problem sa zicama...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

problem sa zicama...

Post by pobozan » 08 Jul 2012, 22:31

Imam problem sa zicama.Za kratko vreme mi se istegnu i ne kotiraju.Nedavno sam uzeo nerdjajuce zice ali problem je isti.Ruke mi se bas znoje,brzo se istrosi onaj zastitni sloj zice,potom zice postanu hrapave te i prste brzo povredim pogotovo ako sviram tezgu,gde je prosek sviranja od 6 do 10 sati a nekad i vise...Da li neko ima slican problem?Da li mogu zice da se mazu necim ili postoje neke jako-jako-jako kvalitetne zice???Ovo sa zicama pocinje da me nervira.U proseku mi traju samo jedno svirku,vec na sledecoj svirci ne mogu da iskotiram zice i gitara mi zvuci rastimano...Ako ima neko neki savet ili resenje eto ja se zahvaljujem unapred!!!

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: problem sa zicama...

Post by parker » 08 Jul 2012, 23:14

Ima tih nekih šmekerskih fast fretova i slično, verovatno bi pomoglo.. Meni jedan stari tezgaroš odao tajnu, tu i tamo premažeš žice parafinskim uljem (ima po apotekama za 100ak dinara) i zaštićene su od koječega, plus prsti samo lete.
A pošto si pobožan, možda da odneseš u crkvu da pop opeva :mrgreen:

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: problem sa zicama...

Post by Void » 08 Jul 2012, 23:36

баш сам видео неке Ерни Бол жице јуче на Марићевом сајту, најскупље су (нешто више од 12 еура) а пише да су пресвучене неким додатним глупостима ваљда....пробаћу да нађем лик, па ти онда изгуглај и види неке коментаре или сачекај да се јави неко одавде ко их је можда употребљивао.

ео: http://www.maric.rs/srp/proizvodi/?coni ... 632&l3=550

тога сам се сетио сад на кеца, а капирам да ће се јавити већ неко са искуством сличним твоме :)

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: problem sa zicama...

Post by sl0e » 08 Jul 2012, 23:38

^
To.

Ili elixir zice, probaj jedno pakovanje pa vidi koliko bi ti trajalo. Fast fret je isto fina stvar, imas po prodavnicama i to i varijacije na temu.

User avatar
fizikohemicar
Posts: 107
Joined: 07 Jul 2011, 23:58

Re: problem sa zicama...

Post by fizikohemicar » 09 Jul 2012, 12:26

A ono sto sam ja cuo od likova koji rade tezge je da stavljaju nove zice za svaku tezgu,a ako se redje svira,stavljaju nove zice i u medjuvremenu...Uglavnom kupuju jeftinije zice i cesce ih menjaju...

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

Re: problem sa zicama...

Post by pobozan » 10 Jul 2012, 18:43

ja koristim parafinsko ulje.ovaj put sam uzeo fenderove nerdjajuce zice aliista je prica i s njima.najveci problem mi je u kotiranju tj nekotiranju E zice...donja (najtanja) E zica mi brzo prestane da kotira.to mi nije jasno.zasto se tako brzo istegli.hajde da sam ja neki virtuoza pa da ih kidam i izvijam vec sviram prilicno pristojno bez nekog preteranog izvijanja zica a ovaj problem imam godinama a nemam resenje.rado bih dao 12eura za zice pa i vise,ako cu biti s njima miran pa bar pola godine.kad sve saberem citav zivot sviram na rastimanoj gitari zbog nekotiranja zica a ne mogu da sviram samo da bih kupovao zice.treba mi neko resenje...

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: problem sa zicama...

Post by rockozaurus » 10 Jul 2012, 19:02

Pa,brate,gitaru ne cine samo zice...

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: problem sa zicama...

Post by Aleksej79ns » 10 Jul 2012, 19:34

pobozan wrote:Imam problem sa zicama.Za kratko vreme mi se istegnu i ne kotiraju.Nedavno sam uzeo nerdjajuce zice ali problem je isti.Ruke mi se bas znoje,brzo se istrosi onaj zastitni sloj zice,potom zice postanu hrapave te i prste brzo povredim pogotovo ako sviram tezgu,gde je prosek sviranja od 6 do 10 sati a nekad i vise...Da li neko ima slican problem?Da li mogu zice da se mazu necim ili postoje neke jako-jako-jako kvalitetne zice???Ovo sa zicama pocinje da me nervira.U proseku mi traju samo jedno svirku,vec na sledecoj svirci ne mogu da iskotiram zice i gitara mi zvuci rastimano...Ako ima neko neki savet ili resenje eto ja se zahvaljujem unapred!!!

Ja imam slican problem. (Osim sto nisam profi muzicar, sviram samo po kuci :D)

Neki dan sam stavio nove zice, i ono kako su bile one nesnosne vrucine, oznojim se samo da pomislim da sviram... :lol: Sve u svemu, zice su mi zardjale BUKVALNO za 2-3 dana! :shock: Zice su D'Adario, ali isto mi se desavalo i sa Ernie Ball...

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: problem sa zicama...

Post by Haralampije » 10 Jul 2012, 19:45

pobozan wrote:rado bih dao 12eura za zice pa i vise,ako cu biti s njima miran pa bar pola godine.
Pola godine?Moze....ako stavis nove zice strpas je u kofer i ne sviras 6 meseci. :lol:
6 do 10 sati sviranja...logicno da ih menjas posle svake svirke,nece ti nijedan set trajati nesto ekstremno duze.pomiri se sa cestim menjanjem,ipak se time bavis,ulazi u sviranje.

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: problem sa zicama...

Post by umart » 10 Jul 2012, 20:10

probaj prvo najjeftinije i najcesce rjesenje:peri ruke prije,i uzmi neku krpu i obrisi dok sviras kad uzmognes,narocito kad su situacije da se znojis.meni ovo sljaka samo tako,cak i reklamni d adario na basu radi super mnogo duze nego sto sam se nadao.ernie ball koje stavih nedavno sasvim lijepo rade,dok se prdrzavam ovog.nekako sam stekao utisak da su ciste ruke na ovim vrucinama najbitnija stavka.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: problem sa zicama...

Post by parker » 10 Jul 2012, 20:28

ovaj basista je nasao resenje :bambi:


User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: problem sa zicama...

Post by dejankuki » 10 Jul 2012, 22:24

pobozan wrote:Imam problem sa zicama.Za kratko vreme mi se istegnu i ne kotiraju.

Zavisi za koje kratko vreme..

ako je dve tri nedelje... to je ok, ali opet ne bi smelo da mrdno mnoooogo..
ako je manje onda i u prvom i u drugom slucaju problem je kotiranje gitare. Zice se jelte kad su nove razvlace i posle nekog vremena trebalo bi barem dva-tri meseca da budu dobre... naravno ne treba preterivati pa menjati zice na dan dva, ali 3 meseca je optimum. 6 meseci do godinu je neki ludacki maksimum... a najduze sam na gitari imao 3 godine.. ja licno iste zice... sem najtanje E sve su bile ok... ali to je duuuga i druga prica..

sve ispod dve nedelje, problem je u kotiranju. 99.999%

User avatar
Fast beer-drinker
Posts: 78
Joined: 23 Jan 2011, 18:20

Re: problem sa zicama...

Post by Fast beer-drinker » 10 Jul 2012, 22:27

GHS Fast Fret je odlična stvar! Produži vijek trajanja žica (i to prilično), dosta je lakše svirati sa njim, dugo traje, baš dugo traje, i nije skup. (15 KM, oko 7,5 Evra)
Ja Fast Fret koristim relativno dugo vremena, i nikad više ne bih svirao bez istog.

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: problem sa zicama...

Post by Haralampije » 11 Jul 2012, 00:52

zaboravljate jednu malu malecnu sitnicu-
prosek sviranja od 6 do 10 sati a nekad i vise
to spada u domen ozbiljne svirke,ne zalazim koji zanr i kakva vrsta tezgarije,u prevodu normalna stvar posle tolikog akanja,uvek menjati zice,ako zelis da zvucis kako valja.

a sto se istezanja tice,to nadam se da znas,kako postavljas zice,kako da "zakljucas",i da kod svakog menjanja zice,istezes i usviravas,sve dok ne prestane da se rastimava svaka zica.Posle toga zica moze da propada koliko hoce,al ne sme da se rastimava.Sad jedino da li je gitara setovana kako valja.

User avatar
Fast beer-drinker
Posts: 78
Joined: 23 Jan 2011, 18:20

Re: problem sa zicama...

Post by Fast beer-drinker » 11 Jul 2012, 01:32

Haralampije wrote:zaboravljate jednu malu malecnu sitnicu-
prosek sviranja od 6 do 10 sati a nekad i vise
Ah, da. Pa ništa, jednostavo je to riješiti, nemoj svirati duže od tri sata dnevno, i neće ti se to dešavati... :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest