Problem sa zicama

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
rihverb
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2015, 20:55

Problem sa zicama

Post by rihverb » 20 May 2015, 18:32

Ovako,
Imam jedan jeftin strat, na njemu su do pre jedno 2, 3 nedelje stajale zice koje su jos iz prodavnice, dok nisam stavio devetke. Drze dobro stim, ali najtanja zica kad se pritisne 12 polje (cak i deseto, deveto) zuji. Ali to nije onaj buzz kao o prag, nego vise je šuštanje, i to tiše. Međutim, deblja E žicu nisam menjao, i nju sada kad okinem otvorenu, dešava se isto. Malo sam nešto čačkao sa šipkom u vratu, ali možda sam napravio još veće sranje. Šta mi je činiti?
P.S. Poceo sam relativno skoro da sviram, razumite me za ovo!

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Problem sa zicama

Post by Funkomat » 20 May 2015, 18:37

Mora se odraditi setap. Ponesi nekom ili baci pogled na koji tutorijal.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Problem sa zicama

Post by Rockatansky » 20 May 2015, 22:01

Ja kontam da se tebi vise isplati da otvoris jednu temu, i da u njoj pisemo pitanja i odgovore... :)

rihverb
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2015, 20:55

Re: Problem sa zicama

Post by rihverb » 21 May 2015, 16:20

Pa sta bi trebalo da uradim, da popustam, zatezem?

rihverb
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2015, 20:55

Re: Problem sa zicama

Post by rihverb » 21 May 2015, 16:21

Da li nesto sa sipkom u vratu, da li da menjam zice??

rihverb
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2015, 20:55

Re: Problem sa zicama

Post by rihverb » 21 May 2015, 17:48

Odgledao sam par tutorijala, i mozda bih i mogao sam. Ali ne znam sta u mom slucaju. Da li mogu da uradim setup posto su zice stare 2, 3 nedelje ( doduse nisu nesto svirane) ili da jednostavno uzmem ceo komplet novih.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Problem sa zicama

Post by Rockatansky » 21 May 2015, 19:01

Vidi, ja nisam bas siguran uopste kakvo je to zujanje kod tebe.

Kazes nije ono kao klasican fret buzz. Da li ti uopste znas odakle potice zujanje?

Setap, ukratko. Stavio si tanje zice, ok.

Tenzija u vratu mora malo da se popusti. Ukoliko ti sipka radi, probaj to sam da uradis pazljivo. Ali to ce biti mozda pola kruga, ne ocekuj da nesto previse pritezes otpustas. Bar iz prvog puta, to probas, pa onda posle nekog vremena ponovis sve... Ako vidis da nije leglo. Uhvati prvu i/ili poslednju zicu na pocetku, na prvom pragu, i na poslednjem, i onda ces videti kakav vrat ima luuk. U sredini ce zice biti malo odignute od pragova. Sredina je oko 10 praga, recimo. Sve je ovo grubo, bolje bi bilo kada bi imao lenjir za te stvari i odmah vidis kako je vrat zakrivljen, ali... Dakle, ako nema prostora izmedju zica i nekog odd srednjih pragova onda obavezno otpusti sipku u vratu, jer je luk unazad! AKo ima, gledas da bude tek malo. Manje od 1mm... Tek toliko da se kaze da malo ima luk.

KAda si odradio sve sa sipkom, ides na visinu zica. Ja volim sto nizu akciju, i spustam/dizem zice najmanje moguce a da nemam fret buzz, ni kada bendujem... Ako je gitara losa, i ako su pragovi nejednake visine, ako nisu iznivelisani... To ce biti prilicno visoko :( ako je ok gitara, bice nize... Ako je radijus vrata "ravniji" (znaci radijus u nekom zamisljenom preseku popreko) opet ces moci da imas nizu akciju i da bendujes zicu, i obrnuto, ako je rdijus manji (povrsina ispupcenija)...

OK kada si sredio visinu zice, onda radis intonaciju. Malo variras duzinu zice, deblje da budu malo duze, da se kompenzuje to sto se zica malo istegne kada je pritisnes na nekom pragu... Zato se ovo i radi posle podesavanja visine zice, jer to ocigledno utice. Sto je visa zica, vise ce biti izrazena ova pojava... Dakle zica otvorena ima neki ton. Na 12. pragu ima 1/2 svoje duzine i ima ton za okravu visi.. Ali dok je stisnes malo se jos istegli, pa bude jos malo visi ton, to razumes jel tako? Intonaciju mozes da radis ako mozes :lol: prema sluhu ili sa stimerom....

To je otprilike kako ja podesavam svoje gitare. Ako nesto ne stima, sledeci dan opet malo modifikujes, jer nekad treba malo da drvo odradi...

Intonacija je posebna stvar, i nema veze sa zujanjem, ali kada vec radis setap...

A kombinacija visina zice i pritegnutosti vrata treba da napravi da ne zuje zice, i da imas dovoljno nisku akociju ako to volis...

Nemoj stavljati druge zice, 2-3 nedelje je sasvim malo za zice, nece im nista faliti ako su u startu bile ok...

Jel ima nekih pitanja?

rihverb
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2015, 20:55

Re: Problem sa zicama

Post by rihverb » 24 May 2015, 21:36

E hvala puno, samo da proverim, otpusta se u pravcu suprotnom od kazaljke na satu?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Problem sa zicama

Post by Rockatansky » 24 May 2015, 22:28

Da, kao kada zavrces bilo koji vijak. Kako zavrce, tako i zatezes sipku, i obrnuto.

Igraj se malo sa setapom pa javi sta si uspeo.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Problem sa zicama

Post by NikolaNis » 25 May 2015, 15:09

Jesi li siguran da ti nije samo neka čivija opuštena ili neki šraf na njoj, možda i negde na mostu. Sve to što je nezategnuto hoće da daje to čudno zujanje kada mu pogodiš frekvenciju...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Problem sa zicama

Post by bancika » 25 May 2015, 18:16

meni na squieru bas na 12tom pragu tanke E parazitski oscilovali federi za tremolo. Probaj da ih ucutkas necim prostim (recimo carapa nagurana ispod federa), pa vidi da li menja nesto. Ako pomogne, mozes umesto carape trajnije da resis...

rihverb
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2015, 20:55

Re: Problem sa zicama

Post by rihverb » 11 Jun 2015, 22:01

Nisam stigao da se odgovorim pre, ali namestio sam, bolje je, hvala na savetima!

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Problem sa zicama

Post by jecaisale » 15 Jun 2015, 22:23

Mozda ne bi bio lose da napises sta si to namestio u slucaju da neko ima slican problem. Mozda nekom pomogne... :ziveli:

rihverb
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2015, 20:55

Re: Problem sa zicama

Post by rihverb » 17 Jun 2015, 14:29

Od poslednjeg otpustanja sipke u vratu sam svirao samo na pojacalu, ali, nazalost, kad sam malopre probao na suvo, opet se culo, doduse mnogo manje iritantno nego pre, ali jos da. Verujem da je treba jos malo da otpustim s obzirom da je bolje nego sto je bilo :)

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Problem sa zicama

Post by NikolaNis » 18 Jun 2015, 09:48

Meni i dalje nije jasno, koju debljinu žica si pre koristio a koju si sad stavio? U prvom postu pominješ da si menjao žice a onda kažeš da E žicu nisi zamenio...? Ako si stavio deblje žice onda treba da zatežeš šipku kako bi se vrati ispravio jer su ga deblje žice i, samim tim, veća tenzija savile.

Možda ne bi bilo loše da odneseš gitaru kod nekog od majstora koji su ti blizu pa da ti se uradi komplet set-up.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest