Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Kakav fretboard preferirate?

Maple
32
44%
Rosewood
32
44%
Ebony
9
12%
 
Total votes: 73

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by dweezil » 03 Jan 2010, 21:21

u matori to je onako relat skupo bar kod majstora koje ja znam, mislim da je negde od 200-300 jevra

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by nebojsak » 03 Jan 2010, 21:31

Hm, a koliko ispane skroz novi vrat :? nije valjda da je akcija toliko skuplja.

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by dweezil » 03 Jan 2010, 22:20

a mislim da ti je bolje novi vrat ili cak novu gitaru, neam pojma ono mozda je kod nekog majstora jeftinije.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by nebojsak » 03 Jan 2010, 22:55

Pa ne treba mi nova gitara :) Dapače, mislio sam da samo malo ubrzam fretboard, tj da dobijem malo konveksniji. Greota mi da upropastim ono parče drveta.

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Kole man » 04 Jan 2010, 00:05

Kole man wrote:Kako uopste fretboard menja zvuk gitare kad zice imaju kontakt samo sa pragovima?
Osim ako je fretless al cini mi se da ne pricate o fretless gitarama...
:?:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by nebojsak » 04 Jan 2010, 00:10

Guitar_thrill wrote:
Kole man wrote:Kako uopste fretboard menja zvuk gitare kad zice imaju kontakt samo sa pragovima?
Osim ako je fretless al cini mi se da ne pricate o fretless gitarama...
pa kako utice i drvo tela na zvuk, kad zice uopste ne dodiruju telo :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Kristijan » 04 Jan 2010, 00:29

Pa svaki element na gitari utiče na ton. Vrsta drveta za trup, vrsta drveta za vrat, vrsta drveta za grifplatnu... Način spajanja vrata i tela gitare, broj komada drveta z vratu, broj komada drveta u trupu... Ugao između glave i vrata, i još sto drugih sitnica... Mnogo je obimna materija, i nije lako dati odgovor u 2 rečenice. Svako drvo ima svoje karakteristike koje boje ton. E sad, iako zaista utiče vrsta drveta za grifplatnu na ton, mislim da se kod bolt on gitara ipak preteruje. Da, čuje se i kod njih razlika, ali one slove za gitare kod kojih vrat najmanje "svira", računa se da set in i through body vrat daleko, daleko više primaju vibraciju sa trupa, pa samim tim i grifplatna u ovom bolt on slučaju ne bi trebalo da previše "svira", više je pitanje diskretnog začina nego suštinske razlike. Da, budući da žice dodiruju pragove, koji su opet ukucani u grifplatnu, svakako svojstva drveta grifplatne nekako utiču na vibraciju žice, ali treba razlikovati fiziku od alhemije. Kao i kod svega u vezi gitare, moraš mačetom da odstraniš 80% gustiša mistifikacije, da bi došao do pouzdane informacije. I nekako je uvek ista stvar upadljiva - što se više raspravlja o finesama zvuka koje čuju samo delfini, manje se svira, pa se, sve i da postoje, pozitivne razlike manje iskorišćavaju...

Od ljudi koje poznajem, a čuo sam ih kako sviraju, rekao bih da najmanje o gitari zna lik koji nesumnjivo najbolje svira, i on je imao najmanje primedbi na gitare koje uzme u ruke - nikad ga nisam čuo da se žali na ton i performanse bilo kog instrumenta. Nikad. A čovek ima skupu opremu, dakle nije da nije imao prilike da čuje kako zvuči dobra gitara. Samo koju god gitaru uzme - pocepa je, svaka u njegovim rukama deluje najmanje kao solidan instrument, ako ne i kao savršen instrument.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Cortex » 04 Jan 2010, 07:36

Shta reci?

Amin! :mrgreen:

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by cccira » 04 Jan 2010, 18:32

Ja na mom Epiju imam rosewood koji nema skoro apsolutno nikakve veze sa rosewood-om koji se nalazi na 90% gitara koje sam imao prilike da sviram - mnogo je tamniji i ima vecu gustinu nekako (ne znam kako drugacije da objasnim).
Jos uvek nisam probao gitaru sa grifplatnom od ebonovine, a jako bih zeleo.
I javor mi je prelep. Bas bih voleo nekog strata ili nekog modifikovanog telca, pa jos skalopovanog :P

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Funkomat » 04 Jan 2010, 19:31

cccira wrote: Jos uvek nisam probao gitaru sa grifplatnom od ebonovine, a jako bih zeleo.
:1:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by andrej] » 04 Jan 2010, 23:37

ima ona tema negde tu od par dana, neko je postovao uporedni test stratokastera, sa nekog italijanskog foruma. youtube varijanta. pogledajte jel utice rosewood/maple :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Kristijan » 05 Jan 2010, 10:09

Pa niko ne kaže da ne utiče. Poenta je da je jedno Stratocaster sa rosewood grifplatnom, a drugo Stratocaster sa maple grifplatnom, drvo za grifplatnu je samo začin, nije nikako glavno obeležje tona, i nije to sad tamo neka skroooooz drugačija gitara. Da ne pričamo o tome kako se i svi ostali elementi uparuju da određeni deo tonskog spektra oboje na specifičan način... Možemo tendenciozno da pravimo slona od miša, samo ne vidim poentu.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by andrej] » 05 Jan 2010, 10:56

sto se mene tice, razlika je itekako primetna na onim snimcima a i u prodavnici (usa stratovi sa maple i rosewood pickguardima kroz isto, ss, pojacalo; nema se telekastera kod nas). ja pronalazim da zvuce kao skroz razlicite gitare. i to ne ono nesto da namisljam, nego kao definisuca karakteristika zvuka. obe dobre, al razlicite.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Funkomat » 05 Jan 2010, 16:01

:1:

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Guitar_thrill » 05 Jan 2010, 16:05

Funkomat wrote::1:
ovaj funkomat samo ide po forumu i pise :1: :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest