Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

ithacking
Posts: 6
Joined: 10 Nov 2013, 22:24

Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by ithacking » 10 Nov 2013, 22:40

Evo vec duze vreme razmisljam o gitari, i skupljam kintu. Posto slusam metal/hard rock, odlucio sam se za elektricnu kao sav normalan svet :mrgreen: Nakon sto sam sve lepo izmastao dosao je trenutak - koliko para treba dati na gitaru, a koliko para za pojacalo? Budzet mi je minimalac iskreno, 200e za gitaru i pojacalo ukupno... Nema se para, tako to ide :)

Dakle sta biste mi vi predlozili s obzirom na budzet? Slusam metal uglavnom, ali isto obozavam AC-DC (hard rock neki). S obzirom da od hard rocka slusam samo AC-DC onda bih voleo da gitara bude vise usmerena na metal (distorziju) kad vec vise slusam to. To sam sve lepo u svojoj glavi zamislio, al evo da se posavetujem sa vama iskusnijim dzitristima.

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by mislim_stvarno » 11 Nov 2013, 01:15

Prva stvar: mislim da je bolje da uzmes samo gitaru i da sviras neko vreme preko kompa uz guitar rig/amplitube (ako ne znas sta ti programi rade: http://www.youtube.com/watch?v=bWXjRj3AUWg). Dobices bolju gitaru, a pojacalo koje bi se eventualno uklopilo u budzet (znaci neko od 10ak 15w) nije nesto spektakularno, cak sa ovim programima mozes bolje da zvucis, plus imas veci izbor zvukova za igranje.

Druga stvar: s obzirom na budzet, mislim da ne mozes da uzmes ni jednu gitaru novu, a da je pristojna, a tek kad se tu doda i pojacalo... Stvarno se ne isplati. Mislim da moras da gledas polovno. Zbog toga bi bilo najbolje da pogledas na kupujemprodajem.com sta sve ima od polovnih gitara koje ti se uklapaju u budzet, ovde okacis link, pa cemo prokomentarisati.

Nova gitara koje bih ti predlozio je ibanez grgr121, ali i on je nesto preko tvog budzeta, ono sto polovno mozes da pogledas su ibanezi grg270, neki esp/ltd, jackson, schacter... zavisi koja ti se najvise svidja jer su po kvalitetu manje vise jednake. Mozda ako ti naleti ibanez rg321, rgr321... Nepopularan predlog bi bio da probas da ustekas jos 50e (sto znam da je problem, pogotovo kad ti se svira, to potpuno razumem), i uzmes ibanez rg350 ili 370 polovan za 250e. Mogao bi da uzmes u razmatranje i jackson js serije (modeli pocinju oznakom js30, js32, sa raznim oblicima tela), ok je gitara. Ne znam sta bih ti predlozio da gledas od drugih proizvodjaca kao npr schecter ili ltd, nisam pratio sta imaju od jeftinijih gitara.

Treca stvar: Ako bas insistiras da uzmes pojacalo, ne znam sta bih ti rekao da uzmes, cak i 100e nije dovoljno da das za njega, a i onda je to neko jeftino bzvz pojacalo, plus to znaci da uzimas gitaru od 100e, sto je jos gore... Opet kazem, preskoci pojacalo za pocetak, ali ako bas mora, za te pare (do 100e), fender frontmen (10 ili 15w), marshall mg15, laney lx10... I opet kazem, sva su prilicno losa. Najbolje, po mom misljenju, bi bilo roland cube, npr micro, ali ako njega uzmes, onda def nemas za gitaru bolju od najjeftinije.

Ono sto bih ja uzeo je ibanez rg350 ili grgr121 (cak bih pre ovo izabrao zato sto nema tremolo). Znam da je prko budzeta, ali za ove gitare sam siguran da ti mogu trajati neko vreme.

http://www.kupujemprodajem.com/Ibanez-X ... d=22119737
Ovo je sto se tice kvaliteta jako dobra gitara, i ako ti oblik ne smeta, to bi ti bila dobra kupovina

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by nesharm » 11 Nov 2013, 09:35

Sve ovo sto ti je rekao mislim_stvarno, dodaj na to troskove kabla za gitaru (neki Stagg jer je jeftin), nove zice za gitaru, i motalica, i to je vec 15 evra. Kad je budzet 200 evra, i tih 15 se oseti.

ithacking
Posts: 6
Joined: 10 Nov 2013, 22:24

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by ithacking » 11 Nov 2013, 10:49

Vidim da bas je moj budzet mali na nesto pristojno. Ja imam mini liniju od 400w (180w izlazna snaga), pa bih verovatno kroz komp mogao neke efekte da ubacujem (sto moze da me drzi za pojacalo dok ne skupim kintu za pravo).

Sada ide zima, a cega zimi najvise ima? - snega. I ne mogu svi da ga ciste. Idem lepo od kuce do kuce i zaradjujem kintu, tako svake godine. Verovatno cu gitaru kupovati na prolece da skupim sto vise kinte.

Znaci konacna presuda za jednu pristojniju gitaru je manje vise 250e. Zaboravih da dodam, vise bih voleo da kupujem novu gitaru s obzirom da uvek kada pocinjem sa necim kupujem novo (jer i dalje nisam iskusan). Jedino ako bih nasao jako lepo ocuvanu i da je u Beogradu (da bih mogao licno da je vidim).

Zaborabih da dodam. Pored minilinije, imam od mog caleta neke zvucnike stare podosta (35 godina sigurno) koji i dalje rade a imaju onaj stari zvuk (kao pojacalo maltene). I pojacalo uz njih, placeno ogromne pare (700e) u ono vreme. Pa ne znam da li bi to mozda bilo jos bolje, s obziorom da ima onaj stari zvuk pojacala (zvucnika) i nema puno basa kao ovi novi.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by Tenji » 11 Nov 2013, 11:06

Pojacalo za gitaru ti je skroz drugacija zivuljka od pojacala kojeg imas u toj mini liniji, ili tog starog caletovog, ili bilo kojeg pojacala koje je namenjeno da slusas muziku preko njega. Pojacalo za gitaru je samo po sebi u neku ruku instrument, tako da ni jedno hi-fi pojacalo ne moze direktno da ga zameni. E za to ti sluzi racunar, i u njemu guitar rig, ili neki slican program. Oni sluze za simulaciju pojacala, kabineta, efekata i tome slicno, i videces da vrlo lako mozes dobiti neki, za po kuci, sasvim fini zvuk, narocito ukoliko imas malo bolje zvucnike, a rekao si da ih imas. :) Tako da ne moras uopste u pocetku razmisljati previse o nabavci pojacala, nego se fokusiraj da kupis neku gitaru koja ce ti dobro leci u ruke i inspirisati te da sviras.

ithacking
Posts: 6
Joined: 10 Nov 2013, 22:24

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by ithacking » 11 Nov 2013, 15:15

Prvo da se zahvalim svima na odgovorima :cao: Svestan sam toga da je pocalo drugacije, nego rekoh posto ti stari zvucnici imaju onaj jedinstven zvuk i nemaju puno basa pa se samim tim bolje ponasaju kao pojacalo. Nego ne bih njih koristio posto su mi se jednom zapalili :mrgreen: Ova mini linija je dobra.

Znaci sto vise kinte skupljam (~250e) i za te pare neku gitaru od Ibaneza (citaci ovaj forum vidim da svi hvale Ibanez u ovom mom rangu tj. budzetu). Ne zelim nista saveseno s obzirom da sam pocetnik i tek ulazim u ovaj svet. Ali opet zelim da vise vremena provedem svirajuci gitaru nego stelovaci je (slucaj sa najjeftinijim gitarama).

Jos jednom 'fala svima, i ako imate jos koji savet za pocetnika slobodno ga dajte :D

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by mislim_stvarno » 11 Nov 2013, 15:50

ithacking wrote:Ali opet zelim da vise vremena provedem svirajuci gitaru nego stelovaci je (slucaj sa najjeftinijim gitarama).
Ovo je bitno, i zbog toga, ne uzimaj nista sto ima floyd rose (a moze se reci i bilo koji drugi) tremolo. ;)

pogledaj sajtove nasih prodavnica (www.mitrosmusic.com, www.musiccentar.com, maric.rs, www.mixmusic-company.com ...), da vidis sta bi ti bilo interesantno da kupis, koja ti se svidja izgledom, pa onda ovde ostavis link da prokomentarisemo...

ithacking
Posts: 6
Joined: 10 Nov 2013, 22:24

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by ithacking » 11 Nov 2013, 16:20

Cini mi koliko sam gledao da mitrosmusic ima najbolju ponudu za moj budzet, tj. ima dosta vise gitara u tom cenovnom rangu. Yamaha i Ibanez su mi nekako najprivlacnije, takodje sam cuo da se sa Yamahom ne moze pogresiti. Evo par:

Yamaha: http://www.mitrosmusic.com/proizvod/994 ... 12J-BLACK/
Ibanez (po vasem savetu): http://www.mitrosmusic.com/proizvod/103 ... 121EX-BKN/
I jos jedan Ibanez: http://www.mitrosmusic.com/proizvod/103 ... GSA60-BKN/

Tu je jos par modela koje su tom nekom mom budzetu, al evo neke od ovih ste mi vi preporucili + mi se dopadaju pa sam ih izabrao. Sada je na iskusnijim da procene :D

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by mislim_stvarno » 11 Nov 2013, 17:31

grgr i yamaha su bolji izbor od gsa. Te dve su vrv najbolji izbor za tebe

ithacking
Posts: 6
Joined: 10 Nov 2013, 22:24

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by ithacking » 11 Nov 2013, 17:45

Znaci pada izbor na te dve (od novih, a novu cu najverovatnije i da uzimam). Koja je ovako generalno bolja? Ili sta ih karakterise?

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by Trooper » 11 Nov 2013, 17:59

Nema neke bitne razlike, vise kozmeticki. GRGR je malo mjetalskija gitara, imas 2 humbucker magneta koji su vrelije namotani pa ce malo bolje raditi na distu (mada razlika opet, nije toliko osetna). Yamaha ima dva single magneta koji su fini za clean deonice, ali su na drajvu/distu losi. I da, idi i probaj obe gitare, presudice verovatno oblik vrata (profil vrata tj, to kako ti lezi u ruci) jer se po tome razlikuju, ibanez ima tanji i brzi vrat


User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by mislim_stvarno » 12 Nov 2013, 11:24

jeste, kazu da su kortovi odlicni (a s obzirom da su se u kortovoj fabrici pravili ibanezi, nemam razloga da sumnjam u kvalitet)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by Dersu Uzala » 12 Nov 2013, 18:35

U stvari oko 50% proizvodnje u (Cort fabrici u) Koreji su bili Fenderi i Squieri. Pa Schecteri, Ibanezi, GKG... :mrgreen:

Ali ta fabrika je zatvorena pre u Januaru 2010. i osnovane su fabrike u Kini i Indoneziji...i to vise nije to ...i tako dalje i tako dalje...

Bazicno, ako Fender, Squier, Ibanez, Dean, Schecter et al gitara ima serijski broj sa prefiksom C onda je radjena u Cort fabrici u Koreji. Ako ima prefiks W onda je radjena u World Music Instruments fabrici ili u Koreji ili u Indoneziji. Ako ima prefiks I onda je radjena u World Music Instruments fabrici u Indoneziji ili u Cort fabrici u Indoneziji (zavisi od marke gitare) Ako ima prefiks CT onda je Cort China. Ne moze to ni da se povata vise, svi lazu.

ithacking
Posts: 6
Joined: 10 Nov 2013, 22:24

Re: Kupovina pocetnicke elektricne gitare

Post by ithacking » 12 Nov 2013, 19:09

Onda da se drzim Ibaneza, Yamahe i onih modela koje smo naveli? :D Mislim iskreno, kao da cu ja praviti neku razliku - prva gitara u zivotu... Jedino ono sto mi je @Trooper skrenuo paznju - da GRGR ima 2 humbucker magneta koji ce bolje raditi za distorziju, a Yamaha ce bolje za neke clean tonove. Pa mozda mi to presudi ako ne osetim neku razliku u gitari (kada ih budem probao) tipa vrat, udobnost itd...

U svakom slucaju prvo da skupim sto vise para do proleca pa cu onda opet da se posavetujem, a preko zime kada budem zaludan cu uciti o gitari i osnovama sviranja da bih mogao da hit the ground running ili ti da budem spremniji kada je budem zapravo kupio :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest