gitara od 500 Eura se da lako povratiti u istom kontekstu, manje bi te kostala u startu ali nema taj 'wow' efekat kad dodje drustvo. Moras da se zapitas, pored prethodno recenog (znaci opcija da povratis investiciju ako te napusti zelja za muzikom) da li si spreman da sedis kuci i vezbas letnji dan do podne i izucavas muziku na tom nekom svom sasvim solidnom instrumentu na kom bi svaki profi mogao da svira ili da li zelis da budes kul lik u kraju? Cak i da nabavis neki ne tako proslavljen instrument, ako izucis svoj zadatak kako si ga sebi zadao, vrlo lako ces moci da se prilagodis nekom drugom scenskom zahtevu ili prilici gde ce ti neko tutnuti u ruke original '62. 7.25" a ti si pazario recimo Rickenbackera ili Gretscha (kad bih spomenuo neku drugu firmu krenulo bi drvlje i kamenje pa da ostanemo tr00). Kazem, gitara se ne kupuje za sva vremena, ne jedna jedina. Ne znas, pogotovu u tom stadijumu, kad nikad nisi posedovao nesto sto stvarno zelis, ne znas da li je to to. A i ako jeste, za 10 godina mozda nije vise. Svi mi vrlo dobro znamo da je Hendrix svirao i Flying V (prijalo mu povremeno), Clapton svirao i Les Paul-a, Keith Richards svira sta stigne, i tak oredom. Gitarske firme znaju da budu fetish, mada je poslednjih decenija mnogo bitnije profesionalnim muzicarima koja im firma uleti vecu kintu za dzeparac. Danas jedno 999 firmi mogu da naprave apsolutno brilijantne instrumente tako da samo ime firme i 'know how' otpadaju kao kriterijum. NIje to vise nikakva nauka ni tajna, a niko vise ni nema ono originalno drvo i elektroniku od pre 50 godina. I daimaju, sasvim sigurno ne bi prolazili kroz tu nocnu moru da rekreiraju te instrumente u originalu. Kad negde pise 're-issue' u pitanju je geometrija gitare. Donekle konstrukcija. Materijali nam vise nisu dostupni, a trebao bi da si lud da zelis te materijale. Nauka je debeeeelo odmakla iz tih dana. Jedina stvar koja je bitna kod tih vintage instrumenta je drvo. Ali na re-issue gitarama ti ne mozes da dobijes vintage drvo. Vintage drvo znaci da je seceno pre 55 godina, stavljeno na gitaru pre 40 godina i najbitnije SVIRANO i usviravano sve to vreme (kao sto se apsolutno sve majstorske violine stare stotinama godina usviravaju svakog meseca kad nisu na turneji sa legendama klasicne muzike). Ako drvo prestane da vibrira, postane mrtvo. Napuste ga bakterije koje proizvode kiseonik i daju taj vazdusast 'airy' kvalitet svim tim isviranim instrumentima. Kad vidis te legende bilo klasicne muzike bilo bluza kako se cimaju sa nekom krsinom od pre 50 godina umesto sa ganc novom gitarom, to je upravo iz tog jednog jedinog najprostojeg razloga. Drvo je posle 50 ili 100 ili 400 godina jos 'zivo' u njemu su i dalje bakterije koje ga odrzavaju u zivotu. Kad odu, drvo umre i postane drvena stena. Na kraju krajeva pretvori se u fosilno gorivo. Not much musical sound there.

U svakom slucaju, nadam se da nisam odmogao ako i nisam pomogao.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Fender Vintage 62

Post by nebeskacarica » 12 Oct 2009, 19:35

Iskreno, ni meni nema logike da ova gitara bude toliko jeftinija u Srbiji. Na kraju krajeva, prodavci u Mitrosu ne nude objašnjenje zašto je to tako već samo konstatuju da su najjeftiniji u Evropi, a ostavljaju nama da pretpostavljamo svašta....

Dersu Uzala,

Hvala na postu i evo potrudiću se da ti odgovorim. Mislim da si ponegdje u pravu u vezi procjene mojih namjera i filozofskog pristupa kada je u pitanju kupovina ovog instrumenta, ali opet nije sve baš tako kao što pretpostavljaš.
Ja priznajem da nemam velik staž kada su u pitanju isprobavanja različih tipova gitara, niti sam ikada profesionalno i javno svirao, ako izuzmemo par pojavljivanja na klupskim džem sešnima. S druge strane, poprilično sam siguran da mi ova umjetnost ide od ruke, jer da je drugačije, ne bih se sa svoje 32 godine upuštao u kupovinu svoje prve gitare. Podršku mi daju i svi muzičari sa kojima se srećem na povremenim kućnim-vikendaškim džem sešnima/sjedeljkama, a neki od njih su baš čisti profesionalci i bave se isključivo muzikom. Ima ih dosta koji bivaju krajnje iznenađeni kada iz iznesem činjenicu da nemam svoju gitaru i da ne sviram nigdje jer se to ne uklapa u utisak koji ostavljam svojim manirom i načinom sviranja.

Razlog što sam se odlučio da idem baš na Fender Vintage je taj što sam nekako stekao utisak(možda i pogrešan, ne kažem) da se za manje para teško može kupiti stvarno dobar stratokaster. Opet, ovaj model gitare sam imao priliku da sviram i jako mi se dopala toplina zvuka koji iz nje izlazi (jednom smo prijatelj i ja otišli s njegovim Fender Vintage-om u jednu od najvećih muzičkih prodavnica na ovim prostorima i tamo ga, upoređivali na istom pojačalu sa raznim gitarama koje su se tu našle: Fender DeLuxe, Fender Standard, Blade Custom Shop (!) od 1800€, Blade standard Pro, neki Peavy modeli itd... ali jednostavno nijedna gitara nije imala tu toplinu, nekako baš onaj stari zvuk fendera...što je za tip svirke koja meni leži najpribližnije)

Jesi u pravu kad iz iskustva kažeš da se teško može kupiti jedna gitara za sav život, ali eto, ja bih da počnem sa ovim pa da vidim...možda kasnije ipak kupim još nešto, interesuje me i akustika i klasika paralelno. Ali, ovu sigurno neću prodavati. I nikako ne namjeravam da je kupim zbog „wow“ efekta, da bih nekoga impresionirao niti bilo šta, već jednostavno mislim da je to najpribližnije onome što meni odgovara, i što za svoje novce (koje ne zarađujem baš lako) treba sebi da priuštim da bih mogao uživati u muzici i svirci, stvaralačkoj energiji. Znači, kupovinu ove gitare ne smatram nikakvom investicijom, nečim što će se jednog dana „oploditi“ i iz čega ću moći povratiti novac.

Vjerujem da se šanse da kupim što bolji novi instrument povećavaju sa iznosom koji sam spreman za njega da izdvojim. Posebno ću još istaći da želim izbjeći onu priču koja se kod mnogih „početnika“, nažalost, odvija po sličnom scenariju:: kupiti neku gitaru do 500€, svirati je jedno vrijeme, u prvi mah biti oduševljen zvukom i onda nakon par mjeseci ili godina probati negdje gitaru od 1500€, (što ne reći i nekog Fender Vintage-a) i skontati da je to ono što bi zapravo trebalo posjedovati i svirati.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Fender Vintage 62

Post by Dersu Uzala » 13 Oct 2009, 06:20

U tom slucaju samo napred. Fender nazalost nema nikakvu distribuciju u bivsim SFRJ republikama a ja takve skupocene stvari nikad ne kupujem u radnjama koje nisu ovlasceni dileri sa servisom. Najblizi dileri su u Italiji, Slovackoj i Nemackoj. Cena je u Engleskoj 1399 funti za sve sem za trobojnog, taj je oko 50-60 funti skuplji. To su cene bez VAT-a, jer bi isle u izvoz za Srbiju.

Umalo da zaboravim. Naravno da bi trebalo da probas vise komada i sve to. Ako ti bas zapadne taj koji je u radnji godinama ili bilo koji drugi, telefon ili email u sake pa okrenes Fender Customer Support sa serijskim brojem. Onda bi oni morali da ti nacrtaju tu gitaru tacno kako izgleda i sta sve ima ugradjeno. Ako se ne poklapa, prevara je.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Fender Vintage 62

Post by Sava » 13 Oct 2009, 10:22

nebeskacarica wrote: Razlog što sam se odlučio da idem baš na Fender Vintage je taj što sam nekako stekao utisak(možda i pogrešan, ne kažem) da se za manje para teško može kupiti stvarno dobar stratokaster. Opet, ovaj model gitare sam imao priliku da sviram i jako mi se dopala toplina zvuka koji iz nje izlazi (jednom smo prijatelj i ja otišli s njegovim Fender Vintage-om u jednu od najvećih muzičkih prodavnica na ovim prostorima i tamo ga, upoređivali na istom pojačalu sa raznim gitarama koje su se tu našle: Fender DeLuxe, Fender Standard, Blade Custom Shop (!) od 1800€, Blade standard Pro, neki Peavy modeli itd... ali jednostavno nijedna gitara nije imala tu toplinu, nekako baš onaj stari zvuk fendera...što je za tip svirke koja meni leži najpribližnije)

Jesi u pravu kad iz iskustva kažeš da se teško može kupiti jedna gitara za sav život, ali eto, ja bih da počnem sa ovim pa da vidim...možda kasnije ipak kupim još nešto, interesuje me i akustika i klasika paralelno. Ali, ovu sigurno neću prodavati.
Ne bih diskutovao cene odnosno vrednost Stratocastera već ton. Lično sam se opredelio za vintage seriju jer u velikoj meri pruža i vintage ton koji zaista volim i na kojem sam odrastao. Što se kvaliteta tiče u kući mi je dve nedelje bio vintage Strat 70 (ex Mitros) i direktno u A/B testu smo je poredili nas dvojica sa originalom iz 1978.g. Izuzev nekih sitnijih graditeljskih razlika (recimo malo tanja glava) ostalo je veoma slično originalu. Zvuk je takođe sličan, ali sa manje tonskih krajeva i u dubokim i u visokim tonovima. Doduše, ovaj komad iz 78. je poređen sa mnogim novijim Stratovima i uvek je bio bolji od njih, a za to je verovatno zaslužna starina koju je Dersu pomenuo. Sve u svemu taj vintage Strat nije bio ništa posebno i nije imao ništa što bi čovek posebno zapazio, sasvim običan Strat tonski nalik starim Stratovima i ništa više od toga. To definitivno nije gitara za ceo život. Sa druge strane moj Telecaster 62 (ex Švajcarska) je mnogo, ali mnogo bolji komad. Gitara je rezonantna i predivno peva, ali nemam pri ruci neki original za poređenje tako da ne mogu da kažem koliko liči na original. Jedino mogu da kažem da zaista ima vintage prizvuk koji mi prija. Neki forumaši koji su je probali mislim da su jednako bili zadovoljni zvukom kao i ja.

Gitara za ceo život!? Da li to uopšte postoji? Verovatno da jer recimo nekoliko drugara profesionalaca ima "gitare iz onog doba" pa kažimo da Željko (Roze Poze) ima LP iz mislim 72.g. i kaže da ne bi ni mogapo da svira neku drugu gitaru. Nekadašnji gitarista Alise i dan danas ima ES-335 iz 1975.g. i VOX AC-30 iz 1978.g., a prvi je vlasnik obe stvari. E sada koliko je zaista kvalitet instrumenta ovde presudan, a koliko neka sentimentalna vezanost teško je razlučiti. Recimo da mi je jedan gitarista rekao za svoj instrument "znaš to je prva ozbiljna gitara koju sam kupio u životu i nema tih para za koju bih je prodao".

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Fender Vintage 62

Post by nebeskacarica » 17 Apr 2010, 17:34

Prošlo je dosta vremena od zadnjeg posta na ovoj temi, pa je pravi trenutak da je oživim. Naime, moja potraga za gitarom se završila kupovinom polovnog instrumenta. U pitanju je Fender AVRI '57, maple, neobične zelene boje (seafom green), star pet godina. Zajedno sa tweed-koferom platio sam ga upola cijene u odnosu na sumu koliko trenutno košta takav novi instrument u muzičkim radnjama u Srbiji. Najvažnije od svega je što sam ga kupio od čovjeka koji nije preprodavac već profesionalni muzičar i posljednjih pet godina imao je samo ovaj komad, i to sve pouzdano mogu da tvrdim jer je sve išlo preko mog dobrog prijatelje V.B, kome i ovog puta zahvaljujem na angažovanju i požrtvovanju.
Mala draž u svemu tome je što je od svega ostalo još samo da odem po nju (u BiH). Kupovina je obavljena na daljinu, uz napomenu da sam je probao ljetos kad sam bio tamo (gitara je usvirana, kotirana, besprijekornog zvuka) tako da....nadam se da ću je za koji dan držati u rukama. Hvala svima na dobrim savjetima i pomoći.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Fender Vintage 62

Post by Sava » 17 Apr 2010, 17:45

Čestitke! Verujem da je to dobar instrument i da ćeš biti jako zadovoljan.

Probao sam ukupno 4 komada iz AVRI serije i jedino je ranije pomenuti AVRI 72 via Mitros bio relativno slab komad, od preostala tri dva su Stratovi, jedan Telac i sve su to odlične gitare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest