Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Kakav fretboard preferirate?

Maple
32
44%
Rosewood
32
44%
Ebony
9
12%
 
Total votes: 73

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by andrej] » 22 Dec 2009, 21:14

Ne bih da pricamo sta je bolje, nego sta preferirate. Sigurno bi na vise razlicitih gitara izabrali razne freatboarde, al koja vam je bash omiljena opcija, zbog koje gitare (ako je zbog neke) i zasto (sta vam se to svidja)?

User avatar
istiqrac
Posts: 488
Joined: 10 May 2008, 16:51
Location: Beograd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by istiqrac » 22 Dec 2009, 21:22

Maple al vrat iz jednog dela (nema lepljen grift) i naravno lakiran, nema vece radosti i vece kolicine srednjih :)

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by DrGreenthumb » 22 Dec 2009, 21:33

Rosewood. Maple i Ebony mi imaju suvise abrazivan top end, sto ne preferiram u zvuku svojih instrumenata. Estetski su mi egal lep rosewood i ebony, nefarbani naravno :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Rocket Roll » 22 Dec 2009, 22:25

Javor. Klepton & Gilmur, koje smatram etalonima dobrog tona, insistiraju na javorovim grifplatnama kada su Strat i Telekaster u pitanju.

Što ne znači da bih jurio Les Paul sa javorovom grifplatnom, naravno.

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by dweezil » 22 Dec 2009, 22:34

maple bre, kad sam probao gitaru sa mapleom zavoleo sam je def, lakse sviram sve na mapleu, lepsi vibrato, vise sustaina, pusta lepo visoke da se cuju, na rosewoodu se prsti znoje na neki bzvz nacin, ebony nije losh za neke humbuckin heavy gitare, ok mi je rosewood za ponekad al ono, za Tele i Strat def maple, pa eto cak i za neki Jackson zonfa gitara vishe mi se svidja maple i na izgled i na dodir i po zvuku. Lakiran ili sa satenskim ili sa nekim mat finishem al def maple.

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by sl0e » 22 Dec 2009, 22:38

Mejpl. Saten finis po mogucstvu.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Guitar_thrill » 22 Dec 2009, 22:40

rosewood....jedini razlog je sto mi na maple ponekad ima malo suvise visokih, tj. na drive mu zvuci praskavije gitara...ali to su sitnice, rosewwod na stratu nekako smiri situaciju :) mada mi je maple mnogo lepsi (ili bar zanimljiviji,jer sam ga manje svirao) pod rukom...ebony nikada nisam svirao, bar mislim da nisam :)

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Funkomat » 22 Dec 2009, 23:23

Maple.
Zapravo, po osecaju je maple 100% ali po zvuku ima dana kada preferiram rosewood.

User avatar
muki17
Urednik
Posts: 1472
Joined: 16 Apr 2007, 17:59
Location: Bg

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by muki17 » 22 Dec 2009, 23:24

Funkomat wrote:Maple.
:1: voleo bih gitaru sa ovakvim vratom...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Duane » 22 Dec 2009, 23:46

do skorijeg nekog toka misli sam "preferirao" javor, tojes maple... ali sad me sve vise i vise fascinira rosewood... jednostavno tu je ta mast i rostilj!

maple - klin klinova

rouzvud - mulj muljeva

pa ko sta voli :mrgreen:

inace istina je sto kolega tril kaze, maple jes praskavaji na drajvu, al to je i cela poJenta mejpla, taj kristal zvuk, bolje tvenguje, cistiji je, ali malko fali "royal fullness-a" i masti... :mrgreen:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by nemanjavelimirovic » 23 Dec 2009, 00:24

Ja sam napravio neku medju varijantu pa na gitari sa wide range humovima imam MAPLE, a na gitari sa single coil magnetima imam rosewood...Naravno uvek sam pre za MAPLE, ali i rosewood ima nekih svojih prednosti, u principu je uvek najbolje kako je proizvodjac zamislio gitaru da tako i ostane...A Fender je pravio i jedno i drugo u istom odnosu... :ziveli:

User avatar
Tufli
Posts: 411
Joined: 28 Jun 2008, 15:48
Location: Zr
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Tufli » 23 Dec 2009, 00:58

Prve dve gitare su mi bile rosewood . Onda sam hteo da promenim i sad imam maple strata , zaista vrat nema mane. Po meni , najlephi maple vratovi su kod stratocaster 50' , onako tamni i lakirani ::ranting:: divno neshto. Mada, rosewood volim jako i kontam da cje mi neka sledecja gitara sigurno imati rosewood vrat. JBG , teshko da je jedno bolje od drugog , samo je drugacije.

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by mislim_stvarno » 23 Dec 2009, 01:10

Eboni. Najbolji osecaj na par gitara koje sam svirao sa njim. Posle bih rekao mejpl...

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by DrGreenthumb » 23 Dec 2009, 01:38

mislim_stvarno wrote:Eboni. Najbolji osecaj na par gitara koje sam svirao sa njim. Posle bih rekao mejpl...
Hmmm, osecaj? Osecaj cega? Msm, svirao sam jako dugo Jem-a sa Ebony-em a pre toga Rg 620 sa RW-om, i sem mirisa posle "vruce" svirke (Rw ima neki lepljiv, aromatican miris - mada kazu oni koji su ga obradjivali da dismr na Vno Go(gh)®) nisam primetio neku razliku u vezi fretboard-a makar. Sto se tice "flow"-a tu su mi bitniji kako su ispolirani pragovi i setovana gitara... Jbg, sto sam stariji sve mi je jasnije da sta god da mi das u ruke, uvek cu da zvucim kao ja a mastao sam bar kao Zele Bukovaca ili makar Vai, ali jok :) Granted, ne inspirisu me na isti nacin ali to je vec d(r)uga prica...

User avatar
Mafi
Posts: 103
Joined: 25 Jun 2009, 02:00
Location: Vladimrici/Srbija

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Mafi » 23 Dec 2009, 01:55

Mapl pa rosewood :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest