Koji fiksni bridge?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 25 Aug 2016, 22:01

bancika wrote:Gotoh je japanski, ovo kina ili korea.
Znam prijatelju, ali i EMG je američki pa proizvodi u Kini, ili Ibanez Japanski i sl....

Vjeruj mi da mi uopšte nije drago što sam spao na kineski bridž koji je jedan od najbitnijih dijelova gitare....ali ne znam šta drugo?

Tunomatic fora ima dosta izbora...čak i tremolo sistema, ali običnih fiksih ne baš.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 25 Aug 2016, 22:09

eg303 wrote:Ako te mrzi da previše računaš gde se sve buše rupe za žice (plus zezanje sa ferulama), ovo je "majka Mara" rešenje, samo dve rupetine na pravim mestima (a pošto ima korekciju mogu i ne preterano strogo tačno da se nabuše te dve rupetine):
http://www.aliexpress.com/item/1set-Bad ... df8bcd939a

A ako bih ja sad nešto mađijao i pravio kao tamburu, verovatno bih se odlučio za ovako nešto, nema "tune" za svaku žicu (a i koji će mu), ko koristi Erni Bol desetke/devetke ceo život u standardnom štimu, jednom se namesti gde treba i tu čuči, imam loša iskustva sa jeftinim "tune-o-matic" bridge-vima, trenutno imam jednu gitaru kojoj zveče (oblajznuli su šrafovi što teraju klinove preko kojih ide žica, verovatno mekana legura korišćena pa kad dođe do iole nekog otpora - prozvižde) ti mali kurtchići i to ne da ide na živac...
A i izgleda peeresovski, samo tako:
http://www.aliexpress.com/item/Guitar-P ... df8bcd939a
Vidio sam te varijante, ali nešto mi šteta da imaš dobar komad drveta, a da žica ne prođe kroz njega :lol: :lol: :lol:
Znam da su to gluposti......ali tripujem da tako treba:-D

Nego htio sam ja roller bridge pa žice iza kroz tijelo...ali biće fenderovski maple vrat, pa sam se istripovao da neće lijepo izgledati ako bude pod uglom.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Koji fiksni bridge?

Post by bancika » 25 Aug 2016, 23:13

tocilj wrote:
bancika wrote:Gotoh je japanski, ovo kina ili korea.
Znam prijatelju, ali i EMG je američki pa proizvodi u Kini, ili Ibanez Japanski i sl....

Vjeruj mi da mi uopšte nije drago što sam spao na kineski bridž koji je jedan od najbitnijih dijelova gitare....ali ne znam šta drugo?

Tunomatic fora ima dosta izbora...čak i tremolo sistema, ali običnih fiksih ne baš.
A hipshot jesi gledao? Imaju onaj jedan mesingani sa celicnim sedlima. Nije preskup ako se poruci preko ebay, 50ak zelembaca je razumno

http://m.ebay.com/itm/Hipshot-41060B-6- ... Ciid%253A3

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 26 Aug 2016, 01:47

Vidio sam i taj...on mi se ponajviše svidio, ali prelazi magičnu cifru 50 pa sam se malo prepao carine.

Kontam ako kinez bude bar malo pristojan da kupim dobra sedla i to je to.....će vidimo.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Koji fiksni bridge?

Post by ProfessorBaltazar » 27 Aug 2016, 09:27

Jel ti znas 'kvalitetno' da sviras?

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 27 Aug 2016, 13:01

ProfessorBaltazar wrote:Jel ti znas 'kvalitetno' da sviras?
Ne znam, zašto pitaš?

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Koji fiksni bridge?

Post by ProfessorBaltazar » 28 Aug 2016, 01:14

Pitam zato sto sam u konfuziji, na prethodnoj stranici lamentiras kako nisi nista kvalitetno nasao za ispod tamo neke cifre, ali te pare nemas trenutno, ali ako ipak neko zna nesto kvalitetno za normalne novce nek javi. Ne mos covek da uhvati rezon ni za glavu ni za rep.

A 'kvalitetno' je opet relativan pojam, cak si i sam nesto hintovao kad je spomenut EMG ('ali iz Kine').

Mene ako pitas (a ne pitas), kupi bilo koji fiksni most u cenovnom rangu kojim raspolazes. O kvalitetu samo razmisljaj relativno, tj. prema ulozenim sredstvima. Ne treba da bude najkvalitetniji, vrhunski kvalitetan, nenadjebiv, samo treba da radi posao neko vreme, za sto manje para. Neces svirati ni istu gitaru ceo zivot cenim, a nekmoli isti most. To je sve potrosna roba. Kad ti se od svirke budu vrnule neke ulozene pare pa jos dajboze i da pretekne, onda ti u toj potrazi za nekim zvukom i komforom i kvalitetom verovatno nece biti mrsko da izdvojis i duplo vise kinte (koju ces tad imati jelda) za neki 'kvalitetniji' most i tako ukrug. Dok skupis pare za nesto uber kvalitetno i to ce da se promeni, ono sto je 'in' danas nece biti tako 'hot' za godinu dve. Bice nesto drugo, znaci ustedeo si kintu, nisi kupio trenutnu 'in' stvar nego si sacekao sledeci ciklus, i opet tako ukrug. To je kao skupljanje slicica za albume. Mos ti i da skupis ceo album i taman kad odahnes a Figurine Panini izbace novi album i tako svake godine.

Aj :ziveli:

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Koji fiksni bridge?

Post by majtimika » 28 Aug 2016, 13:15

Buraz , radim ovo vec neko vreme i def nije ni priblizno isto, da mozda izgleda isto, ali kvalitet materijala i obrade ne mogu da se porede, tako da slobodno sebe ubedi da je isto i sve ce biti ok.

Kad sam ti rekao gotoh znam sta sam ti rekao, za namanje para dobijas vrhunski kvalitet jer gotoh je jedini prizvodjac koji ne prodaje muda za bubrege nego pravi kako valja za pristojnu cenu, a na vecini njihovih prizvoda cak ni ne pise da su njihovi tako da toliko o placanju brenda

Ajd uzdravlje

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Koji fiksni bridge?

Post by hipihill » 28 Aug 2016, 17:32

Apropo kvaliteta.
Fender Custom Shop. Tek druge žice, a zuji g (pa i D). Pogledam, prethodni set (već) usekao dooobar kanal u sedlo. Kod sledeće zamene moram da razmislim da li menjati mesta sedlima, brusiti ili nešto treće.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 28 Aug 2016, 20:51

[quote="ProfessorBaltazar"]Pitam zato sto sam u konfuziji, na prethodnoj stranici lamentiras kako nisi nista kvalitetno nasao za ispod tamo neke cifre, ali te pare nemas trenutno, ali ako ipak neko zna nesto kvalitetno za normalne novce nek javi. Ne mos covek da uhvati rezon ni za glavu ni za rep.

A 'kvalitetno' je opet relativan pojam, cak si i sam nesto hintovao kad je spomenut EMG ('ali iz Kine').

Mene ako pitas (a ne pitas), kupi bilo koji fiksni most u cenovnom rangu kojim raspolazes. O kvalitetu samo razmisljaj relativno, tj. prema ulozenim sredstvima. Ne treba da bude najkvalitetniji, vrhunski kvalitetan, nenadjebiv, samo treba da radi posao neko vreme, za sto manje para. Neces svirati ni istu gitaru ceo zivot cenim, a nekmoli isti most. To je sve potrosna roba. Kad ti se od svirke budu vrnule neke ulozene pare pa jos dajboze i da pretekne, onda ti u toj potrazi za nekim zvukom i komforom i kvalitetom verovatno nece biti mrsko da izdvojis i duplo vise kinte (koju ces tad imati jelda) za neki 'kvalitetniji' most i tako ukrug. Dok skupis pare za nesto uber kvalitetno i to ce da se promeni, ono sto je 'in' danas nece biti tako 'hot' za godinu dve. Bice nesto drugo, znaci ustedeo si kintu, nisi kupio trenutnu 'in' stvar nego si sacekao sledeci ciklus, i opet tako ukrug. To je kao skupljanje slicica za albume. Mos ti i da skupis ceo album i taman kad odahnes a Figurine Panini izbace novi album i tako svake godine.

Aj :ziveli:[/quote

Nisam skontao sta znaci to za EMG... A sto se tice love imam nesto malo vise od 200 evra jer sam prodao neku gitaru...i u to treba da uklopim citav hardver....zato na necemu moram da zakinem....mogao sam na civijama npr. Ali nisam, zakinuh na bridzu jbg.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 28 Aug 2016, 21:13

majtimika wrote:Buraz , radim ovo vec neko vreme i def nije ni priblizno isto, da mozda izgleda isto, ali kvalitet materijala i obrade ne mogu da se porede, tako da slobodno sebe ubedi da je isto i sve ce biti ok.

Kad sam ti rekao gotoh znam sta sam ti rekao, za namanje para dobijas vrhunski kvalitet jer gotoh je jedini prizvodjac koji ne prodaje muda za bubrege nego pravi kako valja za pristojnu cenu, a na vecini njihovih prizvoda cak ni ne pise da su njihovi tako da toliko o placanju brenda

Ajd uzdravlje
Ne volim kada ljudi donose zakljucke bez osnova....niti sam jedan od tih koji traze opravdanje, niti od tih koji sebe ubjedjuju kako je kina isti k kao nesto sto kosta 5 puta vise.
Ja samo vidim da se Gotoh prodaje na aliju i da izgleda isto kao Boston...da li je to pravi gotoh, nemam pojma...ali samim tim sto postoji mogucnost da nije, to me odbija....
Za Wilkinson sam rekao da znam da ga proizvode u kini...imao sam kompletan njihov hardver. Ja znam da je kineski bridz los, samo se nadam da ce valjati bilo cemu i da ce se moci zamijeniti sedla. E sad zamisli da ja kazem tebi samo se ti ubjedjuj da za vise para dobijas bolje, a u stvari placas istu stvar tri puta vise...glupo je. Dok ne uporedim nemam pojma. A u poslednjih par godina se pojavilo toliko firmi koje prodaju OEM pod nekim imenom 3 puta skuplje, da je to strasno......npr. Tonerider, tone emporium, Iron Gear magneti....Boston hardver, Engl pedale, fender pedale, tone city pedale....itd. Ja ne kazem da su to sranje magneti ili pedale....nego prosto da mogu da se kupe iz fabrike po dosta manjim cijenama, naravno ako znas tacno sta je sta....tipican primjer Biyang=Akai=GFS.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Koji fiksni bridge?

Post by ProfessorBaltazar » 28 Aug 2016, 21:16

tocilj wrote:
Nisam skontao sta znaci to za EMG... A sto se tice love imam nesto malo vise od 200 evra jer sam prodao neku gitaru...i u to treba da uklopim citav hardver....zato na necemu moram da zakinem....mogao sam na civijama npr. Ali nisam, zakinuh na bridzu jbg.
U vrhu stranice si spomenuo kako se eto i EMG, americka firma, prave u Kini. Nisam ni ja shvatio sta si hteo da kazes ali kapiram da zazires of all things made in China.

Anyway, evo ovde Gibsonolikih mostova, cak i ovi Shallerovi su 50-tak Ojra a ovi drugi prakticno dzaba. Nije ni bitno gde se prave, svi rade posao, neki bolje neki malo losije.

https://www.allparts.com/les-paul-bridges

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tommytigh77 » 29 Aug 2016, 14:08

hipihill wrote:Apropo kvaliteta.
Fender Custom Shop. Tek druge žice, a zuji g (pa i D). Pogledam, prethodni set (već) usekao dooobar kanal u sedlo. Kod sledeće zamene moram da razmislim da li menjati mesta sedlima, brusiti ili nešto treće.
Može da bude Custom Shop po 100 puta, kad i dalje koriste standardni Fender vintage tremolo koji je u modernoj produkciji takav kakav je. Dok nisam stavio Callaham, morao sam da brusim sedla bar 15 puta. Probaj prvo da ispoliraš, pa ako ne ''izvuče'' kanal, mora brušenje pa poliranje. Naravno, time se skida zaštitni sloj nikla, pa ćeš morati sve češće da poliraš... A ako zuje žice, to je zato što se olabave navoji u sedlima pa šrafčići popuštaju i/ili zvone. Namotaj malo teflon trake oko njih i problem bi trebalo da je rešen.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Koji fiksni bridge?

Post by clapton » 29 Aug 2016, 14:34

i meni to pocelo da zuji mada stize Wilkinson brzo pa necu cackat nista.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Koji fiksni bridge?

Post by hipihill » 29 Aug 2016, 18:28

tommytigh77 wrote:
hipihill wrote:Apropo kvaliteta.
Fender Custom Shop. Tek druge žice, a zuji g (pa i D). Pogledam, prethodni set (već) usekao dooobar kanal u sedlo. Kod sledeće zamene moram da razmislim da li menjati mesta sedlima, brusiti ili nešto treće.
Može da bude Custom Shop po 100 puta, kad i dalje koriste standardni Fender vintage tremolo koji je u modernoj produkciji takav kakav je. Dok nisam stavio Callaham, morao sam da brusim sedla bar 15 puta. Probaj prvo da ispoliraš, pa ako ne ''izvuče'' kanal, mora brušenje pa poliranje. Naravno, time se skida zaštitni sloj nikla, pa ćeš morati sve češće da poliraš... A ako zuje žice, to je zato što se olabave navoji u sedlima pa šrafčići popuštaju i/ili zvone. Namotaj malo teflon trake oko njih i problem bi trebalo da je rešen.
Nisi možda pažljivo ispratio - govorim o potpuno novoj gitari. Znači fabričke žice pa Daddario i sada Fender koje zuje. Šrafčići stoje kao zalepljeni. Usekao se neobično dubok kanal za tako kratko korišćenje i verovatno da ove žice drukčije leže u kanalu koji su napravile prethodne pa zato zuji.

P.S. Čivije su Gotoh sasvim sigurno i provereno i one rade fenomenalno. Pretpostavljam da je i bridge njihov, ali nisam sasvim siguran.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest