problem sa zicama...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: problem sa zicama...

Post by fattwang » 11 Jul 2012, 06:57

Haralampije wrote: a sto se istezanja tice,to nadam se da znas,kako postavljas zice,kako da "zakljucas",i da kod svakog menjanja zice,istezes i usviravas,sve dok ne prestane da se rastimava svaka zica.Posle toga zica moze da propada koliko hoce,al ne sme da se rastimava.Sad jedino da li je gitara setovana kako valja.
:1:

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

Re: problem sa zicama...

Post by pobozan » 11 Jul 2012, 18:08

Imao sam bas dosta gitara,mahom fender ili skvajer.Trenutno imam skvajera a problem me zaista prati na svim gitarama.Otprilike da sam shvatio da je to normalan problem jer ja sviram svakodnevno bar 6h a najveci problem u nekotiranju mi pravi najtanja zica E.Ako nemam tezgu trazje mi i do mesec-2 a potom totalno ne kotira a ako imam tezgu-2 onda mi traje oko 7 dana,mahom posle tezge moram da menjam E zicu.Shvatio sam da nemam drugo resenje osim da menjam zice a redovno ih cistim,bar jednom na 1h,naravno tokom vezbanja.Ok,to je to...

Mnogo vam hvala svima!!!

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: problem sa zicama...

Post by majtimika » 11 Jul 2012, 22:47

imas onih kompleta sa dve e zice za istu cjenu.

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: problem sa zicama...

Post by umart » 11 Jul 2012, 23:37

kume,nista licno,ne mislim nista lose,nego pitam iz znatizelje,kakva je to tezga?mislim konketno kakva svirka i dje najcesce sviras i koliko?

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

Re: problem sa zicama...

Post by pobozan » 14 Jul 2012, 13:01

umart wrote:kume,nista licno,ne mislim nista lose,nego pitam iz znatizelje,kakva je to tezga?mislim konketno kakva svirka i dje najcesce sviras i koliko?
Mahom sviram po Bosni,nazalost narodnjake.Ritam sam gitarista pa sviram samo kontru,linije,harmonije,intervale ali svirke su minimum 6 sati tako da 6 sati neprekidno cesljam po zicama i potom moram da ih menjam sto me nervira.A i kad stavim nove brzo im se skida onaj zastitni sloj i brzo postanu hrapave.Mislio sam da ce neke kvalitetnije zice biti bolje i trenutno koristim fenederove nerdjajuce zice i malo sam zadovoljniji ali i dalje imam problem sa nekotiranjem donje zice,tj bar za mesec dana nece mi kotirati a ako sviram jedva svirku-dve da izdrazi...

denikarabenc
Posts: 64
Joined: 24 Jan 2012, 13:54
Location: Zrenjanin/Novi Sad
Contact:

Re: problem sa zicama...

Post by denikarabenc » 14 Jul 2012, 23:20

Mozda zvuci glupo, ali ako ti posle 6-7 sati ne kotira vise kako treba, probaj da iskotiras zice posle 6 sati svirke. Mozda jednostavno se ne istegle dobro, iz mnogih razloga.
Probaj, stavi nove zice, sviraj, vezbaj nekih 6 sati, i onda iskotiraj zice, pa pogledaj da li ti se javlja opet problem. Ako se javlja, verovatno moras da promenis kobilicu ili bridz.

Poso sviras narodnjake, bez nekih bendovanja i floyda, onda verovatno ti se ne istegle dovoljno zice. Probaj onaj nacin, a ako ne, kad stavis nove zive, benduj kao lud nekih 3 sata, pa onda iskotiraj. Tako sam ja uradio, i stavljam sada iste zici, i nikad vise nisam imao problema sa kotiranjem

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: problem sa zicama...

Post by tommytigh77 » 11 Jul 2013, 02:51

pobozan wrote:Imam problem sa zicama.Za kratko vreme mi se istegnu i ne kotiraju.Nedavno sam uzeo nerdjajuce zice ali problem je isti.Ruke mi se bas znoje,brzo se istrosi onaj zastitni sloj zice,potom zice postanu hrapave te i prste brzo povredim pogotovo ako sviram tezgu,gde je prosek sviranja od 6 do 10 sati a nekad i vise...Da li neko ima slican problem?Da li mogu zice da se mazu necim ili postoje neke jako-jako-jako kvalitetne zice???Ovo sa zicama pocinje da me nervira.U proseku mi traju samo jedno svirku,vec na sledecoj svirci ne mogu da iskotiram zice i gitara mi zvuci rastimano...Ako ima neko neki savet ili resenje eto ja se zahvaljujem unapred!!!
Previše promenljivih ima u ovoj jednačini - koju gitaru sviraš (zbog dužine skale), kako je podešen tremolo ako ga imaš, koji promer žica koristiš? Mislim da bi ovo poslednje moglo da bude presudno. Ako koristiš devetke, a pritom zanemaruješ čišćenje žica posle svirke i sitnu brigu oko gitare svakog dana do sledeće svirke, moguće je da vrlo brzo zarđaju i izgube kotu.
Ja sviram tezge od minimum 12+ sati i nemam problema sa intonacijom, s tim što od žica koristim D'Addario XP 10-46 na stratu, a neretko i 11-49 ako znam da ću više svirati ritam nego solirati. Takođe imam problema sa rđanjem i prljanjem žica, jer to je normalno za toliko dugačku svirku, ali sa intonacijom ne. Od srca ti preporučujem da izbegavaš ''mazalice'' za žice tipa Fast Fret i slično, dobre su za sat-dva svirke, ali preko toga prave samo još gore sr*nje. Jedina dobra fora je da žice posle svirke očistiš pamučnom krpom natopljenom sa stoprocentnim alkoholom - kupi u apoteci pa nosi u koferu. To skida onu prljavštinu koja se nakupi u toku svirke od koje obmotane žice potamne. Obmotaš krpu oko žice pa prevučeš gore -dole trudeći se da ne dodirneš vrat. Takođe, pre nego što staviš gitaru u kofer ili futrolu, obmotaj žice i vrat nekom drugom mekanom, suvom krpom - ne bi verovao koliko pomaže. Bez zezanja, ja na tezgu nosim po 3-4 meke pamučne krpe, baš iz razloga da bi mi gitara i žice preživele.
Što se samih žica tiče, sa 10+ godina sopstvenog tezgaroškog iskustva mogu samo da kažem da, dok se ostale firme takmiče u reklamama, D'Addario pravi ŽICE. Najkonzistentnije su, imaju najmanju tenziju po promeru, i ubedljivo najbolji zvuk (mislim na XP nickel-plated steel seriju, njihovu najprodavaniju). Opet napominjem da ti je, ukoliko sviraš set žica 9-42, to glavni problem, i da bi valjalo da razmisliš o tome da pređeš na desetke, pre svega zbog ''radnog veka'' žica, a i ton je neuporedivo bolji s njima. S druge strane, tehniku prilagodiš za 3 dana, bude ti isto. Sa srećom!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest