Savet pri izboru prve gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Pujo Sotka
Posts: 13
Joined: 07 Jul 2013, 00:05

Savet pri izboru prve gitare

Post by Pujo Sotka » 11 Jul 2013, 21:42

Dakle,ljudi, nov sam ovde na forumu, totalni sam pocetnik, obozavam el. gitaru i sada sam konacno resio da kupim jednu i zasviram konacno :D
Vec sam postavljao jednu temu ovde, ali nisam imao nikakvu predstavu sta uzeti i imao sam mnogo pitanja bez odgovora, u medjuvremenu potrudio sam se da sto vise saznam uopste o nacinu rada gitara, vaznosti magneta, njihovom kvalitetu i kombinaciji za odredjeni stil muzike, vaznosti dobrog drveta zbog rezonantnosti itd...
Elem da ne duzim, napravio sam izbor u odnosu na novac kojim raspolazem i cinjenice da sam apsolutni pocetnik. U uzi izbor su dosle tri gitare:

1. Squier bullet strat sa HSS ili HH kombinacijom magneta
2. Squier affinity HH ili HSS
3. Ibanez GRG 170

E sad, bullet je najjeftinija gitara koja moze uopste da se nabavi, nije ni citavih 100 evra nova, mada ima lep zvuk i vidim da je svi redom hvale pogotovo za taj novac, naravno mislio sam da uzmem neki model sa ili dva humbackera ili jedan humbacker i dva single-coil magneta, prosto bih zeleo da imam veci opseg zanrova koji bih svirao, znaci ne samo blues i classic rock vec i neki hard roki i hevi metal(nista black/thrash/death) znam da nista tvrdje i nije moguce, ovaj affinity je nov nekih 24 000 i sad me tu zanima glavna razlika, da li je toliko i bolji od bullet modela, i treci pik bi bio ovaj ibanez koji isto deluje ekstra i sa njegova dva humbackera i single-coil magnetima i izgledom znam da daje mocan utisak i da je prava metal masina( znaci cepa sve tvrdje stvari, death,thrash..) ali na nekim stranim forumima su je nahvalili da moze da da vrlo cist zvuk i cak da bude odlicna i za neki classic rock. Ako bi kupovao bullet kupio bih nov, a za ove druge dve trazio bih samo polovne jer ne nameravam da predjem neku cifru od 170 evra.
Inace moja velika inspiracija je bio jedan i jedini Gary Moore, zbog njega sam najvise resio da pocnem da sviram, tu su i Vai, Zakk Wylde. Randy Rhoads, Iommi......
Slusam hevi metal(maiden,priest,sabbath,metallica,europe...), thrash, black i death ne slusam, VOLIM I KLASICNE HARD ROK BENDOVE80IH(Whitesnake,Scorpions,ac dc...), CLASSIC ROCK(LED ZEPPELIN, PINK FLOYD,DEEP PURPLE,BOSTON)...
I znam da bi verovatno trebalo da isprobam uzivo pre kupovine instrument ali gledajuci samo preko interneta znam da mi se ovi modeli dopadaju, jer zaista nemam nikavog iskustva i jedino kada bih nasao nekog iskusnog ko bi sa mnom posao pa da isprobamo licno i kazem e to je to, ovako sve mi se cini da cu samo po dosadasnjem citanju i saznanju koje imam sa raznoraznih recenzija i yt doneti odluku i kupiti gitaru preko kupujemprodajem ili slicnog sajta.
Inace u pocetku bih svirao preko kompa, koritio bih neki program za raznorazne efekte i to, dok se ne skupi para za pojacalo,pedalu,procesor....

Dakle, ako imate neke pedloge ili savete iz iskustva u vezi sa ovim modelima koje sam predlozio bio bih veoma zahvalan da ih ovde iznesete i pomognete mi pri kupovini moje prve elektricne gitare :cao: .

P.S. Da napomenem da ne zelim u ovoj temi nikakvo vredjanje i omalovazavanje, vec fer i postenu diskusiju i savete, ako se nekome ne svidja tema ili moji postovi slobodno neka je zaobidje :ziveli:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by mislim_stvarno » 11 Jul 2013, 22:13

http://www.kupujemprodajem.com/Aria-les ... d=22130438
http://www.kupujemprodajem.com/Aria-Pro ... d=22130438
http://www.kupujemprodajem.com/Ibanez-S ... d=22130438
http://www.kupujemprodajem.com/Elektric ... d=33032634 (mozda ipak izbegavati zbog floyd rose-a)
http://www.kupujemprodajem.com/Hamer-Ve ... d=22119075
http://www.kupujemprodajem.com/Ibanez-S ... d=22123422
http://www.kupujemprodajem.com/Yamaha-p ... d=22120640
http://www.kupujemprodajem.com/Ibanez-G ... d=22130438
ili ako ti izleti na oglasima ibanez grgr121

biraj!

svaka je bolja od ovih sto si naveo, a cekati odredjen model da iskoci na oglasima... pa recimo da je optimisticno...

Evo par saveta/komentara:
1. ma sta ti pricao u prethodnoj temi, ako si ozbiljno zagrizao za sviranje ova gitara od 150-200e ce te smoriti posle godinu (ako budes imao vise srece, ili manje budes svirao, dve godine, narocito ako uzmes neki krs u prodavnici)
2. ne uzimaj kao prvu gitaru gitaru sa floyd tremolom ako bas nisi zapeo (sto je opravdano da zelis, ali imaces samo zajebanciju). ja jesam naveo neke sa tremolom, al' moram da te upozorim
3. ako se ipak odlucis da juris nov skvajer sa hambakerom, mislim da ces samo izgubiti vreme obilazeci radnje, ne verujem da ces je naci.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by Trooper » 11 Jul 2013, 22:18

Svaka cast za post mislim_stvarno
Samo da dodam, ova gore crvena Aria Pro II mi je prosla kroz ruke (tj bila je kod mene na setapu), fenomenalno odradjena gitara, bridz magnet se splituje, hardver je super kvaliteta (za taj cenovni rang, jel'te)

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by Frostensen » 11 Jul 2013, 22:36

Ja sam bio u istoj situaciji. Da ne bih isao na slepo i kupio prvo sto mi prodavac uvali jer i on ima "istu takvu kod kuce", pre kupovine sam dosta bistrio forume i internet trazeci univerzalna uputsva za kupovinu ovog instrumenta. Nisam imao koga da vodim sa sobom tako da sam morao da zagrizem. U sustini napravicu ti spisak, pa nek ostali ovde prokomentarisu da li je pristup valjan ili nije.

1) Gitaru kupujes najmanje nedelju dana ako ti je prvi put. To je valjda najtezi deo koji treba da se proguta jer svi izadju iz kuce sa idejom da ce se vratiti i zasvirati. Na zalost kako vreme ide sve pocinje da splasnjava kad pocnes da kapiras da to bas sasvim i nije to. Dakle napravis spisak radnji, novac koji imas i sledecih nedelju dana kruzis kao lesinar. Probas u svakoj radnji sve gitare do tvog limita, onda zapamtis koje su ti najbolje zvucale pa suzis krug..i tako u krug.

2) Gitaru kupujes zato sto ti:

- Dobro lezi u ruci i ne zamara te vrat. - To se oseti, kad prodjes 3 radnje i 4-5 instrumenata skapiras sam sta ti pasuje, ne treba ti 100 godina sviranja. Primera radi ja ne mogu da se sastavim sa Stratokasterima, meni su te gitare toliko tvrde i neudobne da mi je uvek mucenje sa njima. Yamaha koju sam imao je imala nekako uzan i sitan vrat sa kojim nikad nisam mogao da se pohvatam. Kad sam hteo da probam cuvenu Pacifiku bilo je..errr ne, ovo nece ici, a nisam je ni upalio. Dakle to je idividualna stvar i za to ne mozes da povedes nekog jbg.

- Zato sto daje dobar zvuk kad je bez distorzije - Upalis gitaru na cistom kanalu i slusas. Sviras otvorene akorde. Je l' ima tanak zvuk, basovit, ostar i onako, svuda po malo? Kad prodjes nekoliko radnji polako skapiras kako koja gitara peva da se tako izrazim. To je bitno zbog sledeceg. Kad se upalis u distorziju bitno je da se cuje zvuk gitare tj. magneta i drveta. Distorzija cesto ume da pojede sve to i onda izgubis onaj kul osecaj akcije i reakcije i dinamike dok sviras. Sve postane kao kucanje na tastari, koliko god jako da udaris slovo ono izadje isto. Tako da je bitno koliko je gitara errr sad cu da lupim, ali rezonantna rekao bih.

- Zato sto se sa distorzijom a) ne raspada i b) daje dobar sustain (to valjda zavisi od kvaliteta magneta za ovo mozda i gresim debelo). Podrazumeva se da si prosao prethodni korak i da ti gitara ne zvuci kao mrtav konj, jer svaki instrumen moze da radi dzdzdz, ali ne moze svaki da bude razgovetan pri tome.

Ja sam imao i jednog referentnog Strata sa hum magnetom kog sam nosio sa sobom za poredjenje, a koji mi je trebao jer smo tada svirali neki Motorhead, pa sve sto ide glasno, razgovetno i prima distorziju moze. Probao sam neke gitare sa uzasno tihim magnetima. Ne znaci to da su losi ja mislim, ali meni za taj tip muzike nije radilo posao.

Hope it helps, a iskusniji ce dodati svoje.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by Cortex » 12 Jul 2013, 11:05

Odlican post Frostensen. Ovo sa tastaturom je takodje istina ziva :ziveli:

socio
Posts: 187
Joined: 18 Feb 2011, 16:06
Location: nbg

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by socio » 12 Jul 2013, 11:38

i zagledaj svaki detalj!!! bio sam s drugarom kad je kupovao gitaru u jednoj prodavnici u beogradu, probao je neki schecter i najtanja zica je posle tipa 15og praga potpuno bila van vrata i lebdela u praznom, nakrivo nasadjen vrat... :nixweiss:
a bilo je i slucajeva da pragovi nisu bili lepo usadjeni u vrat pa su poceli da izlaze...

svaki detalj pogledaj, koliko god vremena ti to oduzelo

Pujo Sotka
Posts: 13
Joined: 07 Jul 2013, 00:05

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by Pujo Sotka » 13 Jul 2013, 23:50

Ok ljudi hvala za savete, pomoglo je puno, definitivno necu bacati pare na squiera a necu ni da uzimam ove ibaneze sa floyd tremolom, idem za neki dan u bg pa cu da iskoristim priliku da skitam do radnji i malo bolje razgledam neke modele, da vidim kakav je osecaj uopste, razmisljao sam i izmedju ostalog o nekim les paul kopijama pa ne znam sta mislite o epiphone les paul 100, deluje mi jako lepo i pristupacna je cena, mislim da bih polovan nasao za neki novac do 200 evra, gledao sam ja i jos neke modele i definitivno kada bih imao malo vise para u steku uzeo bih epiphone les paul standard ili epiphone g400 sg kopiju, ali sad sta je tu je realno sagledavam situaciju i to da sam i pocetnik, tako da ne znam, ako ima neko neki predlog jos ili bar misljenje o ovom epiju nek slobodno doda nesto, u sustini nameravam da zavrsim ovu sagu oko kupovine u narednih nedelju dana, a sve sto hocu je samo da ne napravim neku bas pocetnicku gresku i napravim los izbor na kraju ako me razumete. Ne bi bilo lose ni nesto yamahama da predlozite s obzirom da sam od starta zagrizao prvo za pacificu 112v mada su mi mnogi rekli da joj je vrta uzan i nepristupacan. Hvala i jos jednom izvinjenje ako sam previse naporan :D :ziveli:

P.S. evo tog epija, dobro sad klinac nije Gary, ali ipak svidja mi se i izgled gitare a i zvuk ako je pametno suditi po gledanju sa yt, kako god nema nista dok ne odem i licno ne pogledam nesto izgleda :D ;)

Pujo Sotka
Posts: 13
Joined: 07 Jul 2013, 00:05

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by Pujo Sotka » 14 Jul 2013, 00:28

Postoji mogucnost da ce mi budzet za kupovinu na kraju iznositi oko 250 evra priblizno :D, ako gledamo samo polovnu robu, sta mislite jel vredi traziti neki vintage v100 ili ovaj epi g400 to bi trebalo da je kvalitet daleko iznad ovih pocetnickih skvajera i slicnog :metal:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by mislim_stvarno » 14 Jul 2013, 09:52

Mnogi ovde misle da je v100 najbolja kopija lp do te cene. Ja sam svirao jedan, i pristojan je bio, ali me nije odusevio (to cu pripisati losem pojacalu).
Epiphone lp 100 nemoj da uzimas (ne verujem ni da ces ga naci, ali to je druga prica). Losi su epifoni sa srafljenim vratom.
Za tih 250e mozes da uzmes polovan epifon les pol studio (sto je po mom misljenju ok kupovina), a mozes i neki ltd ec da navatas.

pogledaj i hamer gitare. (trenutno ima na oglasim explorer za 300e, mozda se dogovoris nesto da ti spusti cenu)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by Baba Slim » 14 Jul 2013, 10:26

Ako budes gledao Hamer gitare, pogledaj Monaco XT modele (LP fazon) - tu su negde oko 250e nove, i iznenadjen sam bio koliko su prijatne za sviranje, i zvuk uopste nije bio los, naprotiv. I to mislim da nisam ukljucio u bilo kakvo specijalno pojacalo, tiap neki mali tranzistorski Laney koji je bio pri ruci... Svakako vredi pogledati, mozda ti se bas svidi. Ima i P90 varijanta kao i hambakeri naravno.

User avatar
ToneChaser
Posts: 200
Joined: 28 Apr 2013, 16:00

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by ToneChaser » 14 Jul 2013, 12:47

Ja cu ti reci nesto verovatno sto ces najvise mrzeti da cujes.....Eto imao si 200e, a isplao je na kraju da si prikupio 250e. Pricekaj jos malo, probaj da sakupis jos 50e, probaj da prodas nesto , ljudi sve i svasta prodaju na kupujem-prodajem, cak i carape 2 puta stavljene na nogu :lol:

Do tada jurcaj po prodavnicama gitara i isprobavaj, i juri i cekaj povoljne cene na kupujem-prodajem, ume da izleti oglas tipa cena ta i ta za narednih deset dana itd, i to ume da bude povoljno, mada vecina oglasa je sa nerealnom cenom (bar za nas u Srbiji i nas standard) . A jedini slucaj kada su neke gitare skoro dzabe na KP je onaj kada se neko toliko istripuje i zagreje za neku gitaru a prodavac ga nalozi - Hej ili kupi ubrzo ili cu je prodati nekom evo trojica mi nude novac ne bas koliko trazim, malo manje, ali razmisljam se kome da prodam njima ili tebe jo smalko da sacekam :XD: :XD: :XD: Ionda se taj lik nalozi i ima da proda i dusu djavolu za malu cenu samo da se dokopa te gitare/pojacala na koju se nalozio, i onda svoju opremu prodaje posto-poto jer u tom osecanju zanesenosti njemu je u ocima samo ideja da taj komad opreme bude njegov. Ja sam tako ejdnom kupio gitaru veeeeoma povoljno, japanac, stara 20 godina, telo mahagoni, od jednog lik akoji se tako nalozio bio na drugu gitaru i onda sve rasprodavao tako, i ja je kupim, akam dobrih 4 godine i na kraju je prodam i jos zaradim 60e :lol: :P :oops:

Jeste da ova metoda koju ti predlazem niej bas popularna , znam da bi najradije hteo ovog trenutka da kupis i pocnes odmah da sviras smoke on the water ili Stairway to heaven, ali veruj mi bolje da se sad namucis i da kupis malo bolji instrument nego da ga uzmes mesec dana ranije a posle odredjenog perioda da te smori i da ubrzo pocnes iz pocetka da skupljas novac da kupis bolji jer si ovaj kupio na brzinu, a tu svoju gitaru neces ni moci prodati tako lako i brzo....

Za ostalo se slazem sa ostalima - Nikako ne kupuj gitaru sa floating tremolom, odn laicki receno "floydom" , prvo sto ti to uopste ne treba, drugo sto je duzi proces menjanja zica, trece - zato sto je veoma tesko brzo menjanje iz stima u stim (za svaki stim se mora raditi naporan set up iz pocetka) i cetvrto - zato sto su ti sve gitare u tom cenovnom rangu sa f.tremolom izuzetno nekvalitetne odn imaju nekvalitetan f.tremolo sastavljen od jeftinih i nekvalitetnih delova zbog kojih ce non stop da ti rastimava neka zica ili sve zice, ili tremolo nece da ti vraca stim u nultu poziciju, pa prilikom pomeranja rucice odjednom shvatis da vise nisi u E stimu nego u Dis :mrgreen:

Ja da sam na tvom mestu uvek bih kupio pre neku polovnu gitaru a da bude kvalitetnija od te nove, jer ce i ta tvoj anova da bude za godinu , godinu i po polovna, a uvek ce biti gora od ove koju bi kupio polovnu.

User avatar
ToneChaser
Posts: 200
Joined: 28 Apr 2013, 16:00

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by ToneChaser » 14 Jul 2013, 13:29

http://www.kupujemprodajem.com/Yamaha-E ... d=22119737

Japanac za 200e


Mahagoni telo iz 1 dela + aktivni magnet:

http://www.kupujemprodajem.com/Ibanez-R ... d=22120640


Ako bi bas uzimao gitaru sa f. tremolom, ja bih npr uzeo ovu:
http://www.kupujemprodajem.com/Kramer-s ... d=22136848

Samo proveriti da li nije neka kopija, nesto mi je mnogo mali kramer ovaj logo mada mozda na ovom modelu to tako i treba da bude


Pivi Limitid sa Grover civijama Korejanac (ali ti treba jos 50e na tvoju kintu)
http://www.kupujemprodajem.com/Peavey-L ... d=22120148

SA Ibanescic Indonezanac, mahagoni telo, onako lepuskast na oko, hambaker se splituje sto znaci da ces imati puno opcija za podesavanje i dobijanje razlicitih tonova.
http://www.kupujemprodajem.com/Ibanez-S ... d=22120148

Za 300e meni se isto dopada i ovaj Hamer, ima neobicno telo, ili ih obozavas ili ih mrzis....E sad moras razmisljati i unapred, ako se npr odlucis za ovu gitaru kasnije ces je teze prodati zbog ovakvog tela nego npr neku klasicnu gitaru Stratocaster ili Les Paul oblika, mada to i ne mora da bude neka zakonitost, bas moze neko da se javi npr kao ja ko voli takvo telo.

E da, ova gitara poseduje na sebi Seymour Duncan SH4 Jeff Beck magnet.
http://www.kupujemprodajem.com/Hamer-St ... d=22137658

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by Kristijan » 14 Jul 2013, 13:46

Та Yamaga EG112 је гитара из гитарског пакета, инструмент намењен почетницима. Можда је заиста пре 25 година рађен у Јапану, а можда и није. Пре 10 и више година дефинитивно није прављен у Јапану. Овакве половне гитаре се продају за 60 до 90 долара. Знаш како кажу, vintage је некад само готивна реч за маторо. Имам пуно поверења у јапанску израду, али зна се шта значи кад је гитара из гитарског пакета...

User avatar
ToneChaser
Posts: 200
Joined: 28 Apr 2013, 16:00

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by ToneChaser » 14 Jul 2013, 14:04

http://www.kupujemprodajem.com/Vintage- ... d=22124221

Evo, da dodas jos 40e, to je znaci nekoliko izlazaka u grad manje, malo manje slaktisa i zadovoljstava u zivotu, ali dobijes pravog Japanca...Imao sam ove gitare i odlicne su.

Pitaj da ti i spusti malo cenu neki evro i extra. Gitare su stvarno super i drvo je odlicno. nemaju veze uopste sa danasnjim ibanezima nemoj to da te plasi, a i vrat je skroz drugaciji, vise je Fenderovski nego kao kod ibaneza danas (wizard)

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Savet pri izboru prve gitare

Post by mislim_stvarno » 14 Jul 2013, 14:16

leba ti nemoj vise da pomazes. Samo lupas gluposti.

covek trazi gitaru za metal i hard rock do 200 (maksimum 250e), ti mu predlazes da gladuje za matori ibanez sa tri singla od 290e... ili masu drugih gitara koje bi ti bolje bilo da okacis (posmatrajuci cenu i kvalitet) u onu temu koju toliko volis da spamujes bez ikakvog razloga.

Covek koji nikada nije kupio elektricnu gitaru (ne znam da li je svirao ikada) ne treba toliko da se odrice da bi kupio prvu gitaru, smucice mu se i kupovina i gitara. Za 200e moze da uzme vise nego pristojan polovan (a za 250 moze da nabode i nov) instrument koji ce mu sljakati 2-3 godine kad ce ga promeniti (ako ga uopste sviranje bude toliko drzalo...)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest