"Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

"Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by eg303 » 26 Sep 2016, 14:31

Nedavno naletim na jedan YT video u kome je čovek (sasvim šestu stvar je radio) slučajno provalio da je na njegovom Squier Affinity Stratocaster-u sa rosewood fingerboard-om, "skunk stripe" ustvari samo furnir (i to tanak), valjda ga turili samo radi "ukrasa" (kome je to lepo)...
Moje pitanje je (upućeno graditeljima a i svima koji poznaju tu materiju): zašto se uopšte i stavlja "skunk stripe" na vratove sa rosewood fingerboard-om?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by komil » 26 Sep 2016, 15:16

Za rosewood fingerboard vratove očigledno nije neophodan skunk stripe. Tako da je i tu odgovor u nekoj vintedž luk priči, da se imitira jedan period šezdesetih. izgleda da ljudi odlepe čim se na gitari promeni i mala sitnica. Kad pogledaš, ja se ne sećam da ijedan Gibson npr. ima skunk stripe.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by bancika » 26 Sep 2016, 15:29

eg303 wrote:Moje pitanje je (upućeno graditeljima a i svima koji poznaju tu materiju): zašto se uopšte i stavlja "skunk stripe" na vratove sa rosewood fingerboard-om?
svaki dodati komad drveta u vratu povecava njegovu stabilnost...nisam video da neko stavlja furnir, u tom slucaju je ocito samo za dekoraciju...
dobar primer gitare gde se koristi iako je rosewood vrat su Ibanez JS (Satriani sig). Svaki vrat ima bubinga straftu.

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by eg303 » 26 Sep 2016, 15:43

bancika wrote: svaki dodati komad drveta u vratu povecava njegovu stabilnost...nisam video da neko stavlja furnir, u tom slucaju je ocito samo za dekoraciju...
dobar primer gitare gde se koristi iako je rosewood vrat su Ibanez JS (Satriani sig). Svaki vrat ima bubinga straftu.
Imaju često Fenderi sa rosewood vratom i skunk stripe (pretpostavljam pravi)...
OK, ali zašto onda ne prave isključivo "lamirane" vratove (iz mnogo lamela) kada je tako, spojili bi ekonomičnost (sigurno je da mnogo parčadi drveta ostaje za potpalu prilikom izrade gitara) i kvalitet...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by bancika » 26 Sep 2016, 16:03

eg303 wrote:OK, ali zašto onda ne prave isključivo "lamirane" vratove (iz mnogo lamela) kada je tako, spojili bi ekonomičnost (sigurno je da mnogo parčadi drveta ostaje za potpalu prilikom izrade gitara) i kvalitet...
ne znam, verovatno balansiraju izmedju cene materijala i cene rada, ima vise posla da napravis vrat iz delova...a i drze do neke tradicije. Sta mislis, kako bi fender fanboys prihvatili novost da se promenila tehnologija izrade? Odjednom bi postali trazeni modeli koji se prave po starom...samo zato sto ih vise nema :)
Ibanez radi lamelirane vratove iz 3 dela (+2 furnir) na boljim modelima i definitivno je stabilnije nego bilo sta sto fender radi. Iako su dosta tanji vratovi nego fender, ne znam ni za jedan takav vrat da se iskrivio, a fendere stalno donose caletu na poravnavanje.

Image

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by tommytigh77 » 26 Sep 2016, 16:07

Istorijski, iliti ''vintage correct'' gledano, Fenderi sa rosewood boardom nikad nisu imali skunk stripe (barem onaj najbitniji period, '59.-'65.). Imaju je samo maple vratovi iz jednog komada, jer se tu useca kanal da se ubaci šipka. Ako se izuzmu lajsne drveta koje se ugradjuju u vrat radi strukturnog ojačanja, kao kod pomenutog Ibaneza, skunk stripe na rosewood stratu je čist gimmick, što bi rek'o naš narod, i to potpuno promašen.
P.S. Ja sam imao par Squiera sa rosewood vratom (i sad imam jednog), i nijedan nije imao skunk stripe. Gde li je lik iskopao taj Affinity, bog zna.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by komil » 26 Sep 2016, 16:38

tommytigh77 wrote:Istorijski, iliti ''vintage correct'' gledano, Fenderi sa rosewood boardom nikad nisu imali skunk stripe (barem onaj najbitniji period, '59.-'65.).
Miislim da je bio jedan kratak period u tim godinama kada su furali skunkstribe na rosewoodu. Ne verujem da je promišljeno ali bilo je gitara.

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by merk » 26 Sep 2016, 19:00

eg303
"... ali zašto onda ne prave isključivo "lamirane" vratove (iz mnogo lamela)..."
nije baš skunk stripe, ali framus je na akustiki nekada davno (60's, 70's) radio skoro isključivo vratove iz lamela. nekima je to izgledalo kao da se štedi na drvetu, a u principu su zbog tenzije sa okomito spojenim lamelama dodatno pojačali vrat.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by Funkomat » 26 Sep 2016, 19:28

ja nikad nisam video rosewood sa skunk strajpom... sto bi to radili...? :?

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by fattwang » 26 Sep 2016, 21:34

Funkomat wrote:ja nikad nisam video rosewood sa skunk strajpom... sto bi to radili...? :?
Što rade ne znam, meni je lepše bez.
American Standard RW ima prugu, Standard RW ima, Squier Standard RW takođe.

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by Driver » 26 Sep 2016, 21:49

Moj Sambora strat (Mexico) ima prugu, a rosewood je.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by Rockatansky » 26 Sep 2016, 21:52

Pa gledajuci mehancki, cak iako je rosewood bolje je da je sipka sa zadnje strane, zar ne? Tako da mozda je i to razlog?

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by eg303 » 26 Sep 2016, 22:53

Rockatansky wrote:Pa gledajuci mehancki, cak iako je rosewood bolje je da je sipka sa zadnje strane, zar ne? Tako da mozda je i to razlog?
Kako misliš "šipka sa zadnje strane"? Šipka stoji na istom mestu i kod "skunk stripe" i "non-skunk stripe" vratova, pitanje je samo odakle će da je umetnu a kad je već rosewood fingerboard lepljen odozgo, što bi pravili "šlic" odozdo za šipku...
I ja sam imao "highway one", rosewood fingerboard sa "skunk"-om...
Jasno je i meni sa statičko-mehaničke strane da je vrat "jači" ako je lamiran, i Gibson je imao takve vratove (mislim da su bivali iz tri dela), cela ova priča sa umetanjem te lajsne na rosewood vratove i meni deluje kao foliranje...


User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: "Tvorova pruga" tj. Skunk Stripe...

Post by Rockatansky » 27 Sep 2016, 07:58

eg303 wrote:
Rockatansky wrote:Pa gledajuci mehancki, cak iako je rosewood bolje je da je sipka sa zadnje strane, zar ne? Tako da mozda je i to razlog?
Kako misliš "šipka sa zadnje strane"? Šipka stoji na istom mestu i kod "skunk stripe" i "non-skunk stripe" vratova, pitanje je samo odakle će da je umetnu a kad je već rosewood fingerboard lepljen odozgo, što bi pravili "šlic" odozdo za šipku...
I ja sam imao "highway one", rosewood fingerboard sa "skunk"-om...
Jasno je i meni sa statičko-mehaničke strane da je vrat "jači" ako je lamiran, i Gibson je imao takve vratove (mislim da su bivali iz tri dela), cela ova priča sa umetanjem te lajsne na rosewood vratove i meni deluje kao foliranje...
Dobro na to sam mislio odakle je umetnuta. Mislim da je bolje da se umetne od nazad, pa da se naslanja drugacije na drvo, ne mogu sada da objasnim, a mrzi me da crtam... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest