Kvalitet drveta i zvuk?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Kristijan » 21 Sep 2015, 19:30

Када је Мартин почетком 20. века почео да користи махагони у производњи гитара колонијални систем је и даље још како функционисао, и било му је далеко јефтиније да набавља махагони него да из родне му Европе довлачи у Америку јавор и смреку. А као што рекох, будући да махагони данас није јефтин као некад за баш јефтине гитаре се користе јефтини сродници махагонија.

Коначно, ја не тврдим да знам сваки детаљ, само напомињем да је прича о тонском дрвету код електричне гитаре од пуног дрвета пренадувана, и да материјал од кога су направљени врат и труп нису ни близу тако битни за звук како се приказује. Имају неки утицај, али је то скроман утицај, финеса у тону а не главна компонента тона.

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by pisac » 21 Sep 2015, 19:46

Tu si potpuno u pravu.Evo Parker gitare koje zvuce neverovatno,a ceo fingerboard je od kompozita,a ima i smole,grafita,i ostale hemije.Drveta najmanje.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by nemanjavelimirovic » 21 Sep 2015, 20:33

Iskreno taj Parker iznad zvuci bas plastikica.
:nixweiss:

Evo sta je meni tonski interesantno:



Ovo su zvucno meni najboje gitare koje su okacene na YT. :homer:
Sta mislite shta je slicno kod ova cetiri instrumenta u tonu? dve su Alder (jedna vintage jedna nova), jedna mahagoni, jedna ash? Sve cetiri imaju drugaciji zvuk, ali imaju neku notu koja im je zajednicka u zvuku. :ziveli:

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by johnnybgood » 21 Sep 2015, 21:05

Sto volem ovaj masni fat Gibson zvuk :homer:

Inace mene sad zanima kako bi sve cetiri zvucale da se ukljuce na moj Laney lx35 :/

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by pisac » 21 Sep 2015, 21:13

Dobro,Nemanja,reci nam onda sad svima za koju od ovih gitara bi prodao dusu djavolu i...VECNO GOREO U PAKLU!!!(...citat inspirisan filmom Mi nismo andjeli,op.aut.)

...jes,Gibby lepo zvuci...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Overdrive » 21 Sep 2015, 21:19

Opet, veliko je pitanje kako ove gitare zvuče na različitim pojačaima. Zašto to prenebregavate?

Aj da je snimak gitara "na suvo" nego pričate o zvuku gitara a ne pričate i o pojačalima?

Valjda i ptice znaju da ista gitara može da zvuči i lepo i kao bulja u zavisnosti od pojačala. .

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by nemanjavelimirovic » 21 Sep 2015, 21:56

pisac wrote:Dobro,Nemanja,reci nam onda sad svima za koju od ovih gitara bi prodao dusu djavolu i...VECNO GOREO U PAKLU!!!(...citat inspirisan filmom Mi nismo andjeli,op.aut.)

...jes,Gibby lepo zvuci...
Vec sam goreo par puta u paklu! I nista mi jos nisu dali..., jbg Vucic i tamo glavni. :mrgreen:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Kristijan » 21 Sep 2015, 21:57

Опако звучи онај Џезмастер. Знам тај снимак, и сваки пут кад га чујем хоћу да се распаднем.

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by johnnybgood » 21 Sep 2015, 22:11

Overdrive wrote:Opet, veliko je pitanje kako ove gitare zvuče na različitim pojačaima. Zašto to prenebregavate?

Aj da je snimak gitara "na suvo" nego pričate o zvuku gitara a ne pričate i o pojačalima?

Valjda i ptice znaju da ista gitara može da zvuči i lepo i kao bulja u zavisnosti od pojačala. .

Istina. Mislim da je to mnooogo bitniji faktor od kvaliteta drveta. I jos mnogo cega na gitari.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Overdrive » 21 Sep 2015, 22:23

johnnybgood wrote:
Istina. Mislim da je to mnooogo bitniji faktor od kvaliteta drveta. I jos mnogo cega na gitari.
ma naravno bre..

koliko ima priča o zvuku gitare, toliko ima i o zvuku pojačala i šta sve utiče na zvuk uopšte

A da ne govorimo o raznim zvučnicima
A da ne govorimo o raznim magnetima
A da ne govorimo o raznim žicama
A da ne govorimo o raznim trzalicama

Ajde da postoji samo jedno pojačalo na svetu, pa da kroz njega provlačimo razne gitare (sa sve istim magnetima, žicama i okidanjima istih) pa da kao izvodimo neke zaključke

Nego ovde se okači neki klip i kao uuu jeee gitara ujeda..a vamo neko Suhr pojačalo, ili neka Rivera, Cat ili šta već..

Snimano ko zna kojom kamerom, mirkofonom, dal direktno ili ne..pa onda kompresija Youtuba, pa trte vrte..alo bre

I onda (što mi je najsmešnije) neko će da sutra pita kako li zvuči neko pojačalo?

PA sa kojom gitarom batice?
Sa kojim žicama?
magnetima, trzalicama..u kakvoj prostoriji se snima, sa kojom opremom..Koja i kakva ušesa to sve slušaju?

hhhebote sve sami inženjeri zvuka što nemaju uši nego par slepih miševa u glavi..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Overdrive » 21 Sep 2015, 22:26

btw, ovi jazzmasteri zvuče kao bulja

suviše utegnut bass, zvuk je kreštav i oštar i treba dosta toga da se potrefi da bi se odatle iscedio neki ton da valja

A i te gitare bih, kao borac za estetiku, zabranio jer do pola izgledaju kao gitara, a od pola kao šporet, sa sve prekidačima..i plus na sve to nekakva ručka zabodena u parče lima, što štrči ko kereća noga..pljuc

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Kristijan » 22 Sep 2015, 06:27

Ако ћемо право, Фендер никад није правио лепе инструменте, сви до једног су као оно... Знаш кад је нека девојка шармантна а није баш наочита, па ти се ипак омакне да кажеш како јој слатко стоје оне размакнуте јединице у горњој вилици? Е тако је и са Фендерима, у најбољем случају су симпатични, али нема ту говора о неком елегантном дизајну. Чини ми се да је код њих увек све било прилагођено употреби, а да је естетика била у другом плану. Иначе је Џезмастер врло фина гитара за свирање, и има лепе могућности, уопште није тешко да јој се напенали употребљив тон. Мислим да то није идеална гитара за Ендија, ова његова техника ударања без трзалице по мени није за сваку гитару, али чује се по мени ту свашта употребљиво... Или просто познајем ту гитару па ја чујем и оно чега нема на снимку. Било како било - разумем о чему причаш, са тим се срећем стално. Џезмастере људи или презиру или воле, нисам никог чуо да каже да му је Џезмастер само ОК, да може да прође, врло су екстремно поларисана мишљења.

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by johnnybgood » 22 Sep 2015, 11:21

Overdrive wrote:btw, ovi jazzmasteri zvuče kao bulja

suviše utegnut bass, zvuk je kreštav i oštar i treba dosta toga da se potrefi da bi se odatle iscedio neki ton da valja

A i te gitare bih, kao borac za estetiku, zabranio jer do pola izgledaju kao gitara, a od pola kao šporet, sa sve prekidačima..i plus na sve to nekakva ručka zabodena u parče lima, što štrči ko kereća noga..pljuc
Istina. Nisam video ruzniju gitaru od Jazzmastera. Imaju one u fazonu kovcega-te su mozda ruznije. A i telekaster nije neki lepotan.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by bancika » 22 Sep 2015, 11:44

yeah, telecaster je ruzan al na lep nacin...kao mercedes G klasa.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by sinisake » 22 Sep 2015, 12:32

Ако ћемо право, Фендер никад није правио лепе инструменте, сви до једног су као оно...
***** gajde™... Stratokaster je praoblik/ideja djitre, Platon approved, dalje nema, itd... :mrgreen:

Image

Zaobljena koliko treba, urogljena™ koliko treba (ne neukusno i napadno kao SG, recimo), savrseno balansirana, savrsen raspored hardveraja i magneta... Doduse, i moj ukus je 'meso i kronpir', pa moguce da nisam bas najpozvaniji da sudim o tome, ali...

A glede teme - SVAKI DELIC utice na zvuk, razlika izmedju dve serijske gitare proizvedene od istog materijala, sa istim magnetima i hardverom, istim specifikacijama na papiru, moze biti prilicna...
Jednom sam se uverio KOLIKO je cujna razlika SAMO izmedju mapple i rosewood fretboarda, izmedju dva ''ista'' deluxe strata, tako da...

Ne znam sta kazu nauke, ukljucujuci i psihoakustiku, ali (mislim) da znam sta cujem. :mrgreen:

Dakako, tadasnjem basisti razlika nije bila bitna. :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest