Neck tilt

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 29 Jan 2015, 12:26

Funkomat wrote:sve bi to bilo ok da ta gitara ne kosta 170 hiljada dinara... :cekic:
daj te pare nekom majstoru i gitaru neces morati da stimas a ne da guras ***** materine izmedju vrata i tela kako bi mogao da je sviras
bila kod majstora, ali znaš kako ti majstor kaže "ovo je regularno podešavanje strata.."

naši majstori avaj nemaju osećaja za ovako fine prference nas muzičara, sa posebnim potrebama.. :deda:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Neck tilt

Post by Funkomat » 29 Jan 2015, 14:15

ma ne mislim to nego da das nekom da ti napravi gitaru za te pare ne bi prihvatio nista sto nije apsolutno perfektno
ovde dajemo besmislene pare za fendere koji imaju ovakve probleme

fender je zakon ali opet... besmislene cene za taj kvalitet

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Neck tilt

Post by nemanjavelimirovic » 29 Jan 2015, 14:24

Neck shimming je po meni sasvim normalni deo setupa gitara sa bolt on vratom.
Na oba AVRI jaguara koja sam imao, fabricki je ubachen shimming (komadici neke iverice valjda). Na akusticnoj gitari koju sad imam sam namerno uradio shimming recimo da ne bih morao da deljem bridz, jer sviram nisko zice. Ne primeti se nista, niti u zvuku niti estetski... :nixweiss:
Recimo na blacktop jaguaru kojeg sam izmodifikovao po pitanju struje i tremola, nema potrebe za shimmingom jer je tu sve kako treba uradjeno. A na American vintage gitarama oni to namerno naprave tako da bi bilo period correct, siguran sam u to, posto su po tom pitanju bash analni, shto je meni bezveze, ali zato postoje nove serije i cao.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Neck tilt

Post by majtimika » 29 Jan 2015, 17:17

ljudi generalno puno kenjajuo svemu i svacemu a narocito mi gitaristi, nitro vs poli bolt vs set vs nektru, shim vs no shim, realno je da je sve to dobro, jaguar i jazz master su dizajnirani sa shiimom, i ja kad bi ga pravio pravio bi ga isto tako, nema nista lose u toma i nece promeniti zvuk isto kao ni nitro ni bilo kakav drugi voodoo, ako je materijal dobar , gitara ce biti dobra tacka , ako ne valja drvo nece valjati ni ako nema shim tako da batalte

sori buraz

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Neck tilt

Post by Dersu Uzala » 29 Jan 2015, 18:19

Shimming je dokaz da je dizajn los, konstrukcija losa i QA los. End of story.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Neck tilt

Post by bancika » 29 Jan 2015, 18:26

For once, slazem se sa djedom...imalo to uticaja na zvuk ili ne, dokaz je aljkavosti. Jedini primer za koji znam da je shimovanje uradjeno kako treba su Taylor akusticne. A ovo butanje papira, trzalica, kartica...moze, al na squieru.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Neck tilt

Post by Dersu Uzala » 29 Jan 2015, 18:55

Cak ni na skvajeru jer se to proizvodi u tolikim kolicinama da je prosto neverovanto da neko nije seo i skontao u cemu je problem sa konstrukcijom. Prodajes aljkav produkat u suludim kolicinama i zabole te da sednes i sredis problem. Neoprostiv etitjud. Aj da si sjebo prototip pa sredis ot u produkciji ali ovi sto 'serijski' to stavljaju :grummel_2: .

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Neck tilt

Post by nemanjavelimirovic » 29 Jan 2015, 20:28

Svakako se slazem da je njihova greshka shto to ne srede, mada na novim serijama ne postoji taj problem. Recimo kod Gibson SG-a je problem neck dive i to nikako da srede od 60tih. Svaka gitarska kompanija ima neki svoj problem u konstrukciji, osim nekih koji su novi i koji su sa svim saznanjima poceli da proizvode gitare bez tih tehnickih gresaka, shto je svakako napredak. :) :ziveli:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Neck tilt

Post by Dersu Uzala » 29 Jan 2015, 20:49

Pa sta je Gibson pa sredio u istoriji. Samo je svake godine sve gori i gori.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Neck tilt

Post by majtimika » 29 Jan 2015, 22:01

slazem se da je to trebalo da se sredi na stratu i na telcu, ja na mojim nemam shim, ali takodje sam i probao da ga stavim i nije bilo tonske razlike, tako da batali, pricao sam o jaguaru i jazmasteru koji su tako i dizajnirani da imaju shim, i da to ne igra neku ulogu u tonu te gitare, a sto se tice matorih gendera tu je jos rutiranje radjeno rucno tako da neck poket nekad ode dublje a nekad plice te se moralo stelovati , i evo bas danas sam raddio servis na nekom krs ibanezu i nasao sa shim ispod vrata, a takodje sam ih nalazio i na mnogo skupljim ibanezima , jacksonima, ma svuda tako da ma koliko ja srao po fenderu nije problem samo do njih nego generalno vezan za vecinu proizvodjaca

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Neck tilt

Post by nemanjavelimirovic » 29 Jan 2015, 22:19

Treba reviziju napraviti svih tih modela, vreme je, proslo je 50 godina :D :mrgreen: :ziveli:
Mislim da te velike gitar kompanije idu iskljucivo na tu retro foru koja ce u nekom momentu postati dosadna vecini tako da...koliko uzmu love, uzeli su...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 29 Jan 2015, 22:48

ok, kad smo već kod tiltovanja i centriranja, da pitam i ovo..

ovo su vratovi od moja dva strata

http://postimg.org/image/6pv1rse8b/

http://postimg.org/image/6cm5hmy1h/

obratite pažnju na tanku E žicu i na njen položaj

kod maple vrata ide više ka spolja i dalje od druge žice

Image

a kod rosewooda je bliže drugoj žici

Image

najbolje se vidi po trećoj žici - koliko se udaljava od dota kod maple tj približava kod rosewood vrata


Lično sam se navikao i na jedno i na drugo i ne smeta mi toliko
Rosewood mi je udobniji za sviranje (možda baš zbog toga) i nemam problem sa visinom
Maple je već tu pri vrhu zaobljen i odatle je i krenula sva ova priča sa shimmingom i ostalim varijantama..

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Neck tilt

Post by Dersu Uzala » 29 Jan 2015, 23:12

majtimika wrote:slazem se da je to trebalo da se sredi na stratu i na telcu, ja na mojim nemam shim, ali takodje sam i probao da ga stavim i nije bilo tonske razlike, tako da batali, pricao sam o jaguaru i jazmasteru koji su tako i dizajnirani da imaju shim, i da to ne igra neku ulogu u tonu te gitare, a sto se tice matorih gendera tu je jos rutiranje radjeno rucno tako da neck poket nekad ode dublje a nekad plice te se moralo stelovati , i evo bas danas sam raddio servis na nekom krs ibanezu i nasao sa shim ispod vrata, a takodje sam ih nalazio i na mnogo skupljim ibanezima , jacksonima, ma svuda tako da ma koliko ja srao po fenderu nije problem samo do njih nego generalno vezan za vecinu proizvodjaca
Nije to sad pitanje kvantnih usiju koje ce prepoznati zvuk sa ili bez shima. Poenta je da su tad prodavali instrumente budzasto za razliku od Djibsona koji su tamo neke violine ebavali za minimum dva pa sve do tri puta vece pare. Al nema shima mada i kod njih nije bas sve fitovalo ko keva pa su povecavali tolerancije stavise bas tog neck pocketa ne sa shimom nego sa onim tenon-om. Jedno 3 puta u prvih 7 godina oy! Radice gitara naravno, mislim jebo zvuk u startu, vazno da mos se svira prvenstveno i da intonira, ko ce da cuje razliku u farbi ili sustainu. Ali je fora sto ti ovamo preko javnoih glasila tupe kako je to vrh vrhova, kraj, nema tu sta, posle nas potop. A ne merete da sredite hebeni pogon. Danas je lakse, CNC rauteri ne prastaju uspeh. :kokice:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Neck tilt

Post by bancika » 29 Jan 2015, 23:22

Overdrive wrote:ok, kad smo već kod tiltovanja i centriranja, da pitam i ovo..
meni se cini da ni jedan ni drugi nisu dobro centrirani. Kako uopste sviras na tom maple vratu bez da tanka E zica sklizne sa vrata? :shock: A kod RW vrata je debela E za malo vise ka ivici.

Mozda je slika losa pa ne prikazuje verodostojno, al deluje da je problematicno, pogotovo kod maple. Treba da imas oko 3mm prostora od centra zice do ivice. Kod ovog javorovog ne vidim ni kako moze da ima mesta za toliko prostora. Jesu ti sedla dobro raspodedjena i jel prelazi E zica direktno preko sredine sedla? Ako ne, mrdni je na sredinu. A ugao vrata (ne mislim na ugao u odnosu na telo koji se resava shimom, nego ugao u odnosu na osu gitare) mozes da sredis donekle. Popusti malo zice, pa popusti srafove koji drze vrat, uhvati glavu i gurni nezno vrat u jednu ili drugu stranu pa zategni. Jos jedan problem sa fenderom je sto im ponekad leziste za vrat ne pasuje pa moze da mrda malo vrat. RW vrat bi valjalo ispraviti ka tankoj E, maple ka debeloj E.

Image
Last edited by bancika on 29 Jan 2015, 23:34, edited 2 times in total.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Neck tilt

Post by Dersu Uzala » 29 Jan 2015, 23:26

nemanjavelimirovic wrote:Treba reviziju napraviti svih tih modela, vreme je, proslo je 50 godina :D :mrgreen: :ziveli:
Mislim da te velike gitar kompanije idu iskljucivo na tu retro foru koja ce u nekom momentu postati dosadna vecini tako da...koliko uzmu love, uzeli su...
Napravio covek, zato se i seku ovi sto ih imaju. :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest