Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by ssmc » 24 Aug 2017, 23:12

Za plaćanje preko neta bih preporučio Telenor banku. Imaju račun za koji se ne plaća održavanje, a pare se uplaćuju na bankomatu, račun je multivalutni i primaju uplatu u evrima i dinarima. Čak im je i kurs pristojan. Nešto više od godinu dana koristim i vr' je fora.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by hipihill » 25 Aug 2017, 08:53

bancika wrote:
24 Aug 2017, 19:20
hipihill wrote:
24 Aug 2017, 17:59
bancika wrote:
24 Aug 2017, 12:33
To je sve. Najbolje je da imas evre na racunu za sve ino transakcije da ne bi gubio previse na konverziji.
Ne, najbolje je da imas dolare na racunu. Ako placas evrima banka radi konverziju dolara u dinar pa nazad u evro koji skida sa tvog racuna i tu gubis, ali kako su za zice relativno mali iznosi to se ne oseti mnogo.
jesi siguran? U dve banke sam pitao i rekli su mi da je EUR valuta za ino transakcije. Ako imas dolare i placas u dolarima, oni ti prvo prodaju evro pa onda za taj evro kupe dolare da plate, i onda platis duplu konverziju. Rekli su mi da je najbolje EUR ili dinari, posto se tako placa po jedna konverzija. Sve ostalo idu dve.
Nismo se razumeli ocigledno. Na deviznom racunu moras imati dolare i onda sa njima placas, o tome pricam. U svakoj drugoj varijanti snosis kursne razlike. Sto se tice direktnog placanja dinarima preko banke to ne znam kako ide jer uvek placam sa svog deviznog racuna.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by bancika » 25 Aug 2017, 09:02

razumeli smo se, ali mislim da nisi u pravu. Ako na deviznom racunu imas dolare i placas nesto u dolarima, banka prvo kupi evre od tvojih dolara, plati evrima pa se onda to prevede nazad u dolar. Sve ino transakcije se izvrsavaju u evrima, u kojoj god valuti da placas. Ako imas nesto sto nije evro, prvo ce da prodaju to da bi kupili evro.

Mozes da uradis prost eksperiment, pogledaj na izvodu racuna koji iznos u dolarima ti je skinut za zadnju kupovinu i uporedi sa iznosom koji si platio na drugoj strani.

Ovo su mi rekli u raiffaisen i u unicredit, i navodno je tako u svim bankama.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by hipihill » 25 Aug 2017, 09:40

bancika wrote:
25 Aug 2017, 09:02
razumeli smo se, ali mislim da nisi u pravu. Ako na deviznom racunu imas dolare i placas nesto u dolarima, banka prvo kupi evre od tvojih dolara, plati evrima pa se onda to prevede nazad u dolar. Sve ino transakcije se izvrsavaju u evrima, u kojoj god valuti da placas. Ako imas nesto sto nije evro, prvo ce da prodaju to da bi kupili evro.

Mozes da uradis prost eksperiment, pogledaj na izvodu racuna koji iznos u dolarima ti je skinut za zadnju kupovinu i uporedi sa iznosom koji si platio na drugoj strani.

Ovo su mi rekli u raiffaisen i u unicredit, i navodno je tako u svim bankama.
Vidi ovako, imam kod Intese devizni racun u dolarima i evrima. Takodje po osnovu deviznog racuna dobio sam i internet Visa platnu karticu. Ako nesto treba da platim 30 usd onda toliko usd prebacim sa svog dolarskog deviznog na racun internet karticu i toliko i platim. Nigde nema ni evra ni dinara ni provizije. O kojoj varijanti si ti pricao sa bankom pojma nemam. Ako platim isti racun evrima sa svog racuna onda naravno ima konverzije. Sve u svemu sustina je da imas svoj sopstveni devizni racun u dolarima.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by bancika » 25 Aug 2017, 09:50

bemliga, ali evo sa Banca Intesa sajta http://www.bancaintesa.rs/stanovnistvo/ ... .1679.html

tu konverziju u evre ti ne vidis nigde jer oni ti skinu dolare ili stagod imas
Limit potrošnje određen je visinom raspoloživih sredstava na deviznom računu. Celokupna potrošnja zadužuje devizni račun za koji je vaša kartica vezana i obračunava se u evrima. Za potrošnju u dinarima prilikom zaduženja računa primenjuje se kupovni kurs Intesa Hit za efektivu iz kursne liste Banca Intesa na dan obračuna.
i za visa electron
Celokupna potrošnja, čiji je limit određen visinom sredstava raspoloživih na deviznom računu, obračunava se u evrima, bez obzira na to da li je izvršena u inostranstvu ili u zemlji.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by hipihill » 25 Aug 2017, 10:01

Moja greska, ti si potpuno u pravu!!! Nisam gledao svoje izvode do malopre pa sam konsultovao i banku. Jeste, zvanicna obracunska ino valuta je euro i potpuno si bio u pravu kada si rekao da je najbolje imati racun u eurima. Zao mi je sto sam stvorio zabunu. U stvari kod Intese se ceka da se pojavi izvod online tako da ga nisam ni gledao do malopre. Ajde ziveo mada bih vise voleo da sam ja u pravu jer bi mi bilo jeftinije :D!

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by nemanjavelimirovic » 25 Aug 2017, 10:09

tommytigh77 wrote:
24 Aug 2017, 13:06
zašto Polyweb?
Pa jeftinije su od Nanoweba a ja iskreno ne primetim nikakvu posebnu razliku. Mozda cak poly mi se cini da duze traje. A to oko zvuka zica sto ljudi pricaju, iskreno mislim da ljude mrzi da cackaju eq na pojacalu. :D
Razlike su minorne od zica do zica. Jedino mi to pije vodu kod akusticnih instrumenata.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by nebojsak » 25 Aug 2017, 16:01

De minorne, žice su ti glavni i prvi ulaz u zvuk, stvara se njihovim okidanjem. Plus osećaj pod prstima, nikako nije zanemarljivo.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by nemanjavelimirovic » 25 Aug 2017, 16:38

nebojsak wrote:
25 Aug 2017, 16:01
De minorne, žice su ti glavni i prvi ulaz u zvuk, stvara se njihovim okidanjem. Plus osećaj pod prstima, nikako nije zanemarljivo.
Nemam pojma valjda meni odgovaraju bilo koje elixir. Skapirao sam da se nanoweb brze trose svakako, a poly su skliske lep je feel zbog tog debljeg sloja zastite. Ne kazem da svakom treba da se svide ali svakako imaju zvuk kao nove zice dok god su na gitari a to je meni najbitbije... Sve gitare koje posedujem su bistre same po sebi tj imaju po prilici bright zvuk pa taj mali procenat zvonkog tona u korist nano weba se da nadomestiti tako sto umesto na 6 treble na ampu stavis na 7 ili 6,5 i otvoris vise presence...ja tako kapiram. No svakom svoje kako se kaze. :) :ziveli:

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by eg303 » 25 Aug 2017, 18:01

Lepo od prethodnika što započeše temu o Eliksiru, napisah ranije da sam nedavno prvi put stavio te žice i, kako rekoh, imam više tanbura nego vremena da sviram pa mi se učinilo da će možda one i biti najbolji izbor za takve situacije, namontiraš žice, sviraš tu gitaru jednom-dva puta nedeljno po sahat-dva, zadržaće (valjda) dovoljno dobar ton, kad ono međutim...
Ovu makro fotografiju sam napravio odanas, na žicama je svirano maksimalno 5-6 sati (u razmacima po nedelju dana, otprilike), prvo sam mislio da su se od krpe kojom čistim žice nakupile "dlačice", koristim debelu Dunlop trzalicu (nisam na njima oprobavao Brajan Mej okidanje dvodinarkom!) i na "D" žici se vidi golim okom promena na mestu gde trzalica džara, ofucala se samo tako, ne kažem da primećujem u tonu razliku ali mislim da će vremenom se i to sigurno primetiti, srećom ih nisam kupio već dobio na poklon pa mi malo lakše... :grummel_2:

Image

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by MIKI-DJORDJE » 25 Aug 2017, 18:04

meni je drago zbog ove zabune $ E Dinar jer sad znamo sigurno šta i kako, nije drago što je iko kupio na transakciji već zbog pojašnjenja....Nego Evro pada ili Dinar raste kako Vam drago 119 i frtalj din E da se kupi, to je cool :bambi: ... valjda je cool 8)

e vidim ja da će Harli Dejvidsonke još ispasti najbolje ...Ili ove Fama- Fame...E tako sam i ja prošao manje više isti devil..doduše malo sam duže svirao...Nego oni će ti reći nesmeš da brišeš, negde kao čitah o tome...sve u svemu za mene previše komplikacije i moj džep se ljuti...malo šale nemojte zameriti... :ziveli: :bambi:
Last edited by MIKI-DJORDJE on 25 Aug 2017, 18:12, edited 1 time in total.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by hipihill » 25 Aug 2017, 19:15

MIKI-DJORDJE wrote:
25 Aug 2017, 18:04
meni je drago zbog ove zabune $ E Dinar jer sad znamo sigurno šta i kako, nije drago što je iko kupio na transakciji već zbog pojašnjenja....Nego Evro pada ili Dinar raste kako Vam drago 119 i frtalj din E da se kupi, to je cool :bambi: ... valjda je cool 8)
Ne mislis valda ozbiljno nadam se!? Svake godine je isto kada dolaze gastarbajteri vestacki se podigne vrednost dinara da bi ovi ostavili sto vise eura. Uskoro ce euro da raste, naravno. Jednostavno.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nego voleo bih kada bi neko napisao svoja iskustva sa osmicama. Imam gitare sto godina i nikada nisam probao nista ispod devetki, bar koliko se secam. Standardno koristim desetke na svim gitarama, ponekad hibrid 9/10 ili 10/11, ponekad 9,5 i to je sve. Moje iskustvo je poprilicno vezano za hollowbody gitare i tu jednostavno nista ispod 10-ki ne radi dobro, na dascarama sam probao te malo tanje i to pije vodu! Drugar me ubedjuje da su za LP tonski najbolje osmice i pominje mi Gibbonsa i Pagea. U skorije vreme trebalo bi ponovo da nabavim jednog LP Gibona pa bih mozda probao njegov savet, prethodno bih voleo da cujem jos iskustava.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by tommytigh77 » 25 Aug 2017, 19:49

eg303 wrote:
25 Aug 2017, 18:01
kad ono međutim...
To je sasvim normalno za Elixir da se ofucaju na mestu gde se trza, podere se presvlaka. Ne utiče na ton i integritet žice što je bitno, tako da samo cepaj dalje.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by MIKI-DJORDJE » 25 Aug 2017, 20:39

Ne mislis valda ozbiljno nadam se!? Svake godine je isto kada dolaze gastarbajteri vestacki se podigne vrednost dinara da bi ovi ostavili sto vise eura. Uskoro ce euro da raste, naravno. Jednostavno.
Pa ima zadnja rečenica o šali,namenjena za obe stvari, mada nije valjda da sumnjaš u našu ekonomsku moć i reforme :) ? Sad ozbiljno znam za taj efekat ali je pao više od toga tj očekivanog i već je tu Septembar, ja sam baš pre nekih ima 7-8 dana išao da kupim E jer su mi je rečeno ( osoba x) da je to i nema šanse niže , međutim videh juče da je osetno niže pao i mimo onoga ''možda nešto ali nema šanse''...Nisam bankar obično držim onu valutu koju dobijem ma koja god da je, dinari, e, $ ne opterećujem se al kako se nakupilo dindži kao hajd da kupim juro kad je takav situation....Od sada ču po starom ne kupujem ništa dok ne zatreba....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nego voleo bih kada bi neko napisao svoja iskustva sa osmicama. Imam gitare sto godina i nikada nisam probao nista ispod devetki, bar koliko se secam. Standardno koristim desetke na svim gitarama, ponekad hibrid 9/10 ili 10/11, ponekad 9,5 i to je sve. Moje iskustvo je poprilicno vezano za hollowbody gitare i tu jednostavno nista ispod 10-ki ne radi dobro, na dascarama sam probao te malo tanje i to pije vodu! Drugar me ubedjuje da su za LP tonski najbolje osmice i pominje mi Gibbonsa i Pagea. U skorije vreme trebalo bi ponovo da nabavim jednog LP Gibona pa bih mozda probao njegov savet, prethodno bih voleo da cujem jos iskustava.
Ako moram svirao bih na 7i frtalj, ne znam za Pagea za BG znam...LM čovek je star kao i većina ljudi u godinama počinju problemi više svirača sam slušao o tome, koji je njegov razlog ne znam..al uz onakvu opremu i tehničare + iskustvo zvučaće sve super...Ja odavno ne koristim deblje žice u to u šta sam nekada verovao odavno sam prestao, za ono za šta meni treba sustain koristim 9ke i normalan štim i to na svim gitarama sad mi je takvo raspoloženje pa već godinama, pre sam imao za strat skale tanje za LP deblje, ili na Start dužini 11ce pa pola stepena dole ali sve sam to batalio....Kada bi dohvatio gitaru sa 8cima osim toga da mi je daleko lakše da sviram te zvučne razlike su mi zanemarljive... kao neku zlatnu sredinu 9ke cepam.

Kao mlađem svačega sam se naslušao pa na kraju kada sam dohvatio pravu literaturu šokirah se da je moj heroj JH koristio veoma ili ti relativno tanke žice posebno gornje...Svakako se ne može reći da mu je nedostajalo tona..To važi i za ''jazz'' gitare...Nekada ne sviram a nekada satima pa sam našao da mi 9ke završavaju posao, za svaki slučaj imam po koji komplet 10ki pa i nekih hibridnih...Ako poživim još 10+ god mžda krenem sa 8,5 ko zna...Mislim da ćeš morati da probaš ali ako si navikao na 9,5 i deblje tj 10ke to će ti baš biti ogromna razlika... Znam kada se god povede rasprava svako svoje brani ovi o debljima potežu ton, ovi sa tanjima nešto svoje i da je to neosnovano- ima istine i u jednom i u drugom... Sigurno imaju prednosti i mane, a to imho zaista možeš jedino sam da otkriješ, stavi na 1 gitaru pa probaj..ko zna možda ih zgotiviš skroz. :ziveli:

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Žice za električnu gitaru - razmena mišljenja i predlozi.

Post by hipihill » 26 Aug 2017, 09:43

Ma nije problem u rukama. Meni su svi do jednog Gibsoni koje sam svirao mekane gitare. Gibson zakljucno sa Standard klasom fabricki dolazi sa 9/10 coated zicama, a visa klasa sa 10-kama i sve su k`o dusa mekane ako su ispravno setupovane. Nego drugar kojem je celog zivota LP glavna gitara svira osmice. Nikada o tome nismo razgovarali i tek nedavno smo to pomenuli i bio sam zaista iznenadjen podatkom. Objasnio mi je da je ovako gitara mnogo zivlja i do to moram svakako da probam. To je bio povod mom pitanju.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest