Pravilna ritmika sviranje gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by josipdesire » 09 Mar 2015, 17:31

Pozdrav svima ,
sam nisam gitarista al zato imam pitanje za gitariste , koji mi mogu evtl. pomoci .
Kad sviramo npr. dvojke pjesme 2/4 takt, cesto mi smeta kad moj gitarista prati akordima i udari prvo zicu od gitare na basu pa zatim ostale zice kao akord .
Moje pitanje je ...kad vi pratite dvojke ...kojom semom pratite na gitari ritmiku...
Ja sviram bas gitaru i recimo npr. sviram osnovni ton i kvintu na dvojci, al me moj gitarista gusi sa njegovom bas zicom kad je svira .
I recite mi , molim vas ...kako svirate ritam rumbu na gitari ? Mislim na narodnu rumbu sto se svira u nasem prostoru ?
I dali postoji mozda na youtube ili negdje za pogledat , kako se rumba svira .
Pozdrav Jole

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by Gitaroholicar » 09 Mar 2015, 18:02

Ako postoji bass u bendu, onda bi gitara trebala da glumi kontru, po meni :)

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by josipdesire » 09 Mar 2015, 18:21

Gitaroholicar wrote:Ako postoji bass u bendu, onda bi gitara trebala da glumi kontru, po meni :)
Sve to stoji da gitara svira kontru , kad sviras dvojku , dali naglasis prvu zicu na gitari na 1 ...
Recimo 2/4 takt dvojka ..
Sviras 1-2-1-2
Kontra bi bila na 2 ..znaci gitara
I sad , dali sviras samo na 2 ili na 1 naglasis prvu zicu ?

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by Gitaroholicar » 09 Mar 2015, 18:31

pa znam na sta mislis :)

kazem, ako postoji bass u bendu, gitara ne bi trebala da svira bas notu akorda, odnosno ne svira nista na 1 :)

Mislim, nisam narodnjak, al ono, logicno je. Zato se uglavnom ne hvata pun bare hvat, nego oblici bez osnovnog tona :)

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by josipdesire » 09 Mar 2015, 19:03

Gitaroholicar wrote:pa znam na sta mislis :)

kazem, ako postoji bass u bendu, gitara ne bi trebala da svira bas notu akorda, odnosno ne svira nista na 1 :)

Mislim, nisam narodnjak, al ono, logicno je. Zato se uglavnom ne hvata pun bare hvat, nego oblici bez osnovnog tona :)
Hvala ti na odgovoru :)
To sam si i ja mislio , i kao sto kazes po nekoj logici , gitara svira samo na 2 .
Zanima me , sta kazu gitaristi koji sviraju dvojke , rumbe itd .. I kako sviraju rumbu ?

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by josipdesire » 11 Mar 2015, 07:45

Gdje su gitaristi , koji imaju malo iskustva sa ritmikom rumbe i dvojke :) !
Neka mi to malo objasne , molim vas !

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by Kristijan » 11 Mar 2015, 11:07



Не знам како то шљака код народњака, али капирам да ти је ово добар пример будући да овај гитариста не окида засебне басове на непарним ударцима. Скапирао сам да те код двојке то нервира, па ето...

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by tommytigh77 » 11 Mar 2015, 11:21

Pa za dvojku ti je već objašnjeno, ako postoji bas, onda gitara svira samo tzv. ''kontru''. Tj. u 4/4 svira udarce 2 i 4, i to što kraće, odsečnije. Pritom su konture akorda takve da se izbegavaju dve najdeblje žice da ne bi ulazile u zvučni prostor basa. Što se rumbe tiče, malo je teže objasniti pošto nemam nikakav program za notaciju, al' da probam... Svira se ritam u osminama, naizmenično dole-gore, ali su svi udarci ''zadenfovani'' levom rukom, osim udaraca 1, 4 i 7. Samo na tim udarcima se stisne akord, a desna ruka radi sve vreme. Otprilike ovako: DOLE-gore-dole-GORE-dole-gore-DOLE-gore. Dakle, ovo što je obeleženo velikim slovima je udarac na koji se stisne akord, a malim slovima je ''zadenfovano''. I važi isto kao i kod ''kontre'', čak i ti akordi koje odsviraš, stisneš, isto treba da budu stakato, dakle, samo ih ''pipneš'', ne držiš ih u trajanju cele osmine, ili ne-daj-bože duže od toga. To je neka osnovna varijanta koja se vežba dok se ne stekne osećaj za taj ritam, kasnije ima varijacija koliko hoćeš. Naravno, ovo je narodnjačka verzija rumbe, za ostale stilove pogledati Kristijanov post. :D

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by josipdesire » 11 Mar 2015, 13:45

Hvala vam puno za pomoc i za objasnjenje :)
Shvatio sam @tommytight77 :) !
Imam usnimano bubanj i ritam gitara , pa mozete poslusat ...naglasava bass zicu i to je pogresno jer tako sa mojim basom ulazi u konflikt i mrlja :
https://soundcloud.com/josipdesire/ritam-gitara

User avatar
kwiss
Posts: 775
Joined: 13 Sep 2010, 12:25
Location: Gornji Milanovac

Re: Pravilna ritmika sviranje gitare

Post by kwiss » 23 Apr 2015, 18:13

Ovo odsvirano nije dvojka kontra (estam) nego bas kontra stim što se ne čuju bas žice iliti 'preskaču'.Ne mogu rečima da objasnim kako se svira kontra,moraš da čuješ pravu kontru a imaš primera kod narodnjaka koliko hoćeš :cao:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest