Neck tilt

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Neck tilt

Post by majtimika » 01 Feb 2015, 19:01

egzekli

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Neck tilt

Post by Rockatansky » 02 Feb 2015, 14:27

komil wrote:Moje razočarenje u shimovanje ide otprilike ovako: Logika mi je nadavala da to mora drastično da utiče na ton, bežao sam od toga stalno. Onda sam sa nekim, iz lenjosti da se bolje pozabavim problebom, iz zezanja jednom prilikom stavio na Tele, i to, kartonski shim. U mojoj glavi je pitanje bilo koliko će biti primetna modifikacija. Razočarenje je došlo jer, u principu, nisam primetio nikakvu razliku u zvuku.
Sto se onda ljudi loze na neck-through i tako dalje...? :(

Meni je tu recimo (mozda bas nije u skladu sa ovom temom, ali...) cudno zasto se ljudi loze na to da zice prolaze kroz telo? Mislim, za sustain ne bi trebalo da ima veze, zica osciluje do bridgea, a sta se dalje sesava sa zicom nekako mi deluje da nije bitno... :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Neck tilt

Post by bancika » 02 Feb 2015, 14:58

Rockatansky wrote:Mislim, za sustain ne bi trebalo da ima veze, zica osciluje do bridgea, a sta se dalje sesava sa zicom nekako mi deluje da nije bitno... :)
i ja sam mislio tako dok nisam poceo da se igram sa akusticnim gitarama. Kod njih je sve to dosta vise izrazeno pa mozes da cujes kako razlike u nekim stvarima menjaju zvuk (ili feel) gitare. U ovom konkretnom slucaju, nije bitno toliko sto idu zice kroz telo koliko je bitan ugao koji zica pravi na sedlu. Kad se zica montira na kobilicu i ne prolazi kroz telo, ona je manje-vise paralelna sa telom gitare celim putem, i pre i posle sedla, ovako nekako.

Code: Select all

-------------- zica
        ^     <- sedlo
        |
-------------- telo

a ako ide kroz telo, pravi veci ugao, npr ovako

Code: Select all

----------        zica
        ^ \
        |  \
-------------- telo
sto znaci da zica vrsi mnogo veci pritisak na sedlo nego u prethodnom slucaju. A to znaci da ce vise vibracija zice da se prenese u telo. Kod akusticne je to jako bitno jer je telo rezonator pa onda to odmah znaci i jaci zvuk. Kod elektricne nisam siguran u kojoj meri doprinosi tonu, ali definitivno povecava tenziju zica. Deluje mi razumno i da menja ton jer ako se vise vibracija prenosi u telo onda ce bolje zvucati gitara na suvo...a ako zvuci bolje na suvo, valjda ce i ukljucena, bem li ga.

Da dovedemo test do granica...probaj da razvuces zicu izmedju dva eksera i zategnes je do stima. Po teoriji da je jedino zica bitna, trebalo bi da zvuci identicno kao takva zica na bilo kojoj gitari.

Bezim pre nego sto me nap*ckaraju znalci :)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Neck tilt

Post by komil » 02 Feb 2015, 16:47

Rockatansky wrote:Sto se onda ljudi loze na neck-through i tako dalje...? :(
E vidiš, kad sam uzeo neck-through u ruke bilo mi je odmah očigledno da tu ima više sustaina (e sad, nisam uzeo u ruke neku gitaru koja bi bila baš model koji ja imam samo neck-through, tako da ne mogu da se zakunem da je to baš zbog toga. Doduše, na snimcima sam slušao neki SG, preko toga bih rekao da jeste do toga).

A za taj shim, jbm li ga, nisu me interesovale suptilne razlike jer je šok od toga da razlika nije primetna na prvu bio prevelik da mislim o tome. Meni je već par meseci taj kartonski šim tamo i nijednom mi nije palo na pamet "moram to srediti, nešto mi fali u tonu". Razlike mora biti, ali je iz nekog razloga mnogo manja nego što bi se očekivalo.
Rockatansky wrote:Meni je tu recimo (mozda bas nije u skladu sa ovom temom, ali...) cudno zasto se ljudi loze na to da zice prolaze kroz telo? Mislim, za sustain ne bi trebalo da ima veze, zica osciluje do bridgea, a sta se dalje sesava sa zicom nekako mi deluje da nije bitno... :)
Na toj istoj gitari imam WIlkinson bridge za Telca, gde je izbušeno i jedno i drugo: možeš žice staviti i kroz telo, ili onako standardno kroz bridge samo. Probao sam samo jednom kroz telo, opet, na prvu sigurno nikad ne bih provalio nikakvu razliku. Možda napravim jednom neki bolji test toga, ali mi se čini da je i to definitivno nešto oko čega se više priča nego što ima neke veze. Možda može nešto da utiče na tenziju žica..

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Neck tilt

Post by komil » 02 Feb 2015, 16:50

Sad tek čitam šta kaže bancika, ta teorija mi deluje kao moguća...

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Neck tilt

Post by majtimika » 02 Feb 2015, 19:12

od sada necu vise nista da postujem sve sto mislim kaze gosn komil samo malo lepse

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Neck tilt

Post by Rockatansky » 02 Feb 2015, 20:14

bancika wrote:

Code: Select all

-------------- zica
        ^     <- sedlo
        |
-------------- telo

a ako ide kroz telo, pravi veci ugao, npr ovako

Code: Select all

----------        zica
        ^ \
        |  \
-------------- telo
sto znaci da zica vrsi mnogo veci pritisak na sedlo nego u prethodnom slucaju. A to znaci da ce vise vibracija zice da se prenese u telo. Kod akusticne je to jako bitno jer je telo rezonator pa onda to odmah znaci i jaci zvuk. Kod elektricne nisam siguran u kojoj meri doprinosi tonu, ali definitivno povecava tenziju zica. Deluje mi razumno i da menja ton jer ako se vise vibracija prenosi u telo onda ce bolje zvucati gitara na suvo...a ako zvuci bolje na suvo, valjda ce i ukljucena, bem li ga.

Da dovedemo test do granica...probaj da razvuces zicu izmedju dva eksera i zategnes je do stima. Po teoriji da je jedino zica bitna, trebalo bi da zvuci identicno kao takva zica na bilo kojoj gitari.

Bezim pre nego sto me nap*ckaraju znalci :)
Zanimljivo objasnjenje. Mozda ima logike.

Ali definitvno treba napraviti neke eksperimantalne uslove i isprobati kako ukljestenje zice na krajevima utice. Mene licno interesuje kako povecati sustain...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest