Transport gitare avionom-iskustva

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Transport gitare avionom-iskustva

Post by Perce » 09 Oct 2015, 21:08

Kakva su iskustva transporta akusticne ili elektricne gitare u koferu, avionom? Naime, planiram da pazarim jednu "domacu" akustaru a da bi je izneo iz Srbije, mora se avionom. Ono sto mene brine je, da li cu je posle pronaci na destinaciji i u kakvom stanju :)
Inace, preneo sam nekoliko bolt on elektrika u koferima ali putnickim. To je, mislim, najbezbedniji i nasigurniji transport gitare koja moze da se rasrafi.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Overdrive » 09 Oct 2015, 23:20

pa dobro, ovi ljudi što naručuju iz Thomann-a, dobiju valjda te gitare sve avionom..?

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Perce » 10 Oct 2015, 00:15

Da ali ne znam sta se desava ako ti paket ne stigne ili stigne ostecen, a nije to ni bitno. Sta se desava Ako gitara ode u tovarni prostor u stilu "bacanje kamena sa ramena" pa se nesto izlomi ili cak i ne stigne do tovarnog prostora? Sta onda?
Kad uzmes gitaru od Tomana, kontam da je njihiva odgovornost, dok ne stigne do tebe. A kada nosis gitaru sa sobom, to je... pa tvoja odgovornost.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Overdrive » 10 Oct 2015, 00:19

Perce wrote:Da ali ne znam sta se desava ako ti paket ne stigne ili stigne ostecen, a nije to ni bitno. Sta se desava Ako gitara ode u tovarni prostor u stilu "bacanje kamena sa ramena" pa se nesto izlomi ili cak i ne stigne do tovarnog prostora? Sta onda?
Kad uzmes gitaru od Tomana, kontam da je njihiva odgovornost, dok ne stigne do tebe. A kada nosis gitaru sa sobom, to je... pa tvoja odgovornost.
na nekoj temi je bilo govora o novim propisima po kojima se muzički instrumenti mogu da tretiraju kao ručni prtljag (prošešljaj to malo po forumu)

e sad, bacanje..računam ako je dobro upakuješ i ušuškaš, ne bi trebalo da bud problema

Osim toga, neće oni to bacati sa trećeg sprata na beton, a valjda bi i pisalo na toj kutiji neko upoozorenje isl, pa ako je napisamo, onda je to osnov da ih i tužiš kasnije, ali ako ne napišeš onda puj pike ne važi

Opet, ako nosiš strat, ili telecaster..možeš da ga rastavljenog spakuješ u kofer, ali ako je baš neka krta klasična gitara visoke vrednosti onda se ni ja baš ne bih usudio

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Rockatansky » 10 Oct 2015, 02:15

O ovome smo vec negde pricali... Posto ja hocu da dovezem neku djitru sebi iz Fr, pitao sam na aerodromu oko toga malo. Dakle, ako je gitara u tvrdom koferu, onda se tretira kao i bilo koji drugi kofer i mora da ide dole u avion... A kako sam video kako bacaju te kofere, to bi bio veliki rizik... Plusa ako imas mogucnost da nosis samo jedan kofer koji ide dole, onda je to gitara i ne mozes regularan kofer... Ali, ako imas mekanu fotrolu za gitaru mozes da je uneses gore u avion, posto se podrazumeva da u mekanoj futroli nece preziveti redovan transport dole, ali posto ona tada sigurno nece moci da stane u one pregrade za rucni prtljag stjuardesa ce je valjda negde odloziti i posle ti vratiti na izlazu. Eventualno zbog toga ces posldenji uci/izaci, ali mislim da to nije strasno...

E sada to je info koji sam ja dobio, ali nisam jos putovao da bih proverio...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Overdrive » 10 Oct 2015, 15:40

Rockatansky wrote: Ali, ako imas mekanu fotrolu za gitaru mozes da je uneses gore u avion, posto se podrazumeva da u mekanoj futroli nece preziveti redovan transport dole,
mene ovde zanma da li gitara tako u mekanoj futroli uopšte može da stane u one kasete iznad sedišta? (npr neka 335 model)

Ili mora da se drži između nogu nekako..

ili se ostavi kod pilota u kabini?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Rockatansky » 10 Oct 2015, 16:42

Ne moze, zato i kazem, mozes je uneti, jer podrazumeva se da dole ne moze da ide, ali ces na ulazu dati stjuardesi, i na izlazu je dobijes nazad. A oni je odloze negde vec gde ima vise mesta. Ne bas kod pilota u kabini :) ali nedge....

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Overdrive » 10 Oct 2015, 16:46

ili kod pilota u kabini ili nigde !!

:lol:

ok, znači mekana torba i eto rešenja..

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Rockatansky » 10 Oct 2015, 16:59

Opet kazem, meni je tako receno kada sam pitao na aerodromu, ali nisam jos nazalost isprobao.... Mada sam cak i vidja ljude da unose na taj nacin.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by bancika » 10 Oct 2015, 19:07

U vecini aviona staje iznad glave i meka torba i onaj najveci pravougaoni hard shell kofer. Probao sam...samo sto su sanse da te uopste puste bolje sa torbom nego sa koferom. Jos ako nosis torbu na ledjima naopacke da vrat ide na dole, izgleda kao ranac. Ako to ne moze, opustis one naramebice maksimalno, pa onda ne viri pola metra iznad glave jer se spusti na dole. Par saveta-ne pitaj nikoga da li mozes ili ne na licu mesta. Samo mozes da pogorsas. Pravi se da znas sta radis, kao uvek tako radis i samo cepas. Lakse je dobiti oprostaj nego dozvolu :) Budi medju prvima za ukrcavanje jer je mnogo teze staviti gitaru ako ima vec nesto gore. Ako pokusas ljubazno da pitas, stavice ti gitaru u orman za kapute posade, ali to pitas cim udjes u avion onu prvu tetu sto pozdravlja. Ne pre, ne posle. Tamo je sigurnija jer nece niko da baca kofere preko, svi su vec stavili kapute od posade i to je to. A ako stavis iznad glave moze da bude nezgodno ako je meka torba. Ljudi su nervozni pa guraju svoje stvari i rukama i nogama.

Ali racunaj na to da nije garantovano ni u mekoj torbi da te puste da je uneses. Imaju pravo to da urade. U USA su doneli onaj zakon ili preporuku ili sta je vec, da dozvoljavaju instrumente gore, al mislim da u evropi nema toga. Uglavnom su ok, ali mogu da zezaju. Mogu da zezaju vec na checkin-u i da traze tu da je ostavis, sto je najgore resenje jer onda prolazi ceo aerodrom kroz prtljag. Ako tu krenu da zezaju najbolje je probas da ih ubedis da te ostave da checkiras gitaru prilikom ukrcavanja...pa onda da se pravis lud i ipak probas da je uneses. Ako to ne prodje, mozes da je ostavis prilikom ulaska u avion i onda stave valjda na vrhu prtljaga, ali mislim da to nije klimatizovan prostor, pa nije bas za akusticne idealno.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Perce » 10 Oct 2015, 20:13

To kockanje tipa, pravi se da znas sta radis pa app mi je klimavo. Nisam ljubitelj, pogotovo ako sam spucao 200ak jura za kartu i imam gitaru sa sobom. Sta da radim ako me ne puste sa gitarom?! Zeznuta situacija. Ako gitara i moze da stane u one pretince iznad glave, sigurno nece biti mesta za torbe ostalih putnika iz tvog reda a i to moze da predstavi problem. Jos ako je u torbi.... Koliko sam cuo, svojevremeno, Brian May je kupovao jos jednu kartu za svog "crvenog" i uredno ga smestao na sediste pored sebe.
Anyway, skoknucu do aerodroma pa cu da pitam na informacijama ili cu da ih obrnem telefonom.

User avatar
Avlijaner
Posts: 259
Joined: 04 Nov 2010, 21:51
Location: Mladenovac
Contact:

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Avlijaner » 10 Oct 2015, 21:32

Negde sam pisao, ali evo opet...

Hard case nece da prime kao rucni prtljag, dakle ide "dole", ali imaju opciju za "lomljivo", u tom slucaju niko ne baca nista, niti gitara ide na traku... Neko je odnese rucno u avion i isto tako iznese...
Jedino sto kada sletis i odes do trake za kofere gitara stoji pored trake i niko je ne pazi :) malo creepy, ali je stvarno sve ok...
Zavisno od toga koliko stvari nosis, moguce je da ce traziti neku doplatu, ali nije strasno...

U torbi gitaru nosis kao rucni prtljag, neke kompanije je spakuju negde tokom puta, pa ti daju kad izlazis, a negde je strpas u ono iznad glave...
U glavnom staje 335 u torbi u te pregrade, ali verujem da to zavisi od aviona

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by pisac » 10 Oct 2015, 21:50

Ovo su jako konstruktivna i korisna obavestenja.
Da iskoristim priliku da vas pitam,posto vidim da imate iskustva-recimo dodjes avionom odnekud u Srbiju,i doneo si svoju gitaru na servis,popravku,nadogradnju,kako god.Kad ulazis,jel to validan izgovor za unosenje?Kad izlazis iz Srbije posle petnaest dana,opet prolazis neku kontrolu,i opet ponovis pricu( koje je istinita,uostalom),da je gitara tvoja,doneta iz odnekud,i da si je servisirao kod poznatog lutijera u Beogradu?
Moze li covek da se nada da nece imati problema i komplikacija u navedenom slucaju?

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by Perce » 10 Oct 2015, 22:42

Postoji mogucnost da ti odvale neki iznos za carinu a koji bi trebaloi da ti vrate na izlasku iz zemlje. Na izgovor, bilo kakav, ja nebi racunao. Pre bi slagao da idem da gostujem jednom bendu na gitarijadi u...Mlecajevcima ili tako nekoj selendri :)
Ako je bolt on gitara, rasrafi, strpaj u kofer izmedju majica i gaca i tako unesi.
E da, apropo, negde zimus sa slao, po drugaru, drugaru u sobotici jedan skvajer stra, koji sam rasrafio, zapakovao u karton i spremio za slanje kurirom. Druga su doduse istresli iz gaca na nasem aerodromu i raspakovali karton ali nije bilo nikakvih problema ni carine.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Transport gitare avionom-iskustva

Post by bancika » 10 Oct 2015, 22:44

Perce wrote:To kockanje tipa, pravi se da znas sta radis pa app mi je klimavo. Nisam ljubitelj, pogotovo ako sam spucao 200ak jura za kartu i imam gitaru sa sobom. Sta da radim ako me ne puste sa gitarom?! Zeznuta situacija. Ako gitara i moze da stane u one pretince iznad glave, sigurno nece biti mesta za torbe ostalih putnika iz tvog reda a i to moze da predstavi problem. Jos ako je u torbi.... Koliko sam cuo, svojevremeno, Brian May je kupovao jos jednu kartu za svog "crvenog" i uredno ga smestao na sediste pored sebe.
Anyway, skoknucu do aerodroma pa cu da pitam na informacijama ili cu da ih obrnem telefonom.
e pa jbg, ako neces da se kockas, a ti kupi flight case i plati da ide kao prtljag ali da ga predas na gate-u. To je jedino sigurno resenje. Dosta sam se raspitivao i kod avio kompanija i po forumima, posto sam doneo dve gitare iz USA i jos dve nosio napred i nazad dvaput. Nema garancija da ce da te puste da uneses gitaru u avion sta god da uradis. Jedino mozes da kupis mesto pored i da te onda sigurno puste, a to ne verujem da ces da radis :)

akusticnu sam uneo u soft gigbagu i bio sam prvi koji je dosao u mom redu. Stavio sam je uspravno na bok, skroz na dno prtljaga, tako da ostavi mesta da ljudi stave svoje stvari, samo sam pazio da neko ne nabije nesto silom. Sa tvrdim koferom sam isto stigao prvi i stavio ga polozeno na dno prtljaga iznad glave, ostalo dovoljno mesta da ostali stave preko. Jedino oni debeli koferi od 40 santima ne staju.
Spoiler:
Image
Avlijaner wrote:Hard case nece da prime kao rucni prtljag, dakle ide "dole"
ne mora da znaci...kao sto rekoh, nosio sam ibanez hard case za RG i preko okeana i posle jat-om do beograda. Niko me nista nije pitao, niti sam ja nekog pitao.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest