Kvalitet drveta i zvuk?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by nemanjavelimirovic » 22 Sep 2015, 12:53

To je super sto se ukusi razlikuju! Meni je strat dosadan dizajn jer je isfuran iako je udoban za sviranje. Telac je toliko jednostavan da je prelep. Najlepsa fender gitara mi je jaguar/jazzmaster jer je stvarno lepo izbalansiran i najudobniji za sviranje. Starcaster kao istegnuti 335 imam i volim. Mustang je jako lepa ali mala gitara kao i sg. Ja bi to povecao. 335 je takodje prelep instrument, firebird je najbolji dizajn. Mrzim sve sto podseca na oruzje iz sci fi filmova. Ostrice, glomazni i ailienoliki floyd rose. A opet i les paul je smor realno. Od drugih proizvodjacha, Fano, Reverend i Italia/eko gitare su meni dizajnom pobeda, mada ima ih jos koji su dobri. Valjda je bitno sta je ko slusao od muzike, pa se samim tim i ta sklonost ka oblicima nekako formirala. Metal je britak, ostar i agresivan, samim tim i gitare su takve i to je meni sasvin ok. Mada, Mejdeni su furali stratove... :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Kristijan » 22 Sep 2015, 13:08

Сложићу се да је труп Страта одлично скоцкан што се тиче удобности и приступачности, али је она бесмислено набуџена глава по мени потпуни дизајнерски промашај и увек ми је кварила контуру гитаре. Друго, иако признајем да је с практичне стране место за џек апсолутно генијално скоцкано, визуелно то не изгледа битно боље од оног одвода за судоперу што је Рамбо ушрафио на своју гитару. Све укупно могу да кажем да је Страт најближи нечему што би смело да се зове дизајн, изгледа далеко срећније од осталих Фендера, али је мени далеко од савршеног дизајна ако причамо само о естетици. Од свих гитара од пуног дрвета највише волим Телекастер, али он реално изгледа као нешто што је скрпљено од рестлова (а знајући историјат модела мислим да уопште нисам далеко од истине), не бих га назвао лепим ни под разно. Слажем се да је Џезмастер невероватно удобна и одлично балансирана гитара, али мислим да је ружњикав. Мада мени то заиста није пресудно, ја волим Џезмастере због тона.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Overdrive » 22 Sep 2015, 13:44

ja sam konzervativan.

Strat, Tele, LP

To su solid-wood gitare.

Sve ostalo može da koristi nekom drugom, ali meni je to sve neki drugi padež i ne me interesira


Što se dizajna tiče..pfft..tu može da se govori samo o dizajnu U OKVIRU određenog dizajna.

Uvek su mi bili smešni likovi koji okače sliku npr totalno belog strata, i onda dobiju komentare tipa prelep je..(ko da ga je maltene on sam napravio i ko da nije isti ko i hiljade istih takvih belih i kao da ga vide prvi put u životu.. :roll: )

No, pretpostavljam da ima isto toliko i drugih ludaka kojise uvek iznova oduševljavaju izgledom npr košarkaške lopte, istovetnim automobilima isl

E sad, kada bi se te gitare gledale kao predmet, nekim nepristrasnim očima onda bi moglo eventualno da se govori o dizajnu..ovako, svi već znaju šta da očekuju i tu nema govora o nepristrasnom sudu.

Udobnost? To opet zavisi od čoveka do čoveka.
Da su pronašli najudobniju gitaru za sviranje verovatno bi ostale izumrle, ovako...sve se ipak svodi na zvuk koji daju.

Ništa ja tu ne bih menjao..

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Funkomat » 22 Sep 2015, 14:39

Overdrive wrote: Da su pronašli najudobniju gitaru za sviranje verovatno bi ostale izumrle
kako to mislis? ljudi kao ne znaju da je telac neudoban? :D
sviraju/mo ga bez obzira na to sto je neudoban.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by tommytigh77 » 22 Sep 2015, 15:54

Možda će nekome da zvuči čudno, ali meni je Les Paul još neudobniji od telca, i to je gitara koja mi je uvek bila strano telo što se tiče balansa, težine, oblika, zvuka... A to mi je estetski najlepša gitara.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by bancika » 22 Sep 2015, 15:59

tommytigh77 wrote:Možda će nekome da zvuči čudno, ali meni je Les Paul još neudobniji od telca, i to je gitara koja mi je uvek bila strano telo što se tiče balansa, težine, oblika, zvuka... A to mi je estetski najlepša gitara.
:1: debela, ostre ivice, zice pola metra od tela, vrat pod uglom...sta znam, sve mi nekako cudno.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Kristijan » 22 Sep 2015, 16:02

Да, мени је Лес Пол исто грозно неудобан, не могу да се наместим ни кад седим, ни кад стојим, стално некако чудно бежи.

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by johnnybgood » 22 Sep 2015, 18:15

bancika wrote:
tommytigh77 wrote:Možda će nekome da zvuči čudno, ali meni je Les Paul još neudobniji od telca, i to je gitara koja mi je uvek bila strano telo što se tiče balansa, težine, oblika, zvuka... A to mi je estetski najlepša gitara.
:1: debela, ostre ivice, zice pola metra od tela, vrat pod uglom...sta znam, sve mi nekako cudno.
Nisam jos probao LP-a ali koliko znam zice se isto mogu spustiti kako ti odgovara. Ali ima i onih customa koji nemaju tu mogucnost zar ne?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by bancika » 22 Sep 2015, 18:21

ne mozes da spustis zice ni blizu kao na fenderima. Vrat je pod uglom, i samim tim kobilica mora biti znatno vislje nego kod gitara kod kojih je vrat u istoj liniji sa telom. Mis'im, neko voli tako. Imas ispod zica kol'ko oces mesta za trzalicu, i da uguras pivo ako treba :)

Mogu se spustiti zice u odnosu na vrat, ali neznatno u odnosu na telo.

Image

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Funkomat » 22 Sep 2015, 20:11

pa da, to je to sto nekome lezi, nekome ne... ni meni preterano ne lezi mada mi je odlicno kad gitara nema neck magnet i ima vise mesta za sviranje

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Z*Z*Z » 23 Sep 2015, 01:09

Zanimljivo je koliko je misljenja bazirano na slusanju snimaka a koliko na osnovu licnog iskustva - ne smatram sebe apsolutnim sluhistom, niti dobrim gitaristom, ali ja recimo manje-vise sve promene cujem kada sviram - dosta sam instrumenata promenio, kao klinac sam se cesto zezao slusajuci ploce da skontam koja se gitara koristi... valjda sam naucio da slusam, odvajam u glavi instrumente... Dobar gimmick ton je lako napraviti softverski, u studiju, dobri instrumentalisti koji dobro poznaju svoje (i tudje) instrumente to znaju da primene - uzivo je druga prica, kakva je rezonancija, prostiranje zvuka - drvo, narocito odnos vrata i trupa utice na sustain i globalnu boju tona oko 40% magneti su druga bitna komponenta 40% i tu cu ukljuciti wiring; 20% nosi fit & finish, udobnost perfektnog instrumenta :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Overdrive » 23 Sep 2015, 02:31

Z*Z*Z wrote: drvo, narocito odnos vrata i trupa utice na sustain i globalnu boju tona oko 40% magneti su druga bitna komponenta 40% i tu cu ukljuciti wiring; 20% nosi fit & finish, udobnost perfektnog instrumenta :)
40...?

jesi siguran da nije 37

po mojim proračunima ispada 37 drvo, magneti 12 i oko 50 odalzi na finiš..

ali to sve bez kajiša za gitaru razume se..

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by fattwang » 23 Sep 2015, 05:57

Overdrive wrote: 40...? jesi siguran da nije 37
Kao i uvek, odmah sodu u oči....

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by Kristijan » 23 Sep 2015, 07:28

Z*Z*Z wrote:Zanimljivo je koliko je misljenja bazirano na slusanju snimaka a koliko na osnovu licnog iskustva - ne smatram sebe apsolutnim sluhistom, niti dobrim gitaristom, ali ja recimo manje-vise sve promene cujem kada sviram - dosta sam instrumenata promenio, kao klinac sam se cesto zezao slusajuci ploce da skontam koja se gitara koristi... valjda sam naucio da slusam, odvajam u glavi instrumente... Dobar gimmick ton je lako napraviti softverski, u studiju, dobri instrumentalisti koji dobro poznaju svoje (i tudje) instrumente to znaju da primene - uzivo je druga prica, kakva je rezonancija, prostiranje zvuka - drvo, narocito odnos vrata i trupa utice na sustain i globalnu boju tona oko 40% magneti su druga bitna komponenta 40% i tu cu ukljuciti wiring; 20% nosi fit & finish, udobnost perfektnog instrumenta :)
Шта знам, ја сам баш мењајући гитаре и позајмљујући разне инструменте почео да сумњам у те приче о тонском дрвету, управо сам кроз свирачко искуство постао подстакнут да истражујем шта кажу пре свега градитељи, па сам онда истраживао и даље. Е сад, истина је да ми се перцепција мењала с годинама, али исто тако сам приметио да ми је повремено било тешко да разликујем перцепцију од онога што ми се намеће као једини исправни приступ. Ако најобичнија трзалица прави разлику у тону, а довољно је да само материјал трзалице буде другачији иако су дебљина и површина исте па да тон буде другачији, онда има логике да се очекује да ће и толика комадина материјала какав је труп да утиче на тон. И добро - утиче. Међутим, не утиче уопште у тако великом проценту како су мени то представљали кад сам био клинац, и како су ме касније силно убеђивали кад год сам показао зрнце сумње у ту теорију. Има људи који и даље врло ватрено заговарају ту теорију о тонском дрвету код гитара од пуног дрвета, и имају једну реченицу која им је главни мото - не можеш накнадно да додаш акустичку компоненту која није претходно постојала. Да. Само су акустичка својства дебелог комада дрвета прекривеног лаком изузетно, изузетно скромна. Сходно томе је и њихов допринос комплетном тону електричне гитаре скроман. То што ту финесу тренирано ухо региструје не значи да је то главна компонента звука.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Kvalitet drveta i zvuk?

Post by nebojsak » 23 Sep 2015, 10:41

Nikad posebno nisam razmišljao o tome, meni đitre rade onako na kompletan utisak, ne mogu baš da raščlanjujem na sitna crevca šta je najbitnije, a i kapiram da kod ljudi generalno dosta toga odlazi na predrasude i na predubeđenja, tj na ono što zapravo podsvesno žele da čuju.

Ortak koji se bavi izradom (ranije je radio samo magnete plus malo drveta iz zajebancije, a sad se dosta ozbiljno bacio na izradu komplet varijanti) je recimo u fazonu da magneti učestvuju u zvuku sa 80% #samokažem

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest