Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Kakav fretboard preferirate?

Maple
32
44%
Rosewood
32
44%
Ebony
9
12%
 
Total votes: 73

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Duane » 23 Dec 2009, 19:11

Guitar_thrill wrote:
progg wrote:
andrej] wrote:zbog muljavog i mrtvog zvuka na klinu
mislis da je ovo prisutno kod svih fendera sa rosewood-om, ili su (mozda) u pitanju neki primerci koje si probao?

slazem se da je zvuk drugaciji kod rosewood-a u odnosu na mapple, ali bash da je klin muljav i mrtav ne bih rekao...

ono, volim i jedan i drugi trip...
kontam da nije mislio na fendere, mislim ako SRV ima muljav i mrtav zvuk na clean-u,onda stvarno... :)
al brate, srv... mislim aj da ne preterujemo... al ono generalno strat je bulja i strat kralj, ko ga ukroti taj je zmaj, a ko ne zvuci tanko ko led u onoj pesmi od Dzetro Tala

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Tenji » 23 Dec 2009, 19:36

Duane, ti si tvog strata, predpostavljam ukrotio? Ako jesi, koje si tehnike koristio prilikom krocenja, ako nije problem da podelis to sa nama koji bismo da zvucimo kao zmajevi? I da li se mogu krotiti i druge gitare, ili samo strat? :ziveli:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Duane » 23 Dec 2009, 20:03

Tenji wrote:Duane, ti si tvog strata, predpostavljam ukrotio? Ako jesi, koje si tehnike koristio prilikom krocenja, ako nije problem da podelis to sa nama koji bismo da zvucimo kao zmajevi? I da li se mogu krotiti i druge gitare, ili samo strat? :ziveli:
e jebiga druze, sve u svemu zivio! :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Kristijan » 23 Dec 2009, 20:40

Ja ipak mislim da tu ima dosta mistifikacije. Da, svaki delić gitare utiče nekako na ton, u redu je to, ali ovde sam pročitao dosta vrlo čudnih opaski, koje mi stvaraju utisak da se neke izjave i tvrdnje prosto prepisuju, i religiozno brane, pa u tom apologetskom žaru dođe do nekih izvitoperenja...

Ja bih za nijansu dao prednost javoru, ali bez obzira na to, samo mogu da se nasmejem na neke "zilotske" izjave.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Tenji » 23 Dec 2009, 20:47

Duane wrote:
Tenji wrote:Duane, ti si tvog strata, predpostavljam ukrotio? Ako jesi, koje si tehnike koristio prilikom krocenja, ako nije problem da podelis to sa nama koji bismo da zvucimo kao zmajevi? I da li se mogu krotiti i druge gitare, ili samo strat? :ziveli:
e jebiga druze, sve u svemu zivio! :ziveli:
:ziveli:
Salim se ja malo, valja se... :mrgreen:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by nenadnenad » 23 Dec 2009, 21:49

Kristijan wrote:Ja ipak mislim da tu ima dosta mistifikacije. Da, svaki delić gitare utiče nekako na ton, u redu je to, ali ovde sam pročitao dosta vrlo čudnih opaski, koje mi stvaraju utisak da se neke izjave i tvrdnje prosto prepisuju, i religiozno brane, pa u tom apologetskom žaru dođe do nekih izvitoperenja...

Ja bih za nijansu dao prednost javoru, ali bez obzira na to, samo mogu da se nasmejem na neke "zilotske" izjave.
Party pooper. :mrgreen:

Ja imam predrasude sto se tice vrata\platne od javora jer sam probao dva teleta sa lakiranim vratom \ platnom od javora i osetio sam da zapinje :mrgreen:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Kristijan » 23 Dec 2009, 21:56

nenadnenad wrote:Party pooper. :mrgreen:
Uvek :lol:
:ziveli:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by andrej] » 23 Dec 2009, 22:51

nisam mislio na fendere kad sam pomenuo muljavi klin. mada, meni je za nijansu ili dve lepsi zvuk neck magneta na stratu sa maple nego sa rosewood fretboardom. to je samo licni utisak, i jedna i druga varijanta je, na dobrom stratu, odlicna.

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by mislim_stvarno » 01 Jan 2010, 20:38

Moram nesto ovde da pitam. Na ovoj novoj gitari sto sam kupio, rosewod je mnogo drugaciji od druge dve gitare. Mnogo je glatkiji (opet koristim ovu rec, a ne znam ni da li postoji :lol: ), cini se gusci (nema toliko mnogo onih sitnih pora, rupica, koje se javljaju na vecini rosewood fretboarda) i manje je lepljiv/masan/nauljen. Kad menjam zice, ja premazem fretboard limunovim uljem, tako da mozda je to, ali cinimi se da je bas dosta drugacije. Cak iako mozda nije premazan izgleda veoma lepo, nije ni malo suv i sl. Zanima me, ako jeste, da li je to neka drugacija vrsta rosewooda ili neka posebna zavrsna obrada ili sta, posto je totalno drugaciji osecaj? Mnogo mi se vise svidja od druge dve.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by DrGreenthumb » 01 Jan 2010, 21:12

mislim_stvarno wrote:Moram nesto ovde da pitam. Na ovoj novoj gitari sto sam kupio, rosewod je mnogo drugaciji od druge dve gitare. Mnogo je glatkiji (opet koristim ovu rec, a ne znam ni da li postoji :lol: ), cini se gusci (nema toliko mnogo onih sitnih pora, rupica, koje se javljaju na vecini rosewood fretboarda) i manje je lepljiv/masan/nauljen. Kad menjam zice, ja premazem fretboard limunovim uljem, tako da mozda je to, ali cinimi se da je bas dosta drugacije. Cak iako mozda nije premazan izgleda veoma lepo, nije ni malo suv i sl. Zanima me, ako jeste, da li je to neka drugacija vrsta rosewooda ili neka posebna zavrsna obrada ili sta, posto je totalno drugaciji osecaj? Mnogo mi se vise svidja od druge dve.
Bas ono o cemu smo razglabali nadugacko i nasiroko :D
Ima vise vrsta u okviru roda Rosewood, a i zavisi gde je raslo to drvo pod kojim uslovima yadayadayada... Anyway nije toliko bitno koje koliko kakvo je to parce panja :mrgreen:

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Kole man » 03 Jan 2010, 14:15

Kako uopste fretboard menja zvuk gitare kad zice imaju kontakt samo sa pragovima?
Osim ako je fretless al cini mi se da ne pricate o fretless gitarama...

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Guitar_thrill » 03 Jan 2010, 14:17

Kole man wrote:Kako uopste fretboard menja zvuk gitare kad zice imaju kontakt samo sa pragovima?
Osim ako je fretless al cini mi se da ne pricate o fretless gitarama...
pa kako utice i drvo tela na zvuk, kad zice uopste ne dodiruju telo :)

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Kole man » 03 Jan 2010, 15:02

Stvarno ne znam pa zato pitam.

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by mislim_stvarno » 03 Jan 2010, 15:27

DrGreenthumb wrote:
mislim_stvarno wrote:Moram nesto ovde da pitam. Na ovoj novoj gitari sto sam kupio, rosewod je mnogo drugaciji od druge dve gitare. Mnogo je glatkiji (opet koristim ovu rec, a ne znam ni da li postoji :lol: ), cini se gusci (nema toliko mnogo onih sitnih pora, rupica, koje se javljaju na vecini rosewood fretboarda) i manje je lepljiv/masan/nauljen. Kad menjam zice, ja premazem fretboard limunovim uljem, tako da mozda je to, ali cinimi se da je bas dosta drugacije. Cak iako mozda nije premazan izgleda veoma lepo, nije ni malo suv i sl. Zanima me, ako jeste, da li je to neka drugacija vrsta rosewooda ili neka posebna zavrsna obrada ili sta, posto je totalno drugaciji osecaj? Mnogo mi se vise svidja od druge dve.
Bas ono o cemu smo razglabali nadugacko i nasiroko :D
Ima vise vrsta u okviru roda Rosewood, a i zavisi gde je raslo to drvo pod kojim uslovima yadayadayada... Anyway nije toliko bitno koje koliko kakvo je to parce panja :mrgreen:
Da, ja to tek sad pocinjem da kapiram... :D

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by nebojsak » 03 Jan 2010, 21:16

Ne otvara mi se nova tema za ovo pitanjce - dakle, zanima me koliko je izvodljivo (a ako je izvodljivo, koliko je isplativo) zameniti samo fretboard na đitri? Dakle, na stari mahagonij vrat zalepiti novi rosewood. Hvala unaprijed.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest