Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Kakav fretboard preferirate?

Maple
32
44%
Rosewood
32
44%
Ebony
9
12%
 
Total votes: 73

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by mislim_stvarno » 23 Dec 2009, 09:51

DrGreenthumb wrote:Hmmm, osecaj? Osecaj cega?
Mozda se tripujem, ali cini mi se da je glatkiji (?) od rosewooda.

User avatar
johnny_b_good
Posts: 870
Joined: 05 Jul 2008, 22:13

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by johnny_b_good » 23 Dec 2009, 10:24

Maple mi je lepsi od rosewood-a :)

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by ness » 23 Dec 2009, 12:02

johnny_b_good wrote:Maple mi je lepsi od rosewood-a :)
I meni . :)

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Cortex » 23 Dec 2009, 12:18

DrGreenthumb wrote: da dismr na Vno Go(gh)®)
:XD:
Jbg, sto sam stariji sve mi je jasnije da sta god da mi das u ruke, uvek cu da zvucim kao ja
Kad mi se ovo bude desilo bicu dobar gitarista :ziveli:

Inache maple. Jbg, ne bih se odrekao gitare sa rosewood-om nikada ali sledeca gitra, tj josh jedna jel :D ce biti maple. MNOGO lakshe sviram maple, ne razumem ni ja ali ajde.., a i lepshe mi je na oko nekako ne znam. Ali kolko lakshe sviram to je chudo. Ne znam zashto.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Trooper » 23 Dec 2009, 13:10

A niko ne pominje grafit :D (srsly, voleo bih da probam jednog dana gitaru sa grafitnim fretboardom)
A inace, posedujem Rosewood gitaru, mada bih se dvoumio izmedju Rosewooda i Ebonyja

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by andrej] » 23 Dec 2009, 14:25

ja preferiram maple, iako trenutno imam gitaru sa rosewoodom. sto se mene tice, mnogo lepsi osecaj za sviranje, bendovanje, zvuk je manje muljav i savrseno se uklapa sa klasicnim fender singl magnetima. ima taj twang. e, sad, ima i rick twang, a nije maple... ne znam kako to ide, nisam svirao ricka nikad. al mi tele opet ima lepsi twang. a strat sa mapleom ima taj divan puni zvuk na neck magnetu, za par nijansi lepsi i cistiji od onog sa rosewoodom.

sto se tice rosewooda, on mi je nekako primeren gibsonolikim gitarama. neki guild s100 ili sg, a moze i neko japansko slicno cudo bi bili moj izbor iskljucivo sa rosewoodom (kao da tu ima izbora), ali takva gitara mi nikako ne bi mogla biti glavna, zbog muljavog i mrtvog zvuka na klinu. nekako ne mogu da zamislim svoj klin ritam zvuk na necemu takvom (mislim, probao sam, ne ide - cak ni kad equalizujem do smrti). a da zvuci dobro sa drajvom (posebno na fenderolikim pojacalim), jeste. zvuci ponajbolje. ali su gitare sa maple/single kombinacijom samo malo iza.

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Kill surf city » 23 Dec 2009, 14:30

andrej] wrote: ima i rick twang, a nije maple.
Rick ima debeo sloj laka na fretbordu.Mada nije to odlucujuce za njegov 'twang' ali sigurno doprinosi celokupnoj slici.Magneti, konstrukcija, itd.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by DrGreenthumb » 23 Dec 2009, 14:57

mislim_stvarno wrote:
DrGreenthumb wrote:Hmmm, osecaj? Osecaj cega?
Mozda se tripujem, ali cini mi se da je glatkiji (?) od rosewooda.
Ne tripujes se, ima drugaciju texturu ali ja nisam uspeo da je osetim pod prstima, posto su pod nj uglavnom zice. Mozda imam visoku akciju, ko ce ga znati bah...
Cortex wrote:
Jbg, sto sam stariji sve mi je jasnije da sta god da mi das u ruke, uvek cu da zvucim kao ja
Kad mi se ovo bude desilo bicu dobar gitarista :ziveli:
Uf, ne radi bas to tako :) Uvek ces zvucati isto lose odnosno isto dobro, if ya catch my drift. Oprema ne svira bolje od onoga koliko sam umes/ne umes. Sad, inspiracija istom/psihoakustika je whole other thang :)

progg
Posts: 259
Joined: 07 Feb 2009, 18:22
Location: Nis

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by progg » 23 Dec 2009, 15:06

andrej] wrote:zbog muljavog i mrtvog zvuka na klinu
mislis da je ovo prisutno kod svih fendera sa rosewood-om, ili su (mozda) u pitanju neki primerci koje si probao?

slazem se da je zvuk drugaciji kod rosewood-a u odnosu na mapple, ali bash da je klin muljav i mrtav ne bih rekao...

ono, volim i jedan i drugi trip...

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Guitar_thrill » 23 Dec 2009, 15:10

progg wrote:
andrej] wrote:zbog muljavog i mrtvog zvuka na klinu
mislis da je ovo prisutno kod svih fendera sa rosewood-om, ili su (mozda) u pitanju neki primerci koje si probao?

slazem se da je zvuk drugaciji kod rosewood-a u odnosu na mapple, ali bash da je klin muljav i mrtav ne bih rekao...

ono, volim i jedan i drugi trip...
kontam da nije mislio na fendere, mislim ako SRV ima muljav i mrtav zvuk na clean-u,onda stvarno... :)

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Tenji » 23 Dec 2009, 15:15

progg wrote:
andrej] wrote:zbog muljavog i mrtvog zvuka na klinu
mislis da je ovo prisutno kod svih fendera sa rosewood-om, ili su (mozda) u pitanju neki primerci koje si probao?

slazem se da je zvuk drugaciji kod rosewood-a u odnosu na mapple, ali bash da je klin muljav i mrtav ne bih rekao...
Cini mi se da je mislio na neke gibsonolike gitare sa rosewood-om, ne na fendera... :ziveli:
Evo pretece me Guitar_thrill..

progg
Posts: 259
Joined: 07 Feb 2009, 18:22
Location: Nis

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by progg » 23 Dec 2009, 15:17

andrej] wrote:a strat sa mapleom ima taj divan puni zvuk na neck magnetu, za par nijansi lepsi i cistiji od onog sa rosewoodom.
zbog ovoga pretpostavljam da je mislio na fender...

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Highway One » 23 Dec 2009, 17:14

Moj glas ide za rosewood jer mi je lakse da sviram na njemu , ali nikad nisam svirao gitau sa lakiranim maple vratom(to jest jesam jednu kojoj su zice bile toliko visoko da nije bilo sanse da se oseti bilo sta a kamo li fingerboard :XD: :metal: ) , obican maple mi je nekako tezi za bendovanje. :D
Ali sto se izgleda tice maple je siguran pobednik :D
Mislim da ova razlika puno zavisi i od toga sta se svira , onaj ko svira clean dosta , voli twangy zvuk , verovatno ce preferirati maple , ko voli topliji zvuk , rosewood :D, a za udobnost sviranja , to je svakom drugacije.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Cortex » 23 Dec 2009, 17:50

DrGreenthumb wrote: Uf, ne radi bas to tako :) Uvek ces zvucati isto lose odnosno isto dobro, if ya catch my drift. Oprema ne svira bolje od onoga koliko sam umes/ne umes. Sad, inspiracija istom/psihoakustika je whole other thang :)
Torimatorane, ***** shta mi se tu pravish pametan ^^ :lol: :mrgreen: :bambi: Normalno da sam mislio na "dobru" stranu chitave "stvari" :lol:

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Rosewood, Maple, Ebony - sta preferirate?

Post by Z*Z*Z » 23 Dec 2009, 17:50

Rosewood - ako me secanje sluzi, neznam da sam posedovao maple gitaru duze od mesec dana, znaci rosewood.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest