Koliko gitara/pojacala/pedala je dovoljno

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Koliko gitara/pojacala/pedala je dovoljno

Post by nemanjavelimirovic » 06 Dec 2014, 14:08

Evo mislim da nije bila ovakva tema. Dakle kakvog ste misljenja. Koliko gitara je potrebno imati, koliko gitara je okej imati cisto da bi se imalo u kolekciji sto vise opcija, zasto?... Zasto neki ljudi sviraju jednu gitaru ceo zivot a neki kao ja recimo menjaju nonstop gitare. Na stranu sa tim problemom sa G.A.S. sindromom, koji ocigledno manje ili vise svi muzicari razviju posle nekoliko godina, da li postoji neko opravdanje za konkretno ponasanje vezano za konstantnu potrebu za promenom ili jednostavo je u pitanju neki infantilni poriv, dosada ili neshto trece.
Image
U mom primeru recimo jedina svetla strana je shto sam skapirao da mi odgovaraju gitare sa kratkim vratom jer jednostavno takve prste imam da mi je 25,5 previse siroko i samim tim sam si smanjio izbor i malko smirio po pitanju konstantnih razmena jer vecina fendera koje volim je 25,5 a gibsoni tipa LP, Explorer, Flying V i sl.. mi nisu interesantni, a firebird je jako retka pojava u nas i secam se iz perioda kad sam imao thunderbird bass da nije bash udobna za sviranje.
http://theguitarbuzz.com/guitars/how-ma ... -too-many/
Mozda bi bilo interesantno cuti svaciji stav o ovoj tematici, posto pratim redovno shta se desava na temi oprema koju imate, pa sam skontao da nisam jedini u problemu . Naravno tema neka obuhvati i Pojacala i PEDALE :obrve: :mrgreen: :ziveli:

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Koliko gitara/pojacala/pedala je dovoljno

Post by Tenji » 06 Dec 2014, 14:16

nemanjavelimirovic wrote:Koliko gitara je potrebno imati?
Jos jednu. :D

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Koliko gitara/pojacala/pedala je dovoljno

Post by Cortex » 06 Dec 2014, 15:52

ma bre bilo je par ovakvih tema,a li ne krivim te, jer search opcija ne radi gotovo uopste

sto se mene tice, 3 gitare je ja mislim dovoljno da se sve pokrije mada je bolje 5.
sto se pedala tice tu je potreban wah, fuzz, uni-vibe/phaser i nista vise. reverb sa amp-a.
amp jedan marshallski i jedan fenderski.

ovako bih ja. e sad sto imam 30 pedala to je vec druga prica koju znate

User avatar
Hillybilly
Posts: 855
Joined: 21 Mar 2008, 11:36
Location: Zemun

Re: Koliko gitara/pojacala/pedala je dovoljno

Post by Hillybilly » 06 Dec 2014, 16:38

Sve što se ne potrošiš u kockarnici, na cigare, piće i guDro treba da se materijalizuje u vidu nečega što ti pričinjava zadovoljstvo. Bila to gitara, bicikl ili štapovi za skijanje/pecanje...
Ostavio sam duvan pre izvesnog vremena kada sam skapirao da sam 14 godina spržio u dim i pepeljaru po jednu dobru gitaru svake godine. Tada reših da svake godine sebi za tu lovu (1-2eur/dan) pazarim po jednu gitaru (nekad i dve-tri). I nastaviću da to činim.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koliko gitara/pojacala/pedala je dovoljno

Post by Dersu Uzala » 06 Dec 2014, 16:47

Pisanje.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koliko gitara/pojacala/pedala je dovoljno

Post by Kristijan » 06 Dec 2014, 17:32

Писање или пишање?

А што се тиче теме... Мислим да човек треба да има само оно што стварно користи, никако да гомила опрему. Оно што користиш онолико често колико би га користио и да је то заправо комад опреме коју има неки познаник, па се с тим играш мало кад се видите - то мислим да нема сврхе да стоји у сталној колекцији.

Мени би сигурно било довољно једно појачало, будући да ми је електрична гитара у ствари споредни инструмент. И реално ми не треба више од једне гитаре. Са акустичним инструментима је друга прича, ту и више уочавам финесе, и имам далеко више захтева.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Koliko gitara/pojacala/pedala je dovoljno

Post by Overdrive » 06 Dec 2014, 20:23

Dovoljno za šta?

Ljudi su različiti..različite potrebe, zadovoljstva, čuda...

Mislim da se sve vrti oko talenta i kreativnosti.

Oni koji ga imaju, po pravilu nemaju potrebu za mnogo opreme. Oni koji ga nemaju, misle da je upravo u opremi problem.

Nekada je važilo to da će u rukama Mandušića vuka svaka puška biti ubojita..a opet, šta znači "mnogo"?

Gledao sam opremu koju su The Beatlesi imali. Za današnje pojmove, skromno. Muzika? Svevremenska..

Gledam opremu koju imaju klinci sa youtuba. Da ti se zavrti u galvi. Muzika? Ne postoji.

Opet..Eric Johnson, Joe Bonamassa, John Mayer, poznati su kao sound frikovi..
Opet, Gary Moore je svirao koristeći Bad Monkey..

Kada su pitali McCartney-a koje žice koristi za bas..on je odgovorio pomalo postđeno "..er..long, silky one ?"

Verujem da bi npr Hendrix, SRV i slični virtuozi i danas isprobavali mnogo opreme, iz prostog razloga - jer im se može, i jer je to njiho posao, život, kako god..

ipak (dole veliki štrumpf pomenu Hendrixa&Co.) kako im nisu smetala pojačala koja zuje i bruje..

Zaboravlja se da je istorija sve te opreme u vreme Hendrixa, bila u povoju.
Nije postojao strat za levake.
Postoji šala kako je svirao pedale without true by pass..
Les Paul je tek čekao svoj revival..
Sintisajzeri - skromni
Struja, elektronika..ništa fensy i često sa problemima.

Sve je to trebalo kontrolisati.

I u tome je negde takođe veličina muzičara - da se prilagodi instrumentu. A ne da instrument prilagođava sebi.
Tu je negde i Hendrixova veličina..iako lično mislim da je bio sloppy player..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest