Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by mislim_stvarno » 19 Feb 2011, 03:54

Reših da napravim jedan tutorijal o promeni žica i štimovanju floyd rose tremola. Ovo je znanje koje sam pokupio sa drugih sajtova. :mrgreen: Znam da se po netu može nać dosta različitih tutorijala na ovu temu, ali je šteta da mf nema jedan, pa makar ga ja napisao. :mrgreen: Sve se ovo može uraditi na mnogo različitih načina, ali ovaj način meni radi posao. Ko ima neke ispravke, savete, pitanja, neka slobodno postuje. :D Nisam hteo da ovaj post ide u "saveti o setup-u" temu jer bi se lako izgubio, a ovde relativno često dolaze pitanja vezana za Floyd (pa se moze staviti i kao sticky).

Floyd Rose (i licence) - osnovne informacije

Glavna uloga floyda i sličnih sistema je da omoguće kako podizanje visine odsviranog tona zatežući, odnosno spusti odsvirani ton otpuštajući žicu na kojoj je ton odsviran. Isto kao i bending žice.

Dijagram delova Floyd Rose tremola
Image

Neki najbitniji delovi:

1. Sedlo (Saddle) - Metalna kutijica u kojoj je zaključana žica. Za svaku žicu postoji sedlo, i svako sedlo ima dugačak šraf koji se zateže sa zadnje strane i zaključava žicu, blokirajući njeno pomeranje. Za to se koristi imbus ključ koji se dobija sa gitarom. Kod tremola "niskog profila" ("low profile" kao npr ibanez edgeIII, jackson jt580lp) ne postoje ti dugački šrafovi, nego se kratki inbus črafovi nalaze odmah iza sedla.

2. Osnovna ploča (Base Plate, nisam siguran u dobar prevod na srpski) - Platforma na koju su montirani ostali delovi.

3. Tremolo rucica (Tremolo Arm) - ručka koja viri i služi za menjanje ugla tremola i time podiže i spušta visinu odsviranog tona.

4. Postovi/pivoti (posts/studs) - Dva klina koja vire iz tela na kojima tremolo pivotira. Zbog mekoće drveta metalne čaure se ubace u drvo i u njih se šrafe postovi.

5. Ostrice (knife edge) - veoma važan deo tremola. Deo na kome se dodiruju osnovna ploča i postovi, omogućavajući da tremolo pivotira

6. Blok za zakljucavanje zica ( String Holder Block or Saddle Block ) - metalna kocka koja vrši pritisak sa zidom sedla na kraj žice i time je zaključava. Lako se gube. :)

7. Šraf za intonaciju ( Intonation Screws ) - Šraf koji drži sedlo na osnovnoj ploči, ako je otpušten, sedla mogu da se pomeraju napred nazad i time menjaju intonaciju. Koristi se imbus ključ manji od onog za šrafove za zaključavanje.

8. Konjić (tnx guvnor i dekikuki :ziveli: ) sa zakljucavanjem ( locking nut ) - Stega za žice ugradjena kao nulti prag na vratu. Sastoji se od imbus šrafova i blokova koji stežu žicu koja ide ispod njih. Zajedno, nut sa zaključavanjem i tremolo se nazivaju "Sistem sa duplim zaključavanjem" ( double locking system ), jer je žica zaključana na oba svoja kraja.

9. Fini štimeri ( fine tuners ) - Šrafovi koji se koriste da doštimaju žicu kad je gornja kobilica zaključana. Kada se zategnu šrafovi na gornjoj kobilici, čivije nemaju efekta na koristan deo žice. Ako je potrebno drastično menjati štim, mora se ponovo štimati floyd.

10. Tremolo blok ( tremolo block ) - veliki komad metala koji se od osnovne ploče spušta i povezuje opruge sa tremolom.

11. tremolo opruge ( tremolo springs ) - opruge koje vuku most na dole da daju protiv silu žicama. Nalaze se u šupljini sa zadnje strane gitare ispod plastičnog poklopca. Njihov broj i raspored zavisi od potreba (debljine žica, štima i sl), i moze ih biti 2-5.

12. Kandza (kuka) za opruge ( Spring Claw Hook ) - veza izmedju opruga i tela gitare. Sadrži posebne kandže, kuke, za koje se zakače opruge. Najcesce se kaci na gitaru uz pomoc dva duga šrafa za drvo koji mogu da se šteluju tj podešavaju silu kojom opruge zatežu žice.

Ovo sve, važi za bilo koji tip tremola koji je radjen po uzoru na originalni "floyd rose". Svi slični sistemi rade pod licencom, bilo da je "Gotoh", "Schaller", Ibanezova edge, trs, lotrs, serija, ili jacksonovi JT500/580/580lp/590/6... ili neki bezimeni tremolo na kome stoji samo "manufactured under floyd rose licence" (popularno, licencirani floydovi). Razlike su najčešće u kvalitetu i u manjoj meri fizičkom izgledu, način funkcionisanja je identičan.


Kako funkcioniše?

Tremolo je platforma koja balansira oko jedne tačke pivotiranja. Postoje dve sile koje vuku tremolo, žice i opruge. Te sile drže tremolo u ravnoteži. Na sledećem dijagramu žice su crvene (sa gornje strane), a opruge su plave ( sa donje strane)
Image

Pozicija I - kada nema pritiska na ručicu ili je pritisak pušten, tremolo će biti (tj vratiće se) na ono što se zove nulta tačka. To je tačka na kojoj je sila zatezanja žica jednaka sili zatezanja opruga

Pozicija II - Kada se pritisne ručica na dole, tremolo će se nagnuti napred, zice će se otpustiti, a opruge će biti razvučene.

Pozicija III - Kada se ručica povuče na gore, tremolo se naginje nazad, žice se zategnu, a opruge otpuste.

Tenzija žicama, bilo da su razvučene ili otpuštene će povećati odnosno smanjiti visinu note. To je način na koji floyd tip tremola menja visinu tona.

Servis i odrzavanje

Najvažnija stvar koju treba znati je kako održavati i obavljati najosnovniji servis na tremolu. To podrazumeva menjanje žica, podešavanje visine, ugla tremola i sl.

Promena žica

Postoji više načina, prvo ću opisati način gde se sve žice skinu i onda tek postave nove. (za razliku od drugog načina gde se menja jedna po jedna žica). Ja koristim ovaj način jer tako mogu lakše da očistim fretbord, da malo ispoliram pragove i namažem rosewood limunovim uljem.


Korak 1. Otkljucati tri šrafa na konjiću imbusom dobijenim uz gitaru
Image

Korak 2. Podesiti fine štimere na mostu na sredinu opsega
Image

korak 3. Blokirati tremolo - ja sam ovde stavio adapter sa velike na malu bananicu, ali može bilo šta da se stavi što će držati tremolo u ispravnom uglu (objašnjenje nešto kasnije) i održavati tenziju na oprugama. Vidjao sam da stavljaju čepove od plastičnih flaša, upaljače, 9v baterije, ja sam čak pokušavao sa poklopcem zadnje strane ali nije preterano praktično jer je veliko i mora da se pazi da se ne pomeri. Kad je tremolo blokiran, dotegnite šrafove kod kandže za opruge
Image
Image


korak 4. Skidanje žica - otpustiti žice na čivijama, a onda ih skinuti odšrafljivanjem šrafova za zaključavanje (radi lakšeg skidanja, žice se mogu cak i preseći negde na dužini)
Image

korak 5. Montiranje žica - postoji mnogo načina, ja radim na sledeći. Pprovući žicu kroz čiviju i razvući je do tremola, u tom slučaju kuglica zice će ostati sa gornje strane čivije. Da bih odredio dužinu žice koju želim da namotam na čivije, razvučem je do kraja tela gitare (za nemotane žice, za motane, razvučem do kraja šupljine tremola) , a na čiviji savijem, i to je ta dužina koju želim
Image
tada se taj kraj žice zaključava na sedlu. To se radi tako što se žica ubaci u sedlo, izmedju prednjeg zida sedla i bloka za zaključavanje žica, i zategne se šrafom za zaključavanje.
Image

Naravno, može i obrnutu, da se prvo odseče kuglica i višak žice oko nje, pa da se zaključa na tremolu, a onda da se provuče kroz ćiviju, potpuno je sve jedno

korak 6. Motanje zica - ja već ovde krećem da rastežem žice tako sto ih pri motanju držim pod tenzijom. kada žica postaje dovoljno zategnuta postavi se na svoje mesto na konjiću i dotegne
Image
rastezanje
Image
namotana žica

posle toga višak žice se odstrani kleštima
Image

koraci 5 i 6 se ponavljaju za svaku žicu. Najbolje je ici od žice koja je najbliža konjiću jer je lakse raditi po glavi gitare. U mom slučaju gde je obrnuto okrenuta glava (reverse headstock) prvo sam namotao tanku e žicu, a poslednju debelu. U slučaju gde je glava normalno okrenuta (ibanez rg350 npr) prvo se postavlja debela e žica, a na kraju tanka.
Image

Štimovanje

Pošto smo zamenili sve žice, dolazi najbitniji deo, vreme je da ih naštimujemo. Tipična stvar za sveže žice je da se moraju rastegnuti, a u zavisnosti od kompleta, mogu se razvući mnogo. Već sam pomenuo da ih ja malo rastežem i pri motanju, ali da se potpuno razvuku, potrebno je vreme, dan ili više, i za sve to vreme treba ih stalno štimati. Ne finim štimerima nego čivijama. Fini štimeri treba da ostanu na sredini svog opsega za sada. Da bi se ubrzalo istezanje žica, prst se podvuče ispod žice i lagano se žica vuče duž vrata i na gore.
Image

Ovo je jedan od najčešćih uzroka nestabilnog štima neiskusnijih korisnika tremola. Kod fiksog mosta, sila koja deluje na žice je manja, pa se one razvuku sviranjem. Kod tremola, opruge vuku žice, pa time uzrokuju da se žice razvlače dosta brže. Mladi gitaristi ovoga nisu svesni, pa kad neka od žica izadje iz štima, oni odmah pomisle da je neki deo samog tremola neispravan (npr konjić sa zakljucavanjem).

Kada mislite da su žice razvučene dovoljno, naštimujte tremolo čivijama. Posto dotezanjem žica tenzija na opruge raste, ukoliko tremolo krene da se diže, dotegnite još opruge kao u koraku 3. Kada je naštimovano, zaključajte žice na konjiću.
Image
Napomena: Obratite paznju na pravilno postavljanje metalnih blokova za zakljucavanje.

Sada, pošto je gitara zaključana i naštimovana, počnite da polako odvrćete šrafove za regulaciju sile zatezanja opruga. Po malo odvrćite šrafove, jednako oba, sve dok komad kojim ste blokirali tremolo sam ne ispadne. Kad se to desi, možda je potrebno samo još malo dotegnuti te šrafove kako bi tremolo ostao u pravilnom polozaju.
Image


Pravilan ugao tremola

Da bi tremolo pravilno funkcionisao, bio stabilan, imao dobar opseg rada, potrebno je da bude pod odgovarajućim uglom. Ugao moze zavisiti u izvesnoj meri od modela, pa evo primera pravilnih uglova za neke ibanezove sisteme i standardnog floyda.

original floyd rose i njemu slični
Image
gornja ivica osnovne ploče (zapravo cela osnovna ploča) je paralelna sa telom gitare

edge pro, edge pro II, lo trs
Image
takodje, gornja ivica paralelna telu gitare

edge, edge lo pro, edgeIII
Image
ovde gornja ivica nije paralelna sa površinom tela, ali zato jeste donja, a to je bitno

Ukoliko je ugao promenjen iz nekog razloga (promena debljine žica i sl), mora se vratiti na pravi nivo.

Primeri ugla za edgeIII i njemu slične
-Žice previse vuku tremolo, pa je potrebno zategnuti opruge
Image
Image

-Opruge previše vuku tremolo, pa ih je potrebno otpustiti
Image
Image

-Pravilan ugao
Image



Sledece što bi trebalo da se uradi je da se podesi akcija, reljefnost vrata, intonacija, a to je to tema za sebe. Moze se naći na drugim temama ovde na forumu.

Jedino da napomenem da se visina tremola podešava sa dva posta na prednjoj strani osnovne ploče
Image


Najčešći uzroci problema sa stabilnošću štima

- Žice nisu dovoljno istegnute - da ponovim, najcešća greška kod neiskusnijih korisnika. Sindrom je da žica pri povlačenju i puštanju tremola ostane snižena. Kako se rešava ovaj problem objašnjeno je ranije.

- Nezategnut konjic - deluje očigledno, ali svako može da pogreši. Svi šrafovi moraju biti zategnuti. Nekada se čak može desiti da se pri promeni temperature šrafovi olabave, pa ih je potrebno dotegnuti.

- Istroseni blokovi za zatezanje na konjiću - Pri dugom korišćenju, posebno sa žicama velike debljine, javljaju se udubljenja na metalnim blokovima na mestima kuda prolaze žice. To može dovesti do proklizavanja samih žica. Iz istog razloga treba povesti računa da se ne pomešaju jer je sigurno dublje udubljenje za debelu nego za tanku e zicu, pa je samim tim i šansa za proklizavanje veća. Ne treba iskušavati sudbinu :D

- Nezategnuti šrafovi vrata - Ovo može dovesti do toga da se vrat malo pomera, sasvim dovoljno da utice na štim. S vremena na vreme dotegnuti šrafove ako su otpustili

- Nezategnuta sedla - ponekad se sedla mogu otpustiti. Ovo može praviti probleme tako što će ton da se snizi. Takva sedla će se pomeriti dodirom. Proveriti zategnutost srafova za intonaciju.

- Smetnje ostalih delova - Ponekad neki deo moze da dodiruje tremolo i da smeta pri korišćenju. Primer za to su loše uradjene maske, loše rutovanje, ili ako se drvo raširi posle više godina.

- Istrošene ili oštećene oštrice - Ovo je prilično ozbiljan problem (koji sam i sam osetio). Vremenom, oštrice se istroše i postaju zaobljene i debele, tupe. To će uzrokovati nepravilnije pomeranje tremola na pivotima, i praviti probleme. Kvalitet tremola će odrediti otpornost oštrica. Kvalitetna tremola imaju okaljene oštrice dok jeftiniji nemaju. Ako je oštrica oštećena ili istrošena (zaobljena), može se srediti, naoštriti, turpijom. Edge, edge loPro i edge pro imaju zamenjljive ostrice.
Image
primer delimično istrošene oštrice

-Istrošeni ili oštećeni postovi/pivoti - Kao i oštrice, i pivoti mogu da se istroše. Tada dobijaju udubljenja i počinju da prave probleme. Moraju da se menjaju.
Image
istrošeni pivoti


Kratka napomena o podmazivanju pivota
Neki ce predloziti da se podmaze spoj pivota i ostrice jer se time cuva od trosenja ostrica i pivot. Drugi ce reci da ovo nema uticaja. Zavisi kome vise verujete. Podmazivanje sluzi za smanjenje frikcije izmedju dve povrsine, a izmedju pivota i ostrica vec ima jako malo otpora jer je jedina kontaknta povrsina tanka ostrica i udubljenje na postu. Pivotiranje stvara jako malo trenja jer se ostrica ne krece na postu nego rotira oko tacke dodira. Treba izbegavati preterano trosenje podmazivaca jer su magnet za prasinu, sto moze imati negativne posledice.


- Nezategnuti postovi ili čaure za postove - Pošto su sve vrste drveta mekše od metala, postovi mogu sami da se olabave u telu gitare. Ako se čaura olabavila, morate je izvuci tako sto cete ubaciti stari pivot post ili šraf i onda kleštima izvući iz tela gitere. Posle toga, ubaciti malo lepka u rupu i vratiti čauru. Ako je post labav unutar čaure, jedna ili obe stvari su istrošene i moraju biti promenjene.

Neka podesavanja i modifikacije tremola

Vadjenje, pomeranje i dodavanje opruga - Može se povećati sila zatezanja opruga, dodavanjem neke ili ih postavljanjem postojecih u v formaciju. Iskošene opruge imaju veću silu zatezanja jer su razvučenije. Za smanjenje sile pri otpuštanju zica ("dive") , može se izvaditi neka od opruga. Pri svakoj promeni opruga, bilo menjanju broja ili polozaja, potrebno je podesiti ugao tremola i štim. Treba se truditi da opruge budu simetrične.
Image
kod mene su opruge simetrične u v formaciji

Blokiranje tremola - neki ljudi vole da povećaju stabilnost tremola blokiranjem. Tada se gubi neka od funkcija samog tremola (otpuštanje, zatezanje, ili obe). Neki od načina blokiranja:
Image
na ovoj slici je tremolo blokiran totalno. Ne može ni da zateže ni da otpušta žice.
Može biti i blokiran polovično tako što će se postaviti samo levo parče drveta, i time tremolo moze samo da otpušta zice ("dive bomb" i sl), ili obrnuto, da se postavi desni komad drveta, i onda tremolo ne može da otpušta žice, nego samo da ih zateže.
Image
proizvod trem stop koji radi isto što i levo parče drveta sa gornje slike, postoje jos različitih, a sličnih proizvoda, ali jedno od najzanimljivijih rešenja je reza za vrata koja je stavljena na unutrasnjost supljine sa oprugama, i time je za jako kratko vreme moguće blokirati tremolo i pustiti ga ponovo da pluta.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by dejankuki » 19 Feb 2011, 08:00

Bravo!!!... super ti je tutorijal... ovo odma' ide sticky.

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Wolf » 19 Feb 2011, 09:40

svaka čast, ovo mi je trebalo jer sam pre desetak dana uzeo ibanez rg370 :D
selo mi je k'o kec na 10, hvala ti :ziveli:

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Wook » 19 Feb 2011, 12:19

Au, svaka cast za ovo, hvala ti puno!! :ziveli:

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by eg303 » 19 Feb 2011, 12:25

Sjajno si ovo sve objasnio, prosto čovek poželi da kupi gitaru sa Floyd-om posle ovoga, .... ma, šalim se (za kupovinu FR gitare).

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by mislim_stvarno » 19 Feb 2011, 12:46

nema na cemu momci :ziveli: hvala na pohvalama :D


Evo jos jednog dodatka, mozda se secate mog problema od prosle-pretprosle godine, cisto da bude na istom mestu posto je već tema o tome:

Kako se manifestuje istrošenost oštrica i pivota

Kad pritisnem ručicu, spustim floyd i pustim, ok je, dobar je štim, kad ga podignem, tj povučem ručicu nazad, i pustim on podigne štim. Kad ga ponovo spustim pa pustim, on opet spusti štim i bude ok.
Isto može da radi samo obrnuto, znači ako ga naštimujem kako treba u zategnutom polozaju, pa ga spustim i pustim, on spusti štim, pa ponovo ako ga zategnem i pustim, on se vrati u dobar štim.
Moze da se svira, drzi štim sve dok ne diram tremolo, ali to nije to.

Evo snimaka.
http://www.box.net/shared/08li9o1ic1
http://www.box.net/shared/nlja4camqq
Valjda sam uspeo da pokažem to što se dešava. Sve je svirano sa otvorenim žicama sa korišćenjem tremola.

Problem je ostao i pri zaključanim i istegnutim žicama. Na kraju se ispostavilo da su oštrice i pivoti istrošeni, i rešenje za to je promena postova i sredjivanje (oštrenje) oštrice. Najbolje posetiti majstora za to, ili pokusati uz pomoć tutorijala za oštrenje na ibanezrules.com, ali samo ako ste sigurni u sebe.

Bobi
Posts: 214
Joined: 22 May 2009, 19:13
Location: Beograd

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Bobi » 19 Feb 2011, 13:12

Dobar tutorijal za kvacilo! Ja bih samo dodao da nije losa ideja s vremena na vreme podmazati postove i ostrice zbog manjeg trenja i ostecenja kojom tom prilikom nastaju. Jednostavno ce tremolo biti duze funkcionalan i ispravan bez potrebe da se ti delovi menjaju.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Dersu Uzala » 19 Feb 2011, 14:08

Tremsetter je isto zgodna stvar za bilo koji floating tremolo. Ne blokira nista, ali gu stabilizuje lipo.

Image

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by mislim_stvarno » 19 Feb 2011, 14:35

jesu li to u sredini dve opruge jedna u drugoj? jedna da vuce, a druga da gura blok?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Dersu Uzala » 19 Feb 2011, 15:43

Jes, sto ce reci da ga izbalansira.

Nostradamussen
Posts: 137
Joined: 01 Oct 2009, 16:42

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Nostradamussen » 21 Feb 2011, 02:21

Kod fiksog mosta, sila koja deluje na žice je manja.
Ne slazem se jedino sa ovim. Sila koja deluje na zicu je ista kod oba tipa mosta ako je nastimana da daje isti ton na prazno. Jedino je razlika u tome sto kod se kod gitara sa FR zica vuce sa dve strane a kod fiksnog mosta samo sa jedne - moguce da se zato razvuku brze (ne znam kolika je razlika u vremenu).

Inace, svaka cast za post :D

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by guv'nor » 21 Feb 2011, 02:36

Da, kada se sve sabere i oduzme, sila koja deluje na žice je ista.
Razliku posmatraj ovako, da li je "udobnije" da skočiš sa dva metra visine na beton ili rastresitu zemlju. :mrgreen:

Zajebavancija na stranu, svaka čast na trudu, a samim tim i postu. :) :ziveli:

Nostradamussen
Posts: 137
Joined: 01 Oct 2009, 16:42

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Nostradamussen » 21 Feb 2011, 14:57

guv'nor wrote:Razliku posmatraj ovako, da li je "udobnije" da skočiš sa dva metra visine na beton ili rastresitu zemlju.
Vise kao da li je udobnije da skocis sa metar visine na beton :metal: ili sa dva metra na rastresitu zemljurinu :bambi:

bubu63
Posts: 20
Joined: 16 Jan 2009, 11:08

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by bubu63 » 22 Feb 2011, 14:59

Ja koristim metod ovog simpa italijana
http://www.youtube.com/user/FruduaTv#p/ ... QQT9-Y0R9A
i radi poso

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by mislim_stvarno » 22 Feb 2011, 21:45

@nostradamussen
u pravu si sto se tice iste sile koja deluje na zice, jer ipak mora da bude ista tenzija na istoj debljini zica.
:ziveli:

@guv'nor :ziveli:
bubu63 wrote:Ja koristim metod ovog simpa italijana
http://www.youtube.com/user/FruduaTv#p/ ... QQT9-Y0R9A
i radi poso
u principu je isto kao ovo sto sam ja napisao, samo sto je moj bolji :mrgreen:

Zezam se, jedina razlika je sto on deblokira tremolo pre nego sto otpusti opruge, a ja to ipak ne bih radio, ali to govorim za sebe. Ovo kako sam napisao je meni najsigurniji nacin.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest