How to pick your pick

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: How to pick your pick

Post by pisac » 19 Jun 2017, 18:46

Ja najradje i najcesce koristim Jim Dunlop M,i Boss M,ponekad koristim DAVA trzalice,precizne su i prijatne za drzanje,buduci da je vise od polovine njihove povrsine pokriveno tankim slojem gume,koja izvanredno prianja za prste.
Pre par godina sam otkrio ove trzalice:It's alive!Hotpicks.USA
Image
Daju neki ostar jasan i jak ton,cini mi se da sa njima svaka gitara zvuci kao Telecaster.
Naravno,Ameri imaju drugacije kriterijume za lepo-trzalice su odlicne,ali ih oslikavaju nekim bezmalo cudnim,da ne kazem -ponekad idiotskim slikama simbolima i ideogramima...ali ajd' sad.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: How to pick your pick

Post by komil » 19 Jun 2017, 23:55

muki17 wrote:
19 Jun 2017, 12:22
Totalno navikao na Stubby 3m,ultra male i udobne,ali postoji veliki kompromis-izuzetno se brzo trose,i ton ume da bude dosta tup i nedifinisan.
Probaj Alice trzalice, one koje jako liče na stubby po materijalu i obliku. Jako su jeftine a malo su čak možda i bolje, za nijansu lepše leže u ruci.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: How to pick your pick

Post by MIKI-DJORDJE » 22 Jun 2017, 11:09

Ništa nema tu egzotično, sve su to opštenarodne firme
Celuloid je super, ja pa baš mislim da svi koji ganjaju vintage zvuk i jure celuloid, danas je on egzotičniji od tortexa, duralina, policarbonata raznih....jedina mana meni je što na tanjim trzama ume da se pokida...Sećam se 90ih mi je drug doneo nekoliko Fender trouglastih thin naravno celulid, istraumirao sam se je su se cepale a ono kao ime meni je tada značilo.... pa sam ostale sklonio da čuvam, doduše bile su pretanke...posle sam dugo koristio Martin 90 i nešto mm, one nisu pucale tako lako, a iskreno nije bilo ni drugih da se kupi...bejahu nemačke one od najlona herdim...pa sam počeo sam da pravim, hteo sam jazz 3 nije bilo kod nas te bih nalazio ''obične'' martin ili dunlop te ih sekao na zeljeni oblik....

Alice nisu isto što i stubby, iszgledaju isto ali je različit materijal a time i zvuk, Stubby je nekakav gel a Alice su obična plastika, navodno piše ABS ali baš i ne bih rekao... u glavnom su OK

Metalne Alice su najveći krš od trzalice koje sam probao po pitanju metalnih, to kažem da se neko ne zezne kao ja...ivice su oštre i uništavaju žice, nisu ih zaobili već garant to ide pod presu pa ih samo ona seče na taj oblik i toliko, nisu obrađene...pokušao sam da to obradim šmirgl papirom ali su tanke i nije to to...suviše maltretiranja i vitopere se...drugo lažu da je čelik nije 100% već običan lim....imam ih 30 ak stoje mi, neke sam poklonio ali uvek upozorim ljude da nisu za sviranje pa ako im se turpija samo napred :D

metalne rze su super stvar ali ko je ove probao kao svoje prve metalne u životu mislim da će se razočarati....

ove druge vrše posao ali kao što rekoh najobičnija plastika, super je kao jeftino ultra ali...avaj....Neogu da preuzmem odgovornost da šaljem al ko živi blizu neka se javi naiđe i neka ih nosi, meni ne trebaju....a sramota bi me bilo da ih prodajem. Iskreno zbog tog šlj kvaliteta sam zamzeo ove preprodavce koji dovlače sa alija delove, kupovao sam naivno i min 50% je potpuno neupotrebljivo, ko ne zna za bolje biće mu ok- mislim na delove...ima i dobrih ali treba to probrati, a da li će ko iskreno kazati e to je već domen SFa

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: How to pick your pick

Post by Kristijan » 22 Jun 2017, 14:40

По мом искуству Данлоп има боље целулоидне трзалице од Фендера. Фендерове су тврђе па се вероватно због тога кад су тање и цепају, односно пуцају. Шта знам, будући да сам са мањим излетима углавном у животу користио целулоидне трзалице никад нисам њих капирао као било шта посебно или екстравагантно, то су прве трзалице које сам дохватио кад сам био дете и шта год да сам испробао после сам се вратио да користим целулоидне. Није у питању сентименталност, просто је за мене то тон који ми одговара. Користио сам трзалице свих облика и величина, од свих материјала који могу да се нађу у продавницама, капирао сам да будући да је то део алата који је најдиректније у контакту са жицама да ваља све да се провери, али увек се вратим на старо. Смешна ствар је да моја драга скупља све моје потрошене трзалице (да, ја сам онај психо што не губи трзалице него их користи док их од свирања не ократи начисто...) јер налази да су корисне за неке детаље у њеном послу (она је костимограф) и увек је била срећнија када сам ја у периоду истраживања пошто онда добија комаде разних боја и облика, а иначе је само снабдевам са оним најстандарднијим shell целулоидним трзалицама које су смеђкасто-шућмурасте и нису довољно визуелно упечатљиве :)

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: How to pick your pick

Post by MIKI-DJORDJE » 22 Jun 2017, 23:14

Pa postadoše skupe na ovom mestu odakle uzimaju ljudi 12 komada je 8$ a iste Martin trze od Delrina koštaju 3 $ http://www.stringsandbeyond.com/magupi12pa.html
znao sam da su po Thomanu u proseku skuplje za nekih 0,5 do 1, nešto puta od drugih materijala, pa kao Vintage em se nekada praviše pickguardi, kapice itd na starim gitarama pa moguće da i to ima uticaja na cenu...., negde je zabreneno koristiti celuloid za izvesne proizvode jer je lako zapaljiv + brzo gori...Super što Vam se supruga time bavi. Ja takođe ne bacam, baš kada je neupotrebljiva potpuno onda završi u kanti, takođe ukoliko mi neka prepravka ne uspe onda bacim, i naravno kada se koja izgubi....
iz istog razloga prenosa enerije na žice i meni su jako jako važne trzalice, te volim da ih imam.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: How to pick your pick

Post by zwelj » 22 Jun 2017, 23:55

bancika wrote:
03 Aug 2014, 16:45
Mislio sam da dodam sound bytes ali moram da uzmem neki kondenzatorski mic i to bi moglo tek u srbiji posto mi je tamo interface. Nesto slicno sam mislio, strum par akorda, razlaganje i melodija...uvek snimljeno na isti nacin. Onda mozes da pustis jednu za drugom i cujes razliku. Kao acoustic letter sto radi otprilike sa gitarama. Taman cu da imam kompletiranu kolekciju trza dok se vratim pa mogu da snimim sve odjednom, da zice i ostali faktori budu fiksni.
http://www.muzicki-forum.com/forum/view ... 15#p371541

Možda je sad vreme za test? :bambi:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: How to pick your pick

Post by bancika » 23 Jun 2017, 13:12

zwelj wrote:
22 Jun 2017, 23:55
Možda je sad vreme za test? :bambi:
hmm, dobro si me podsetio. I dalje nemam mic (osim klona 57mice), ali mozda ozvuka na GS Mini-ju moze da zavrsi posao dovoljno dobro. Aj probacu pa ako se cuju razlike mozda bih mogao da suzim na jedno 20 reprezentativnih trzalica i da usnimim nesto.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: How to pick your pick

Post by tommytigh77 » 07 Jul 2017, 17:09

U zadnje vreme sve više ''odmaram'' Primetone 307 jer ih vrlo teško nabavljam, ostala mi još jedna pa se plašim da je izgubim. Od svih relativno dostupnih alternativa mi je najbolje legla Tortex 1.5mm, ali joj prvo obradim sva tri ćoška, tj. ''ulomim'' je (u 99% slučajeva sviram sa tupim ćoškovima). Nakon toga je udobna za sviranje, klizi preko žica, a ton k'o kuća, bez škripanja i gluposti. Baš sam se navukao.
Image
Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: How to pick your pick

Post by bancika » 07 Jul 2017, 17:15

si probao ultex? Dobijes to sto opisujes u startu, bez potrebe za 'ebavanjem.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: How to pick your pick

Post by tommytigh77 » 07 Jul 2017, 17:19

Ne svidja mi se ton Ultexa. A nisam video da ima 1.5mm Ultex, niti da ima zalomljene ivice, kad smo već kod toga. Nije mi problem da potrošim pola minuta na šmirglanje i poliranje. :)

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: How to pick your pick

Post by MIKI-DJORDJE » 14 Jul 2017, 21:59

tommytigh77 wrote:
07 Jul 2017, 17:19
Nije mi problem da potrošim pola minuta na šmirglanje i poliranje. :)
slažem se 100% i ja sam moju 1.5 tortexicu slično preuredio doduše bila je ona sharp nisu imale druge u mitrosu pre 2-3god...eto od tada traje..zaista trajan materijal....Ne znam gde imaju najpovoljnije tortex 1,5 TIII...
Image
207 isto pandam za prime ton 207, malčice su mekše na attack mada je isto polikarbonat materijal moguće jer su 2mm, imam nekih 40ak komada 208, 205 i 206 zalihe :bambi: bile su nekada preko 200 dinara sada se mogu naći čak i za 100 ...Image
Ove su bojeni ultex koji je prilično mekši , nije toliko pucketav+ beveled ivice, na žalost imam samo 3 trouglaste pri oštrije, voleo bih da probam manje......jako fina trza njima će isto nadam se pasti cena za koju godinu. Za sada sve varijacije na duralin ( tortex, duralin čist, acetal) i polikarbonati su mi najmiliji materijali te naravno mesing... Na ultex se nišam nešto privikao, kad sviram sa bočnom stranom tada vi više prija ultex.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: How to pick your pick

Post by tommytigh77 » 15 Jul 2017, 12:41

MIKI-DJORDJE wrote:
14 Jul 2017, 21:59
slažem se 100% i ja sam moju 1.5 tortexicu slično preuredio doduše bila je ona sharp nisu imale druge u mitrosu pre 2-3god...eto od tada traje..zaista trajan materijal....Ne znam gde imaju najpovoljnije tortex 1,5 TIII...
I ova je bila sharp tip, uzeo sam je u Mix Music kad sam naručivao žice (u Lyra Style tad trenutno nisu imali D'Addario, a ja navalio da se vratim na njih). Koliko se sećam, bila je neka normalna cena za trzu, tipa do 100 dinara, ne preko.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: How to pick your pick

Post by hipihill » 15 Jul 2017, 18:32


User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: How to pick your pick

Post by Rockatansky » 15 Jul 2017, 20:23

bancika wrote:
07 Jul 2017, 17:15
si probao ultex? Dobijes to sto opisujes u startu, bez potrebe za 'ebavanjem.
Ultex je meni otkrovenje, po izdrljivosti... Nisam i razmisljao da moze da postoji trzalica koja se ne potrosi posle 2 zestoke svirke/probe...
A cak mi se i ton svidja skroz!

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: How to pick your pick

Post by MIKI-DJORDJE » 16 Jul 2017, 00:32

[/quote]
.. Nisam i razmisljao da moze da postoji trzalica koja se ne potrosi posle 2 zestoke svirke/probe...

[/quote]

uzmi kvaitetnu čeličnu ili mesinganu i trajaće ti ceo život , jedino ako je izgubiš ode...treba malo vremena da se privikneš možda par minuta, ili dan maksimum..neće ti sigurno kidati žice, ton je manje klik klak u udnosu na ultex ali je čistiji rezak, zvonak..ebiga metal je specifičan + mogu se izvoditi neki trikovi i fore koje sa drugima nemogu..A da i loša je strana nema bacanja u publiku :D možeš nekoga da povrediš :bambi:. Mada ruku na srce i totrex brate traje samo tako, i duralin isto, ove od asetala još nikada nisam čuo da ih je neko potrošio - malu su retke kod nas ali imaš baš tu kod vas u NSu, u Artistu Clayton malko su velike trouglaste 1,52mm nema šanse to da potrošiš sve da cepaš rifove mesec dana. a da sd se setih uzmi te od ultexa pa radi taping sa trzalicom pa pipni taj deo-nareckaće se ono kad povučeš noktom. Meni je Ultex OK ali još se nisam svikao na ovaj providni, bojeni tipa crni kao kod Petruci trcalica može, može i ovaj od pro tona...kada je obli deo okrenut tada se potpuno skoro uguši zvuk..Verovatno kao i svaki materijal ima i prednosti i mane...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest