Gibson SG - G zica problem

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
dejann73
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2016, 22:25

Gibson SG - G zica problem

Post by dejann73 » 10 Jan 2016, 22:29

Pozdrav forumasima! Kupio sam pre nekih 6 meseci novu gitaru Gibson SG Xtra slim model i imam (ili bar ja mislim da imam problem) sa g zicom. Prilikom okidanja tona na g zici ton traje drasticno krace u odnosu na druge zice a posebno krace na 10 i 11 pragu. Posebno se primecuje kada se svira solo sa distorzijom na tim pragovima i zvuk bude brzo prigusen.
U cenu gitare je bio uracunat setup a posto sam bio dobio i dva besplatna servisa odneo sam je bio pre par nedelja u servis i prijavio problem. Posto sam bio u zurbi nisam probao gitaru u servisu prilikom preuzimanja a serviser je rekao da je sve u redu sa gitarom, da je malo spustio i stavio nove zice. Kada sam je probao sledeceg dana opet isto.
Da li je neko od vas imao takav problem i dali je to uopste problem, posto vidim na internetu da se dosta vlasnika gibsona zali na g zicu koja ispada iz stima. Kod mene drzi stim ali me muci ovo drugo :-)

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by veljapa » 10 Jan 2016, 22:45

Moras da utvrdis usled cega se gasi ton. Da li zakacinje u neki prag? Da li se cuje neko zujanje? Kako naleze zica na sedlo?

dejann73
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2016, 22:25

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by dejann73 » 10 Jan 2016, 23:19

Sad sam pregledao sve. Nema zujanja i zica ne zakacinje pragove. Sto se tice sedla meni izlgleda ok. ali nisam neki ekspert. Hvala na odgovoru :)

dejann73
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2016, 22:25

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by dejann73 » 11 Jan 2016, 00:04

Ako ce koristiti nekome mislim da sam pronasao odgovor. To je dead spot, samo ne znam da li podleze garanciji. Pozzz

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by veljapa » 11 Jan 2016, 00:29

Objasni malo. Bas me zanima.

[edit]
Kapiram. Odnesi gitaru kod majstora. Sve se to da srediti obicno lagano. Moze cak i samo pretegnut vrat da bude. Nemoj da padas u bedak to je verovatno stvar setupa koji nisu znali da urade.

Imas ta dva srafa ispod kobilice. Opusti malo zice i okreci ta dva srafa da podignes kobilicu malo. To bi trebalo da utice pozitivno na problem. Manje vise to mozes i sam da sredis jedino sto moras da intoniras gitaru ponovo ako budes menjao visinu kobilice ali ako imas stimer i procitas malo na internetu ni to nije tesko. Vidi procitaj malo na internetu o podesavanju vrata i te tmatic kobilice.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by nebojsak » 11 Jan 2016, 00:57

veljapa wrote:jedino sto moras da intoniras gitaru ponovo ako budes menjao visinu kobilice
Zašto bi morao ponovo da sređuje intonaciju zbog malog podešavanja visine? Niđe veze.

dejann73
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2016, 22:25

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by dejann73 » 11 Jan 2016, 01:32

Moguce da je lose uradjen setup jer sada kada sam sve detaljno pregledao pronasao sam jos par mrtvih tacki. Vidim po forumima da je to tipicno za Gibson SG. Neko to resava otezavanjem vrata, neko podesavanjem ali ko zna videcemo... Ovde gde ja zivim vecina je opustena ( da ne kazem aljkava :D ) pa nisam ni ocekivao neki kvalitetan setup sa obzirom da je to bilo ukljuceno u cenu. Planiram da ponesem gitaru sa sobom kada dolazim za Srbiju i odnesem majstoru da to pregleda i podesi.

Hvala na pomoci :cao:

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by majtimika » 11 Jan 2016, 09:57

Ded spot na gitari je jako redak slucaj skoro pa nemoguc. To je preklapanje fekvencija oscilovanja zice ibrezonancije tela pa ton traje krace. To se desava na bas gitarama cesto, ali ni tamo njije drastican problem. Ded spot se ne javlja na vise tonova nikad prakticno. To mozes i proveriti tako sto ces rastimati gitaru ili prestimati u drugi tonalitet i videti da li se ded spot pomerio na isti ton ili je ostao na istom pragu. Kod tebe je verovatno problem u setapu, losem nutu , kobilici ili labavim pragovima na nekim mestima. Ako imas ded spot zaista na vise tonova i ako je gitara nova, trazi da je zamene i gotovo

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by majtimika » 11 Jan 2016, 10:01

nebojsak wrote:
veljapa wrote:jedino sto moras da intoniras gitaru ponovo ako budes menjao visinu kobilice
Zašto bi morao ponovo da sređuje intonaciju zbog malog podešavanja visine? Niđe veze.
Ako je akcija bila 5 mm pa je sad 2 onda ima smisla ako je malo pomeranje onda nema potrebe

dejann73
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2016, 22:25

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by dejann73 » 11 Jan 2016, 11:07

Pa generalno na G zici dva, tri tona kraju dosta krace od ostalih i jedan na D, 12 poziciji. Probao sam sa otezanjem i dok gitara visi na zidu mrtav ton na D nestaje i nestaje jedan na G, 10 pozicija. Razgovarao sam danas sa prodavnicom i kazu da ako je gitara tehnicki ispravna kao sto su oni ustanovili na servisu (pragovi, vrat i ostalo) ne mogu da dobijem novu ali mogu novi setup. Mogao sam da je zamenim u prvih 14 dana. U evropi je drugacija garancija za gibson i to je godinu dana. Taj model ionako nije na stanju nego mora da se posebno narucuje :(

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by Cope » 11 Jan 2016, 11:35

majtimika wrote:
nebojsak wrote:
veljapa wrote:jedino sto moras da intoniras gitaru ponovo ako budes menjao visinu kobilice
Zašto bi morao ponovo da sređuje intonaciju zbog malog podešavanja visine? Niđe veze.
Ako je akcija bila 5 mm pa je sad 2 onda ima smisla ako je malo pomeranje onda nema potrebe
Ako je pomeranje po Y (vertikalnoj) osi, onda nikakve veze novi setap nema sa intonacijom... Drugi put.

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by veljapa » 11 Jan 2016, 13:41

Nema veze u pravu ste:

>>> math.sqrt((314.5*314.5)+(2.0*2)) - 314.5
0.006359236184607653 mm je povecanje oscilujuce duzine zice od 12 praga na gibsonu za podizanje kobilice za 2mm.
Sto je svakako manje od jednog centa i besmisleno je.

Imao sam bas sa tmaticom drugo iskustvo gde je pobegla oktava na svim zicama ali verovatno se pomerilo nesto drugo, a ja sam nepromisljeno zakljucio pogresno.

Eto kad covek bez dovoljno iskustva iznosi zakljucke :p Povlacim se u cutologe.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by majtimika » 11 Jan 2016, 15:48

Cope wrote:
majtimika wrote:
nebojsak wrote:
Zašto bi morao ponovo da sređuje intonaciju zbog malog podešavanja visine? Niđe veze.
Ako je akcija bila 5 mm pa je sad 2 onda ima smisla ako je malo pomeranje onda nema potrebe
Ako je pomeranje po Y (vertikalnoj) osi, onda nikakve veze novi setap nema sa intonacijom... Drugi put.
To je z osa y je duz vrata u pravcu zica :-), da ako je malo pomeranje nema veze, ako je vece ima veze, jer se zica pri pritisku vise zateze pa se i ton povisuje

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by Cope » 12 Jan 2016, 12:09

majtimika wrote:
Cope wrote:
majtimika wrote:
Ako je akcija bila 5 mm pa je sad 2 onda ima smisla ako je malo pomeranje onda nema potrebe
Ako je pomeranje po Y (vertikalnoj) osi, onda nikakve veze novi setap nema sa intonacijom... Drugi put.
To je z osa y je duz vrata u pravcu zica :-), da ako je malo pomeranje nema veze, ako je vece ima veze, jer se zica pri pritisku vise zateze pa se i ton povisuje

Pa onda samo preštimovati žice, nema potrebe za dodatnim toniranjem na sedlima, ako smo se razumeli. Mada je proverim jednom u mesec-dva komplet intonaciju žica, desi se da neka prođida...

ps. Mislio sam na vertikalnu Y osu, kako se već označava u matematici u koordinatnom sistemu u 2D. :ziveli:

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Gibson SG - G zica problem

Post by majtimika » 12 Jan 2016, 17:18

Jebes ga ja sad vec ne znam koja je osa koja :-)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest