Gitara do 550 evra?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
StaggUser
Posts: 63
Joined: 21 Jan 2008, 12:48

Gitara do 550 evra?

Post by StaggUser » 03 Dec 2015, 21:22

Pozdrav ljudi, imam par pitanja u vezi prodaje stare i kupovine nove gitare.

Naime, imam Ibanez RX350 gitaru, platio sam je polovnu 520 evra 2009. godine. Koliko se sećam, neck magnet je Norton Air, srednji magnet
je fabrički a bridge magnet sam zaboravio koji je. Na koji način da procenim koliko ta gitara trenutno vredi? To je ograničena serija, proizvodjena
od 94. do 98. godine (ako se ne varam), i u sasvim solidnom stanju je, nije popravljana nijednom otkad je kod mene, samo je setup radjen i
stavljeni su čvršći federi na most da bi se što manje odvajao od tela.

Što se tiče kupovine nove gitare, izuzetno mi je bitno da gitara ima fiksan most, nut-lock ne mora da bude na njoj mada nije problem, i
24 praga bi jako dobro došlo. E sad pošto se totalno ne razumem u pojmove fretboarda (sviram već dugo ali nikad nisam bio tehnički potkovan
što se tiče opreme i skala i setupa i tako toga), treba mi da gitara ima... Skroz ravne pragove, nem pojma kako se to zove na engleskom :D
Dakle da ne idu blago u luk, gledano od gore :)

Našao sam ovako nešto http://www.mixmusic-company.com/shop/pr ... iron-label mada mi nije problem ni da kupim
polovnu ili čak da se menjam. Tako da, gorepomenuti faktori su mi jako bitni (fiksan most, 24 praga, "ravni pragovi"), imate li neku preporuku?

Sviram dosta žanrova muzike, pretežno neki post rock i tvrdji zvuk, mada i puno ambijentala gde efekti vode priču. Ne mora biti Ibanez,
mada sam na njega navikao. Sviram preko Focusrite Scarlet 2i2 interfejsa pa zvuk ide kroz Guitar Rig 5.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Gitara do 550 evra?

Post by bancika » 07 Dec 2015, 14:30

na zapadu za te pare moze da se nadje polovna japanska RGA121 ili RGA321 ili neka slicna, probao sam ih kad sam kupovao moju RG2550 i odlicne su. Mada su relativno retke, tesko da ce kod nas izaci neka na oglasima. Te Iron Label ne bi trebalo da su lose, nisam ih probao. Ne znam da li ima kod nas Ibanez RGA42, ona je indonezijska i ima aktivnu elektroniku.

Btw, uglavnom nemas top-lock na gitarama bez tremolo-a, nema potrebe za njim.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Gitara do 550 evra?

Post by bancika » 07 Dec 2015, 16:10

btw, kako ti radi scarlett 2i2? ja sam ga probao i dosta je bilo nezgodno sa jakim magnetima. Osetljiv mu je ulaz pa ga lako ubaci u clipping. Scarlett solo je zgodniji jer ima switch za nizu osetljivost ulaza.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Gitara do 550 evra?

Post by Tenji » 07 Dec 2015, 17:17

Bivalo je na KP RG1570 za 600-tinak evra da se nadje. Znam, rekao si da hoces fixni bridge, ali mozes uvek da blokiras floyd, to ti je intervencija od 10 minuta. A mozes uvek da ga odblokiras ako pozelis da se igras. Cesto se pojavljuju i RG550, za jos manje para, slicna prica. A to ti je Japan, (trebalo bi barem da je) klasa iznad Iron Label serije. Btw, ja sam nedavnu uzeo LTD EC1000, sa Duncanima, ima otprilike sve sto si naveo, za 550 evra, tako da mozes i tako nesto da razmotris ako se pojavi. Duncan 59 u necku kao stvoren za post rock zajebancije. :D

StaggUser
Posts: 63
Joined: 21 Jan 2008, 12:48

Re: Gitara do 550 evra?

Post by StaggUser » 07 Dec 2015, 21:02

@bancika

Scarlett je odličan, s tim da imam i ja problem sa clippingom. Moja gitara nije aktivna ali kad god sviram preko njega, često sija crveno na knobu (clip) iako je input gain
na nuli, skroz ulevo, pogotovo pri palm mutingu. Tražio sam na netu objašnjenje, jedino rešenje je da se potenciometar gitare smanji, dok ne prestane da klipuje.
Malo mi to smeta iskreno, psiha je u pitanju :D Ali sasvim je ok za moje potrebe i sve zvuči prilično dobro.

@Tenji

Ne bih da se cimam sa floydom, smotan sam za postavljanje žica pa ne bih da ih namotavam i da se cimam oko toga. Kažem, nisam neki tehničar što se toga tiče :)
Zaboravih da napomenem i da mi dosta smeta srednji magnet a ne bih da ga spuštam ili vadim, nalazi se baš na mestu gde pikam i stalno ga kačim pa mi nije
prijatan osećaj.

Taj LTD izgleda jako dobro, vidim da ima u Mitrosu, nazvaću ih da pitam za cenu.
A što se tiče neke zamene i prodaje stare gitare, koliko da je cenim, imate li predstavu?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Gitara do 550 evra?

Post by bancika » 07 Dec 2015, 21:19

StaggUser wrote:@bancika

Scarlett je odličan, s tim da imam i ja problem sa clippingom. Moja gitara nije aktivna ali kad god sviram preko njega, često sija crveno na knobu (clip) iako je input gain
na nuli, skroz ulevo, pogotovo pri palm mutingu. Tražio sam na netu objašnjenje, jedino rešenje je da se potenciometar gitare smanji, dok ne prestane da klipuje.
Malo mi to smeta iskreno, psiha je u pitanju :D Ali sasvim je ok za moje potrebe i sve zvuči prilično dobro.?
jeste, ja sam ga zato vratio (srecom, amazon prima povracaj), jbg, kad zalabis volume i boja gitare se menja, pa to nisam hteo da radim. Ako nije opcija zamena, resenje koje sam video na YT (kod ovog lika https://www.youtube.com/user/PixxyLixxx/videos) je da stavis ispred njega DI-box...a moze i nesto DIY da se uradi kao buffer koji ce da smanji malo signal bez da promeni primetno ton. Jbg, bas su zakenjali taj 2i2 :) Mislim, ni sa ovim Solo nisam super zadovoljan, ali zavrsava posao. Ali nije dopustivo da naprave tako osetljiv ulaz bez mogucnosti da se promeni. Onaj 4i4 ima pad switch makar pa nije problem.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Gitara do 550 evra?

Post by Tenji » 08 Dec 2015, 00:25

StaggUser wrote:Taj LTD izgleda jako dobro, vidim da ima u Mitrosu, nazvaću ih da pitam za cenu.
A što se tiče neke zamene i prodaje stare gitare, koliko da je cenim, imate li predstavu?
Nov LTD EC1000 je nesto malo preko 100k dinara, ali polovni ponekad naidju povoljno. A sto se tice tvog Ibaneza, Japanci (RG5xx) obicno idu od 400 evra pa do negde 550, nekad izadju iz to okvira ali to su ocajni komadi, hitne prodaje, ili na suprotnom kraju spektra blesavi preprodavci. Tvoj je Korea, tako da realno da bude ispod te cene, mozda negde 250-300 evra. I jos mozda malo gore zbog magneta. U sustini tesko je oceniti jer se RX serija redje vidja na oglasima, ali je ipak cinjenica da je to prakticno jeftinija varijanta RG-a, tako da spram njih mozes da formiras neku cenu, jer oni su ipak cesci.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Gitara do 550 evra?

Post by bancika » 08 Dec 2015, 00:55

A sta ti smeta kod te gitare pa bi menjao?

StaggUser
Posts: 63
Joined: 21 Jan 2008, 12:48

Re: Gitara do 550 evra?

Post by StaggUser » 08 Dec 2015, 01:45

@bancika

Dobro si prošao. Ja sam se dvoumio izmedju 2i2 i Steinberg UR22 ali sam se na kraju ipak odlučio za Scarletta. Ako mi baš bude smetao taj clipping, prodaću
pa ću uzeti nešto kvalitetnije, i skuplje. Kad bude bilo vreme za to :) Ovako je sasvim ok, za moje potrebe.
A kod moje gitare mi smeta što ima 22 praga, pokretan most (kad god okinem šestu praznu žicu i bendujem neki ton na prvoj ili drugoj, zvuk šeste
opada i to mi je užasno, zato hoću fiksan most), srednji magnet koji mi smeta pri pikanju i ima užasno zujanje i na trećoj i na drugoj i na četvrtoj poziciji, tako da sviram
samo na prvoj ili petoj poziciji magneta, odnedavno je drugi prag treće žice počeo da svira dva zvuka odjednom (kao da sviram taj ton i ton za polustepen
viši u isto vreme uz odvratan ZVRND zvuk, da tako kažem), tako da, mislim da je vreme da predjem na nešto novo. Sviram gitaru već 9 godina a ovo mi je treća gitara
po redu, nisam se baš nasvirao različitih gitara pa mi fali to... Odneću je na jedan kvalitetan setup pre prodaje/zamene pa ću dalje lako.

@Tenji

Auh. To mi je već van budžeta. Pretražiću oglase onda, možda ispliva. A 250-300 evra mi nekako deluje malo, kontao sam bar 400-450 ako budem imao sreće...
Razmisliću još, okačiću je na oglas za zamenu pa ću videti šta se dešava.

Mickey93
Posts: 26
Joined: 19 Mar 2010, 20:47

Re: Gitara do 550 evra?

Post by Mickey93 » 21 Jan 2016, 15:34

Da se ubacim i da vas posavetujem. Naime i ja posedujem Focusrite 2i2 i svaki 2i2 ima problema sa ulazima ako gitara ide DI (tj. direktno). Resenje za to je jedino da se stavi neki DI box ispred, imate da nadjete za veoma malo pare (~20ak eur) i to ce resiti problem, ili pak da ustedite malo novca i kupite 2i4 na kome je to sredjeno. On ima PAD switch koji automatski smanjuje ulazni signal za :nekibrojdecibela:. :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest