Versatilna gitara?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

OggyPRS
Posts: 18
Joined: 10 Apr 2014, 21:55

Versatilna gitara?

Post by OggyPRS » 31 Jan 2015, 23:28

Trazim gitaru na kojoj mogu da sviram sve od Slayera pa do nekog Bluza npr. Garry Moore. Razmisljao sam o nekom HSS Stratu, pa da mu posle ugradim neke brutalne Duncanove magnete. Da ima barem neki pristojan clean. Imam Roland Jazz Chorusa, ako nesto znaci. Dakle, predlozi? :)

kriper
Posts: 15
Joined: 02 Nov 2014, 16:08

Re: Versatilna gitara?

Post by kriper » 01 Feb 2015, 00:02

Posto vidim da planiras kasnije da stavljas na gitaru bolje magnete(sto se uglavnom ne preporucuje za jeftinije gitare mada ima izuzetaka gde to bude pun pogodak),kapiram da trazis nesto do 200e.Preporucio bih ti da gledas nesto na oglasima jer tako najmanje gubis prilikom kasnije preprodaje.Ovih par gitara mi se cine ok pogotovo ova prva.

https://www.kupujemprodajem.com/Cort-g- ... filter_id=

ili npr cimar iz ovog oglasa

http://www.kupujemprodajem.com/R-a-s-p- ... d=20505523

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Versatilna gitara?

Post by bancika » 01 Feb 2015, 00:48

kriper wrote:kapiram da trazis nesto do 200e.
na osnovu cega si to zakljucio? :)

@Oggy - sve izmedju Gary Moore-a i Slayera koristi humbuckere :) HSS kombinacija je (po meni) bez veze mix koji je samo za narodnjake koji moraju da imaju "onaj klin" na neck magnetu, a sviraju i rock svirke kad ne rade svadbe, pa ne bi bilo lose da ima i humbucker da gruva :) A to sto jedno sa drugim ne ide nikako, nema veze. HSH i HH gitare mogu da imaju lep clean, bilo splitovani ili paralno vezani magneti ili kombinacija magneta...cak i ceo serijski vezan bucker (ako nije prejak) moze da zvuci cisto na dobrom pojacalu...ima tona kombinacija koje nisu nakaradne kao HSS. Pogotovo ako ces da sviras Gary Moore-a, treba ti dobar neck humbucker (recimo za still got the blues zvuk). PAF ili blago budzeni PAF (kao dimarzio PAF PRO) u neck-u je odlican za blues-y stvarcice.

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Versatilna gitara?

Post by Z*Z*Z » 01 Feb 2015, 01:17

PRS SE Barnie Marsden :-) ili nesto slicno... Ali ja bih licno prvo gledao na upgrade ampa...Jazz Chorus je dobar ali mu fali cevne paprike - ili da dodas neki tvoj cevni preamp, recimo Soldano ili Bogner style :-)

kriper
Posts: 15
Joined: 02 Nov 2014, 16:08

Re: Versatilna gitara?

Post by kriper » 01 Feb 2015, 11:07

na osnovu cega si to zakljucio? :)

To sam pomislio na osnovu toga sto planira da kasnije stavlja bolje magnete,ne mora da znaci da je budzet tacno 200e to sam od prilike naveo,mozda je i nesto vise.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Versatilna gitara?

Post by bancika » 01 Feb 2015, 12:56

Jbg, kriza je kod nas pa je gitara od 400e vec ono...perfekcija. Al ako pogledas celu liniju gitara recimo ibaneza ili fendera ili gibsona...vecina modela ispod 1000e moze da posluzi dobro da se nadograde magneti. Niko ne stavlja "najbolje moguce" magnete na modele gitara ispod 1000e.

OggyPRS
Posts: 18
Joined: 10 Apr 2014, 21:55

Re: Versatilna gitara?

Post by OggyPRS » 02 Feb 2015, 20:00

bancika wrote:
kriper wrote:kapiram da trazis nesto do 200e.
na osnovu cega si to zakljucio? :)

@Oggy - sve izmedju Gary Moore-a i Slayera koristi humbuckere :) HSS kombinacija je (po meni) bez veze mix koji je samo za narodnjake koji moraju da imaju "onaj klin" na neck magnetu, a sviraju i rock svirke kad ne rade svadbe, pa ne bi bilo lose da ima i humbucker da gruva :) A to sto jedno sa drugim ne ide nikako, nema veze. HSH i HH gitare mogu da imaju lep clean, bilo splitovani ili paralno vezani magneti ili kombinacija magneta...cak i ceo serijski vezan bucker (ako nije prejak) moze da zvuci cisto na dobrom pojacalu...ima tona kombinacija koje nisu nakaradne kao HSS. Pogotovo ako ces da sviras Gary Moore-a, treba ti dobar neck humbucker (recimo za still got the blues zvuk). PAF ili blago budzeni PAF (kao dimarzio PAF PRO) u neck-u je odlican za blues-y stvarcice.
Cim cujem "versatilna gitara" pomislim na HSS. Ali nemam ni nista protiv HH konfiguracije. Trenutno imam PRS SE Custom, verziju sa 22 praga. A sto se budzeta tice, budzet ide do 1000e. Maksimum. Ali imaju stvarno solidne gitare i za 700, 800 evrica.

OggyPRS
Posts: 18
Joined: 10 Apr 2014, 21:55

Re: Versatilna gitara?

Post by OggyPRS » 02 Feb 2015, 20:19

E da, i nemojte mi molim vas predlagati SSS gitaru. Ja sam vise humbucker guy :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Versatilna gitara?

Post by bancika » 02 Feb 2015, 20:35

ako gledas super strat gitare, meni je Charvel interesantna opcija http://www.mitrosmusic.com/proizvod/198 ... Apple-Red/
ili taj ili So Cal model sa maskom http://www.mitrosmusic.com/proizvod/198 ... Apple-Red/
Ako je ta cena kao na sajtu onda je prilicno ok, posto je to tek malo vise nego sto su u USA...

Vec imaju dobre duncan magnete, floyd rose, quartersawn javor na vratu, compound radius...sta ces vise.

Ako volis agresivniji oblik, RG Premium nisu lose http://www.mitrosmusic.com/proizvod/194 ... 70QMZ-BDK/
One imaju dimarzio magnete koji nisu losi...ja sam ih imao na ibanezu i vozio ih godinama pre nego sto su me smorili i zamenio sam ih za Petrucci-jeve. RG je HSH, pa imas vise opcija za eksperimentisanje.

OggyPRS
Posts: 18
Joined: 10 Apr 2014, 21:55

Re: Versatilna gitara?

Post by OggyPRS » 02 Feb 2015, 20:44

bancika wrote:ako gledas super strat gitare, meni je Charvel interesantna opcija http://www.mitrosmusic.com/proizvod/198 ... Apple-Red/
ili taj ili So Cal model sa maskom http://www.mitrosmusic.com/proizvod/198 ... Apple-Red/
Ako je ta cena kao na sajtu onda je prilicno ok, posto je to tek malo vise nego sto su u USA...

Vec imaju dobre duncan magnete, floyd rose, quartersawn javor na vratu, compound radius...sta ces vise.

Ako volis agresivniji oblik, RG Premium nisu lose http://www.mitrosmusic.com/proizvod/194 ... 70QMZ-BDK/
One imaju dimarzio magnete koji nisu losi...ja sam ih imao na ibanezu i vozio ih godinama pre nego sto su me smorili i zamenio sam ih za Petrucci-jeve. RG je HSH, pa imas vise opcija za eksperimentisanje.
Da, razmisljao sam i o Charvelu, stvarno sjajne i versatilne gitare. Sto se tice Ibaneza, ja ne mogu da ih smislim. Jednostavno mrzim taj ton.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Versatilna gitara?

Post by bancika » 02 Feb 2015, 21:53

Kada bi nasao nekog musicmana za te pare...

User avatar
Mancha
Posts: 141
Joined: 03 Nov 2007, 00:07

Re: Versatilna gitara?

Post by Mancha » 03 Feb 2015, 09:57

Nađi nekog dobrog strata koji ti "na suvo" zvuči dobro, HSS maska, Dimarzio Andy Timmons u bridge i npr. Duncan Vintage Staggered For Strat u druge dve pozicije (ako već stock singlovi nisu dovoljno dobri, kod mene na meksikancu su recimo odlični, pa sam ih ostavio). Izbaciš jedan potenciometar, ostaviš samo 1 vol i 1 tone od čega jedan bude push-pull i umesto gornjeg (koji meni grozno smeta jer ga smanjujem dok sviram) staviš dvopoložajni switch kao na Les Paulu.
Push-pull menja parallel-series vezivanje humbuckera, a switch mu menja fazu.
Ovakvu kombinaciju sam napravio na svojoj gitari i neverovatno je koliki opseg autentičnih tonova je moguće dobiti, od klasičnih strat zvukova do super teškog bridge tona za metal.
Hum serijski+middle u fazi su recimo super za lead, dok van faze paralelno ima totalni "quack" zvuk.
Svašta sam radio na svojim gitarama, ali je ovo daleko najbolja kombinacija kad ti od jedne gitare treba sve.

Ako baš hoćeš još više, u neck može i neki hum u singlu, pa da se i drugi pot stavi kao parallel series.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Versatilna gitara?

Post by bancika » 03 Feb 2015, 10:10

Mancha wrote:Dimarzio Andy Timmons u bridge i npr. Duncan Vintage Staggered For Strat u druge dve pozicije
probao sam slican mix sa jakim, masnim magnetom (duncan Jb) u bridge i relativno standardnim strat magnetima (kinman noiseless). Jeste to versatilno u smislu da imas skroz razlicite tonove...jeste da je neck pickup skroz strat, a bridge u les paul fazonu....ali koliko je to zgodno toliko je i problem. Ti magneti su toliko razliciti da ja nisam uspevao da dobijem upoterbljiv ton na pojacalu koji ce da radi i sa jednim i sa drugim. Ako podesim da mi je zvuk dobar za bridge, ne valja na neck-u, i obrnuto. Kao da si spojio pola limuzine i pola dzipa i nadas se da ce biti dobro i za po grad i za off-roading :)

AT bridge je slican JB-u, mnogo mastan i jedno 5 puta jaci od strat singlova...ne ide mi to u istu gitaru. Ne uparuje ih Timmons dzabe sa single-sized humbuckerima koji su par puta jaci od singlova. E to je vec versatilna kombinacija koja ima smisla, AT-1 bridge bucker i dva cruisera u mid i neck :)

OggyPRS
Posts: 18
Joined: 10 Apr 2014, 21:55

Re: Versatilna gitara?

Post by OggyPRS » 03 Feb 2015, 15:11

Ljudi, ja sam se opako nalozio na ovaj Charvel San Dimas Style 1 HH. Sta mislite? Opako zvuci, ima stvarno do jaja magnete!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Versatilna gitara?

Post by bancika » 03 Feb 2015, 15:14

jesi ga probao? To ce najbolje da ti kaze dal je za tebe ili nije. Meni jedino kod njega smeta to sto ima samo kombinacije kao LP. Nema splitovane, parallel ili neke varijante koje bi bile pogodnije za clean. Mada, za to mozes naknadno da ugradis one poklopce duncanove koji imaju skoro nevidljive prekidace kojima se to radi...zgodni su jer ne zahtevaju da se gitara busi ili da se bilo sta drasticno menja...a dobijes 2 nova zvuka za svaki magnet.

Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest