Fender

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Fender

Post by Funkomat » 30 Aug 2006, 22:06

jel zna neko gde mogu naci americke ili japanske fendere???
u SU ih nema sutra idem do NS pa cu da vidim ali koliko ja znam ni tamo ih nema
ako zna neko neku radnju ili sta god neka javi

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 31 Aug 2006, 00:40

Raspitaj se u Mitrosu kad već ideš za NS. Znam da su imali ali nisam siguran da li sada imaju.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 31 Aug 2006, 10:41

PS japanski nikada nisu planski uvozeni kod nas - niko nije imao licencu za uvoz i distribuciju gitara "Fender Japan". Medjutim, moze da se nadje poneka po oglasima.

User avatar
MrMoT
MF veteran
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2006, 12:25
Location: Hamburg/Novi Sad/Beograd
Contact:

Post by MrMoT » 31 Aug 2006, 10:43

Oi! Sigurno ima americkih fendera(mislim stratocastera. Bas nijedan, naravno :( ) a, japanske nemaju.
Jel se oni prave jos uvek uopste?
Ja sam video neki oglas u novinama nedavno da ga lik prodaje za 150e pa mi se to ucinilo bas malo posto sam imao jedan u rukama i bio je mnooogo dobar.

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 31 Aug 2006, 11:35

E sad, moguce da gresim, ali mislim da sam video neki Fender u Mitrosu u BG-u, oko 40 hiljada, Stratocaster. Sta vam je uopste americki/japanski? Mislim, ima li neke bitne razlike osim zemlje gde su napravljeni, i ima li neki treci?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 31 Aug 2006, 12:59

Ima jaaaaako velike razlike gde su napravljeni. Razlika se ogleda u kvalitetu izrade a i u zvuku pa samim tim i u ceni (drastično).

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 31 Aug 2006, 13:32

Da pogadjam da su Japanci bolji?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 31 Aug 2006, 13:35

Pa, to MIA (Made in America) vs MIJ (Made in Japan) ili CIJ (Crafted in Japan) je strasno dugacka tema. Osnove: CBS kompanija je prodala licencu (i samo licencu) jednoj japanskoj kompaniji koja je onda osnovala podruznicu "Fender Japan", PoTPuNo NeZaViSnU od CBS-a i kasnije fabrike u Fulertonu. Kupili su par vintage Stratova i primenili staru dobru japansku tehniku "kopiraj sve, ne pogadjaj sta moze da se poboljsa". Oni su prosto takvi - secate se kada im je pre Prvog svetskog rata engleska vlada prodala ratni brod, a oni su ga kopirali sve do rupa i zakrpa na kazanima? Mislim, doslovno su probusili nov kazan koji su napravili i stavili istu zakrpu kakva je bila na engleskom originalnom brodu... Nisu hteli da pogadjaju da li tako treba ili moze bolje.

I tako su, osamdesetih, MIJ postali legenda. CBS je sekao uglove gde god je mogao, Stratovi od 70tih do 90tih su na stvarno zlom glasu po kvalitetu, a Japanci su uskocili na trziste sa savrsenim kopijama vintage, pre-CBS gitara, ostalo je legenda... Jedno vreme su im branili da ih u USA uvoze sa originalnim magnetima, morali su da imaju neka sr*nj* kako bi se zastitilo americko trziste...

Postoji metod da se oni i kod nas naruce preko Ishibashija, japanskog dilera koji radi svetsku distribuciju, ali to vam dodje 600 evra + carina porez itd + shipping + molite Boga da je neki carinik ne zadrzi za sebe.

Evo linka, da barem parimo oci: http://www.ishibashi.co.jp/webshop/guit ... /index.htm
Last edited by Rocket Roll on 31 Aug 2006, 16:49, edited 1 time in total.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 31 Aug 2006, 13:58

Fox IV wrote:Ima jaaaaako velike razlike gde su napravljeni. Razlika se ogleda u kvalitetu izrade a i u zvuku pa samim tim i u ceni (drastično).
ima razlike naravno ali americki nisu 3-4 puta bolji od japanskih kao sto bi po njihovoj ceni trebali biti...........
ako kupis japanski fender za recimo 500e zamenis mu magnete za 150e mozes ladno da imas kvalitet americkog od preko 1000e

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 31 Aug 2006, 15:35

Funkomat, sve zavisi od konkretne gitare, kao i uvek. Nije SvAkI japanski (americki, meksicki...) Fender (Gibson, Ibanez...) zakon gitara. Svaka gitara je malo drukcija, neke prosto zvuce bolje a neke gore, makar im serijski isli broj za brojem i makar zapravo bile napravljene od istog stabla.

Odes do lika koji prodaje MIJ ili CIJ, zasviras "na suvo", onda malo kroz ok pojacalo na cleanu, pa vidis - ili gitara "ima To Neshto", pa je kupis, ili ga nema. Samo je veca verovatnoca da ce "To Neshto" imati japanski/ americki Fender + sto ce "action, fit & finish" biti svakako bolji na skupljim gitarama.

Samo promenom magneta se ne postize cudo - da su magneti presudni, gitare bi se pravile od plastike, kamena, aluminijuma, jel' tako? Peace! :D

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 31 Aug 2006, 16:28

ono sto sam hteo da kazem je da japanski fenderi ne nose za dzabe ime fender tj da su i japanski fenderi jako dobre gitare.........

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 31 Aug 2006, 16:47

Dobro si rekao, onda - jesu :)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 31 Aug 2006, 18:48

Ne bih da ulazim mnogo u debatu o tome pošto definitivno nisam ljubitelj Fenderovog zvuka. Koliko vidim mišljenja su poprilično različita a ja samo znam ono što sam čuo/probao/iskusio a potom ovde napisao.

P.S.: Nemojte se samo potući ovde... :lol: :lol: :lol:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 28 Dec 2006, 17:19

da li neko mozda zna ime sajta broj tel ili bar ime onog music shopa u spensu jer sam tamo video neke brutalne gitare izmedju ostalog i fendere

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest