Buzz, dead sound

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Buzz, dead sound

Post by johnnybgood » 16 Dec 2015, 15:50

Desava mi se da imam los sustain ili buzz na E zici (009) kada radim pull off sa viseg praga na nizi npr. sa 15. na 12. ali ne i obrnuto sa nizeg na visi? Takodje ovaj zvuk se ne javlja kada radim pull of sa 13. na 12. ali kako se povecava rastojanje pojavljuje se. Nije samo na tim pragovima ali kako se krecem ka nizim, niej toliko izrazeno. Na suvo i ne primeti se toliko, na distorziji da. Da li je zrela za setup?

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Buzz, dead sound

Post by majtimika » 16 Dec 2015, 19:33

Kad imas problem bilo kakav , zrela je za setup

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Buzz, dead sound

Post by Overdrive » 16 Dec 2015, 21:01

johnnybgood wrote:Desava mi se da imam los sustain ili buzz na E zici (009) kada radim pull off sa viseg praga na nizi npr. sa 15. na 12. ali ne i obrnuto sa nizeg na visi? Takodje ovaj zvuk se ne javlja kada radim pull of sa 13. na 12. ali kako se povecava rastojanje pojavljuje se. Nije samo na tim pragovima ali kako se krecem ka nizim, niej toliko izrazeno. Na suvo i ne primeti se toliko, na distorziji da. Da li je zrela za setup?
ako imaš neki mrtav ton ili imaš zujanje, ne mora nužno da se odma nosi kod majstora

obično ti je samo neki prag viši od drugog i to središ sam, šmirgla, čelična vuna..imaš na YT o tome

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Buzz, dead sound

Post by johnnybgood » 17 Dec 2015, 00:55

Ok mada ne bih sam cackao posto nemam pojma oko toga. Imam nekoga u blizini pa cu da vidim ako moze sta da uradi.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Buzz, dead sound

Post by bancika » 17 Dec 2015, 08:57

da li nestane problem ako dignes E zicu malo?

User avatar
Fenderica
Posts: 398
Joined: 24 Aug 2011, 23:38

Re: Buzz, dead sound

Post by Fenderica » 17 Dec 2015, 09:42

Koliko tu stvari ima. Prvo treba proveriti nivelaciju pragova, da neki ne strči ili je suviše nisko, pa onda treba proveriti reljef vrata, pa treća stvar a možda i prva treba proveriti kako stoji stvar sa konjićem na vratu. Ako je suviše nisko urezan, znaju pojedine zice da zuje i kače pragove. Takav jedan kompletan setup je prava stvar za gitaru. To ti daje volju da sviraš, kada čuješ ton, kako žica lepo vibrira, a ne zuji i udara o pragove, prigušuje ton time pa izgubiš volju da sviraš.
Mora to kod dobrog majstora, ali da mu se tačno kaže šta hoćeš jer znaju biti bezobrazni, a da ti naplate dobro to se ne stide.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Buzz, dead sound

Post by Overdrive » 17 Dec 2015, 10:50

Fenderica wrote:
Mora to kod dobrog majstora, ali da mu se tačno kaže šta hoćeš jer znaju biti bezobrazni, a da ti naplate dobro to se ne stide.
ako baš ne možeš sam, ali deco..nije to raktena nauka bre

Ja sam dva svoja strata sam sredio.
Prvo je bilo kao "ne diraj truss rod nikako !" pa onda ne diraj pragove..pa ne diraj ništa..

i onda odeš kod majstora i on ti za dva zatezanja šrafa uzme 1000 dinara

Opustite se, na youtubu ima svega, mož da paraviš granatu a ne da središ dva praga na gitari

kud vam se dedoše muda bre..

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Buzz, dead sound

Post by hipihill » 17 Dec 2015, 12:02

Overdrive wrote: Opustite se, na youtubu ima svega, mož da paraviš granatu a ne da središ dva praga na gitari
I tako nastadoše naši najpoznatiji majstori :D!

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Buzz, dead sound

Post by Overdrive » 17 Dec 2015, 12:22

hipihill wrote:
Overdrive wrote: Opustite se, na youtubu ima svega, mož da paraviš granatu a ne da središ dva praga na gitari
I tako nastadoše naši najpoznatiji majstori :D!
pa ima i toga..al ima i onih koji kad im kažeš "video sam na netu" kažu.."e, znamo mi bolje"

Tako ja odnesem jedared pojačalo u Leo servis. Već sve istražio na netu i šta je uzrok i šta treba da se zameni i samo ga ostavio (sa sv e odštampanim šemama i crtežima, prakitčno je trebalo samo da se zameni hladnjak, koji je jedno malo parče rebrastog metala)

Čovek uze pojačalo i jednu nedelju, dve nedelje, tri nedelje..čekaj, čekaj..zovi pitaj..gužva je zovi sledeće nedelje

Na kraju propizdim i odem, sačeka me čovek kaže "ništa nije pojačalu, sve je ok.." (?)

I ja mu ponovim (kao što sam mu i na samom početku rekao) da je kvar specifičan i da pojačalo treba da radi jedno 15 minuta dok ne počne da daje neki čudan "helikopter" zvuk - on slegne ramenima i izađe

Ja savatam nekog njegovog pomoćnika, stariji čovek..poče i on da sleže ramenima i ja mu reko "ej, imaš li ti negde neki hladnjak?" On izvadi punu kutiju

Dajmuder stavi jedan ovaj veći

Za 15 minuta sve gotovo, kod kuće pojačalo popravljeno, nikad više nikakav "helikopter"

Eto kolko ne znaju ti sa youtuba, a kolko su naši u toku..

Svaka čast izuzecima i onima koji imaju volje da prate trendove, ali brate..


Tako isto nedavno za Marshall-a tranzistorca.
Da ne bi ovde par likova koji su prepoznali problem, osta mi pojačalo siebano (i to opet posle "majstora" jednog..)

Prs' na čelo momci

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Buzz, dead sound

Post by Kristijan » 17 Dec 2015, 13:06

Слажем се, треба човек да има елементарно познавање материје. Међутим, ако се оде корак даље - то се заврши као сваштарење, и ту више човек није заиста зналац. Но то је нека друга прича.

Мој је приступ да свако треба да ради свој посао, и да је идеални сценарио да се дође до поузданог мајстора, а има и таквих. Ако ја нешто радим повремено - онда немам рутину, спор сам. Могу то време корисније да потрошим радећи нешто у чему ја имам рутину, где сам ефикасан, и од чега рецимо зарађујем за живот. Капирам да је ово идеални сценарио, и да то не бива увек тако у животу, али ценим да треба томе да се тежи. Кад не иде тако, онда се подразумева да свако треба да се напрегне да сам дође до решења, али и даље мислим да није рђаво неке послове оставити мајстору.

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Buzz, dead sound

Post by johnnybgood » 17 Dec 2015, 13:20

bancika wrote:da li nestane problem ako dignes E zicu malo?
Nisam probao do sada :/

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Buzz, dead sound

Post by nebojsak » 17 Dec 2015, 13:21

Kristijan wrote:Слажем се, треба човек да има елементарно познавање материје. Међутим, ако се оде корак даље - то се заврши као сваштарење, и ту више човек није заиста зналац. Но то је нека друга прича.

Мој је приступ да свако треба да ради свој посао, и да је идеални сценарио да се дође до поузданог мајстора, а има и таквих. Ако ја нешто радим повремено - онда немам рутину, спор сам. Могу то време корисније да потрошим радећи нешто у чему ја имам рутину, где сам ефикасан, и од чега рецимо зарађујем за живот. Капирам да је ово идеални сценарио, и да то не бива увек тако у животу, али ценим да треба томе да се тежи. Кад не иде тако, онда се подразумева да свако треба да се напрегне да сам дође до решења, али и даље мислим да није рђаво неке послове оставити мајстору.
+1000

retki su ljudi kao Bugi, koji em znaju sve o instrumentima i opremi, em su kadri zavrljačiti ranac preko ambisa, em umeju ta postave pravu temu u pravo vreme i na pravo mesto :ziveli:

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Buzz, dead sound

Post by johnnybgood » 17 Dec 2015, 13:22

Jel ima kod nes neka prodavnica koja prodaje instrumente i radi setup? Znaci odnesem, kazem to i to i posle nekog vremena dodjem i pokupim gitaru? Ili moram da vijam majstore?
Kako se krecu uobicajene cene setapa i sl. (neka vasa iskustva)?

User avatar
Fenderica
Posts: 398
Joined: 24 Aug 2011, 23:38

Re: Buzz, dead sound

Post by Fenderica » 17 Dec 2015, 13:33

Overdrive wrote:pa ima i toga..al ima i onih koji kad im kažeš "video sam na netu" kažu.."e, znamo mi bolje"
To jeste 100% tačno. Isti slučaj sam ja imao kada sam odneo strat kod jednog našeg VRLO poznatog majstora, i kažem mu da je nut suviše urezan da mu zuje žice i da zbog toga koristim deblje jer se sa devetkama baš čuje baz i čovek mi ladno kaže ma tako je dobro, setup je za desetke. Ja mu kažem da sam pročitao negde na netu da ako pritisneš žicu na drugom pragu, razmak izmedju žice i prvog praga treba da bude na bas strani 0.27mm dok na treble strani na najtanjoj žici treba razmak biti oko 015mm, on opet negira. Tako ja vratim strat kući lepo. Kapiram da je hteo da me otkači, da ima važnija posla da sredjuje Džindžeru gitaru, ali u razgovoru mi je rekao 30 evra menjanje nuta i setup. Znači, mojih 30 evra mu ništa ne znači?
Kod mene na stratu je bio razmak 015 - 010. Primer da pojasnim, svratim u jedinu valjda i jedinu bolju radnju u Beču, izmerim 10 stratokastera, izloženih, svi imaju razmak oko 020 - 030. Zice vibriraju a ne udaraju o pragove. Ko je ovde bio u pravu? Naš majstor koji je pametniji od Fenderovih, ili ja kome su zice zujale?

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Buzz, dead sound

Post by johnnybgood » 17 Dec 2015, 13:34

Odgovaralo bih mi ako neko ima broj nekog majstora iz Backe Palanke. Znam da tamo nema prodavnica ali valjda i tamo sviraju :D valjda ima neko
Eventualno Novi Sad pa kada idem jednom da odnesem.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest