Kvalitet drveta i zvuk?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Kvalitet drveta i zvuk?

Post by johnnybgood » 19 Sep 2015, 17:30

Koliko kvalitet i vrsta drveta uticu na zvuk elektricne solid body gitare? Vidim da postoji velika debata oko toga. Definitivno, ja mogu da cujem razliku iako ona nije prevelika.

E sada sta to vise utice na zvuk osim vrste drveta- geometrija, tezina, magneti? (ako izuzmemo efekte, pojacalo itd.)
Ako kvalitet drveta ne utice toliko na zvuk, ili uopste ne utice, onda bi ostale kompanije mogle da izrade potpuno istu gitaru kao recimo Fender strat, ubace iste magnete i to je to, ali ipak to se ne desava?

Neko da napise nesto iz iskustva?

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by nemanjavelimirovic » 19 Sep 2015, 18:10

Naravno da postoji razlika! Inace bi gitare od 150e bile na istoj ceni kao one od 1500 ili pak 5000. Naravno ove poslednje su UVEK precenjene i te pare se uzimaju na ekskluzivnost.
Koliko sam ja mogao da skapiram, kod svih, ali svih gitara je jako bitno da se ubode komad drveta koji najlepse rezonuje kad se na njega razapne tih 6 ili 12 zica... Fora je u tome da ime gitare nista ne garantuje da ce ta cena koju platimo opravdati i kvalitet drveta koje je korisceno u izradi jer je sada apsolutno sve masovna CNC proizvodnja i ne verujem da imaju vremena da pogledaju ni svaki bunt dasaka a kamoli svako parce od kojeg nastaje konkretna gitara...
Gitare koje su pravljene na samom pocetku, dakle 50tih i 60tih (solid body) su pravljene u manjem broju primeraka, bar u pocetku i tada su imali mogucnost da se pozabave svakom daskom od koje su pravili gitare...Naravno uz to sve, posle 50 - 60 godina, drvo se i ispod laka (uglavnom nitro) susilo i doslo do manjeg procenta vlage u drvetu i samim tim lakse vibrira, rezonuje i manje se krivi. Negativna strana tih starih gitara je shto ako nisu dobro prezervirane, dolazi do pucanja drveta (ako stoji na toplom i suvom mestu previse dugo) i samim tim ih je jako tesko okrpiti ako se zbog starosti presuse i pocnu da se lagano raspadaju. To je naravno i do vlasnika. Ako se gitare cuvaju u dobrim uslovima, tipa u prostoriji gde bi i coveku bilo prijatno da boravi, onda mogu da stvarno jako dugo traju i sto su starije imaju sve bolji sound jer lepse rezonuju. Kvalitet drveta, koji je naravno ovde glavna tema isto u ovome igra veliku ulogu. Drvo koje ima cvorove i koje ima neravnomerno rasporedjene godove, pre ce se iskriviti na stranu gde je drvo manje gusto (to znaju majstori, ja necu da pametujem, nek neko to objasni bolje)... Svako drvo drugacije zvuci...ako je mahagoni, na njega uglavnom idu hamovi ili P90 i pozeljno rosewood/ebonos fretboard. Ash je po meni super drvo za telce i taj twang koji karakterise telca se najlakse dobije kad imas dobar ash, one piece maple vrat koji je deblji i kvalitetan bridz. Magneti tu igraju veliku ulogu ali ako je gitara od losijeg drveta, ne moze je spasiti ni najskuplji pikap i uvek ce zvucati jeftinije od onih koje valjaju. Isto je za sve gitare, a za suplje vazi jos dodatno kvalitet gornje ploce koja ustvari najvise prenosti vibraciju i time se u zvuku dobije taj neki "hollow" prizvuk karakteristican za jazz gitare ili 335 i njegove derivate. I lak ima veze jer ako je debeo poliester, drvo ne moze da vibrira toliko koliko kad je tanak ili eventualno nitro lak, fullerplast ili shta vec. Mnogi se tripuju da nema veze sa drvetom i ulazu milijune u struju, ali eto rezultat je takav da drvene, tj kvalitetne drvene gitare uvek lepse zvuce od onih koje su zatvorene u plastiku ili su od nekih losijih materijala. Mada kroz svo ovo menjanje gitara tokom 10ak godina, shvatio sam da nekad i sperploca (na matorim japanskim kopijama) moze da zvuci jako fino, jer i ona se prosusi tokom tih 40ak godina koliko su prosecno imale gitare koje sam posedovao i vrlo lepo svira, ne kao originali ali pristojno. Evo jedan moj test koji se bavi razlikama u nitru i poliesteru:


(raspisah se, ajd sad neko ko bolje zna, sa cinjenicama, da ne kopi pejstujem ja sa neta ) :ziveli:

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by johnnybgood » 19 Sep 2015, 20:10

Hvala Nemanja na odgovoru.

Sto se mene tice, ja na primer ne cujem neku razliku izmedju Rosewood i Maple vrata. Rosewood bi trebao da ima nesto topliji ton mada to stvarno nije toliko primetno. Vise je estetika u pitanju.

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by pisac » 19 Sep 2015, 20:31

Mene interesuje ovo-lakovi,poliesteri,nitro...A sta bi bilo kad bi gitaru handmade samo premazao nekim laganim uljem,i posle kratkog vremena prebrisao?Ili recimo imas gitaru koju volis,ali te nervira boja...ogulis lak i ostavis natural?Da li bi to uticalo na zvuk i kako?Onda ne bi bilo opterecenje cuvati gitaru od malih ogrebotina,koje su svakodnevna opasnost. Bez lakova i nitra i plastificiranja gitare,verovatno drvo slobodnije vibrira,dise,susi se i postaje rezonantnije.Sta misle graditelji gitara,naravno,pod uslovom da je drvo te gitare kvalitetno,sa lepom šarom?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Kristijan » 19 Sep 2015, 21:11

Мени је та прича око лака потпуно бушна. Има смисла код акустичних инструмената, али код инструмената којима је труп даска дебела 4 до 5 сантима то нема никаквог смисла. Нитро лак није ништа "природнији" од било ког другог лака, и нитро је индустријски производ који је првенствено прављен зарад фарбања аутомобила, први пут је коришћен у 20. веку. Обалавили су градитељи гитара причајући како је фора само у дебљини лака, а никако и у врсти лака, али то нико не слуша. Воле људи митове о тајним састојцима.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Overdrive » 19 Sep 2015, 21:26

Stavi dobre i ispravne magnete na električnu gitaru od jeftinog drveta

I stavi loše ili neispravne magnete na gitaru od skupog drveta

I nauči šta pravi zvuk električne gitare.

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by johnnybgood » 19 Sep 2015, 22:55

pisac wrote:Mene interesuje ovo-lakovi,poliesteri,nitro...A sta bi bilo kad bi gitaru handmade samo premazao nekim laganim uljem,i posle kratkog vremena prebrisao?Ili recimo imas gitaru koju volis,ali te nervira boja...ogulis lak i ostavis natural?Da li bi to uticalo na zvuk i kako?Onda ne bi bilo opterecenje cuvati gitaru od malih ogrebotina,koje su svakodnevna opasnost. Bez lakova i nitra i plastificiranja gitare,verovatno drvo slobodnije vibrira,dise,susi se i postaje rezonantnije.Sta misle graditelji gitara,naravno,pod uslovom da je drvo te gitare kvalitetno,sa lepom šarom?

Mislim da lak nema apsulutno nikakve veze. Takodje i sto drvo postaje rezonantnije. To je elektricna gitara i vibracije kupi magnet. Tako ja bar to shvatam bem li ga :/

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by jecaisale » 20 Sep 2015, 00:33

Ne razumem se oko el. gitara mnogo ali definitivno ima razlike u zvuku u zavisnosti od kog drveta je radjena. Po nekoj logici sto je drvo tvrdje,jace-duze, zice vibriraju. Ako se radi od nekog mekog drveta to drvo ce pokupiti deo vibriranja. To je moja neka logika a ako nisam u pravu neka me neko ispravi. E sad koliko je to uocljivo, mislim ta razlika, to je vec diskutabilno. Kao sto Kristijan rece to je uocljivije kod akusticnih gitara. Naprimer gitara sa prednjom plocom od najbolje topole nece nikad imati zvuk kao gitara sa nekom srednje kvailteta smrekom.
E ovo sam sad sklepao txt da bog sacuva...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Overdrive » 20 Sep 2015, 01:38

Image

8)

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Rockatansky » 20 Sep 2015, 02:27

Overdrive wrote:Stavi dobre i ispravne magnete na električnu gitaru od jeftinog drveta

I stavi loše ili neispravne magnete na gitaru od skupog drveta

I nauči šta pravi zvuk električne gitare.

Bravo care, sve si rekao. :1:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by nemanjavelimirovic » 20 Sep 2015, 05:55

Aj moze i tako...

Stavi na bilo kog meksickog strata neke custom pikape i dobices bolji sound.
Onda uzmi nekog AVRI strata i uporedi.

:)

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by alfonso » 20 Sep 2015, 09:38

mislim da se razlika u drvetu (primetna) primecuje samo izmedju loseg i dobrog drveta.izmedju srednjeg i dobrog nisam siguran da postoji veliki broj ljudi koji primecuje razliku.takodje mislim da bolje zvuci lose drvo sa dobrim magnetima nego obratno (licno misljenje).a vecini ljudi koji slusaju muziku (zbog kojih se i svira) nemaju pojam o tim stvarima,niti ih interesuje sve to.mi gitarosi smo utripovali da ne valja ovo,ne valja ono,pa ponekad zaboravimo sta je najbitnije DOBRA SVIRKA.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Funkomat » 20 Sep 2015, 10:01

A sta znaci dobro drvo kod elektricnih gitara?
Jel fender koristi dobro drvo?

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by nemanjavelimirovic » 20 Sep 2015, 13:49

Dobro je drvo prvenstveno ono koji je suvo. Svaki instrument koji je pun vode tj pravljen od drveta koje se nije osusilo nije dobar i vremenom moze da dodje do nezeljenih pojava, krivljenja i slicno. Ovako, fender gibson i ostali celebrity proizvodjaci koriste svasta u serijskoj proizvodnji i upravo zato se razlikuju svi instrumenti...mislim kad se kupuje nova gitara recimo, uvek probas par komada iz iste serije...a to se radi jer ni jedna gitara ne zvuci isto. Mislim ako imamo gitaru bilo koje klase a iste serihe i isti model...zasto se onda zvucno razlikuju? ( ovo sam doziveo mnogo puta pri kupovini gitare)... Ista elektronika, bridz, sve...a radi drugacije, manje sustejna ili vise, drvenastiji ton ili plasticniji....bemliga

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by pisac » 20 Sep 2015, 14:36


Plastika.No dobro,zvuk je distorziran,propusten kroz ko zna kakve filtere,pa za ljubitelje tog zvuka i te muzike zvuci vise nego dobro.Ja ipak volim drvo,i posebno natural.Worn brown,recimo.
Sve ima veze za zvuk gitare,no nekad su razlike minorne,u pitanju su samo nijanse u zvuku,ponekad i samom gitaristi neuhvatljive,a kamoli slusaocu.
I zavisi koja je muzika u pitanju.Za nekog ko delje Clash ili Ramones,nije bitno da li svira Telecaster MIM ili neki Am.Custom.Za Dire Straits ili Santanu,normalno je da su te finese jako vazne.
Ali iskren da budem,ne verujem da ce Gibson zvucati kao Gibson ako ga odelju od kruske,ili topole,pa stavi mu magnete kakve hoces.Ili da Fendera prave od bagrema...Drvo se bira,odvaja skart sa cvorovima,pukotinama,bilo kakvim devijacijama,pa se sece pod onim uglom gde vlakna nece da se cupaju prilikom secenja i obrade,i gde je akustika najprisutnija,pa se drvo susi,koliko toliko umerenim tempom,postepeno...da,magneti imaju svoju ulogu;nezamenljivu,ali sigurno da je i drvo znacajan faktor za boju i dubinu zvuka.Idem samo logikom,nisam pravio gitare nikad,ja samo volim da sviram.Ovaj providni Ibanez Stevie Vai-a bih voleo da vidim face to face sa nekim American Stratocaster Standardom,samo na pojacalu bez efekata.Pitanje je-da li bi proizvodnja tela od plastika bila jeftinija ili skuplja za fabriku?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest