Akusticna -> Elektricna prelaz?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Stratocaster » 27 Dec 2015, 18:45

Pozdrav svima. Posedujem Yamahu C-40 koju nisam dugo koristio, resio sam da sviruckam opet, ali moram startovati od nule jer sam sve zaboravio, mada nikad nije ni bilo nesto ozbiljno :lol: Iskreno cilj mi je elektricna, ali se za to nema para trenutno, zanima me kako izgleda prelaz u smislu tehnike na elektricnoj.

Da li sve opet ide od nule ili ce mi rutina u promeni akorda i sve sto sam naucio na akusticnoj biti samo pomoc i korisno ili?

Mislim tako mi je logicno, mada citam forume i vidim po komentarima muce se ljudi koji sviraju akusticnu godinama pa probaju elektricnu i ispadnu kao pocetnici, pa sam se zapitao. Takodje imam male sake tako da bi mi vrat elek. gitare i gustina zica lakse pali.

johnnybgood
Posts: 83
Joined: 31 Aug 2015, 20:01

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by johnnybgood » 27 Dec 2015, 19:22

Meni je bilo lakse svirati elektricnu kada sam prvi put probao. Dobro, imao sam neku kantu od akustare...

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Stratocaster » 27 Dec 2015, 19:32

Razmisljam se o ulozeno/dobijeno faktoru u smislu vremena, jer svakako mi je fokus na elektricnoj pa da li je bolje sto pre nabaviti istu i startovati na njoj ili ne moram da zurim i kad budem solidan na ovoj to se prenosi i na elektr. Ozbiljno bi se iznervirao da sviram par godina akustaru i onda uzmem elektr i nemam pojma.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Rockatansky » 27 Dec 2015, 21:11

Nemas da brines, bice ti isto ili lakse/bolje. ;)

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Stratocaster » 27 Dec 2015, 23:15

Super onda. Tako sam i pretpostavio, mozda je naivno delovala tema, ali svasta se na netu procita pa da proverim :D :ziveli:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Rockatansky » 27 Dec 2015, 23:41

NIsta ne brini dosao si na pravo mesto da dobijes dobru informaciju 8)

:mrgreen:

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Stratocaster » 27 Dec 2015, 23:47

Hvala, cekam da prodju zuljevi trenutno pa nastavljam vezbanje :lol:

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Stratocaster » 27 Dec 2015, 23:54

Jos nesto

http://www.youtube.com/watch?v=DRs4FKeHkms

Iskljucena je samo gitara, ostali instrumenti su tu, jel to neki program, moguce je tako za vecinu poznatih pesama ili? Secam se ranije guitarpro i slicnih programa, ali mislim da je to vise ''pistalo'' nego sviralo, ovde se bubanj cuje sjajno. Zanima me da li je program ili mozda ima jos njih da sviraju s njim samo nisu u kadru.

I ima li sanse da se iskljuci samo gitara, a da ostane sve + glas? Mozda trazim previse, ali bas me zanima :mrgreen:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Rockatansky » 28 Dec 2015, 01:43

Imas tih pesama za vezbanje, backingtrack, tako se kaze pa ih pod tim imenom trazi po netu i sigurno da mozes da ih nadjes za vecinu pesma koje ti trebaju.

Ja jos ne znam, i castim gajbu piva nekog ko zna, nacin da samo iskljucis glas ili gitaru iz pesme, mislim da je to skoro nemoguce, ali zato ljudi prave namenski ove backingtrack-ove za vezbanje...
Kako - ne pitaj! Samo uzvivaj.... ;) Ovo sto cujes bubnjeve je neko nekad negde snimio, najverovatnije niko ne svira sa njim tog trenutka van kadra...

Ja sam nalazio za ono sto je mene interesovalo, pa verujem da ces i ti naci sebi, ako i ne, imas na YT bas to, pa samo nekako skines ili konvertujes u mp3 pa picis, vezbas svoju omiljenu pesmu a ti sviras glavnu gitaru... To jest, kada malo navezbas... :)

KOja te pesma konkretno interesuje?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Overdrive » 28 Dec 2015, 08:36

zavisi šta želiš da sviraš jer, u zavisnosti od vrste muzike, akustična i električna mogu da budu ko nebo i zemlja

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by alfonso » 28 Dec 2015, 12:07

Kao neko ko je bio u slicnoj situaciji kao ti sad (dugo nisam svirao pa odlucio da ponovo pocnem) mogu da ti preporucim da sviras akusticnu slobodno i ne zuris preterano sa elektricnom.
Na netu imas svega sta ti treba,tako da nema zime sto se tice odakle da naucis stvari. Moj ti je savet da odgledas dosta pocetnickih lekcija na yt, jer ces sigurno naci dosta korisnih stvari/informacija. Ja sam isao i trazio sve. Od "kako drzati trzalicu" i "pravilno postavljanje ruke na vrat" pa na dalje. I najgluplje pitanje postavi, to neka te nikad nije sramota :)
Ako ti je bas puno zinulo za gitaru, pogledaj po oglasima nekog skvajera za 50- 60 evra. Ne mozes puno da pogresis sa njim i uvek mozes da racunas da ces povratiti ulozeni novac ako budes hteo bolju gitaru (to je nacin razmisljanja koji usvajam od skoro za neke stvari iako mi je tesko da to priznam :) )
Pogledaj i ovaj sajt,ima ok stvari
www.guitarbackingtrack.com/

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by alfonso » 28 Dec 2015, 12:09

Na staroj mini liniji sam imao opciju KARAOKE, koja dosta utisa glas. Ja sam samba pa ti pustao tako i vezbao. Mozda nekom pomogne

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Stratocaster » 28 Dec 2015, 12:40

@Rockatansky, hvala za info. Ima dosta pesama, ali verovatno cu najvise svirati tj pokusati Claptona i Knopflera, ali nije iskljucivo, saren je repertoar. Money for nothing je cilj no1, ali trenutno sam previse slab za to, tako da ce biti par meseci osnove bas one najosnovnije :D Ko zna, mozda i godina, zavisi od vezbe, imam jos hobija koji uzimaju vreme.

Evo prvi rezultat za backingtrack - https://www.youtube.com/watch?v=2_aGGSERGYM ima cak i glas :metal:

@Overdrive, kao sto rekoh Clapton, Dire Straits, ali nije iskljucivo, mada uglavnom taj neki soft rock.

@Alfonso, hvala za tip, tako sam i poceo i mnogo su mi pomogli klipovi tipa ''how to switch faster between chords'', u par klipova, par sjajnih sitnih tipova i vezbi koje pomazu.

Relativno solidnom brzinom menjam A, D, E, onda sam mislio da ucim ritam i zatim par pesama u tim akordima do perfekcije, a onda na to dodavati ostale akorde. Nakon nekog repertoara poceti fingerstyle.

Nije losa ideja squier, jel za te pare ima bas u ok stanju da ne mislim hoce li otici nesto? Zapravo nov je stotinak e, tako da je realno da polovni budu tako 60ak. Koliko je neko jeftino pojacalo uz to?

http://www.kupujemprodajem.com/Aster-st ... d=58587141

http://www.kupujemprodajem.com/Fender-S ... d=58587141

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by alfonso » 28 Dec 2015, 13:52

E ovako. Pojacalo je jako kompleksna stvar jer svi imaju neke svoje savete i misljenja. Ja sam u nekoj specificnoj situaciji bio jer sam imao staro pojacalo pa mi to nije trebalo hitno. Mozes preko kompa isto da sviras (nije nesto,ali imas osecaj pojacala). Ja bih uzeo nekog fendercica malog za neke sitne pare ima na oglasima (30,40 e) isto kao za skvajer mislim da je situacija. Mozda neko bolji savet ima, ja kazem kako bih ja uradio
:)

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Akusticna -> Elektricna prelaz?

Post by Stratocaster » 28 Dec 2015, 15:25

Ma necu zuriti, sacekacu neki 200-300e budzet i da mi ta gitara, nova, ostane za duze. Taman, bar godinu dana da vidim kako ce ici sa akusticnom (klasicnom zapravo :D ).

Moze solidna da se uzme za te pare, ali to je i dalje neki low ili mid budzet (mislim na 200-300e rang), ima li u tom rangu bitne razlike izmedju proizvodjaca u smislu tona, ergonomije i sl ili je manje vise sve isto.

Vidim u tom cenovnom rangu uglavnom yamaha pacifica, ibanez grg-ovi, neki skuplji squieri. Meni je ibanez najprivlacniji, mada pretpostavljam da se treba svaka probati.

Ima li neka da bas odskace tipa da je 25-30k dinara, a vredi kao neka skuplja, tj nudi vise nego sto kosta ili je uglavnom izbalansirano.

Edit: a ima izgleda i dobrih akcija

http://www.mixmusic-company.com/shop/pr ... jb-b-stock

Dobro, rano je za to, ali mi zanimljivo gledati sad. :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest