Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Gosa » 11 Aug 2017, 07:53

Driver wrote:
11 Aug 2017, 01:00
Miki je ispisao gomilu korisnih stvari.
Jeste, svaka cast coveku, na vremenu i znanju.

@Miki Djordje
Ipak se ne bih usudio da busim i da posle napravim jos veci problem. Sviracu je ovako i manje cu koristiti tremolo. Mada i posle koriscenja, kad kad rastima, i to jako malo.
:metal: :metal: :ziveli: :bow: :bow: :bravo:

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 12 Aug 2017, 12:08

@Miki Djordje,
imam jedno pitanje za tebe, pošto vidim da dosta znaš o ovoj temi. Zanima me ko je proizvođač floyd-a na mojoj gitari, pošto sam na netu našao različite teorije. Gitara je Fender Ritchie Sambora standard stratocaster, MiM, 1996. Na tremolu piše jedino Floyd rose II (rimsko 2). Neki tvrde da je original floyd rose, drugi da je schaller.. Kvalitetan je, 10 godina je kod mene, upotrebljavam floyd i radi besprekorno, a isto tako i drži štim. Delovi na njemu su, rekao bih schaller, identični, oni dugački šrafovi što zaključavaju žice su onaj njihov širi tip koji se samo sužava tamo gde je navoj koji ulazi da gura kockicu koja steže žicu. Jedina razlika od današnjih schallera je što su oštrice čelične i ubačene, a ne izjedna sa baseplate-om. Nadam se da sam uspeo da objasnim, jer mi nije pri ruci gitara da slikam, a nema nekih detaljnih slika po netu.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by ProfessorBaltazar » 12 Aug 2017, 20:53

OFR iliti original Floyd Rose je identifikacija modela tj dizajna, a ne ko ga je i gde pravio. Jer OFR je pravio Schaller u Nemackoj kao kontraktor, a ne Floyd u Ameriki u svojoj radionici. U Americi je FLoyd licno napravio svega nekih prvih par stotina komada, mozda 300, pre nego sto je organizovao proizvodnju sa Schallerom. FRII je ime drugog modela, drukcijeg dizajna. I taj je pravljen u Nemackoj kod Schallera u prvo vreme ali je potom licenciran okolo.

Znas da je Schaller made FRII ako ima ovo (a tvoj kazes nema):

Image


Implicirano je da je ovaj tremolo konkretno sa slike pravljen posle reunifikacije, pise Made in Germany. OFR je pravljen i pre reunifikacije i u pocetku je imao zuti sticker odozgo na base plate "Made in W. Germany" pre nego sto su poceli da stampaju u metalu, kao sa slike odozgo, ali je i tamo pisalo "Made in W. Germany".

Image

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 12 Aug 2017, 23:23

Image

Image

Nema natpisa o proizvodnji, osim ako nije bio nalepljen stiker

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 13 Aug 2017, 00:01

Trebalo bi da je kao ovaj sa linka, tip ga prodaje kao Schaller, a na nekoliko mesta sam naisao da je Schaller pravio serije sa tim natpisom, kao i za recimo Hamer, identican, samo umesto floyd rose II stoji Hamer.
Link:
http://m.ebay.com/itm/Vintage-80s-Floyd ... 1857822442

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by ProfessorBaltazar » 13 Aug 2017, 03:04

Driver wrote:
12 Aug 2017, 23:23
Nema natpisa o proizvodnji, osim ako nije bio nalepljen stiker
Samo je OFR Schallerov dolazio sa stickerom u prvo vreme.

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 13 Aug 2017, 11:10

Ovo bi trebalo da je FR II koji je pravio schaller, a mesaju ga sa istoimenim single- lock kod koga se žice provlace kroz otvore na mestu gde na ovom stoje šrafovi za zaključavanje.

Image

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by ProfessorBaltazar » 13 Aug 2017, 11:42

Driver wrote:
13 Aug 2017, 11:10
Ovo bi trebalo da je FR II koji je pravio schaller, a mesaju ga sa istoimenim single- lock kod koga se žice provlace kroz otvore na mestu gde na ovom stoje šrafovi za zaključavanje.

Image
To su neka dva debila, ocito.

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 13 Aug 2017, 11:54

Moguće, jos negde sam naisao na slicne informacije, nego mi ovo prvo izaslo u pretrazi.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by MIKI-DJORDJE » 13 Aug 2017, 13:03

Driver wrote:
12 Aug 2017, 12:08
@Miki Djordje,
imam jedno pitanje za tebe, pošto vidim da dosta znaš o ovoj temi. Zanima me ko je proizvođač floyd-a na mojoj gitari, pošto sam na netu našao različite teorije. Gitara je Fender Ritchie Sambora standard stratocaster, MiM, 1996. Na tremolu piše jedino Floyd rose II (rimsko 2). Neki tvrde da je original floyd rose, drugi da je schaller.. Kvalitetan je, 10 godina je kod mene, upotrebljavam floyd i radi besprekorno, a isto tako i drži štim. Delovi na njemu su, rekao bih schaller, identični, oni dugački šrafovi što zaključavaju žice su onaj njihov širi tip koji se samo sužava tamo gde je navoj koji ulazi da gura kockicu koja steže žicu. Jedina razlika od današnjih schallera je što su oštrice čelične i ubačene, a ne izjedna sa baseplate-om. Nadam se da sam uspeo da objasnim, jer mi nije pri ruci gitara da slikam, a nema nekih detaljnih slika po netu.
posalo sam ti u privatnim odgovor jer sam se raspisao pa treba da ''iskaspim'' pa kada završim postovaću ovde...najbolje da se čujemo meni je tako najlakše da ti odmah odgovorim na to šta te zanima, ovako kada kucam ja baš nisam kratak pa se onda neki žale bla bla...uglavnom čuvaj se dezinformacija! nije sve sa neta tačno a veruj mi ljudi koji rade za neke kompanije su jako mladi i često greše...npr nama je zvanično Fender koji je kupio Hamer za kopiju gitare rekao da je Origina :XD: l! Na kraju gspon Danzig nam je izdetaljisao da je reč o kopiji i da veze nema sa orriginalom itd itd...
U kratko FRII nije OFR, znači ne. Da li Schaler? Pa zavisi čak ni ono Made in Germany nije uvek 100% garant, ako stoji jeste ali ako nije opet može biti (mada je to već nagađanje) često kada je nešto inferiorno proizvođač neće da stavi to made in....Takođe može biti Korenaski i slično jer su ih i oni pravili, ako nema oznake na sebi 99,99% je azijski Korea, Možda i Taiwan jer su oni dugo snabdevali FRsovima/tremolima i delovima za iste firme poput Jacskona, Charvela, itd baš JT6 koji volim ali na žalost nije dobar baš kao ''real deal'' je Taiwnski ali sa njim je lako piše velikim slovima na bloku...

Schaler je radio OFR i delove, ali je isto radio i svoje FR koji su bili ojačavani na pojedinim delovima jer su na žalost inferiorni u odnosu na OFR ( ubacivali su kockice na mestu šrafova i na mestu noževa ojačanja od čelika dok je ostatak od ha pa ne baš sjajnog materijala), a da bi se zaštitili hajd da kažem neka gradacija onda imamo FRII pa čak i FRIII...FRII je išao na striker Korenskim pa i češkim kramerima npr između ostalog...
Ima čak i FRII speed loader itd...
Nego ovaj tvoj važno je da te služi i možeš biti milion posto siguran da nije i nema veze sa OFR na žalost,a da li je Schaler napisah ti od čega zavisi....
Tu ima toliko apsurdnih stvari oko uvoznih gitara da je strašno npr na nekim nižim modelima se takeuchi Floyd rose koji je Japanski pokazao daleko boljim nego li neki izvikani,da ne ulazim sada u to.
Onda se dugo prećutkivalo za Gotoh koji je odličan jer je dugo važilo mišljenje da su Nemci naj naj, iskreno ja bih pre uzeo gotoh nego li stari Schaler pa i radije gotoh nego li današnji ORF bez da trepnem.
eto vidiš opet pišem kao manijak :bambi: :ziveli: jbg volim gitare posebno te pa bih o tome danima, ne bih spavao ni jeo samo da mogu da sviram po matorim hevi đitrama i da kopam po njima :XD: ..tako ti ja praktično sve napisah a imaš i u private :bambi:

MOGU LI ZAMENITI BASE PLATE

uvek premeri bez obzira šta neko kaže, do sada sam ja uvek uspevao da zamenim osnovu na FRII ili nekim šugavim Jacskon FR sa performer serije baš sa Schalerovim plateom ovim starijim modelom ...Ove tamnije kockice i ovo gde su noževi to su ta ojačanja inače, kapiraš šta su stavljali ojačanje ako je navodno toliko dobar? na novim lockmaister-ima koji su komplet od čelika C-45 toga nema-jer nema potrebe za istim.....Tek lockmeister se može meriti sa tzv OFR...
Image

ovo im je ta nova dika
Image

MANJE ZANIMLJIVE INFO
moja lična iskustva i iskustva mojih prijatelja su šarena, iskreno nekada mi se Koreanac ali ovi novi bolje pokazaše nego li ''stari'' Schaler što nikada ne bih očekivao...Recimo nedavno sam kupio šrafove original pakovanje za Schaler sve lepo od distributera i ono kako su crni farba im se malo skiducka :XD: a Koresnki kojih 100 komada košta daleko manje mi traju ladno....Danas u ovom vremenu multikorporacija teško je sve pohvatati, negde same firme sebe sapliću..NPR OFR piše na sajtu manje više ''najbolji nema ni jedan sličan bla bla'' ( slažem se da je stvarno jedini pravi jel a još oni iz 80ih sa drugim sistemom šrafljena ručice su mi baš dragi) i onda za seriju 1000 i slične kažu ''rađen kao original od čelika u Koreji samo je blok bla bla''- čekaj šta sad Nemački čelik je toliko bolji od Korenskog - mislim ako su oba C-45 u čemu je kvaka?
to su moja neka razmišljanja, neke nelogičnosti koje sam vremenom našao a ima ih još...Ima tu još odličnih firmi koje rade iste, ping nekadašnji, Sung Il ( ne ove kopije šugave) , spomenuti Takeuchi ali onaj na kojem piše jasno da je taj i taj ( a ne kopije) itd ima tu dosta finih proizvoda koji su dobro pokazali

ŠTA KUPITI? pa da bi se izbegao rizik nema puno razmišljanja, kome lova nije problem OFR, Gotoh ili novi Schaler Lockmeister - dobar je i stari ali prednost dajem novom.
Jeftine kopie sa Alija ili sa KP su imho bacanje para, bolje potrošiti tih 50-40e na nešto drugo ili skupiti lovu barem za stari Schaler koji je nekih 130ak evra.

ima i drugih opcija koje ja lično koristim ali se neusudim prepoučiti jer da ne bude posle ''rekao mi Žika kome je Mika kazao da Pika veliki guru kazao da je to bezveze'' :bambi: nebih da se smaram sa time....

PS ako ti zatreba pomoć oko tog FR menjanja platea i slično kaži, možda znam još koju opciju...A da imaš i OFR tj delovi su iz Koreje na zvaničnom FR Sajtu tu je plate ceo od čelika beše valjda 50 $ .
mrzi me da kontrolišem ako ima koja greška sorry, ako je neko slove negde zalutalo mislm ... :ziveli:

PS2 VAŽNO
onako drugarski ako tebe ta gitara služi nemoj se opterećivati, ni najbolji FR neće živeti dugo ako ga neko ''podesi'' kako ne treba a onaj inferiorni može trajati dekadama ako ga lepo čuvaš, podmazuješ i kada treba podesiš adekvatno bez uništavanja noža. Naravno smeće sa KP/ Alija ne spada ni u 1 kategoriju to imho nezaslužuje da se zove čak ni kopijom kopije.......Da se razumemo ima na Aliju i dobrih ali koliko znam koštaju dobrano. Meni je prvi upgrade blok uvek - ukoliko radi FR, onda plate (ako nađem) pa tek onda sedla, naravno ukoliko nešto nije riknulo . Naravno da to nisu pravila te da mora tako po redu ali kada kupujem to mi je neki redosled npr. ako mi naiđu sedla čelična povoljno naravno da ću ih staviti :bambi:

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 13 Aug 2017, 16:01

Miki je, u svom stilu, opet dao puno korisnih informacija i saveta. Kad budem sledeći put menjao zice rasklopicu ga celog pa cu da pregledam. O zameni ne razmisljam jer radi besprekorno, a ako bude potrebe zbog dotrajalilosti nozeva, mislim da je najbolja varijanta uloziti u kvalitetnu baseplate i prepakovati ostalo.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by MIKI-DJORDJE » 20 Aug 2017, 18:04

Driver wrote:
13 Aug 2017, 16:01
Miki je, u svom stilu, opet dao puno korisnih informacija i saveta. Kad budem sledeći put menjao zice rasklopicu ga celog pa cu da pregledam. O zameni ne razmisljam jer radi besprekorno, a ako bude potrebe zbog dotrajalilosti nozeva, mislim da je najbolja varijanta uloziti u kvalitetnu baseplate i prepakovati ostalo.
:ziveli: , pa da i ja bih menjao tako...gledam cena tog starijeg base plate je pala sada ima već za 41 evro u svim bojama naravno poštarina i carina... Naravno trebaju boltovi ...e sada nije loš stavrno taj Korenski serije 1000 on se može naći za oko 100$ e sada oko carine kolika bi bila? Ne znam i mene iskreno baš zanima... Nemam iskustva sa e-bay kupovinom a viđam često povoljne i te 1000 a i Schalere i naj naj Gotoh.......

..pozdrav :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest