Kako prepoznati lažne fendere

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Locked
User avatar
Superhik
Posts: 83
Joined: 14 Jun 2009, 08:47

Kako prepoznati lažne fendere

Post by Superhik » 19 Mar 2012, 13:41

Par mjeseci pokušavam u oglasima naći polovnu Fender Stratocaster gitaru za neke realne novce. Za ovo vrijeme kontaktirao sam nekolicinu prodavaca, neke gitare mi se jednostavno nisu svidjele, neke su bile preskupe, ali sam naišao i na nekoliko oglasa sa veoma upitnim gitarama. Riječ je naime o „fake“ Fenderima, jeftinim kopijama iz Kine, ali i nazovi Fenderima koji su sastavljeni od ko zna čega i kojima je neko nabacio lažni decal na headstock, a koje pokušavaju prodati kao originale. O ovome se već raspravljalo na forumima i ja tu neću dublje ulaziti. Ono što hoću je da pomognem drugim , da prepoznaju i na vrijeme uoče ovakve lažnjake.

Sve o čemu budem govorio ilustrovaću slikama, neću postavljati slike originala jer je lako pronaći kvalitetne fotografije originala na oficijelnom fenderovom sajtu. Ukoliko imate korisnu dopunu na ovdje kazano sve sugestije su dobrodošle. Napominjem da sve razlike baziram na USA made modelima (dakle,Highway One, American Standard, American Deluxe, te American Special) koji su najčešći u prodaji i pravljenim u poslednjih desetak godina.

Već na prvi pogled lako je uočiti nekoliko značajnih razlika među ovakvim fake gitarama i originalima. Ove gitare su obično pravljene od jeftinijeg drveta, pa se na vratu i tijelu (ukoliko je neka sunburst boja) mogu vidjeti „kvrževi“. Ovako nešto je nezamislivo na originalima.

Image

Image

Sam natpis, tj. Fenderov logo najčešće je postavljen ukrivo, ili se bitno razlikuje od originala jer nije isti font, veličina slova, raspored slova, serijski brojevi su nepravilni, nalaze se na pogrešnim mjestima i sl.

Image

Image

Na headstocku treba posebno obratiti pažnju na raspored tunera, na string tree i na otvor za truss rod. Tuneri moraju biti jednako razmaknuti jedan od drugoga i imati jednaku visinu. Novije fenderove gitare imaju samo jedan string tree, osim modela sa velikom „glavom“, tj. Highway 1, novi American Special i 70 s reissue. Otvor za truss rod kod USA strata uvijek ima čep od walnuta, nikako od rosewooda, a pogotovo ne od plastike kakav je slučaj sa meksama, squierima i sl. Gornja ivica (sa strane na kojoj su tuneri ) mora imati zaobljenu ivicu, nikako oštru.

Image

Image

Image

Što se vrata tiče, veoma je lako nabaviti neki replacement vrat i na njega nabaciti logo, međutim, pažljivo posmatrajte pragove. USA stratovi imaju ručno brušene ivice pragova i na njima se ne mogu primjetiti tragovi sječenja, nema oštrih ivica, pragovi su jednake širine i visine, a razmak među njima je pravilan. USA american standard, american special i american deluxe modeli imaju 22 praga. Dvije tačke koje obilježavaju 12 prag ne smiju biti široko razmaknute.

Image

Na tijelu trebamo obratiti pažnju na pickguard. Svi noviji fenderi imaju pickguard sa 11 zavrtnjeva (osim nekih reissue modela i starijih modela do 6o i neke koji imaju 8 ). Ukoliko ima 9 najvjerovatnije je riječ o nekom squieru ili sl. Položaj zavrtnjeva je karakterističan, naročito mjesto zavrtnjeva iznad i ispod srednjeg (midle) magneta. Oni nipošto ne smiju biti tačno iznad ili ispod magneta. Uporedite sa originalnim slikama sa fenderovog sajta da bolje shvatite o čemu je riječ. Evo kako to ne smije izgledati:

Image

Sa druge strane takođe ima jedna začkoljica. Naime dva srednja zavrtnja ne smiju biti jedan nasuprot drugog već je jedan pomjeren unaprijed u odnosu na centralnu osu. Naravno, sve ovo se da imitirati, ali dovoljno je da skinete ili samo malo odvrnete i podignete pickguard i ako primjetite rupu od zavrtnja na drvetu tamo gdje joj nije mjesto jasno vam je da je tijelo od neke jeftine stratokopije. Takođe, pickguard na falš modelima je od nekvalitetne meke plastike koju bukvalno možete izgrebati ako malo jače pritisnete noktom.

Image

Bridge, tj. tremolo takođe treba pažljivo promotriti. Razmak između dva zavrtnja (ili dva krajnja) na USA stratovima je tačno 57 milimetara (mjeri se od centra ose zavrtnja), dok je na meksičkim fenderima tačno 54 milimetra. Nema potrebe napominjati da je ovaj razmak drugačiji na kopijama. Na vintage tremolima na svakom sedlu piše fender i sa jedne i sa druge strane, međutim na tremolima koja se stavljaju na Higway One modele natpis fender je u obrnutim smjerovima. Ukoliko je riječ o blok sedlima zadnja ivica se proteže duž čitavog tremola, a sama sedla izgledaju drugačije nego kod kopija. Ali kažu da slika govori više od riječi:

Image

Image

Image

Dio tremola, blok koji prolazi kroz tijelo i kroz koji se provlače žice kod USA made gitara je mnogo deblji nego kod kopija. U Fenderu to reklamiraju kao „Copper Infused High Mass 100% Metal Bridge Block“. Što je ovaj blok deblji bolji je sustain na gitari. Evo kako to izgleda na Squieru:

Image

Pločica sa druge strane tijela koja drži vrat, tj. Neckplate kod USA modela iz skorijih godina ima natpis Fender, Corona, California (jedno ispod drugog), a na dnu se nalazi otvor za micro tilt vrata, tj. za podešavanje nagiba vrata. Ova rupa proteže se skroz kroz tijelo gitare sve do vrata i završava se imbusom. Kopije najčešće nemaju ovu rupu, a često niti natpisa na pločici. Originalne pločice mogu se kupiti kao replacment part, ali oni koji dorađuju stratokopije najčešće samo probuše rupu tako da na njenom dnu nema nikakvog otvora za ključ kojim se podešava vrat. Ponekad su toliko lijeni da ni ovu rupu ne probuše do kraja već samo malo izdube drvo, tek reda radi.

Image

Nije zgorega obratiti pažnju i na kopču za kaiš. Kod originalnih fendera ona je uvrnuta tačno u sredinu tijela, a na gornjem „rogu“ je uvijek postavljena pod specifičnim uglom na dole ka vratu („gleda“ otprilike između trećeg i petog praga). Ukoliko je uvrnuta ukoso, mimo sredine tijela i pod pogrešnim uglom riječ je o kopiji.

Image

Naravno, elektronika koja se ugrađuje u ove gitare je najjeftinija moguća. Ukoliko skinete pickguard i obrnete ga lako će te uočiti da su upotrijebljene jeftine komponente. Kvalitet lemljenja je slab, žice su pretanke i nabacane bez reda, izolirajuća folija je samo ispod tri potenciometra, ne i ispod magneta. Često se ugrađuju i potpuno neodgovarajuće komponente.

Image

Konačna provjera obuhvatala bi skidanje vrata i provjere da li se datum proizvodnje sa serijskog broja poklapa sa godinom proizvodnje pečatiranom na dnu vrata (godina proizvodnje kod fenderovih gitara je obično prvi broj nakon slova u serijskom broju, slovo N znači da je riječ o devedesetim godinama, a slovo Z da je riječ o dvijehiljaditim, DZ znači deluxe iz dvijehiljaditih; recimo DZ3xxxxxx znači da je to American Deluxe model napravljen 2003. god). Ukoliko se ove godine ne poklapaju znači da je logo falsifikovan. Ukoliko na dnu vrata (onom dijelu koji ulazi u tijelo gitare) nema pečata sa datumom, ili naljepnice na kojoj je naznačen datum, to opet znači da je riječ o nekoj krivotvorini. U „neck pocketu“ tj. mjestu gdje se spaja vrat sa tijelom takođe se nalazi ovaj pečat ili naljepnica, ne treba ni pominjati da se sve godine moraju poklapati.

Image

Napominjem da sam slike koje sam koristio pronašao na internetu i na sajtu ljudi koji uvoze fake gitare iz Kine, a oni su jasno naglasili da je riječ o kopijama. Slike gitara iz oglasa nisam htio namjerno koristiti da mi ljudi što ne zamjere, ali lako ćete uz pomoć svega navedenog primjetiti nekolicinu sumnjivih fendera koji se provlače po oglasima već neko vrijeme.
Nadam se da će ovih par savjeta pomoći manje iskusnim gitaristima i početnicima da lakše pronađu pravi instrument za sebe.

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: Kako prepoznati lažne fendere

Post by nesharm » 19 Mar 2012, 14:15

Ovo je super da bude sticky

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Kako prepoznati lažne fendere

Post by komil » 21 Mar 2012, 16:43

zar nije ovde bila ova ista tema sa ovim istim slikama?
Evo je:
viewtopic.php?f=20&t=18135

User avatar
Superhik
Posts: 83
Joined: 14 Jun 2009, 08:47

Re: Kako prepoznati lažne fendere

Post by Superhik » 21 Mar 2012, 23:15

Jep, toliko smo se naučili krasti da sam pokrao samog sebe. Ipak ostajem Ezechiel Bluff, sir Oliver mi nikad nije bio mnogo simpatičan :)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Kako prepoznati lažne fendere

Post by komil » 22 Mar 2012, 10:49

Nemaš ti pojma, Sir Oliver je kraljčina.



:D

User avatar
ripkid
Posts: 79
Joined: 11 Jan 2009, 17:46

Re: Kako prepoznati lažne fendere

Post by ripkid » 23 Mar 2012, 12:33

Imas sada da pazaris Fender Standard Tele i Strata u Mitrosu za pristojne pare skroz,mislim da su 500 i nesto eura.E sada kakva je ta novija serija ne znam stvarno

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Kako prepoznati lažne fendere

Post by dejankuki » 23 Mar 2012, 15:53

hmm, onda da se nastavi na toj staroj temi... a?

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest