Najviša moguća akcija na stratu?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Najviša moguća akcija na stratu?

Post by Overdrive » 09 Aug 2015, 15:20

Ako hoćemo da nam žice na stratu budu podešene visoko, imamo opciju da podižemo sedla tako što ćemo da zavrćemo one male šrafiće sa strane svakog sedla

E sad, ti šrafovi imaju svoju dužinu i pretpostavljam da ako ih zavrnemo skroz duboko, sedlo će konačno ispasti ili će postati nestabilno

Moje pitanje je: da li se ti šrafovi menjaju za neke duže, ako želimo da sedla povisimo još više ?

ovo je naročito pipavo ako je tremolo zakucan, jer se dizanjem sedla povećava tenzija žica

s druge strane, postoji opcija popuštanja springova tako da tremolo pliva i da se podigne prema vratu..ali, šta ako neko ne želi plivajući tremolo a hoće veoma visoku akciju?

Kako se to rešava, imate li iskustva sa tim?

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Najviša moguća akcija na stratu?

Post by fattwang » 09 Aug 2015, 15:42

Smanji ili izbaci neck shimming.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Najviša moguća akcija na stratu?

Post by Overdrive » 09 Aug 2015, 15:45

fattwang wrote:Smanji ili izbaci neck shimming.
nemam ga ispod, samo jedan sa strane zarad centriranja

ali i kada ga nisam imao ista stvar je bila, kad je visoka akcija u pitanju:

sa blokiranim tremolom - krute žice
sa plivajućim - malo mekše..ali onda tremolo stoji kao praćka..

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Najviša moguća akcija na stratu?

Post by tommytigh77 » 10 Aug 2015, 01:33

Ja bih u svakom slučaju probao sa plivajućim tremolom, jer istovremeno podiže visinu i smanjuje tenziju žica. S tim što mora vrlo obazrivo da se podesi tenzija opruga, jer pri tolikoj visini i uglu žica je osetljiviji nego u nazovi normalnim okolnostima. Ono što bih takođe probao je otpuštanje šipke, dakle da se dozvoli da se vrat malo više iskrivi nego inače, to će znatno pomoći u povećanju akcije. Mislim, što bi držao prav vrat ako je već svirljivost gitare debelo kompromitovana tolikim dizanjem sedala? Ako ni to ne urodi plodom, onda na kraju šim, ali na suprotnoj strani džepa, do ivice tela.
Ako ne smeta da priupitam, čemu potreba za tako visokom akcijom? Slajd?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Najviša moguća akcija na stratu?

Post by Overdrive » 10 Aug 2015, 09:28

tommytigh77 wrote:Ja bih u svakom slučaju probao sa plivajućim tremolom, jer istovremeno podiže visinu i smanjuje tenziju žica. S tim što mora vrlo obazrivo da se podesi tenzija opruga, jer pri tolikoj visini i uglu žica je osetljiviji nego u nazovi normalnim okolnostima. Ono što bih takođe probao je otpuštanje šipke, dakle da se dozvoli da se vrat malo više iskrivi nego inače, to će znatno pomoći u povećanju akcije. Mislim, što bi držao prav vrat ako je već svirljivost gitare debelo kompromitovana tolikim dizanjem sedala? Ako ni to ne urodi plodom, onda na kraju šim, ali na suprotnoj strani džepa, do ivice tela.
Ako ne smeta da priupitam, čemu potreba za tako visokom akcijom? Slajd?
pa jeste, i zbog slajda

ali inače volim da dobijem dobar clean, duži sustain, da bednujem sa vibratom isl..pa računam da dignem žice još, ali da žice ne budu pain in the ass

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Najviša moguća akcija na stratu?

Post by tommytigh77 » 10 Aug 2015, 12:46

Pa, trebalo bi da možeš sve to i bez tolikog podizanja žica za koje dužina šrafova na sedlima nije dovoljna. Ako je setup urađen kako treba i ako su pragovi kako treba, mislim da je oko 3 - 3,5 mm visine na zadnjem pragu (uz blagi neck relief) gornja granica dokle ima smisla podizati žice. Iznad toga ima sve manji efekat, a sve je teže za svirku. Prosto, the law of diminished returns, što bi rek'o naš narod.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Najviša moguća akcija na stratu?

Post by Overdrive » 10 Aug 2015, 13:12

tommytigh77 wrote:Pa, trebalo bi da možeš sve to i bez tolikog podizanja žica za koje dužina šrafova na sedlima nije dovoljna. Ako je setup urađen kako treba i ako su pragovi kako treba, mislim da je oko 3 - 3,5 mm visine na zadnjem pragu (uz blagi neck relief) gornja granica dokle ima smisla podizati žice. Iznad toga ima sve manji efekat, a sve je teže za svirku. Prosto, the law of diminished returns, što bi rek'o naš narod.
ne znam to sa otpuštanjem šipke..

dokle se tu ide?

Ja sam to kao jednom nešto vrteo inbus, malo ulevo, ali je vrat i dalje prav

a valjda bi trebalo da ima neki luk?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Najviša moguća akcija na stratu?

Post by tommytigh77 » 10 Aug 2015, 16:06

Nema tu strogih pravila, svako bi trebalo da namesti kako želi. Neko voli da je vrat prav k'o strela, neko voli da ima relief, tj. da je malo kriv vrat... Neko generalno pravilo je da treba da ima relief, jer žica, što je duža, ima veću amplitudu; u prevodu, kad je okineš na npr. drugom pragu, više se pomera gore-dole nego kad je okineš na četrnaestom, pa joj treba više prostora da ne bi kačila o pragove... A zapravo kad je vrat skroz prav dešava se suprotna stvar - na višim pragovima imaš veću akciju nego na početku vrata. Ja nameštam vrat tako da kad stisnem žicu istovremeno na prvom i petnaestom pragu, na sredini između ta dva (mrzi me da brojim sad koji je tačno prag) ima ''lufta'' oko pola milimetra, što je u mom slučaju sasvim dovoljno da imam skoro podjednaku visinu žica na početku vrata, oko 5, 6-og praga, i pri kraju vrata, oko 15, 16-og praga. I jednostavno mi bolje gitara ''peva'' tako. Naravno, opet napominjem, nema pravila, ali ako želiš malo veću akciju na gitari, prvo bih ti to preporučio da uradiš. Otpusti šipku za četvrt kruga, pa proveri da li je popustio vrat, tj. da li se iskrivio malo, ali sačekaj neko vreme dok drvo odreaguje. Trebalo bi za početak da ima onaj zazor koji sam malopre pomenuo - oko 0,5 mm.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest