Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Gosa » 09 Aug 2017, 18:09

bancika wrote:
09 Aug 2017, 16:06
jesu to na prvoj slici obicni srafovi stavljeni da drze tremolo u mestu? :grummel_2:
Takvi su i na ostalim gitarama, a dal su obicni ne znam.

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 10 Aug 2017, 15:00

Bane verovatno misli na to da su umesto post-ova stavljeni obični šrafovi jer se glava razlikuje od onih sa druge slike, a ne vidi se da li imaju onaj dupli konus na koji naleže oštrica tremola.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by bancika » 10 Aug 2017, 15:06

Driver wrote:
10 Aug 2017, 15:00
Bane verovatno misli na to da su umesto post-ova stavljeni obični šrafovi jer se glava razlikuje od onih sa druge slike, a ne vidi se da li imaju onaj dupli konus na koji naleže oštrica tremola.
da, to. Mozda koriste navoj da drzi noz u mestu.

If it looks stupid, but it works, it ain't stupid :)

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 10 Aug 2017, 15:11

Works, ali ne zadugo :XD: Možda grešim, ali bih po kvalitetu rekao da je originalni post, samo drugačiji nego na drugoj slici. Čekamo Gosu da fotka sa strane :kokice:

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by MIKI-DJORDJE » 10 Aug 2017, 15:49

Ne nije Floyd i nikada neće biti, razlog zašto piše licenca je pravne prirode više...većina tremolo sistema koji imaju 2 pivota ili fulcrum/ 2 point tremolos a barem sa jedne strane se zaključavaju obično imaju to licenicirano bla bla floyd rose...Pravi FR i oni strogo licencirani se zaključavaju na obe stranena kraju sam FR se ogradio od svih licenciranih po pitanju kvaliteta....
Pravilan naziv za taj za koji si pitao je - 2 point tremolo 1 side locking with fine tuners- ako ima fine tunere, zaključava se samo gore prema nutu i ne sečeš kuglice na žicama.
Jedini koji malo sliči tome a da je pravi Floyd je onaj prvi koji nije imao fine tuners ali za razliku od toga se ipak zaključava na obe strane. Koga više interesuje to neko pitanje i ko je koga tu pokrao neka istraži istoriju FR i njegovih konkurenata recimo jednog Nemca Rockingera ..mene recimo taj sistem više podesća baš na Rockinger i kaži ga da je nut Khalerov tip ( ako se zaključava posle nuta na 3 šrafa) nego li na FR. Kažem sliči jer se kvalitet ne može porediti.... Image

Tremolo koji ti imaš je direktna kopija tremolo sistema sa ranih Charvela ( charvette guitars) znači SINGLE LOCKING , Charvette su počitničke tj ''entry level guitars'' i Charvel je hteo da se ogradi od toga , to mu dođe kao što Fender ima Squier.....Kopija ovog sistem-na slici je Charvette-a
Image
Kažem kopija jer je baš takav tremolo išao na Korenske gitare ciljano za hm početnike, npr na GTX gitarama, na Spacer by Camac, Winner korenskim, Marathon gitarama , Celebrity gitarama, itd ima ih stvarno puno...Isto tako su išle na istim tim gitarama samo Tajvanske proizvodnje itd..znači gitare koje bile za početnike, takav ternim su same firme skovale- ne ja. Tako da ne vređam ičiju gitaru. Jedna od Korenskih je na slici-crna ispod (Celebrity ), mnoge su u šraf iste samo nose različita imena, tako da je verujem 1 fabrika to štancala..u ostalom kao i danas.
Image
Verujem da su te tvoje grant jedne od tih, viđao sam te GTX i slične kod nas......
Ljudi se zalete vide to licenca, a ima i puno dezinformacija kao ovde na sajtu za Winner gitare, za baš te GTX pa kako se kod jednih pojavljuje Applause by Ovation ljudi misle da je to strava ono kao ''super brate ovation'' :bambi: a daleko je od toga..Pišu svašta te made in Japan te Boga pitaj...U glavnom masa tih gitara ima telo od špere ...Neke imaju i telo od drveta, ali je lutrija ako nemaš katalog...Jedino da se pogleda po šuljinama-magneti gde su ili tu gde je tremolo
Sam kvalitet tog tremola je diskutabilan jer sigurno mekan nije čelik a tek 100% nije ojačani čelik pa se noževi istupe brzo pogotvo ako se pogrešno namešta....

Na žalost baš sam čitao u ovoj temi par saveta oko FR i iskreno ostao sam blago šokiran nekim predlozima koji ne da neće sačuvati FR već ga uništiti, npr turpijanje :O.o: :bambi: :shock: kome li to može pasti na pamet da udari trpijom po nožu pa to je strašno u najmanju ruku...
Nikakvo oštrenje ni kerefeke, Floyd se čuva a kada se noževi unište tu je kraj ili smeće ili da ga fiksiraš..Znači turpijanje, oštrenje NE NIKAKO! ima još par provala kao što je folija, mislim.....pa to odmah ubije ton to niko živ ne radi možda u fabrici na šlj gitari kada žure ili neko od ''servisera''...ako ide podloška ide strogo i samo najbolji mogući čelik, ima da se kupi kome treba i nije skupo...ima još par stvari oko podešavanja visine koje će uništiti FR jako brzo, napisao sam u drugoj temi o tremolima... :ziveli:

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Gosa » 10 Aug 2017, 17:40

Miki Djordje imas znanje, svaka ti cast. Moja gitara jeste Spacer by Camac, pre par dana sam dosao u posed iste. Znaci ovo nije nikakav fr iako ima locking nut, a ja ga silujem kao da jeste, omg. Dosta sam guglao alj bas nikakav detalj nisam nasao. Hvala Miki Djordje, sada imam neke meni jako korisne informacije! :ziveli:

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Gosa » 10 Aug 2017, 17:59

Driver wrote:
10 Aug 2017, 15:11
Works, ali ne zadugo :XD: Možda grešim, ali bih po kvalitetu rekao da je originalni post, samo drugačiji nego na drugoj slici. Čekamo Gosu da fotka sa strane :kokice:
Image
Image
Image
Zasto tremolo krivo stoji kad ima pet federa pozadi?
Jel ovo sperka?

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by MIKI-DJORDJE » 10 Aug 2017, 19:02

Nema na čemu Gošo, tu smo da se pomažemo :ziveli: volim gitare puno posebno iz 70ih i 80ih i sa početka 90ih te odatle znanje ( probanje, posedovanje, popravljanje i čitanje)..možda čak i ''opsednutost'' :D gitarama svim koje nisu Fender i Gbson ( tu ima dosta poznavaoca pa mi nije bilo interesantno o njima previše da saznajem)...
Da jeste Šperka na žalost..nisam siguran da li imam njihov katalog pogledaću šta kaže koja je šperka jer su nekada čak i pisali npr mahagonij, jova, javor..nije mi nikada bilo jasno zašto toliki trud a špera je u pitanju ipak je to vreme bez cnc mašina znači puno rada.....Nije ona baš toliko loša ima recimo čak neke prednnosti. Npr akustične gitare koje su rađenje iz više slojeva furnira ( špera) su 100% stabilnije na vremenske promene, proverio sam i sam x puta. Takođe vratovi koji su rađeni iz 3 i više uzdužnih delova takođe su superiorni po pitanju stabilnosti u odnosu na 1 peace neck. Prvi je Hamer USA sa tim počeo da iseče uzduž drvo i okrene kontra strane, tako da se gspon Danzigu može to pripisati što se vratova tiče a i crnog hardvera( tvoja ima crni hardver) hamer je prvi imao gitare sa crnim hardverom....

TREMOLO
ma možeš ti da se služiš sa njim i akaš ga koliko želiš to mu ne smeta, smeta mu samo ako se pogrešno podešava tj ako ne daj Bože okrećeš te šrafove dok su nategnute žice i federi na tremolu- to ga ubija. Inače ovi šrafovi za koje te zadirkuju su originalni, nisu uvek ljudi stavljali samo imbus pivote već i takve...

Stoji tako jer je tako podešen tj treba pritegnuti 2 šrafa na ''kandži'' pozadi na gitari kada skineš plastku ako je ima videćeš 2 šrafa drže parče metala na koja idu ti federi pa oni idu na blok itd...e ta dva koja ulaze u drvo pritegni za 1 pun okret. Naravno prvo otključaj gitaru i popusti žice!
Ako ti je zeznuto izguglaj ima na netu ili me pozovi telefonom objasniću ti kako da udariš, spremi 1 krstasti šrafciger i iseci par uzdužnih parčadi kartona da blokiraš tremolo- objasniću ti, mogu i novčići metali i da selotejp će ti trebati ili neka lepljiva traka...
VAŽNO
kada se podešava remolo otpustiš žice, u tvom slučaju te šrafove pritegneš a kada natežeš zice treba ga blokirati u neutralan položaj!! e sada obično ga samo blokiraju tako što stave nešto ispod tremola na top gitare- što je neprofesionalno da ne kažem indijanski :bambi: :) , treba ga blokirati i da ga žice ne povlače znači u oba pravca pozadi, tako češ uvek brzo menjati zice kao na običnoj gitari...blokiraš sve izvučeš očistiš vrat ako hoćeš staviš nov komplet naštimaš, zaključaš izvučeš blokade on će ostati kako je bio :bambi: :ziveli: ako nije paralelan opet ponoviš proceduru, ali jednom podešen FR ili ovakav tremolo će uvek biti perfektan ako budeš koristio žice iste debljine..Ako staviljaš druge debljine zavisno od istih ili češ morati da otpustiš ta dva šrafa ili pritegneš
to su ova dva šrafa Image
i maš ovde pristojno objašnjenje ima i boljih na YT
https://www.premierguitar.com/articles/ ... Style_Trem :ziveli: ako zapneš kažem javi se lakše mi je tako nego dopisivanjem, mada mislim da imaš dovoljni informacija...
ISTO VAŽNO održavanje, tu gde su ta dva šrafa na kojima stoji tremolo ili FR stavičeš najbolje grafitnu mast, ako nemaš nju onda je teflon sprej naj naj, takođe može i WD40 i verovao ili ne labelo je odličan...takođe može i vaselin pomešan sa grafitom iz olovke, a može i samo vazelin....imaš par recepata za domaćinsku pripremu na netu....

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by MIKI-DJORDJE » 10 Aug 2017, 19:23

imaš ovde baš sve u ovoj temi o podmazivanju i podešavanju najpravilnije http://www.muzicki-forum.com/forum/view ... 2&start=30 verujem da neki nešto napišu u neznanju mada skrivanje nekih ''tajni'' mi je totalno bezveze - ne kapiram...Smtaram da i najbolji majstori upravo dele sva podešavanja jer im nije frka, nije to jedino što znaju, ta tajnovitost i poriv da se uzimaju pare lako za ''podešavanja'' mi ide na nerve, mada i ljudi su sami krivi ako ćemo pošteno...lm druga je to tema :) ...Sve najbolje meni se gitara čini ok, znam da imaju baš dobre vratove, ako ti se sviđa + kako zvuči samo je malo pritegni i uživaj, špera nije iverica! mada ljudi to mešaju...mnogima to ne smeta, možda sutra baš neko kome je imao takvu prvu gitaru poželi da je kupi....mislim da vredi da se sačuva i koristi ipak je to slika jednog vremena...pozdrav :ziveli:
ps evo ti ovde par proverenih linkova
ovaj je baš detaljan za sve vrste tremola malo ima čudan naglasak ali je OK skroz i zna dosta https://www.youtube.com/watch?v=RQQT9-Y0R9A
i ''domaćinski'' lubrikant http://diystrat.blogspot.rs/2014/08/che ... icant.html samo ćeš ovo staviti između ta dva velika šrafa na gitari gore ''pivota'' i ivice tremola koja naleže na njih, nemoraš da ga skidaš (mada je tako najbolje) samo stavi pa ga par puta povuci gore dole podmazaće se...eto nadam se da imaš dovoljno informacija. ako ipak zatreba pomoć javi, nije problem. Cao.

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Gosa » 10 Aug 2017, 19:48

Kao prvo hvala ti na opsirnim i korisnim savetima, a sto se tice ta dva srafa sto drze kandzu do kraja su zategnuti. Znaci nisam jedini zaludjen za te gitare iz 80ih taj heavy look :D

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by MIKI-DJORDJE » 10 Aug 2017, 23:55

:) sve ok, nema na čemu drago mi je ako je od koristi..Ja tek sada vidim ti si učestvovao i u onoj o tremolu tj pokrenuo si je - što je super imho.....Da mnogi ljudi vole hevi gitare, ja barem da iz tog perioda :) ...Napisao sam malo opširnije i detljano+linkovi ako zatreba još nekome
Gošo nadao sam se da nije taj problem, ali sada gledam sliku...Ti šrafovi na kojima stoji tremolo FR kako već da ga zovemo - učinilo mi se da su malo nagnuti napred pa sam preskočio ( pomislio sam ma valjda nije) ali sada kada gledam vidiš da je taj šraf pošao napred i da imaju pukotine i podignut lak i sloj špere baš između šrafa i magneta...Na žalost to se dešava kod gitara kojim je telo od toga, ne uvek ali dešava se...naravno desi se i super skupim modelima...

Ako su navoji šrafova skroz ušli u drvo a ima još vrata - tj prostora do glave šrafa slobodno oni mogu i dalje da se zavrću..sada koliko će izdržati ta špera pitanje je, hoće one da se ''listaju'' ljuspaju kada se seku, šrafe i slično..LM Možda su federi stari ili pak neoriginlani...

ne znam ..ako su se šrafovi pri iščupali - ništa jedino operacija /popravka - to treba da se popuni pa da uzmeš jednu metalnu šinu (čeličnu) i tu je udeneš tako da šrafovi prolaze kroš šipku a ujedno će jedan drugog da drže biće ti ojačan taj deo...bilo je da se kupi to u black dogu-ime radnje na e-bay ili od Kineščića ili pak sam da napraviš...
Sve u svemu mislim da to možeš sam da uradiš- tu opreciju..Ili u nekom slučaju da skineš vrat i ostalo pa uđeš u projekat sa novim telom...imaš ok tela po netu....
vratovi znam da su im baš baš dobri, magneti su ok isto tako, čivije su dobre itd pa i tremolo može dugo da te služi...
hajd javi proveri da i se to izljuspalo tj jel napuklo tu kod šrafa? srećno

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Gosa » 11 Aug 2017, 00:05

Ako mislis na prethodnu gitaru i tremolo, da jesam.
A jeste ispucalo ispod ta dva srafa, a ima jos malo mesta za srafljenje, nista onda neka ostane kako jeste za sad, pa kada budem menjao zice, zategnucu do kraja. A vidim da pozadi federi nisu isti, mislim da jmam neke nove, pa cu ih zameniti. U svakom slucaju puno sam nacuio iz tvojih postova, hvala!

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by MIKI-DJORDJE » 11 Aug 2017, 00:31

sve ok, nema na čemu ...znam koja je muka i ja nisam nekada znao pa sam nosio gitare em se propatim em nije to to....ko me god pita sve što znam reći ću ...tako da opušteno :ziveli:

nemaš brige to možeš da središ nije frka, treba ti bušilica i drvo da popuniš rupe to je sve i lepak za drvo može naš Moment odličan je .. izdaviš šrafove bušilicom proširiš malo da se skinu navoji i izvučeš zdrobljeno to , izmeriš dubinu , odsečeš od drveta ima da se kupi u radnjama ili več gde želiš neko tvrđe kao okrugli štapići-ko palice za bubanj eto mogu i one :) :bambi: , namažeš lepkom ubaciš, kada se osuši ako štrči malo ošmirglaš, lepo izbuši nove rupe da budu malo uže od promera tih šrafova, ušrafi šrafove i vrati tremolo i cepaj :metal:
a ako baš hoćeš da nikada više ne mrdne 100% treba ti ovo, mada i prva metoda mislim da će ti završiti posao....
Image
ili da ti napravi neki metalostrugar njemu je to igrarija 7-8 cm dugačka šinica od čelika sa 4 rupe, ubaciš 2 šrafa za drvo da bi dodatno ojačao i ušrafiš ove postojeće držaće to samo tako...Ja sam radio to na gitarama - nije bila špera problem već su pivoti ispali iz drugog razloga...''silovan'' bio tremolo pa kako su pivoti bili blizu useka za trem. jedan je razvalio drvo malo, kod druge su bile pukotine i nisam hteo da čekam jer ja iskreno volim da akam tremolo-Floyd...srećno :ziveli:
ps a naravno moćeš i da teraš tako dok ide...

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by Driver » 11 Aug 2017, 01:00

Miki je ispisao gomilu korisnih stvari. Možda bi jedino trebalo dodati da, ako se upustis sam u popravku, vodis racuna o tome da novi šrafovi budu tacno gde su bili i stari, odnosno njihovi centri.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Floyd Rose - Setup, pitanja, modifikacije

Post by MIKI-DJORDJE » 11 Aug 2017, 04:56

Sve ok, da to se podrazumeva pa nisam napisao..verovatno si u pravu ako ja mislim da se podrazumeva zaboravjam da kod ljudi koji to nisu radili možda i nije tako..
Tako da treba ne da su na istom mestu već onom na kojem su bili pre krivljenja , to će lao oceniti videće gda je ivica koja je suprotna od ove pomerene šrafom-znaci ona ivica rupe koja je okrenuta suprotno od vrata, izmeriće debljinu šrafa i na to ivicu dodati polovinu od toga ( ako je šraf npr 4mm dodaće 2mm na ivicu te tako dobiti baš kako je i bilo nekada).
Ima i kako se određuje od samog početka kada se pravi gitara ili pak menja tremolo za novi, treba da se zna dužina skale koja jel u inčima- to pretvoriti u cm lakše je meni tako- i odmeriti tačno od nuta. Uzme se konac ili tanje žice i provuče kroz mesto 1 i 6 žice znači spoljne granične, te se gleda da su isto udaljene od ivice vrata. itd itd ali to je već drgua tema - menjanje tremola ili bridža
ima to sve na netu, baš taj jedan link koji sam podelio sadži bukvalno sve moguće popravke i majstorisanja na gitari kako el tako i akustičnoj, pa ko želi može stvarno da se informiše profi, ima i par knjiga, naravno tu je i YT. sve u svemu nije raketna nauka i sguran sam ako je neko ''namajstoričav''/ ima spretne ruke za prezcizne poslove npr dobro crta taj će to uraditi sebi verujem odlično....
Da ne budem pogrešno shvaćen ne kudim nikoga već pokušavam da ohrabrim ljude da sami urade te neke zahvate, naravno ako žele, misle da mogu i imaju po nešto od alata....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest