CASIO midi gitara

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

CASIO midi gitara

Post by pobozan » 12 Sep 2013, 17:27

Da li neko zna nesto o ovim gitarama?Kakva im je elektronika,magneti?Gde moze sve ovo da se naruci?
Imam cort g250 a razmisljam da mozda nabacim elektroniku casio gitare.
Gitara zaista zvuci prilicno lepo i ima specifican ton...

http://www.youtube.com/watch?v=jAGANQ_iHwo

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: CASIO midi gitara

Post by dejankuki » 12 Sep 2013, 21:28

Izvini... gde si ti video MIDI gitara.. sve sto ja vidim je CASIO pickups sto bi u prevodu znacilo magneti. Nidje se ne pominje MIDI gitara ili nesto drugo...





oli sam ja tjorav....

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

Re: CASIO midi gitara

Post by pobozan » 12 Sep 2013, 21:58

Lose si informisan.Ovo je midi gitara,znaci pored klina ima midi izlaz u puna je elektronike u sebi.Jedan moj kolega jer pored svega toga jos ugradio pojacalo.Cisto me zanima da li se neko ovde razume oko te aktivne elektronike i pojacala...Pojacalo je samo shema do koje cu mozda da dodjem ako mi drug da shemu.Mene zanima da li ovde neko zna nesto o tome...

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: CASIO midi gitara

Post by nesharm » 12 Sep 2013, 23:17

Zar nije lakse da odmah kupis midi gitaru nego da je budzis? Mislim, budzenje uglavnom vrlo kosta.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: CASIO midi gitara

Post by ApplePie » 13 Sep 2013, 02:07

Veoma dobre gitare. Casio je krajem osamdesetih pravio elektroniku i kojekakve plastične MIDI gitare sa senzorima na vratu, plastičnim žicama... Imale su par tonova i ugradjen zvučnik, u principu igračke. Popularnost midija u to vreme ih je naterala da naprave prvu ozbiljnu gitaru sa MIDI implementacijom za razliku od ostalih koji su pravili svemirske tvorevine kao npr Yamaha G10. Posao su prepustili Fujigenu, fabrici iz koje su tih godina izlazili Charveli, JEMovi... Fujigen je odlično odradio posao pa je bilo modela sa mapleom, floydom, striktno strat tipa, ali sa tom razlikom sto su posedovali Casio elektroniku za MIDI. Interesantno je da pored pikapa gitara ima i MIDI konvertor tako da se gitara direktno bocka u modul ili sample player i zapravo iz njega vuče zvuk. Za današnje pojmove pikap i konvertor su spori i ne omogućavaju ono što je danas dostupno npr kod Rolanda i GK-3. Ali gitare su i dalje dobre. Kod nas ih je bilo par komada na KP i bile su dosta precenjene a midi uglavnom nije radio. Preko je naravno situacija drugačija i ako vlasnik nije ništa dirao a MIDI ne radi popravka se svodi na zamenu rasušenih kondenzatora. I da napomenem da mi se koncepcija da je MIDI konvertor integrisan u gitaru (i to dobru) daleko vipe svidja od onoga što danas nude a to je MIDI pickup i npr neki GR koji u sebi ima pored midi konvertora i modul, multiefekat, što je naravno ok ali više mi prija od današnje opreme koju koristim da je sve što se tiče midija u instrumentu. Šta još reći ? :ziveli:

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

Re: CASIO midi gitara

Post by pobozan » 13 Sep 2013, 06:57

Ovo su extra informacije.A sad,zanima me gde se moze naci posebno takva elektronika?Jako je tesko doci do kasio midi gitara a cene su bas preterane.Pa se pitam da li se negde moze naruciti takva elektronika...

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: CASIO midi gitara

Post by ApplePie » 13 Sep 2013, 12:25

A zašto bi uzimao samo elektroniku ? Prvo, nemoguće je preseliti na neku novu gitaru sve to, zadnja strana je puna poklopaca za baterije, elektroniku, dip swiceve... Po gabaritima bi prosto trebalo izbušiti vise od pola zapremine gitare jer je u ono vreme sva elektronika bila prilično analogna sa integralcima u DIL kucistima i dvostranom štampom. Drugo ta elektronika je zastarela. MIDI pikap sa takvom elektronikom nije u stanju da pohvata baš sve što se svira (iako je u ono vreme to bilo najbolje sto je postojalo na tržištu). To znači da nema bendinga, slajda, slabo se snalazi i sa svih 6 žica... To zavisi i od parametara na samom modulu ali daću primer na serijskoj komunikaciji (što MIDI i jeste). U ono vreme je serijska komunikacija ostvarivana ogromnim PIO čipom uz gomilu analognih komponenti i to samo za serijsku komunikaciju preko takodje (za današnje pojmove) predimenzionisanim DIN konektorom. A gde je merenje frekvencije, A/D konvertor... uz to još troši i više struje. Danas se sva ta elektronika smesti u nekakav SMD integralac koji osim što sve funkcije obavlja brže i preciznije uz manju potrošnju energije, prilično je jeftin. Prema tome, kome danas treba MIDI na gitari ili bi samo (kao ja) da se zabavlja sa njim, postoji dosta dobar izbor pikapa (Roland je tu najzastupljeniji) i MIDI konvertora (koji su samo to, konvertori) po sasvim prihvatljivim cenama. Upotreba je nebo i zemlja poredeći sa Casio praistorijom. Oko 150 € kosta polovan upotrebljiv set :)

A sad me kopka nešto.. na linku onaj lik svira Casio gitaru i ne koristi MIDI. To je gitara kakva jeste kada se koristi kao gitara, nije čak ni pomenuo da MIDI radi. Bocnuo u pojačalo i to je to. Gitara radi sasvim dobro sa njenim "gitarskim" magnetima što se i očekuje od gitare iz Fujigena. Ako si mislio na tu elektroniku razjasnićemo i to :ziveli:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: CASIO midi gitara

Post by zwelj » 13 Sep 2013, 14:42

pobozan wrote:Ovo su extra informacije.A sad,zanima me gde se moze naci posebno takva elektronika?Jako je tesko doci do kasio midi gitara a cene su bas preterane.Pa se pitam da li se negde moze naruciti takva elektronika...
Pretpostavljam, jedino na oglasima... Te gitare su se proizvodile krajem 80-tih... Kao sto rece @ApplePie, u to vreme odlican kompromis za working-musician-a. Gitara-MIDIKonverter-SynthModul... AllinOne... Ali kao svaki kompromis bilo je i nedostataka. Pitch-to-midi je bio upotrebljiv ali prilicno glitchovit i ispod standarda nekih drugih resenja tog vremena. Situacija sa internim sound modulom je bila bolja i sa dodatnim karticama bio je prilicno upotrebljiv live, ali je imao prilican sum... Sama gitara (PG380) je bila sjajna i, po meni, danas jedini valjan razlog eventualne investicije, ostalo je daleko ispod danasnjih standarda...

Ukoliko si zainteresovan striktno za midi gitaru, tj, ultimate midi response, verujem da je ovo trenutno najbolji izbor: http://www.godinguitars.com/godintripleplayp.htm. Godin gitara sa ugradjenim Fishman TriplePlay™ Wireless Guitar Controller-om, koji, naravno, mozes kupiti i kao samostalan gadget i nakaciti na sopstvenu gitaru. Inace, radi se o 'neural net pitch recognition' resenju Andras Szalay-a AXON, zapravo, razlicite implementacije, jos od vremena transpjutera firme Blue Chip, kasnije Terratec, prepakovan u jeftiniji hardver, USB konekcijom i Mac/Win editorom, a danas Fishman sa wireless-om...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: CASIO midi gitara

Post by komil » 13 Sep 2013, 15:08

Ali čovek traži da kupi elektroniku koju bi stavio na postojeću gitaru...
Ima na malim oglasima Roland GK pickup po 140 eura. To je, koliko ja znam, bar jedna generacija ispred. Zato bi trebalo bolje i tačnije da radi. Primera radi, bending nota je relativno komplikovano rešiti i tek novije generacije uređaja ga rešavaju.
Potraži i na YouTube demonstracije Roland GK pickupa..

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: CASIO midi gitara

Post by Dersu Uzala » 13 Sep 2013, 20:35

Axon je keva, vise puta ga spominjah. Sad ima i ta jeftinija USB varijanta ali i dalje nije djaba, pa ko voli nek izvoli.

Mislim, ne moze da radi gore nego pre 10-12 godina a tad me oduvao.

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

Re: CASIO midi gitara

Post by pobozan » 15 Sep 2013, 22:52

Sustina mog posta jeste zvuk kasio gitare.Trenutno imam cort g250 i realno je to igracka na koju bih stavio bilo sta da dobijem bolji zvuk a kasio gitare imaju dobar zvuk.Zanima me aktivna elektronika mada i ovi magneti mi zapadaju za oko...
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/656 ... trat-Stag/
Ja da imam para uzeo bih sve sto je najskuplje i lako bih resio problem.Ali seprtljim sa malo para a zelim da izvucem sto vise.Dakle,da cort g250 zelim da ili nabacim neke bolje magnete ili aktivnu elektroniku a midi ko midi me ne zanima,osim sto ove midi kasio gitare jako dobro rade.Imao sam fendera E seriju amerikanca i ta gitara je najbolja koju sam ikada imao.Pokusavam da dodjem ponovo do tog zvuka,izmenjao sam masu gitara ali sve sto sam uzeo nije ni blizu zvuka koji sam imao na tom fenderu.Ton je bio kristalno sladak.S ostalim gitarana samo dobijam metalan zvuk i zvuk zice i daleko sam nezadovoljan.Ovaj cort mi je tonski super i imao sam epifona koje je takodje tonski super ali kvalitet zvuka je siromasan.Postavljacu ja ovde jos tema samo da dodjem do onog zvuka kog sam imao nekada.
Zanima me sta bih dobio sa ovim magnetima.Po tekstu deluju da su ono sto meni treba.

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/656 ... trat-Stag/

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: CASIO midi gitara

Post by Trooper » 15 Sep 2013, 22:55

Kako mogu da budu tonski super a kvalitet zvuka siromasan?

pobozan
Posts: 40
Joined: 12 Jun 2012, 13:16
Location: Novi Sad

Re: CASIO midi gitara

Post by pobozan » 15 Sep 2013, 23:02

Tonski super znaci da svaki ton zvuci kako treba.Imaju gitare koje ne daju npr ton C u njegovoj frekvenciji vec ima sekunde falsha,npr ako je ton na frekvenciji 440hz on daje 443 pa poluton 438 i sve tako.Na izgleda kad se svira sve deluje ok jer to je skoro neprimetno za uvo i ne oseti se ta sekunda razlike u tonu ali kada se svira akord oseca se taj falsh.Tonski ispravna gitara je kada svaki ton daje na 440hz a sad boja tona je nesto drugo.Meni treba svetao kristalan sladak zvuk,ali da je pun,da ne kazem masan.Kad poslusam snimke posle svirke vidim da mi je gitara obicna igracka a zvuk je nula.Nemam para za neku mnogo dobru gitaru pa bih da ovu nabudzim privremeno,dakle bolji magneti,elektronika ili sta vec...

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: CASIO midi gitara

Post by nesharm » 16 Sep 2013, 12:31

Mislim da nesto bas ne definises kako treba. Moja npr. Vintage LP gitara savrseno kotira, i savrseno reprodukuje zvuk na bilo kom pragu, samo zato sto je setupovana. Potpuno sve jedno svirao akord, ili svirao pojedinacno tonove. Imam dobar sluh, veruj mi da cujem i uzasno malo odstupanje, a ni stimer ne laze. Ali nije prica o setapu tvoj problem...

Sad sto se tice zvuka magneta, ne mozes ocekivati da ce Cort od 250 evra zvucati kao Fender made in Japan, najpribliznije mozes dobiti zvuk ako stavis magnete sa strata Japanca, pa opet bice razlike zbog samog drveta. Probaj da nadjes magnete sa americkog Standarda, neki lik ih je prodavao na KP za 90 evra, time ces dobiti verovatno nesto priblizno onome sto hoces.

User avatar
jawohl
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2013, 03:33
Location: LZ/BG/LZ/BG
Contact:

Re: CASIO midi gitara

Post by jawohl » 07 Nov 2013, 14:14

tek sad video temu sa ovim, sorry. po ovome sto sam cuo da ako ti stoji frek na 438hz ili koliko vec definitivno je problem u setupu gitare a ne elektronika. ako se frek blago penje pa spusta ima toliko mogucnosti sta sve moze da bude cak do samih kablica u gitari. tipa da im je losa izolacija ili su zbudzeno lemljeni, probaj da ih korigujes sa kondezatorima to bi najverovatnije urodilo plodom. ako hoces da pravis elektroniku za gitaru najbolje ti je da posetis nekog audio elektronicara i sa njim odradis ton iskljucivo za tvoju gitaru. jer aktivna elektronika i bilo sta drugo sa elektricnim kolom daje isti zvuk. ton se kod njih najvise razlikuje u zavisnosti od seme koje kolo sadrzi. ako imas pasivnu elektroniku koristi kondezatore u zavisnosti od x-kohm tvojih magneta i vidis koji ti zvuk najvise odgovara. u teoriji bi bilo ovako, u praksi mozete me grditi ako nesto ne bude bilo u redu :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest