Short Scale Neck

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Short Scale Neck

Post by nemanjavelimirovic » 07 Oct 2012, 23:35

Kao shto znate, najnovija akvizicija po pitanju gitara mi je Fender Duo Sonic. Gitarom sam prezadovoljan kako radi, neverovatno koliko sustejna i basa ima ova mala gitara. E sad, naravno javila se problematika na koju sam bio upozoren od strane Kill Surf-a...A to je 22,7" skala. U principu kad svirate samo tu gitaru, nema nikakvih problema, jer se prsti naviknu na space-ing pragova i super...Nazalost, danas posle pola dana sviruckanja mog telca, pred probu sam uzeo ovu gitaru, jer sam hteo da je isprobam sa bendom...i tu sam se smorio jer mi je cudno skroz, moram nonstop gledati u gitaru da ne bi promasio kad sviram, ne toliko za solo koliko za akorde...Naravno za par minuta bi se adaptirao i kontam da bi mogao odraditi probu, ali ipak nisam hteo da rizikujem, svirao sam je na drugoj gitari...pa sam resio da napravim temu da cujem i vase misljenje! Dakle, shta bi vi uradili u mom slucaju:

1. Ostavili Duo Sonic u stanju kakvom je sad sa short scale i povremeno ga sviruckali

2. Izmenili vrat nekom gotovim 25, 5" scale vratom (moze ako je 21 prag, proverio sam po netu) - imam jedan tele vrat u kombinaciji za 80e i video sam neki za 4000din od nekog Kineskog skvajera, ali to mi nije neka opcija, pogotovo shto sam frik po pitanju ispravnosti vratova, a neshto mi ti skvajerovi ne obecavaju - kakva su vasha iskustva?

3. Napravio kod majstora 24" Jagmaster vrat (isto short scale, ali daleko manja je razlika u space-ingu)...

4. Zamenio Duo Sonic za neku drugu gitaru (Ova opcija mi je najgora jer pokusavam da prestanem tj da se odviknem od konstantnog menjanja opreme, ali jedina promenjiva gitara jeste duo sonic...Najvise za probe i live sviram Jazzmaster frankenstajna sa magnetima koje mi je uradio Majti, i sa njom sam prezadovoljan, kao i sa tele frankenstajnom - baja vrat, telo handmate, kojeg sviram najvise na snimanjima i kod kuce, a ni 72'ri, koji trenutno sluzi za C standard shtim).

Eto ja sam izneo svoje ideje i problematiku, pa ako vas ne smara, otkucajte i vi shta bi uradili na mom mestu... Hvala unapred! :) :ziveli: :ziveli: :ziveli:

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Short Scale Neck

Post by Trooper » 07 Oct 2012, 23:53

Ako ti bas odgovara zvuk gitare (citaj: neces je otudjiti u naletu GAS-a) meni je treca opcija najbolja varijanta. A opet, i ako je budes prodavao, vratis stari vrat i voila. I opet ti ostaje custom vrat, koji mozes ubudziti na sta god hoces.

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Short Scale Neck

Post by luci » 08 Oct 2012, 00:08

mene ako pitas prodaj i uzmi nesto drugo... mislim kontam da ti je situacija takva kakva jeste sa ostatkom gitara, a opet i ti znas isto ko i mi da ces je u naletu GAS-a prodati, pre ili kasnije, verovatno pre... opicis je na oglas i pogledas nesto drugo sto bi moglo da uleti u zamenu...

ako se ne pojavi nista zanimljivo onda je zadrzi takvu kakva je, bas zbog kratke skale... jer realno ta gitara je takva sa tom skalom, sve ostalo nije vise to..

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Short Scale Neck

Post by Funkomat » 08 Oct 2012, 00:16

Daj majke ti taj link gde pise da moze da se stavi vrat pravljen za 25.5 incnu skalu na 22.7 incnu gitaru.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Short Scale Neck

Post by nemanjavelimirovic » 08 Oct 2012, 00:26

Funkomat wrote:Daj majke ti taj link gde pise da moze da se stavi vrat pravljen za 25.5 incnu skalu na 22.7 incnu gitaru.
http://www.offsetguitars.com/forums/vie ... hp?t=34275
I nije samo ovde, ali ovo sam prvo nasao...kao navodno moze samo 24" od jagmastera, gde ima 21 prag ili 25,5 klasik sa 21prag, ....*****, zato sam i otvorio temu da se to proveri i utvrdi. :) :ziveli:

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Short Scale Neck

Post by Z*Z*Z » 08 Oct 2012, 00:58

1. Ostaviti Duo Sonic u stanju kakvom je sad

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Short Scale Neck

Post by Dersu Uzala » 08 Oct 2012, 01:22

nemanjavelimirovic wrote:
Funkomat wrote:Daj majke ti taj link gde pise da moze da se stavi vrat pravljen za 25.5 incnu skalu na 22.7 incnu gitaru.
http://www.offsetguitars.com/forums/vie ... hp?t=34275
I nije samo ovde, ali ovo sam prvo nasao...kao navodno moze samo 24" od jagmastera, gde ima 21 prag ili 25,5 klasik sa 21prag, ....*****, zato sam i otvorio temu da se to proveri i utvrdi. :) :ziveli:
Verovatno samo ta dva jer imaju identicnu konfguariciju neck jointa i srafova za isti pa ne mora nista da se cacka ("drop-in" replacement jel). Inace, mos da napravis kaki hoces vrat (micim, bilo koju skalu) ako vodis racuna o placementu pragova za tu skalu jel. Prema tome sledi da moze bilo kaki custom made vrat da se uglavi.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Short Scale Neck

Post by Kristijan » 08 Oct 2012, 08:44

Или остави гитару такву каква јесте, или је продај/замени. Не делује ми ово са модификацијама као добро решење.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Short Scale Neck

Post by parker » 08 Oct 2012, 08:58

Možda se i navikneš vremenom, tek si počeo da je sviraš

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Short Scale Neck

Post by fattwang » 08 Oct 2012, 09:05

Taj nestandardni vrat sigurno dosta košta. Duži vrat će promeniti zvuk gitare. Navikavaj se na gitaru ovakva kakva je ili je prodaj.

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Short Scale Neck

Post by Kill surf city » 08 Oct 2012, 09:09

Z*Z*Z wrote:1. Ostaviti Duo Sonic u stanju kakvom je sad
Dis
Trooper wrote:Ako ti bas odgovara zvuk gitare (citaj: neces je otudjiti u naletu GAS-a) meni je treca opcija najbolja varijanta. A opet, i ako je budes prodavao, vratis stari vrat i voila. I opet ti ostaje custom vrat, koji mozes ubudziti na sta god hoces.
Image

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Short Scale Neck

Post by fattwang » 08 Oct 2012, 09:14

Image

User avatar
Hotstepper
Posts: 1046
Joined: 08 Apr 2010, 10:30
Location: Novi Sad (New Now)

Re: Short Scale Neck

Post by Hotstepper » 08 Oct 2012, 09:31

Il' ne diraj il' prodavaj...
Glavnu karakteristiku te gitare, ono po čemu je posebna, kratka skala, ti hoćeš da promeniš, znači da ta gitara nije za teba.
Čista matematika. :ziveli:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Short Scale Neck

Post by Baba Slim » 08 Oct 2012, 09:38

Naprotiv - što ne menjati ono što ti ne odgovara?

Ako imaš pare, ja bih se odlučio za opciju 2 ili 3. Jer, ti originalni vrat nećeš raseći na pola i baciti. Tako da, ako imaš 80e ili koliko je već potrebno evra viška, uzmi/naruči da se napravi duži vrat pa isprobavaj... Ako ti se ne svidi zvuk/trip/osećaj sa promenjenim vratom, uvek možeš vratiti u fabričko stanje i tako svirati ili prodati, a vrat viška dalje ide u kolo zamene/prodaje.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Short Scale Neck

Post by Cortex » 08 Oct 2012, 09:47

mislim da treba da je zadrzhish takvu kakva je. pred probu jbg sedi i sviraj neshto na njoj desetak minuta i sv c e da legne. jbg ako je miles davis mogao pred nastup da se zagreva 90 minuta mozhesh i ti deset :) i veliki svirachi tipa Eric Johnson, Carl VErheyen, se pri prelazu sa Fendera na Gibson zagrevaju neko vreme pa onda izadju na binu. [ok za Erica nisam siguran ali za Carl-a jesam]
ni sluchajno nemj da je modifikujesh IMHO

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest