Koji fiksni bridge?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tommytigh77 » 29 Aug 2016, 18:52

Nema veze što je nova gitara, i dalje to može da se desi ako su u pitanju bent steel sedla kao što pretpostavljam da jesu. Ume taj sloj nikla na njima da bude malo mekši i žice lako proseku kanal. S tim što to uopšte ne bi trebalo da ima veze sa zujanjem žica, verovatno je druga stvar u pitanju. Moj glavni osumnjičeni su i dalje šrafčići u sedlima. Verovatno se čine da stoje ''kao zalepljeni'' dok su žice pod tenzijom, ali i tad mogu da dovedu do drčanja i popuštanja. Proveri ih kad skineš žice, ako nisi dosad.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Koji fiksni bridge?

Post by ProfessorBaltazar » 29 Aug 2016, 22:07

tommytigh77 wrote: Može da bude Custom Shop po 100 puta, kad i dalje koriste standardni Fender vintage tremolo...
U FCS-u je sve sto koriste standardno. Custom su samo cene. Nista se tamo specijalo ne pravi za CS, samo se asembliraju gitare od standardnih delova u nestarardnim kombinacijama, i onda dranje.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Koji fiksni bridge?

Post by clapton » 29 Aug 2016, 23:35

ali CS pikapi, kablovi i ostalo nisu uopste skupi.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tommytigh77 » 29 Aug 2016, 23:41

ProfessorBaltazar wrote:U FCS-u je sve sto koriste standardno. Custom su samo cene. Nista se tamo specijalo ne pravi za CS, samo se asembliraju gitare od standardnih delova u nestarardnim kombinacijama, i onda dranje.
:1: To sam i mislio.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Koji fiksni bridge?

Post by hipihill » 30 Aug 2016, 09:51

tommytigh77 wrote:Nema veze što je nova gitara, i dalje to može da se desi ako su u pitanju bent steel sedla kao što pretpostavljam da jesu. Ume taj sloj nikla na njima da bude malo mekši i žice lako proseku kanal. S tim što to uopšte ne bi trebalo da ima veze sa zujanjem žica, verovatno je druga stvar u pitanju. Moj glavni osumnjičeni su i dalje šrafčići u sedlima. Verovatno se čine da stoje ''kao zalepljeni'' dok su žice pod tenzijom, ali i tad mogu da dovedu do drčanja i popuštanja. Proveri ih kad skineš žice, ako nisi dosad.
Da, razumem to. Na g su napravljena u stvari dva kanalića, jedan plići, drugi dublji. Kada jednostavno poguram žicu na plići kanal zujanja je sasvim malo, ali se žica prirodno vrati u dublji. Sedlo je paralelno podlozi što znači da su šrafići jednako podignuti i kada pokušam da ih podesim pružaju dobar otpor tako da je malo verovatno da su oni problem. Kod sledeće zamene vratiću Daddario žice koje stavlja i Fender kod prve ugradnje (klasične XL110 Regular Light) pa ću da vidim kako dalje.
Jeste, hardware je standardan kao i prema specifikaciji:
Machine Heads: Fender®/Gotoh® Vintage Style Machine Heads
Bridge: American Vintage Synchronized Tremolo
CS jeste skup, ali zaista radi bolje od jefinijih modela. Da li je razlika u ceni adekvatna je večito pitanje, ja procenjujem da je to u redu. Drvo je birano iz dva dela i težina mu je usklađena sa modelom, pickupi su master design (nema ih u slobodnoj prodaji), preklopnik je recimo onaj "starinski" sa oprugom itd., ima dosta tih sitnih razlika u odnosu na jeftinije modele.
Ali sve ovo nije bitno, samo sam prokomentarisao pominjanje kvaliteta u ranijim postovima. Imao sam više komada AVRI modela sa istim tremolom i nije bilo ovih problema, verovatno mi se zalomio lošiji primerak.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Koji fiksni bridge?

Post by ProfessorBaltazar » 01 Oct 2016, 21:15

E'o revolucionarni P.A.F. momenat za sve Gibby style fiksne bridjeve i sire.

Image

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 04 Oct 2016, 14:45

Drugari treba mi pomoć....možda pitanje zvuči glupo, ali da li možda od vas neko ima gitaru sa fenderovom skalom ali sa humbuckerom u neck i bridge poziciji. Ako neko ima takvu gitaru, da li bi mogao da izmjeri koliko ima centimetara od NUT-a do početka neck magneta i bridge magneta, bez okvira. da li je npr. za neck oko 50 cm ili manje....

Ako vam nije problem da mi javite?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Koji fiksni bridge?

Post by bancika » 04 Oct 2016, 15:11

tocilj wrote:Drugari treba mi pomoć....možda pitanje zvuči glupo, ali da li možda od vas neko ima gitaru sa fenderovom skalom ali sa humbuckerom u neck i bridge poziciji. Ako neko ima takvu gitaru, da li bi mogao da izmjeri koliko ima centimetara od NUT-a do početka neck magneta i bridge magneta, bez okvira. da li je npr. za neck oko 50 cm ili manje....

Ako vam nije problem da mi javite?
Neck obicno guraju sto dalje od bridge-a, retko koji proizvodjac ostavlja prostora izmedju vrata i neck magneta. Izmericu veceras moje 2 gitare pa javljam...mada su obe 24 fret i neck magnet je u oba slucaja uz vrat.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Koji fiksni bridge?

Post by bancika » 04 Oct 2016, 16:06

bancika wrote:Neck obicno guraju sto dalje od bridge-a, retko koji proizvodjac ostavlja prostora izmedju vrata i neck magneta
nisam precizno napisao, mislim ovde na 24fret gitare. Kod onih sa manje pragova, obicno bude tako da pole pieces na kalemu koji je blizi vratu prolaze otprilike gde bi bio 24ti prag...mada i to nije pravilo. Mozda je najbolje uzeti neki vektorski build plan za takvu gitaru (recimo tele sa buckerom), pa izmeriti precizno.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 04 Oct 2016, 20:04

bancika wrote:
bancika wrote:Neck obicno guraju sto dalje od bridge-a, retko koji proizvodjac ostavlja prostora izmedju vrata i neck magneta
nisam precizno napisao, mislim ovde na 24fret gitare. Kod onih sa manje pragova, obicno bude tako da pole pieces na kalemu koji je blizi vratu prolaze otprilike gde bi bio 24ti prag...mada i to nije pravilo. Mozda je najbolje uzeti neki vektorski build plan za takvu gitaru (recimo tele sa buckerom), pa izmeriti precizno.
Znaš u čemu je fora....naručio sam magnete i rade kao san, ali da bi ih probao turio sam ih u neki jeftin LTD, sa 24 praga (25.5)...i pošto mi se jako svidja kako zvuče na ovoj gitari, posebno neck, nebih volio da se ta oštrina previše promijeni. Na njemu je od nuta do neck magneta tačno 50 cm, do bridza 59, tako nešto. Kako sada da napravim da mi gitara sa 22 tako zvuci?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Koji fiksni bridge?

Post by Rockatansky » 04 Oct 2016, 20:32

Pa ako se, kako kazu (mada ja nisam siguran da to bas utice, ali ajde) magneti nalaze na mestima nekih harmonika, onda ako je skala ista, stavi ih na isto rastojanje, valjda neces da pogresis...

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 04 Oct 2016, 21:23

Tako sam i ja nešto mislio. Ali i dalje ako neko ima fenderoliku gitaru, sa 22 praga i ham u bridzu, ako ga ne mrzi nek izmjeri koliko je cm od nut-a do neck magneta, mnogo bi mi to značilo....

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: Koji fiksni bridge?

Post by tocilj » 04 Oct 2016, 21:26

Rockatansky wrote:Pa ako se, kako kazu (mada ja nisam siguran da to bas utice, ali ajde) magneti nalaze na mestima nekih harmonika, onda ako je skala ista, stavi ih na isto rastojanje, valjda neces da pogresis...

Nije fora u harmonikama, nego prosto pomjeriš magnet lijevo ili desno on više ne zvuči isto...to je logično u zavisnosti od vibracije žice. Mislim čak da je važnije gdje se magnet nalazi nego od kog je drveta gitara....možda griješim.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Koji fiksni bridge?

Post by bancika » 04 Oct 2016, 21:58

Na moje dve gitare bridge magnet pocinje na 585mm (ibanez) i 586mm (nju sam pravio sa caletom) od nuta. Merio sam bas od ivice bobine blize vratu do prednje strane locking nuta u oba slucaja. Koji je to model? 59cm zvuci dosta, da je toliko kod mojih gitara ne bi ostalo skoro nista izmedju magneta i rupe za tremolo. Vidi sliku, da je magnet 4mm ulevo, ovaj crveni deo bi maltene nestao.
Spoiler:
Image
U pravu si, na poziciji gde je kod gitare sa 24 praga, neck magnet zvuci za nijansu ostrije nego na poziciji gde obicno bude na 22 praga. Zato je Satriani dugo izbegavao gitare sa 24 praga, on voli izgleda dubinu. Tek kad se nalozio na onaj dual rail mini bucker, metuo ga je na model 24 praga, ali su njemu oba kalema blize vratu u poredjenju sa full size buckerom, pa to (donekle) kompenzuje sto je pomeren u odnosu na gitaru sa 22 praga.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Koji fiksni bridge?

Post by Rockatansky » 04 Oct 2016, 22:24

tocilj wrote:
Rockatansky wrote:Pa ako se, kako kazu (mada ja nisam siguran da to bas utice, ali ajde) magneti nalaze na mestima nekih harmonika, onda ako je skala ista, stavi ih na isto rastojanje, valjda neces da pogresis...

Nije fora u harmonikama, nego prosto pomjeriš magnet lijevo ili desno on više ne zvuči isto...to je logično u zavisnosti od vibracije žice. Mislim čak da je važnije gdje se magnet nalazi nego od kog je drveta gitara....možda griješim.
Ma naravno svaki milimetar utice, ali negde sam video da ima i do harmonika... Kao eto pogledaj na stratu magnete, i to je bas tu gde su harmonici... Pa da li je to zaista tako, ne mogu da kazem... Svasta je moguce :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest